Zastihla mě noc (1985)

Pokud se Herz pohybuje v koncentráku, je všechno jak má být. Tedy pokud se něco takového v souvislosti s nacistickým lágrem dá napsat. Krutá atmosféra je tu cítit z každého záběru a utrpení vězenkyň je opravdové. I díky Janě Rihákové v hlavní roli. Jediný problém jsem měl s pasáží, ve které byly vězenkyně hnány do sprch. Ale to byla jen chvilka. Nicméně jakmile dojde na sekvence, ve kterých se děj vrací do minulosti, je to špatně. Nevadila by mi ani tolik ideologická zabarvenost. Ta tam být musela. Štval mě ten zesvětlený efekt, ze kterého mě vyloženě bolely oči a to skákání z lyrického pojetí do všední reality. To mi prostě nesedělo. Alespoň že vyprávění probíhalo pomocí flashbacků, což filmu prospělo. Celkově čistý průměr. 50%

Spectre (2015)

To bylo pořád keců o Monice Bellucci jako o nejstarší Bondgirl a ona se tam nakonec mihne na pět minut a tím to hasne. Hlavní Bondovou partnerkou byla Léa Seydoux a podle mě to nebyla příliš šťastná volba. Ne že by hrála vyloženě špatně, ale byla nevýrazná a co si budem povídat, není to ani žádná krasavice, která by své deficity mohla dohnat vzhledem. Ale to a málo Monicy jsou snad jediné výraznější výtky, které ke Spectre mám. Mendes po trošku unylém a zbytečně natahovaném Skyfall vsadil na to, co od série s 007 čekám, čili našláplou akci s vkusně přepálenými schopnostmi hlavního hrdiny, lehce nadsazenou zápletku se superpadouchem, trošku toho vtipu a nějakou scénu, která by film charakterizovala, což pro mě byla jednoznačně sekvence s letadlem. Christoph Waltz v roli záporáka pak byl už jen tou pomyslnou třešničkou na dortu. 85%

Osamělá (2015)

Sem tam se ukázala slušná atmosféra opuštěného domu a Louisa Krause mi jako hlavní hrdinka docela vyhovovala, ale to je tak všechno. Aby film se strašidelným barákem mohl fungovat, je potřeba přidat něco navíc. Mátožné a často zbytečné bloudění po chodbách s občasným nefungujícím zjevením není to pravé ořechové. Nehledě na to, že když někdo točí film čítající víceméně jen dvě postavy, chce si to dát s nimi trochu práce. Samotný závěr s pointou mi pak přišel trochu navíc a do celkového pojetí mi vůbec nazapadal. Jeden z těch nepovedených filmových debutů. 30%

99 domovů (2014)

I u nás aktuální téma. Když ne z vlastní zkušenosti, tak alespoň z doslechu nebo z médií už asi každý slyšel o nějakém exekutorském přešlapu, na který doplatili zcela nevinní lidé. Většina obětí z 99 Homes sice není tak úplně bez škraloupu, ale nelidský přístup úřadů a exekutorů je k zblití. Docela by mě zajímalo, kolik reálných vymahačů posvěcených státem trpí výčitkami podobně jako hlavní hrdina. Asi jich moc nebude. Andrew Garfield tady zahrál parádně a i když jsem si ho zpočátku nedokázal představit v roli otce, jedná se dosud o jeho asi nejlepší roli. Michael Shannon umí jakékoliv parchanty a tady potvrdil. I díky nim byl tenhle film značně nasírací, myšleno v dobrém. 80%

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Tohle jsem hodně dlouho odkládal a asi jsem tušil proč. Filmu sice nemohu upřít slušnou myšlenku a smysluplné zpracování, ale mě to prostě nechytlo a to jsem se fakt snažil. Přemýšlivá mysteriózní romantika zkrátka není nic pro mě. Vydržel jsem jen kvůli Kate Winslet, což je moje číslo 1 mezi herečkami a překvapivě i kvůli Carreymu, který se sice v mém žebříčku krčí až u dna, ale tady dokázal, že když nekřiví ksicht, umí docela slušně hrát. 50%

A Walk in the Woods (2015)

Další z důchodcovských záležitostí, které se s přibývajícími roky mnohých hollywoodských hvězd rojí jak houby po dešti. Někdy to vyjde, někdy ne. Tady to vyšlo. Film se samozřejmě snaží o nějaký jiný než komediální přesah a jsou tu prvky protivného hledání sama sebe, ale víc se tu soustředí na trampoty dvou dědků, kteří se i přes své limity snaží zdolat Apalačskou cestu. Není tu sice nic, kvůli čemu by se člověk válel smíchy, ale je to ten typ filmu, který vás příjemně naladí hned na začátku a z toho pohodového vodítka už nepustí. Herecky vládne jednoznačně Nick Nolte v roli nezodpovědné poloviny turistického dua a Redforda z mého pohledu v pohodě přehrává. 75%

Diablo (2015)

Dokud to bylo jen o nahánění únosců, tak se nejednalo o nic extra. Sice tu byla nádherná krajina, Goggins byl fajn slizoun a dívat se na mladýho Eastwooda, jak přebírá tátovo řemeslo, je taky docela zábava. Potíž byla v tom, že se houby dělo. Nicméně jakmile se ukáže, že ne všechno je tak, jak se na první pohled zdá, začne poměrně solidní westernová jízda. Ten nápad se mi strašně líbil a o to víc zamrzelo, že si tvůrci s charakterem hlavního hrdiny nepohráli trochu víc. Ale i tak slušná práce a pevně doufám, že to není naposledy, co vylezl Clintův klon do sedla. 65%

Otrokem (2010)

Že se tohle děje v Africe, nebo v arabském světě, s tím se tak nějak počítá. Je to sice hnus, ale přeci jenom není to náš svět. Ale to, že je něco podobného možné i v Evropě, nad tím zůstává rozum stát. Je to o to horší, že se nejedná o prostitutky pod dohledem gangů, ale o regulérní otrokyně v rodinách zámožných a často vysoce postavených lidí a k vzteku je i to, že se tak děje za tichého přihlížení evropských vlád. Ono se sice může zdát, že konkrétně tady hlavní hrdinka zase tolik netrpěla, ale pro tyhle, vlastně ještě přírodní, lidi je problém bydlet ve městě a když je zavřete mezi čtyři stěny, je to pro ně poloviční smrt. No a tohle všechno film bez příkras ukazuje a Wunmi Monsaku svojí roli podává nevídaným způsobem, který přesně pasuje na otřepané "ona svou postavu nehrála, ona se jí stala". Tohle je věc, která by měla sbírat ceny a ne se krčit někde v rohu, zatímco ptákoviny typu Desert Flower sklízejí ovace. 90%

Charlie Hebdo: Tři dny teroru (2015) (TV film)

Za pomoci autentických vizuálních i zvukových záznamů a z výpovědí svědků a policistů sestavuje Reed krůček po krůčku celkový obraz, který ukazuje vše, co se dělo od útoků v redakci Charli Hebdo až po zlikvidování posledního parchanta. Hodně mrazivé. 100%

Suburban Gothic (2014)

Tady asi záleží nejvíc na tom, jestli vám sedne Gublerův projev. Dokážu si představit, že jeho teenager, který to má v hlavě tak trochu jinak, může lézt leckomu na nervy. Mě nijak zvlášť nevadil, takže jsem se u téhle lehce divné hororové komedie docela bavil. Čiší z toho pohoda, líbil se mi záměr s retro triky, pár povedených vtípků se tu také najde a nakonec potěšila účast Raye Wise a Kate Dennings. Nic pamětihodného, ale ani ztráta času. 55%