Ha-Hov (2007)

Remake byl výborný, ale tohle je ještě o fous lepší. U Izraelců a vůbec u Židů je šoa stále živým kusem historie a pokud se pustí do filmu s podobnou tématikou, je to z celkové atmosféry cítit. Kor když je k ruce vynikající scénář. Nouze není ani o několik tísnivých a napínavých scén, přičemž k těm nejlepším patří asi prohlídka u gynekologa. Dojem na mě udělal i dialog mezi doktorem a agentem, či monolog agentky a to i přesto, že jsem v obou případech něco podobného slyšel ve filmech o holocaustu už mnohokrát. Jenže v podání Izraelců to prostě nepůsobí tak naučeně. K hercům nemám nejmenších výhrad a asi nejvíc zaujala Neta Garty v roli mladé příslušnice Mossadu. 90%

Anestezie (2015)

Anesthesie vypadá jako další z mozaiek, ale mozaika dává dohromady ucelený obraz a to se tady nestalo. Jde spíš o sérii minipříběhů několika lidí, do jejichž osudu nezvratně promluví útok na starého profesora. A nutno dodat, že v minimálně dvou případech je to promluva silně účelová. Ale to mi vlastně nevadilo, protože problémy, ze kterých se jednotlivé postavy snažily vybřednout, byly opravdové a zahrané bez teatrálních gest nebo přehnaně emotivních proslovů, takže vše působilo uvěřitelně. Větší potíž jsem měl jen s Kristen Stewart, jejíž role byla blbě napsaná a ještě hůře zahraná, ale celkově velmi dobrý dojem mi nijak zvlášť nezkazila. 75%

Bastard (2015)

První polovina zahrnující seznámení se s budoucími obětmi trošku haprovala, ale to je bolavé místo snad všech lacinějších slasherů. No ale když se to začalo řezat a vyšlo najevo, že tu snad není jediná postava, která by nebyla nějakým způsobem zvráceně úchylná, byla to docela legrace. Herci byli celkem ucházející, gore mělo co nabídnout a druhá část měla i solidní tempo. Lehce nadprůměrná jednohubka. 60%

Macbeth (2015)

Když jsem viděl první obrázky z natáčení, tak jsem se zaradoval. Myslel jsem si, že se konečně někdo odhodlal k tomu, aby ukázal skutečného Macbetha, jednoho z největších králů Skotska. Jakmile jsem zjistil, že je to jen další Shakespear, byl jsem zklamán, ale říkal jsem si, že to třeba Kurzel podá v intencích klasického historického velkofilmu. Nepodal. Výpravě, atmosféře a hercům sice není co vytknout, ale je to zkrátka jen divadelní kus se vším co k tomu patří, zasazený do filmových reálií. A to je pro mě zklamání. 50%

Kill Kane (2016)

Vinnie Jones to tam pořád má, ačkoliv ta snaha o slzavý výraz nad povražděnou rodinou mu moc nešla. Bohužel jinak neměl film nic moc co nabídnout. Padouchové byli tak padouchovatí, až působili jako karikatury a akce je hodně sterilní. Je vidět, že režisér to ještě nemá moc v ruce, ale aspoň měl tolik soudnosti, že neobtěžuje přehnanou stopáží. Ale ani tak to na víc jak 30% nestačí.

V objetí ďábla (2015)

Ze začátku to docela šlo. Policajt a terapeut řeší i s pomocí hypnózy satanistický případ. Jenže celkem brzy začal být Amenábar až moc tajemný a splétal sítě, ze kterých jsem nebyl schopen se vymotat a ani na konci jsem si nebyl jist, o co jemu a těm klaunům v kapucích vlastně šlo. Ethan Hawke se nechal strhnout a podařilo se mu zahrát nesympatického magora, kterému se nedá fandit ani se zavřenýma očima a zacpanýma ušima, ale ani tak nedosahoval na Hermionu, která kdovíproč chybí v nominacích na Maliny. Takhle teda ne. 25%

Caligula: Skutečný příběh (2013) (TV film)

Takhle nějak by měl populárně naučný dokument vypadat. Na Mary Beard je vidět, že je profesorkou historie a tudíž se v Caligulově životě nesnaží hledat nějakou další senzaci a ani nezdůrazňuje jeho známé zápory. Naopak se snaží některé mýty vyvracet a to, co říká, má vždy podložené dobovými prameny. Občas sice přijde pro zpestření s nějakou méně známou perličkou, ale nikdy to není nic, co by sklouzlo do historického bulváru. Bavilo. 80%

Oblečen na zabíjení (1980)

Tak jestli to v té sprše byla opravdu Angie Dickinson, tak vzhledem k věku respekt k jejímu tělu a Robocopova parťačka taky nebyla k zahození. Jenže tím pozitiva končí. De Palma odhalil karty snad po pětadvaceti minutách a to člověk ani nemusí být nijak zvlášť bystrý. V té chvíli pro mě film vlastně skončil, ale i když bylo předem jasné jak a kdy, pořád jsem si říkal, že by mě De Palma mohl něčím překvapit. Nepřekvapil. Kdyby člověk neznal Hitchcocka, byla by to jiná, i když i tak to bylo průhledné, ale takhle to působí jako nepovedený remake. 30%

Spotlight (2015)

Nic co by vyrazilo dech, pokud člověk nepočítá závěrečný seznam amerických a světových měst, kde byly zaznamenány nejvýraznější případy zneužívání. Nicméně i přesto, že děj není nijak strhující, se jedná o velmi dobře napsanou novinářskou detektivku, která se soustředí výhradně na mravenčí práci party novinářů, skládající střípek po střípku dohromady reportáž, která do jisté míry otřásla katolickým světem. To, že se film nesnížil k citovému vydírání, ačkoliv téma k tomu určitě svádělo, beru v tomto případě jako obrovské plus. Samozřejmě oběti tu vystupují, ale nejsou podávány výhradně jako rozklepané trosky. O to víc film působí realističtěji. Vyčetl bych snad jedině úvodní půlhodinu, která předcházela začátku řešení samotného případu. Ta se moc nevydařila. Herecky bez chyby, jen na Rachel McAdams jsem si musel chvilku zvykat. Naopak Mark Ruffalo si svou nominaci na Oscary určitě zaslouží a budu mu při udílení držet palce. 85%

V pasti (2015)

Agorafobie je celkem vděčné téma a ani tady zpočátku nic nenasvědčuje tomu, že by film přišel s něčím novým. Banda týpků vtrhne do baráku v domnění, že majitelka je na pohřbu svého bratra a když se ukáže, že je doma, začne sice solidní, ale jinak obyčejná domácí naháněčka. Když ale vyjde najevo, že to děvče nemá v hlavě v pořádku i v jiných směrech a že dům není tak obyčejný, jak vypadá, získá film kapánek jiný rozměr. Je sice fakt, že to bylo trochu přitažené za vlasy a v závěru mi jednání hlavní hrdinky přišlo až moc mimo, ale bylo to neotřelé a to je plus. Hercům není moc co vytknout a mě neznámá Beth Riesgraf byla výborná. Příjemné překvapení. 70%