L.A. Slasher (2015) odpad!

Tady se zase někdo snažil ve stojatých slasherových vodách rozčeřit nějakou tu vlnku, ale dopadlo to tragicky. Hororového se tu nenašlo nic, zasmát se nebylo čemu a přítomná děvčata neukázala vůbec nic navíc. Jedna velká ztráta času.

The Veil (2016)

Rozpaky. Technicky to nebylo špatné, herecky jsem s tím také neměl problém ačkoliv Jessica Alba, na kterou film táhl především, mě ani tady nepřesvědčila, že je bůhvíjaká herečka. Ale Lily Rabe byla fajn a Thomas Jane celkem ucházející. Problém vidím především v až úzkostlivé snaze udržovat zneklidňující atmosféru po celou stopáž, protože byť místy film příjemně zamrazil, jindy byl ten záměr napínat diváka úplně mimo. A v tom se pak ztrácely ty dobré hororové prvky charakteristické pro duchařiny. Takže ano, ušlo to, ale upřímně řečeno jsem čekal trochu víc. 50%

Já, Earl a holka na umření (2015)

Citová ždímačka. Hispterská, účelová a průhledná. Režie se strašně snaží o nevážný pohled na vážnou věc, ale strašně při tom tlačí na pilu, takže je všechno až moc strojené. Plusem je snad jedině to, že se tu nepřekročila hranice vkusu. Co se herců týče, tak Mann hraje ty svoje trouby pořád stejně a i když to není špatný herec, tak mě jeho projev nijak neoslovil. To Olivia Cooke naopak nezklamala ani tady, ale sama to utáhnout nemohla. 30%

Zyma v ogni (2015)

Tohle neberu. Záběry z demonstrací sice byly místy děsivé a běhal mi z nich mráz po zádech, nicméně tvůrci naprosto ignorují širší souvislosti a vystavují dokument na základě "spravedlivě rozhněvaný lid vs. zlá vláda", což je hodně zavádějící. Tu jednostrannost pohledu dokresluje i fakt, že prostor dostává pouze jedna strana konfliktu a o Pravém sektoru a dalších podobně laděných skupinách se taktně mlčí. Pro zaryté příznivce Majdanu bude Winter on Fire potvrzením jejich víry, ale pro mě, skeptika, se jedná jen o další zbytečný dokument viděný černobílou optikou. 30%

Perfektní den (2015)

Zápletka není nijak složitá. Sanitární jednotka operující v polovině 90.let na Balkáně se snaží sehnat lano, aby mohla vytáhnout mrtvolu ze studny a vesničané tak měli přístup k vodě. Do určité míry je to taková road movie, která s vtipem a nadhledem ukazuje hrůzu a absurditu tehdejšího konfliktu. A výborně to funguje. Jediné hluché místo přijde ve chvíli, kdy celá skupina uvízne na jednom úseku cesty a řeší se vztahové záležitosti. To mi tu moc nesedělo. Ale i díky osvědčeným hereckým jménům se to dalo přežít, přičemž asi nejvíc mě bavil Tim Robbins. Vše pak napravil konec, který je vyloženě k nasrání a stejně jako u filmů s rwandskou tématikou člověk začne přemýšlet o tom, jaký mají smysl mírove jednotky OSN. Příjemné překvapení. 85%

Tah pěšcem (2014)

Sice nedokážu ocenit promyšlenost šachových postupů a mistrovské partie mě rozhodně ze sedačky nezvedají, ale tohle mě bavilo. Bylo to především proto, že film se nevěnuje ani tolik šachu, jako spíš Bobby Fischerovi a pozadí šachové obdoby Série století, ve které se Fischer utkal se Spasským. Tobey Maguire nikdy nepatřil k mým oblíbeným hercům, ale to, co předvedl tady, si zaslouží tu nejhlubší poklonu. Fischerovy nejvýraznější rysy, tedy genialitu, paranoiu a aroganci, dokázal podat dechberoucím způsobem a postavit film na něm bylo jednoznačnou trefou do černého. Samotná utkání měla také něco do sebe, byť se ani tolik nejednalo o to, co se dělo na šachovnici, ale spíš o chování obou soupeřů během partií. K dokonalosti sice něco chybí, ale i tak se jedná o výbornou záležitost. 85%

Suspension (2015) odpad!

Kdybych si já blbec zjistil, že má tohle na svědomí "umělec", který natočil Duchotřesení, obloukem bych se tomu vyhnul. Nezjistil, nevyhnul a trpěl jsem. Suspension je marným filmem ve všech ohledech a člověk se může bavit jen srovnáváním, jestli je nejhorší režie, scénář nebo herci. Od tohodle ruce pryč.

Zastihla mě noc (1985)

Pokud se Herz pohybuje v koncentráku, je všechno jak má být. Tedy pokud se něco takového v souvislosti s nacistickým lágrem dá napsat. Krutá atmosféra je tu cítit z každého záběru a utrpení vězenkyň je opravdové. I díky Janě Rihákové v hlavní roli. Jediný problém jsem měl s pasáží, ve které byly vězenkyně hnány do sprch. Ale to byla jen chvilka. Nicméně jakmile dojde na sekvence, ve kterých se děj vrací do minulosti, je to špatně. Nevadila by mi ani tolik ideologická zabarvenost. Ta tam být musela. Štval mě ten zesvětlený efekt, ze kterého mě vyloženě bolely oči a to skákání z lyrického pojetí do všední reality. To mi prostě nesedělo. Alespoň že vyprávění probíhalo pomocí flashbacků, což filmu prospělo. Celkově čistý průměr. 50%

Spectre (2015)

To bylo pořád keců o Monice Bellucci jako o nejstarší Bondgirl a ona se tam nakonec mihne na pět minut a tím to hasne. Hlavní Bondovou partnerkou byla Léa Seydoux a podle mě to nebyla příliš šťastná volba. Ne že by hrála vyloženě špatně, ale byla nevýrazná a co si budem povídat, není to ani žádná krasavice, která by své deficity mohla dohnat vzhledem. Ale to a málo Monicy jsou snad jediné výraznější výtky, které ke Spectre mám. Mendes po trošku unylém a zbytečně natahovaném Skyfall vsadil na to, co od série s 007 čekám, čili našláplou akci s vkusně přepálenými schopnostmi hlavního hrdiny, lehce nadsazenou zápletku se superpadouchem, trošku toho vtipu a nějakou scénu, která by film charakterizovala, což pro mě byla jednoznačně sekvence s letadlem. Christoph Waltz v roli záporáka pak byl už jen tou pomyslnou třešničkou na dortu. 85%

Osamělá (2015)

Sem tam se ukázala slušná atmosféra opuštěného domu a Louisa Krause mi jako hlavní hrdinka docela vyhovovala, ale to je tak všechno. Aby film se strašidelným barákem mohl fungovat, je potřeba přidat něco navíc. Mátožné a často zbytečné bloudění po chodbách s občasným nefungujícím zjevením není to pravé ořechové. Nehledě na to, že když někdo točí film čítající víceméně jen dvě postavy, chce si to dát s nimi trochu práce. Samotný závěr s pointou mi pak přišel trochu navíc a do celkového pojetí mi vůbec nazapadal. Jeden z těch nepovedených filmových debutů. 30%