• Romantický

Infiltrátor (2016)

Takéto gangsterské krimi-drámy moc nemusím, ale tento námet bol pre mňa dostatočným lákadlom, aby som sa na to pozrel. Ale nejako som sa v tom celom dejovom rámci strácal a miestami nebolo ani jasné, kto je vlastne kto a akú rolu v tom celom zohráva. Samozrejme, tie hlavné postavy boli jasné a ľahko identifikovateľné. Ale celkovo ten štýl mi akosi nesedel a nedokázal udržať moju pozornosť. Bolo to zdĺhavé a niektoré scény prehľadnosť skôr komplikovali ako zlepšovali. Najlepšia bola scénka keď bol Bob na výročnej večery so svojou ženou a doniesli tú tortu :D

Jíst, meditovat, milovat (2010)

Dlho som sa na to chystal, tak sa konečne podarilo. Cestovanie a spoznávanie krajín zbožňujem, tak som bol zvedavý, ako tento film na mňa zapôsobí. Mali sme tu štyri dejstvá : 1. Rozvodový prológ v New Yorku, 2. Spoznávanie kultúry v Taliansku, 3. Meditácia v Indii, 4. Uvedomovanie si seba samého na Bali. Tento koncept bol naozaj výborný, aj keď tie dejstvá neboli až tak rovnocenné, teda čo sa zaujímavosti týkalo. Prológ, ktorý nás uviedol do situácie bol celkom dobrý, no najlepšou fázou bolo jednoznačne Taliansko, obzvlášť pre mňa ako milovníka tejto krajiny. India mohla byť lepšia, a podľa mňa bola škoda, že sa celá táto fáza odohrávala takmer výlučne v ášrame. No a Bali už bolo také všelijaké - no vo svojej podstate viacmenej priaznivé. Celkovo sa mi však okrem cestovateľského námetu páčil aj ten filozofický rozmer filmu s množstvom symbolov a vnútorných monológov. Čo sa týka hlavne postavy, Julia Roberts mi na to až tak nepasovala, hoci to bolo v jej podaní celkom obstojné. No keď sa to tak všetko zráta, tak u mňa plnohodnotné 4* (úprimne, čakal som, že to bude slabšie).

1001 gramů (2014)

Nórsko-nemecko-francúzska koprodukcia, a v hlavnej úlohe žena, ktorá pôsobí na prvý pohľad veľmi vyrovnaným dojmom, no vnútorne prežíva akúsi neurčitú citovú dilemu. Vo svojej podstate celkom fajn námet, ale inak ma táto chladná severská dráma ničím neoslovila. Keď už je dejová línia taká nezaujímavá, tak to zvyknú zachrániť aspoň dialógy, či iné špecifiká. Ale tu nebolo proste nič, čím by tento film nejako vynikol. Nebola to jednoznačná nuda, ale od pozoruhodnosti to malo teda dosť ďaleko. Také to bolo... suché.

Monsieur Chocolat (2016)

Ja som akosi klaunom nikdy neprišiel na chuť a ich vystúpenia mi vždy prišli skôr trápne ako zábavné, a to odjakživa, aj keď som bol ešte malé decko. Ale po námetovej stránke ma tento film celkom zaujal, rovnako aj Omar Sy, ktorý ma bavil ako v Intouchables tak aj v roli Sambu. Tak som sa na to pozrel, no celkovo mám z toho viacmenej priemerné dojmy. To cirkusové blbnutie ma teda vôbec nebavilo, ale to pozadie celého Chocalatovho vývoja bolo určite pozoruhodné. Od dna sa spolu s Footitom katapultoval do sveta slávy a noblesy, no ako to už býva, sláva opäť zaúradovala a skromného umelca zviedla na zle chodníčky priamo do náručia hazardu a dlhov. Do toho ešte prichádza nárast ega a sebaúcty, a razom je recept na morálny aj profesionálny pád dokonaný.

Kocour v botách: Tři ďáblíci (2012)

Celovečerný film Puss in Boots bol skvelý, patrí medzi moje najobľúbenejšie animáky vôbec. Ale tento prídavok bol akosi slabší a na kvalitu celovečerňáku sa ani náhodou nechytal. Ale zas nebola to ani žiadna tragédia, akurát mi celý tento krátky filmík prišiel viacmenej zbytočný. Ale tak aspoň 3* za snahu.

Noc plná zázraků 2 (2015)

Poľské Love Actually part 2 (po 4 rokoch). Po výbornej "jednotke" som bol trochu prekvapený, že z toho spravili sequel, a trochu som sa obával, či to nebude fail ako sa to často pri sequeloch stáva. Ale napokon musím uznať, že znovu to bol veľmi príjemný zážitok. Opäť to bola v mnohých ohľadoch riadna nádielka zázrakov a šťastných náhod, ale niekedy až moc neprirodzené. No to nič nemení na skutočnosti, že to bol v nadväznosti na 1.del ďalší vydarený vianočný film z poľskej produkcie. K tomu výborná hudba a opäť aj veľmi sympatické herecké výkony poľskej hereckej školy. Niektoré scény človeka naozaj dojali a chytili za srdce - aspoň na chvíľu tento film navodí pocit, že zázraky existujú (aj keď to tak bohužiaľ neni).

Světlo mezi oceány (2016)

Derek Cianfrance je čím ďalej, tým lepší. Po podivnom "skvoste" Blue Valentine a nedotiahnutom filme The Place Beyond the Pines prišiel na rad The Light Between Oceans. A musím uznať, že tento krát Derek naservíroval, ako sa vraví, môj šálok kávy. Aj keď začiatočná fáza pôsobila trochu lyricky, ale ako náhle sa v divokom oceáne zjavil tajomný čln, začala sa naozaj skvelá a znamenitá dráma sprevádzaná silnými dilemami a veľkými rozhodnutiami, ktoré razom zmenili osud všetkých zainteresovaných - tých bolo napokon nanešťastie oveľa viac ako by sa dalo spočiatku čakať. Výborná gradácia deju, rovnako aj psychologické zameranie, ktoré dôsledne vytrápilo ústrednú dvojicu postáv. Záver trochu vlažnejší ako by som si predstavoval, ale to nič nemení na tom, že film sa mi veľmi páčil a miestami som doslova tŕpol, čo sa bude diať.

Športovec roka 2016 (2016) (pořad)

Jediným pozitívom celého galavečera bolo asi akurát tak celkové víťazstvo sympatického Mateja Tótha, ktorému sa podarilo dostať pred trápneho a excentrického Sagana. A tamtie "kultúrne" vložky Majka Spirita, to bol riadny epic fail...

Nápravná třída (2014)

Musím uznať, že ohľadom ruských filmov som často skeptický, keďže som tej ich kinematografii ešte akosi neprišiel na chuť. Klass korrekcii sa rozbiehalo na môj vkus až príliš pomaly a trvalo to večnosť, kým sa vlažný prológ/úvod konečne presunul do nejakého dramatického rámca. Škoda, že tento proces trval tak dlho a neprišlo k dramatickému vývoju už oveľa skôr. S Lenou som spočiatku až tak nesympatizoval, keďže sa dostala do takej pribrzdenej partie a vyzeralo to, že sa im zrejme aj podvolí. Neskôr mi bolo Leny neuveriteľne ľúto a tamtí idioti čo sa tvárili že sú jej "kamoši" mi nehorázne zvyšovali tlak. Kruto sa na nej veru vyriadili :(

Padesátka (2015)

Nieže by to bolo nepozerateľné, ale v podstate nič extra. Pekné boli akurát tie zasnežené Krkonoše s pôsobivou zimnou atmosférou. Aj keď základ filmu nebol až taký zlý, tak dejový rámec bol vlastne dokola o tom istom - žiadny výrazný vývoj, ale stále dokola omieľanie tých istých stereotypov konkrétnych postáv... A to veru naozaj nedokáže zaujať a nadchnúť. Zopár scénok bolo dobrých, ale v mnohých ohľadoch bolo zbytočne pchať komédiu niekam, kde sa to ani nehodí. Takže tak, ale aspoň na cca 2* to bolo.

Časové pásmo bylo změněno