• Romantický

Božská Florence (2016)

Strašne statické, jednotvárne, strnulé - jedným slovom Nudné! A to podľa popisu a hereckého obsadenia vyzeralo celkom sľubne. Meryl (resp. postava Florence) mi išla po celú dobu neskutočne na nervy, a akosi to nezachránil ani Hugh Grant, ktorý patrí inak medzi mojich obľúbencov. Čakal som v tom viac dôvtipu, ale ten sa akosi stratil v tej Florencinej vážnosti. Neviem, ale celý film bol vlastne dokola o tom istom, akurát veľkosť publika sa čím ďalej tým viac stupňovala, a tým pádom aj náročnosť presvedčiť publikum k predstieranej spokojnosti. V podstate mi bolo Florence ľúto, ale tým profesionálnym škrekotom sa vlastne stala slávnou.

Popelka v teniskách (2016)

Popoluška tu už bola v toľkých rôznych obmenách, že už je naozaj ťažké vymyslieť niečo nové. V tomto prípade konfrontácia divadelné predstavenie vs. realita. Celkom dobrý nápad podľa mňa, akurát že začiatočná fáza filmu bola strašná (najmä ten úvodný song). Potom sa to celkom rozbehlo a bolo to napokon celkom fajn. Aj keď herecké obsadenie nič extra, a najmä Sofia Carson mi až tak do role Popolušky nepasovala. No a tá mega-otravná macocha mi išla nehorázne na nervy. Ale koniec dobrý, všetko dobré (akurát hodnotenie priemerné = 3*).

Internet Famous (2016)

Na prvý pohľad vyznel tento fiktívny pseudo-dokument o vlogeroch / youtuberoch dosť absurdne. Ale v skutočnosti to až taká absurdita nebola. Veď takýchto "lovcov slávy" prezentujúcich sa internete sú celé kvantá. Väčšina z nich je v podstate ešte trápnejšia ako pätica "čísel" v tomto filme. Podľa mňa to bolo dosť príznačné, a čo je smutné, viacmenej aj realistické. Ja niekedy až žasnem ako sa u nás nejakí "komici" typu gogo, evelyn a spol. získali medzi ľuďmi takú popularitu. Tento film mal napokon aj didaktický rozmer, a vôbec to nebola až taká katastrofa ako som prvotne očakával.

Popstar: Vše pro slávu (2016)

Najprv som si povedal, že aká fajnová satira na súčasný komerčný hudobný priemysel. A potom som si uvedomil, že táto absurdita nemá zas až tak ďaleko od reality. Keď si predstavím všetky tie dnešné hviezdy a hviezdičky, ktoré v podstate so sebou prinášajú väčšinou len extravaganciu, výstrednosť a škandály, tak bol tento film napokon smutný odraz reality. Nehovoriac o tých stupídnych textoch, počítačom komponovanú hudbu a nehoráznych prachoch, ktoré sa v showbiznise točia. A potom niektorí fakt nevedia čo od dobroty. V tomto filme to bolo vystihnuté priam ukážkovo! Nebyť viacerých oplzlostí a nechutností, tak by to snáď stálo aj za 5*.

Muž jménem Ove (2015)

Pekné, naozaj pekné. Dojemný film, ktorý dokáže "chytiť za srdce" a určite nie som jediný, ktorý si k mrzutému Ovemu tiež napokon našiel cestu. Mrzutý a nahnevaný na celý svet predsa nebol napokon len tak prenič-zanič, ako sme sa neskôr dozvedeli pomocou Oveho spomienok plných rôznych pádov, sklamaní a strát. Práve tento retrospektívny koncept sa mi veľmi pozdával. Zároveň film nie je typickým príbehom plným pátosu, ale zároveň v ňom nájdeme aj množstvo spontánnych scén so svojským severským humorom. Veľmi pekný film, a vo svojej podstate aj pozitívny (hoci s tragickými výkyvmi).

Bláznivá noc (2016)

Nič extra, ale zároveň aspoň originálne a miestami sa tu objavili aj celkom komické situácie a niektoré dialógy stáli naozaj za to. Jason Biggs ma v roli "pasáka" celkom bavil, a aj tie jeho tri zverenkyne. Nečakajte žiadnu drámu, ale ako oddychovka to celkom ušlo. Aspoň to nebolo ako všetky tie šablónovité vzťahové komédie, ktorými je zväčša filmový trh zaplavený.

Tallulah (2016)

Zaujímavý spád príbehu, ktorý bol poháňaný predovšetkým zúfalstvom v rôznych formách. Každá postava prežívala inšiu formu zúfalstva a zároveň žiadostivosti. Najintenzívnejšie to bolo pravdaže u hlavnej postavy Lu, ktorú vynikajúco stvárnila Ellen Page. Mne osobne však bola najsympatickejšia postava Margo, ktorá sa vďaka okolnostiam akoby prebudila z neutíchajúcej bezmocnosti vlastného bytia a opäť mala pocit, že jej život dostáva zmysel. O to smutnejšie bolo, keď sa to celé prevalilo. Konanie a psychiku postáv je v tomto filme možno obtiažne pochopiť, ale každý v sebe živíme nejaké zúfalstvo prerastajúce v žiadostivosť, ktorá je možno často za hranicami morálky, či dokonca zákona.

Maggie má plán (2015)

Neviem ako ostatným, ale mne to prišiel tento film o podivnom trojuholníku dosť absurdný. V podstate nechápem zmýšľanie ani jedného z tejto trojice. Ten kontrast egoizmu a empatie bol až k neuvereniu. Ono by to to v podstate pôsobilo ako tak reálne, keby vzťah Maggie a Johna narazil na nejaký závažnejší problém, resp. keby Maggie získala voči Johnovi averziu. Ale tak to zrejme nebolo... Napokon zrejme jedinou prednosťou filmu zostáva výborné herecké obsadenie. Už som to asi niekde asi písal (pri inom filme), ale Greta Gerwig je nová Kate Winslet.

Dcera (2015)

Fúha, tak to bolo teda vyvrcholenie! Škoda toho dlhého-predlhého čakania na zlom, ktorý prišiel až kdesi po dvoch tretinách filmu. Dovtedy to bol akoby dlhý-predlhý prológ, ktorý nás pomaly (až príliš pomaly) pripravoval na očakávaný zlom. Napokon až odkrytie tajomstva z minulosti rozhýbalo príbeh k okrajom svojho potenciálu. Razom sa všetko zmenilo a z pokojnej rodinky sa stala zranená štvaná zver. Za poslednú tretinu by som samostatne dal kľudne aj tých 5*, ale ten ťažkopádny a zbytočne dlhý "prológ" výrazným spôsobom potiahol moje hodnotenie smerom dole.

Podfukáři 2 (2016)

Now You See Me "part 1" ma pred 3 rokmi absolútne uchvátilo, a keď som sa dozvedel, že točia sequel, trochu som sa obával, či to nebude pád o 2-3 kategórie dole (ako pri mnohých sequeloch tomu býva). Ale našťastie napokon musím priznať, že aj "part 2" sa mi páčilo. Síce nie až tak ako "jednotka", ale našťastie to nebolo také prázdne a zbytočné. Aj keď niektoré scény boli naozaj zbytočne prehnane premrštené vizuálnymi efektami, akciou, a často aj prekombinované absurdnosťou (ako napr. scéna krádeže tej karty = snáď najabsurdnejšia scéna celého filmu). Sem tam nejaká nelogickosť a čiastočný chaos ohľadom epického vývoja deju, ale aj tak som viacmenej spokojný (keďže pochybností o úspešnosti "dvojky" boli u mňa až príliš veľké). Vidím, že ostatní až tak nadšení neboli, ale tak za mňa 4*.