• Romantický

Svatba na odstřel (2022)

Napriek priemerným hodnoteniam to bolo na moje prekvapenie celkom vydarené. Skvelé herecké obsadenie s Joshom a Jenn v hlavných úlohách, ma naozaj bavilo. A aj keď moc nie som na akčné filmy, tak tu bolo tých priblblých akčných scén našťastie máličko (a aj tie čo tu boli tak pôsobili relatívne reálne). Malo to výborný spád, no čo ma tešilo snáď najviac, tak to malo veľmi príjemný komediálny nádych a mnohé dialógy a scény ma vcelku pobavili. Nechýbali ani nečakané zvraty, a samozrejme happy end. Za mňa solídne 4*

Ztracené iluze (2021)

Výborne sfilmované dielo Honora de Balzaca o ambicióznom mladíkovi, ktorý si pomaly ale isto vyšliapal cestu v spoločenskom rebríčku až do najvyšších kruhov. Jeho skromnosť a lojálnosť klesala priamo úmerne s jeho rastom v spoločnosti. Skvelo vystihnutý svet médií, politiky a spoločenského vplyvu, ktorý sa od toho 19.storočia zas až tak veľmi nezmenilo. Lucien mi bol spočiatku sympatický a aj som ho ľutoval, keď sa mu hneď nedarilo, ale potom sa mi dosť zhnusil. Ale ako sa vraví, pýcha predchádza pádu... Film bol kvalitný, takisto aj vydarená výprava, no malo to viacero zbytočne natiahnutých pasáží, vďaka ktorým je film zbytočne dlhý. 4*

Unesená loupež (2023)

Priznávam, že popis ma až tak nezaujal a obával som sa, či to nebude len nejaký tuctový heist film, ale napokon to bolo naozaj parádne! Skvelý koncept filmu, ktorý začal ako klasická romantická dráma, no potom prišli skutočne zaujímavé zvraty v deji, ktoré to poriadne rozprúdili. Plán ako splatiť dlh sa napokon otriasa v základoch, a to čo malo byť relatívne jednoduché sa stalo takmer nemožným. A keď už sa zdalo, že všetko je úplne jasné, tak sa ukázalo, že to až tak jasné nie je. Skvelé zvraty a obraty v deji, dramatizácia, a aj zaujímavé postavy - to všetko hralo do karát. Akurát ten záver na letisku počas vyšetrovania únosu mi prišiel trochu nedomyslený a ľahko odvrátený. Ale inak výborné, takmer 5* (ale za ten koniec hviezda dole).

Kouzelníkova slonice (2023)

Podľa popisu ma to síce nejako extra neupútalo, ale dal som tomu šancu. A napokon som aj dobre spravil, lebo koncept a formát tohto animáku sa mi celkom pozdával a napokon to malo vcelku potenciál. Ale ten štýl, ktorý pôsobil v mnohých ohľadoch až príliš detinsky a infantilne, to podľa mňa celý animák dosť výrazne pochovalo. Dialógy slabučké, dôvtip takmer žiadny, správanie niektorých postáv úplne absurdné. Ale inak hrubé črty deja a posolstvá boli pekné, aj animácia celkom vydarená. Niečo medzi 2 a 3*

Bostonský škrtič (2023)

Vedomosť o Bostonsom škrtičovi síce mám, ale nikdy som sa o to nijako extra nezaujímal, takže z tohto pohľadu boli všetky informácie vo filme pre mňa viacmenej nové. Film sa však sústreďoval skôr na aktivizáciu dvoch žien v Record American, ktoré kontrovali polícii a celý prípad dostali do verejného priestoru. Polícia tým pochopiteľne nadšená nebola, a snažili sa tieto ženy umlčať. Zistenia novinárok boli zarážajúce, a bez nich by sa to možno celé ututlalo, hoci tých slepých uličiek vo vyšetrovaní bolo až-až. Napokon síce vyšla pravda najavo, avšak procesne to súdy nemohli tak ľahko vyriešiť. Film bol fajn, ale na môj vkus to bolo až príliš úzko profilovo zamerané takmer výlučne na tieto dve novinárky. Mohlo to byť sfilmované z viacerých perspektív (napr. aj z tej policajnej). 3*

Code Name: Tiranga (2022)

Toto nie! Po akciou nabitom filme Pathaan som narazil na ďalší bollywoodsky kasový "trhák" - a opäť presiaknutý extrémnymi vizuálnymi efektami a nesmrteľnou predstaviteľkou, ktorú mohli odstrániť počas filmu snáď 100x, ale ako zázrakom, vždy to prežila. Začiatok filmu bol pritom výborný, a celkom som sa potešil, že to bude fajn film. No po tých jatkách na svadbe už to išlo do toho akčného extrému, a to u mňa (ako vždy) úspech nemalo :( Navyše, to že relatívne útla žena takto zneškodní početné milície bezcitných zabijakov, to je fakt úsmevné... Aspoň výpravu a pôsobivé turecké scenérie pochválim. A čiastočne aj ten scenár (ak si odmyslím všetku tú prepálenú akčnosť). Celkovo však max 2*

Dokonalá chůva (2019)

To trvalo, kým sa to celé rozbehlo. Ale nevadí, lebo aspoň sme sa mohli dovtedy celkom dobre "spriateliť" s postavami. Louise mi pripadala ako maximálna perfekcionistka a profesionálka, až som sa čudoval, čo na nej môže byť zlého. Postupne sa však začala dosť podivne správať, a hlavne, keď začala pociťovať, že nie je až tak vítaná (hlavne Paulom), tak sa vyfarbila skutočne extrémnym spôsobom. Karin Viard bola v úlohe au-pair Louisy absolútne skvelá! Škoda, že sa to tak dlho rozbiehalo, a v závere to malo všetko až príliš "voľný pád".

Spravedlnost pro Emmetta Tilla (2022)

Priznávam, že som o prípade Emetta Tilla doteraz nepočul, takže bolo pre mňa všetko úplne nové. Príbeh je to nesmierne smutný a je hrozné, že za jednu hlúpu nerozvážnosť doplatil na to životom. Nechápem, na čo bolo dobre hvízdať na tú ženu v obchode... Ale celkovo mám skôr pocit, že film bol elégiou Emettovej matky, ktorá sa po tejto hanebnej vražde samozrejme zosypala. Film sa zameriava na emócie samotnej matky a vzniku aktivistického odporu proti útlaku Afroameričanov na americkom juhu. A to mňa osobne až tak nebavilo. Navyše, ten súd bol maximálne čudný, lebo 90% tých otázok, čo tam padali, boli úplne irelevantné vzhľadom na to, čo sa udialo. Ale chápem, že tým chceli poukázať na celkovú frašku rozhodovania súdu. Film dobrý, len škoda, že až príliš zameraný na ten aktivizmus v pozadí. Za to "len" 3*

Láska, nebo Harvard (2023)

Aj keď to bola v podstate typická atmosféra amerických "high school movies" spojených s maturiťákom, bolo to napokon vcelku svieže, vtipné a príjemné. Všetko išlo podľa schémy konfrontácie sveta outsiderov a populárnych školských hviezd. Trochu mi to pripomenulo A Cinderella Story (s Hilary Duff), ale tu sme mali inšie postavy, ktoré boli tiež zaujímavé, a čo je dôležité - tak po dialógovej stránke to bolo naozaj vydarené. Mandy a Ben ma proste bavili. Len škoda tej očakávanej klišovitosti, bez ktorej by to však asi nebolo ono. 3*

Jak na záletníky (2017)

Námet pôsobí síce americky, kde by ma to asi až tak nebavilo. Ale v poľskom prevedení to bolo celkom pozerateľné, hoci zároveň predvídateľne. Mnohé scénky pôsobia celkom úsmevne, aj keď mnohé tie prichytenia boli tak trochu absurdné. To že sa na niekoho vrhne nejaká žena a rýchlo sa to štylizovane odfotí, tak to ešte neznamená, že je to nevera. Ale OK, nevadí, film bol o inom a mňa osobne celkom bavil. Aj keď nechápem tú "skupinovú terapiu" prichytených chlapov, ktorí zostali úplne mimo deju. Očakával som, že príde aspoň nejaká pomsta z ich strany... Nevadí, 3* sú tak akurát.