Po přečtení spalte (2008)

Moc dobře jsem v první polovině cítil, jak Coenům o tu jejich zemi jde. A jak jsou z těch dnešních poměrů smutní. Mravní úpadek, rozklad administrativy, tady symbolicky vykreslený na příkladu CIA. A do toho namotaná niť několika zoufalců, kteří dostávají do těla. Prostor pro život tam není, jenom touha po tělesné kráse a penězích. Výborná komedie, kde není špatný herec. Jenom dvě studené krávy. Smiley

Žiletky (1993)

Dám tolik, i když jsem svého času dost trpěl při nekonečných nájezdech a zatmívačkách F.T. na komíně, ale na druhou stranu ve mě i po 15! letech zůstal z tohoto filmu alespoň dojem a hlavně ty obrazy. Pološílený F.T. a nahánění s M.H., vypitá láhev Rumu - "sráč" a výborná Janžurová, v první filmové šanci po revoluci.

Postel (1998)

Tohle je gejzír originality a obraznosti. I ty hlášky jsou večné. "Jsem žena, jsem řeka". Mimořádně silný inteligentní ženský film natočený mužem.

Ptačí klec (1996)

"Ta gorila vypadla legračně, když si tloukla hlavou o zem". Nathan Lane jako Starrina mi zůstane s touto rolí spojený už navždy. Navíc od té doby takto nezahrál. U tohoto filmu jde sice o předělávku staršího francouzského, ale to vůbec nevadí. Americký cover se 100% povedl a kontextuální příběh kongresmena (G. Hackman) vypovídá o politické morálce a veřejném životě víc než sebrané spisy 3 prezidentů najednou. Moje oblíbená komedie, vždy poteší a rozesměje.

Zvíře (1977)

Kompletní výkon mého oblíbeného J.P.Belmonda. Tady a v Policajtovi vyrcholí jeho herecká brilantnost a obrovská nadsázka nad svou vlastní hvězdností. Tváří se to jako reálný film o filmu, na který si to zároveň hraje. Claude Zidi forever. Pokaždé když vidím strarostu mětské části 5, jak jde oddat Jane Gardnerovou a Mika Cauchera a vím, že se blíží vrcholný gag, trhám si bránici už reflektivně, vy-adni.

Horší než smrt (2007)

I takhle se dá vyrovnávat s myšlenkami na svou smrtelnost. Svěží a trochu sjetá komedie. Za celou dobu jsem řval smíchy jenom v jednom místě,ale celou dobu jsem se pobaveně těšil na to, co přijde dál a jak se děj vyvine. Občas malinko drhne, není pravděpodobný, ale proto je to film. 7 z 10 malých trpaslíků.

Muž a jeho pes (2008)

Pokud bych měl odpovědět na otázku po hlavním poselství filmu, tak snad, že je život těžký, staří ještě horší, ale odejít nejtěžší. Vydržel jsem koncentrovaný celou dobu, nějaké zvraty nečekejte, plyne to vše jako život pomalu, ale nezadržitelně. Mrzí mě, že se nepodařilo vytěžit z Belmonda v této životní situaci přesvědčivější výkon, stálo to za to a chybělo jenom málo. Nezatracuji, ale ani nejásám. Hlavně se nedívejte na film o filmu, nekonečná řeč režiséra by vás odradila. Mému Belmondovi dávám 55%.

Mikulášovy patálie (2009)

Mikuláš skutečně obživl! Film je dobře vystavěný, pro znalce Goscinnyho knížky poskládaný z důvěřně známých epizod, doplněných pro možnost vývoje o nové motivy. Jednoduchá vývojová linka funguje přiměřeně a končí....dobře. Vše je zasazené do reálií 60.let a takové barevné a hezké. Moje 7. letá dvojčata se celou dobu dobře bavila a ještě dlouho po skončení filmu opakovala vtípky z filmu. Už podruhé mě mile překvapil Kad Merad (poprvé v Fabourg 36), nyní jako otec Mikuláše. Takže se neboje a běžte do kina.