Nejchytřejší Čech (2014) (pořad)

Další pokus ČT nalákat diváky na rádoby atraktivní téma. Co se týče soutěžících, nepřijde mi, že prošli bůhvíjak těžkým konkursem z velké konkurence. Kdyby vybrali kohokoliv s průměrnou, případně lehce nadprůměrnou (inteligencí), vyšlo by to nejspíš nastejno. Dalším negativem jsou vybraná témata soutěží, která jakoby byla vybrána pokus omyl, nesmysl je i jejich různé bodové ohodnocení. Vůbec největším záporem je však samotný název, tzv. "hledání nejchytřejšího čecha". Hvězdička za vstupy Jiřího Havelky a umělecké pozadí některých soutěží.

Moskva slzám nevěří (1979)

V dnešním kvalitativním úpadku tohoto žánru velmi osvěžující snímek s dobovou atmosférou, realistickými postavami ze života ztvárněnými brilantními herci a především příběhem, který chytne za srdce. Filmů ze sovětské produkce není mnoho, ale když už nějaký vznikl, většinou stál vážně za to.

Láska, soudruhu (2013) odpad!

Další český brak, kterých věru v dnešní době není poskrovnu. Nejen, že propagandisticky zkresluje tehdejší dobu a historické události, navíc je maximálně předvídatelný a od druhé poloviny se už pouze utápí v trapném patosu a klišé. Od odpadu ho nezachrání ani rafinovaně zvolené přírodní exteriéry.

Mars: Poslední hranice (2013)

Velmi sugestivně pojatý dokument se spoustou futuristických vizí, jen těch nepřesností by mohlo být méně.

Zelený led (1981)

Pohodový snímek s velmi příjemným soundtrackem a charismatickým O. Sharifem. Škoda jen toho příliš nelogického scénáře.

Kapsy plné dynamitu (1971)

Po Tenkrát na západě bezesporu jeden z nejlepších westernů všech dob. Není ovšem jen westernem, dějová linie příběhu zasahuje i do zásadních politických otázek, obsahuje spoustu humorných scén a dokonce i vloženou vedlejší dějovou linii hlavní postavy s prvky dramatu. Celkově film působí jako dokonalá souhra několika žánrů, obohacená luznými melodiemi maestra Morriconeho.

Nebe nad Berlínem (1987)

Tak tento filozoficko-poetický snímek se mi vážně trefil do vkusu. Originální myšlenka, sugestivní atmosféra Berlína osmdesátých let, promyšlený scénář a charismatičtí herci vytváří pestrou filmovou mozaiku k delšímu zamyšlení. Doporučuji shlédnout vícekrát. Napoprvé člověku spousta zajímavých detailů unikne.

Doktor Živago (1965)

Leanův typický režijní rukopis, ne nepodobný Lawrencovi z Arábie, ověnčený velkolepými záběry a rovněž přesvědčivé herecké výkony působivě zobrazují prolínání životních osudů na pozadí dramatické historie. Pokud si odmyslím, spolu s předlohou, nepříliš zdařilého výběru hlavních postav k objektivnímu nástinu tehdejší doby, a zaměřím se čistě na uměleckou a emocionální složku díla, nemusím vůbec váhat s nejvyšším hodnocením.