Konec dětství (2003)

Amerických dramat o outsiderství, příběhy z venkova, kde chlapcům umírají matky a ti pak zůstávají s přísným otcem, jsem viděl nejméně dva tucty. Občas vidíme pěkně nasnímanou krajinku, předem čitelné scény, podkreslené drnkáním akustické kytary. Konec dětství začíná úplně stejně. Ovšem narozdíl od ostatních má nepříliš čitelný příběh, který naznačí, kam se bude ubírat, ale nakonec v poslední vteřině uhne z vyšlapené cestičky a občas připraví nečekanou drobnost. Emile Hirsch svým nepřehlédnutelným hereckým výkonem dospívajícího podivína se slepicí ... Konec komentáře.

Východní přísliby (2007)

Velice se mi líbil samotný příběh a jeho vývoj a neuvěřitelně mě bavila postava mafiánského řidiče v podání Viggo Mortensena. Bez této postavy (a bez výkonu tohoto herce) by Východní přísliby zřejmě ztratily na atraktivnosti, ostatně stejně, jako by patrně ztratily méně zručnou režií.

Případ Mahowny (2003)

Hoffman jako vždy dobrý, příběh je pěkně zpracovaný, ale bohužel nic zajímavého se neděje. Někdo natočil článek z novin. Tečka. Takových případů, jako byl Mahowny, uvidíte sposutu i v desetitisícovém městě, akorát tito lidé gambleří, kradou a půjčují si trochu jiné sumy, ale i přesto jde o částky, které je snadno položí na lopatky.

Potíže s Harrym (1955)

Muhahaha! To je psina. Jakou báječnou historku zprostředku jedna několikrát po sobě objevená, náasledně pak několikrát po sobě zakopaná a vykopaná mrtvola? Dovedu si představit Potíže s Harrym na prknech divadelních, ale s těmi pěknými, statickými obrázky podzimku v jedné malé vízce příběhu velice sluší. Kulometná kadence hlášek plus nepočetně zajímavých zvratů - to vše mě dohnalo k absolutnímu hodnocení.

Obrazy starého světa (1972)

Přemýšlím, o čem tento film vlastně vypráví. O starých lidech na vesnici, kteří bez flašky v ruce by zřejmě už neexistovali? Také mi nepřijde správné, dívat se na člověka, který se po úraze plazí celý život po kolenou a přesto musí zvládat vše, co ostatní v jeho okolí. Má můj obdiv ten pán, ale připadal jsem si jako v zologické zahradě. Na druhou stranu Obrazy mají pěknou kameru a vůbec jsou po formální stránce pěkně natočené.

Loutky (2002)

Kitano kreslí hezké obrázky, moc, opravdu moc pěkné, jeho vstřihy záběrů odjinud (z jiné části vyprávění) se mi také velice líbí, ale jako celek mi Loutky nesedí. Nemohl jsem se jim plně odevzdat.

Dveře v podlaze (2004)

Po filmovém rozjezdu jsem čekal další depku, kde na konci někdo spáchá sebevraždu (nebo tak něco), a byl jsem velmi mile překvapen lehkou komediálností, nadsázkou, občas i nečekaným okamžikem. Chápu, proč ve filmu byl detailní rozbor nehody, ale i tak bych byl pro jeho vynechání. Zdál se mi příliš doslovný, zbytečně drsný a nesympaticky odvyprávěný.

Kvaska (2007) odpad!

Rozebírat, co všechno je na filmu špatně, by bylo zhola zbytečné - opravdu všechno!!!

Já, legenda (2007)

Já, legenda je vysokorozpočtový film, toužící po úspěchu, po vydolování několika cinkavých penízků z mnoha kapes. V rámci této škatuky si vede velice dobře, má hvězdného Willa Smithe, který se samotnému na plátně velice daří a, klobouk dolů, zvládá i herecky náročné scény, Já, legenda samozřejmě nepostrádá ani kvalitní triky (i Světloplaši a všichni, co říkají, že jsou špatně udělaní, ať se zamyslí nad tím, jestli sami ví, co by s němi udělal ten údajný lék na rakovinu) a především má Francise Lawrence, který mě už v Constantinovi přesvědčil, že umí. A hlavní ženské ve filmu, fence Sam, bych já osobně dal ve filmu více prostoru. Určitě by si ho zasloužila.

Steamboy (2004)

Nemůžu říct, že Steamboy je vyloženě špatný film, ale je doslova vyrobený podle šablony. Představte se animák, který je sice vizuálně identifikovatelný s japonskými anime filmy, ale příběh, dialogy, hudba, kamera, střih - tohle všechno jakoby vypadlo z hrané bondovky, nebo nějakého velkohubého amerického filmu.