Jméno růže (1986)

Jakkoliv mě obvykle tématika středověku nezasahuje, tenhle film má něco do sebe. Až na podezřele inteligentní a moderně uvažující postavu Seana Conneryho (která je ovšem naprosto nezbytná) shledávám vše velmi dobře vykreslené, autentické a dostatečně působivé - zejména hrbáč je skutečně lahůdkový. Příběh je zajímavý a v různých podobách bohužel nejspíš věčný...

Pat Garrett a Billy Kid (1973)

Skvělý western s velmi nakažlivou kliďáckou náladou "proč se stresovat, stejně všichni jednou umřeme". Tento klid dokresluje skvělá hudba (scéna, kdy chlapík s prostřeleným břichem hledí na západ slunce a k tomu hraje Knockin' on heaven's door je úžasná), výborní herci a dobře udělané přestřelky (velmi oceňuji, že si tvůrci dali tu práci, aby to vypadalo, že kulka vždy do vybraného nešťastníka nejen vlétne, ale i druhou stranou vyletí). Když to shrnu, vychází mi z toho jeden z nejnezaměnitelnějších westernů vůbec.

Oskar (1967)

Klasická konverzační komedie, která by se možná více hodila do divadla. Jelikož se však narodila ve zlaté éře francouzské komedie a je postavéná na Lousi de Funésovi, stala se z ní nezapomenutelná záležitost. Stejně mám ale nejradši postavu mastodontního maséra a jeho miniautíčka.

Místenka bez návratu (1964)

Velmi zvláštně natočená kriminálka. První polovina povětšinou zachycuje zádumčivou tvář Jiřiny Šejbalové a divák si není jist, zda nejde o nějaké psychologické drama. Potom se ovšem děj rozproudí a zanechává celkem dobrý dojem.

Canterburské povídky (2003) (seriál)

Klasické "lechtivé" povídky našroubované do moderního prostředí mají sice cosi do sebe, ale Pasoliniho filmové zpracování je mnohem silnější. Je to asi i tím, že současné hranice morální/amorální jsou někde jinde a Chaucerovy příběhy jsou pro nás dneska veskrze normální. Tím ústím k paradoxnímu faktu: zmíněná Pasoliniho filmová verze je svou drsností méně koukatelná než tento seriál, a ten tím pádem, ačkoliv je horší, dostal ode mě vyšší hodnocení... :-)

Výlet do mladosti (1982) (TV film)

Jemně rozehrané nostalgicky-poetické vzpomínání na krušnou dobu prvních lásek. Působivost a dusno navozuje zejména neodolatelná Tereza Pokorná, která se do role hodí opravdu perfektně.

Když chcípne pes (2004) (TV film)

Podivný nepodarek. Není divu, scénář je hodně vachrlatý a herci zabíraní vesměs statickou kamerou jen protahují nezajímavé scénky.

Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí (2006)

Po několikanásobném shlédnutím skvělého nastudování hry ansámblem Zlínského divadla jsem byl na film hodně zvědavý. Bohužel zklamání převeliké. Plitké herecké výkony, v podstatě nulové vžití do postav (krom Jaroslava Duška), které neskutečně kontrastovalo s prožitky divadelních herců, jejichž Petr, Franta, Karel, Aleš, Géza a další byli naprosto nezapomenutelní. To i přesto, že zde měli herci k dispozici skutečné vlaky, telefony, mufky, čuby... O to víc mrzí nedávná derniéra hry. :-(

Vyvolený (2000)

Výborně natočený film se skvělou gradací až do posledních okamžiků. Eliah je famózně mysterický a Bruce nečekaně vystrašený. Rozhodně pro svou atmosféru stojí za shlédnutí.

Kožené slunce (2002) (TV film)

Poněkud schematické, ale zahrané docela pěkně. Měl bych několik výhrad, ale beru to jako drobnou oddychovku a v tomto směru se mi to docela líbilo.