Životní rychlost (2002)

Moje bezbřehé vychvalování americké nezávislé tvorby dostalo znatelnou trhnlinu. Nudný a berličkami posouvaný děj, trhaná kamera, režijní experimenty. Co jinde funguje, tady spíše způsobuje tápání. Nápad dobrý, realizace nikoliv.

Top Gun (1986)

Na tento romantický plácanec prostě nešlo neudělat parodii - po ní ovšem dostává Top Gun úplně jiný rozměr. Reálně vzato jde o řemeslně dobře udělaný film, který měl zasáhnout jak chlapy (akční letecké scény) tak křehké dívky (záběry ve sprchách). Jak je vidět, tak se to tak úplně nepovedlo.

Sedm statečných (1960)

Nehasnoucí hvězda filmového nebe a první film, který jsem si pustil na nové širokoúhlé TV a... stálo to za to! :-)

Big Lebowski (1998)

Tato komedie u mě nemá konkurenci. Můžu se na ní podívat kdykoliv a s jakoukoliv náladou, protože výsledek je vždycky stejný. Směju se a užívám si ty dokonale vykreslené postavičky, které neustále šlapou na plyn, aby divák ani na momentek nemohl vydechnout.

Manson (1997)

Ač je na osobě Charlese Mansona spousta provokativního, mrazivého a zvráceně lákavého, nepovedlo se to využít (či zneužít) ani trošku. Divák nemá prostor věřit ani dokumentárnímu, ani hororovému pojetí a amatérští herci mu postupně stále více dovolují, aby se nudil.

Mykoin PH 510 (1963)

Překvapivě dobrý film s originálním námětem. Místy sice až příliš zadrhává na detailech poplatných režimu (ředitel přemýšlí, že by si po válce zřídil firmu a na výsledcích výzkumu vydělal = hrůza), ale jinak jde o zajímavou podívanoou s pěknými obrázky plísní (toto slovní spojení je opravdu možné). K ještě vyššímu hodnocení není daleko.

Faktótum (2005)

Příběh protivného loosera, který si zajde pro podporu, pak si s přítelkyní střihnou čtyři čísla a jdou se navečeřet lívanců dělaných nasucho, protože na víc nemají. Zajímavý je styl vyprávění. Sledujeme dlouhé záběry a scény, které nikam neústí, na druhé straně zásadní seznámení s Jen se odehraje pouze ve slovním komentáři hlavního hrdiny. Chyběla mi zde větší naléhavost a uvěritelnost. V Bukowského knihách jsou emoce hmatatelnější. Korunu všemu navíc nasazuje český dabing - jeden z nejhorších, co jsem kdy slyšel...

Bloudění orientačního běžce (1986)

Neprávem zapomenutá komedie. Stokrát omleté téma je oživeno spartakiádou ("Je to dobrovolná akce, takže tam musíme všichni.") a neotřelými tvářemi. Kupodivu je tu spousta skvostných hlášek ( - "Víš, jak se pozná dobrý hospodář?" - "Že pořád jí nahnilý jabka."), sice rozředěných tragikomickou omáčkou pohnutek stěžejní postavy, ale já jsem se bavil. Navíc musím přitlačit na hodnocení, když se hlavní hrdina honosí tak libozvučným příjmením, jako je Chaloupka. :-)

Panelové vztahy (1982)

Vyprávěčsky dokonalý film s tíživě autentickou atmosférou (výborně umocňovanou černobílou kamerou). Doporučuju ke shlédnutí všem manželkám, které jejich silnější polovičky jen a jen štvou.

Pošetilost mocných (1971)

Jsou filmy, které z nějakého důvodu nesednou. Tento je asi opravdu zábavný a Louis de Funes je vážně skvělý, ale mě to prostě extra nezaujalo...