Disturbia (2007)

Povedená teen krimikomedie, která si neklade vyšší nároky než pobavit, a to se jí myslím povedlo. Navíc když stěžejního záporáka hraje David Morse, jeden z nejnesympatičtějších herců Hollywoodu (samozřejmě jde jedno s druhým), je hned na úspěch zaděláno o něco více.

Danton (1983)

"Když se jedná o blaho republiky, tak je dovoleno všechno, na to nezapomeň!" Wajda není příliš invenčním režisérem, což nutně nemusí být vždy nevýhodou, avšak jeho Danton by si možná vyšší kreativitu zasloužil. Nakašírované interiérové drama z pohnutého historického období vypadá zpočátku alespoň do určité míry přitažlivě, leč výsledný dojem není nejlepší. V mém případě mohu mluvit o lepším průměru. Kdyby alespoň některé dialogy či hromadné scény nevypadaly tak uměle. Zejména kompars, ryčící a během zlomku vteřiny mlčící, jako když utne (Robespierre v Konventu, soudní přelíčení s Dantonem a spol.), je nepřirozenost sama. Omluvit to zvukem by bylo asi hodně naivní. Do průměru strhávají film i nevyrovnané herecké výkony, otázkou zůstává, do jaké míry za to může režie. Potěšila však účast skvělého Jacquese Villereta.

Signum laudis (1980)

Velká válka. Konflikt, který je vzhledem k existenci svého o 25 let mladšího bratříčka mnohými nezaslouženě opomíjen. Ani filmaři se tomuto faktu bohužel nedokázali vyhnout. Signum laudis je tak jedním z nemnoha exkurzů do válečné vřavy druhého desetiletí 20. století, navíc na východní frontě. Kdo však je vlastně nepřítelem rakouské armády v Hollého filmu? Jsou to skutečně ruští vojáci, které během snímku takřka nezahlédneme? Nebo je to neschopné velení, pro které je válka jen ozvěnou střelby za zdmi salónů a ložnic? A dává nám na to film vlastně odpověď? Signum Laudis = znamení chvály. I já musím pochválit všechny, kteří se na filmu podíleli a kteří tak divákům přinášejí sugestivní a neopakovatelný zážitek. "A co kaprál?" _ "Je schopný nás před sebou hnát pod bodákem." _ "Je takovým, jakým jste ho udělali. Namalovali jste si ho k obrazu svému." _ "No, tak ho zase smažem, ne?" Souhlas s Brouk, kdepak Horyna... Pro thunnus : Skutečně si myslíš, že cílevědomý a ambiciózní voják, v civilu koňský handlíř a de facto i podvodník, který zejména kvůli vlastnímu prospěchu bojuje za císaře pána, představitele zkostnatělého Rakouska-Uherska, pro které nebylo snad odpudivějšího slova než je revoluce, je představitelem proletáře?

Stáhni mě do pekla (2009)

Zase jsem se nechal ošálit zdejším popiskem horor/thriller. Nic takového se v Stáhni mě do pekla ale nekoná. Ona je to totiž bohapustá komedie černohumorného typu a navíc ani nijak dobrá. P.S.: Všimli jste si, že ta cikánka během 3 dní stačila proklít hlavní hrdinku, zemřít, být pohřbena a nakonec exhumována? A zaregistrovali jste také to neustálé vyměšování nejrůznějších tekutin z úst, kterého už bylo dle mého názoru trošku příliš?!

Osudový dotek (2004)

Pročetl jsem spoustu zdejších komentářů a je fakt, že s nemalým počtem z nich, ať už těch pozitivních či na druhé straně negativních, musím souhlasit. Nepochybně je tenhle film jakýmsi koktejlem teen komedie, sci-fi, psychologického dramatu, thrilleru a kdoví čeho ještě. Některé jeho složky ukočírovali tvůrci lépe, jiné hůře. To nic nemění na tom, že já se u Osudového doteku příjemným způsobem odreagoval a pobavil, přestože se nejedná o žádný přehnaně náročný film s vyšším poselstvím, což jsem ani neočekával (někteří z Vás možná ano). Pakliže budu chtít něco takového, pustím si třebas Vláčila. Já však měl zájem pouze o zábavu a té se mi dostalo vrchovatě.

Requiem pro panenku (1991)

Nádherně odporná role Soni Valentové a výborně zahraná tragikomická figurka doktora v podání Eduarda Cupáka, ale že by Requiem pro panenku bylo zase až takovým zázrakem, jak se zde někteří pokoušejí tvrdit, tak to bohužel. S povděkem kvituji několik záběrů z mé domovské Kroměříže ;-).

Horší než smrt (2007)

Přiznám se, že jsem opět podlehl a místy se řehtal na celé kolo. Britské komedie totiž vážně můžu, poněvadž, narozdíl od mnoha záoceánských, dokáží rozlišit kdy je věc humorá a kdy už vlastně trapná, přestože beru v potaz, že fekální scéna už trošku "zaváněla". I tak ale moc dobré a zejména Andy Nyman dokazuje, že je výborný (nejen)komediální herec.

Krvavý Valentýn (2009)

Dítě v mateřské škole by vymyslelo inteligentnější dialogy, než předvedl scénárista tohoto dílka, ale v aktuální hororové bídě se na to ještě jakž takž dívat dá. Krve stokrát více než na vesnické zabíjačce, dlouhá sekvence s blondýnou v rouše Evině a finální odhalení, kdopak že ten horník vlastně je, až na samotném konci, lze do určité míry dokonce považovat i za pozitiva. Budu-li chtít někdy někoho zabít, určitě si na to vezmu krumpáč, alespoň to bude vypadat efektně ;-).

Černé Vánoce (2006)

Hezké ksichtíky, jedna slušná lekačka a místy i obstojný gore je v dnešní době už hodně málo na to, abych tomuhle srandahororu mohl dát více než 1*.

Babel (2006)

Iňárritu stále neztratil nic ze svého glancu a zručnosti. Babel, stejně jako jeho předchozí snímky, je totiž opět vynikající. Ať už jde o režii, herecké výkony, kameru, hudbu či střih. A samotný propletenec příběhů? Povrchní, nedopečený, vypočítavý? Ale kdeže! Možná jen "trošku" jiný než hollywoodské spektákly, kterých jsou plné kinosály. Neříct něco takříkajíc "na plnou hubu" ještě neznamená, že to tam není... Po dlouhé době plný počet!