• Pohádka

Proxima (2019)

"Proxima" není žádné sci-fi, nepřirovnala bych ji ani k žádnému filmu o cestě do vesmíru z posledních let (a že jich bylo). Jedná se o intimní a komorní drama, ve kterém nenajdete žádné akční sekvence - pouze několik scén z výcvikového střediska a samozřejmě start raketoplánu. Podstatné jsou totiž úvahy ústřední postavy o tom, jak moc budoucí dobrodružství naruší její rodičovskou úlohu. Některé momenty zaujmou více (psaní "povinného" dopisu pro dceru), někdy je vyprávění trochu rozvláčné. Každopádně chválím snahu podívat se na cestu do vesmíru z úplně jiného úhlu pohledu. Skoro 4*.

Ježek Sonic (2020)

Mnohem menší průšvih, než všichni čekali (asi dost pomohlo přeanimování titulní postavy). Solidní rodinná podívaná, která sice jede v tradičních kolejích, ale dokáže pobavit, má slušného záporáka a velmi sympatické hrdiny. Na dvojku zajdu klidně do kina.

Identita (2003)

Před mnoha a mnoha lety jsem tenhle film viděla takzvaně na tajňačku a při nedávné repríze jsem si naprosto přesně vybavovala některé scény. Atmosférická, šokující a ve své podstatě i dost originální podívaná.

Backstage (2018)

Po báječném "Fair Play" velký sešup pro režisérku Sedláčkovou. Sice neurážející, ale také naprosto průměrný, ničím nevyčnívající a tedy vlastně zbytečný snímek.

Čas probuzení (1990)

Překrásný příběh o nezdolnosti lidské mysli a naději, že bude líp. Při setkání "probuzeného" De Nira s matkou jsem měla husí kůži a slzy v očích. Skoro 5*.

Jak se moří revizoři (2018) odpad!

Loni to byl The Perfect Kiss s Lucií Vondráčkovou, letos jsme se odhodlali na další filmové WTF, které nikdy nemělo spatřit světlo světa. Tentokrát se jedná o ryze českou záležitost, o režii, scénář a produkci se opět postaral jeden jediný člověk (to v případě debutanta nebo méně zkušeného tvůrce nikdy nevěstí nic dobrého). Diletantská spatlanina po všech stránkách včetně naprosto tragické kamery, zvuku i střihu (useknuté titulky na začátku i konci filmu hovoří za všechno). Chtěla jsem dát jednu hvězdičku za Ladislava Ondřeje s punčochou na hlavě a za dialog "Tak co budem dělat? Asi nic, no.", ale v tomhle případě to vážně nemá cenu. P. S. Paní režisérka má v srpnu další premiéru. Asi si to necháme na příští rok.

Jumanji (1995)

Známá devadesátková podívaná, která mi dlouho unikala a kterou bych dětskýma očima hodnotila určitě lépe. Hlavní hrdinové si vůbec nezískali moje sympatie, a tak mi nezbývalo než obdivovat dobrý nápad a na tehdejší dobu revoluční "lucasovské" triky. Hodně mile mě překvapil také samotný závěr.

Anna (2019)

Nebezpečně krásná dívka je zároveň brutální vražedkyní, kdepak už jsme tenhle motiv viděli? Během prvních minut a prvních skoků v čase jsem byla hodně skeptická a zmatená, brzy jsem si ale tuhle Bessonovu hru začala neskutečně užívat. Sasha Luss by klidně mohla seknout s modelingem, protože byla výborná, skvěle ji ale doplňovali i pánové Evans a Murphy a hlavně Helen Mirren. Druhá projekce už asi nebude tak překvapivá a tím pádem i zábavná, přesto hodnotím vysoko.

Sama uprostřed noci (1989) (TV film)

V době, kdy Davida Matáska všichni znali jenom jako Kendyho, se předvedl v diametrálně odlišné roli zloděje a násilníka, který se plánuje zbavit malé svědkyně. Jak už zmínili jiní přede mnou, napínavý příběh kazí zejména scény z maminčina večírku a neuvěřitelně hloupě useknutý závěr. Televizní filmy mají běžně celovečerní stopáž a tady byly dvě tři minuty navíc evidentně problém. Trochu škoda.

Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga (2020)

Projev a "držka" Willa Farrella je mi odjakživa tak vrcholně nesympatický, že jsem se docela zdráhala na film podívat. Na druhou stranu mám ale moc ráda Rachel McAdams, takže se síly vyrovnaly :D. Nakonec jsem se dočkala fajnové podívané s několika nečekanými momenty a pohodovou atmosférou, na které měli největší podíl spolehliví herci a zpěváci (natáčení se zúčastnilo i několik skutečných účastníků Eurovize). Nebýt několika sexuálně motivovaných vtipů, které si Farrell prostě nemohl odpustit, a zbytečně natažené stopáže, hodnotím asi ještě výš.