• Pohádka

Dlouhý, široký a krátkozraký (2006) (divadelní záznam)

Jedno z představení, které má (alespoň za mě) o chloupek lepší seminář než samotnou hru. Ze všech postav mě ale paradoxně nejméně zaujal Děd Vševěd, proto nemůžu hodnotit maximálně. Bruknerova Zlatovláska se každopádně už dávno zapsala do zlatého fondu. Určitě si časem dám reprízu.

Koloběžka první (1984) (TV film)

„Nemáte však ponětí, co to bude pro děti!“ A nejen pro ně. Dáda na vrcholu popularity, Čenský pohledný i s královskou bradkou, Molavcová a její cukrlata. Samotný vynález koloběžky je už jenom malý bonus :). Klasika skoro na 5 hvězd.

Dívka a kouzelník (2009) (TV film)

Zajímavě rozehraný snímek, ve kterém jsem ale bohužel měla velký problém s naivitou/tvrdohlavostí titulní hrdinky. Není přece normální, aby se v protektorátních vesničkách bezstarostně potulovala dívka s židovskou hvězdou jako přívěskem na krku… Trojan každopádně potěšil i v netradiční poloze a nad začínající Veronikou zaplesalo moje rakovnické srdíčko.

Emma. (2020)

Co se týče adaptací knížek Jane Austenové, jedná se většinou o kostýmní romantická dramata s působivou výpravou a velmi slušnými výkony od spolehlivých hereckých es. Tvůrci "Emmy.", zejména asi její scenáristka, se vydali trochu odlišnou cestou. Nečetla jsem sice knižní předlohu, ani jsem neviděla některé ze starších provedení, ale skoro bych dala ruku do ohně za to, že nejsou tak komediálně laděné jako právě tento film. Hodně tomu napomáhá herecký projev všech zúčastněných, protože třeba takový Bill Nighy jako Emmin tatínek může hrát klidně jenom očima a vy byste se skoro váleli smíchy po podlaze. Scény s ním, i když jich není mnoho, patří k těm nejkomičtějším v celém filmu. Pochválit musím stejně jako u jiných austenovek také krásné kostýmy a výpravu. Měla jsem ale trochu problém s představiteli zásadnějších mužských rolí čili Emminých nápadníků, určitě bych zvolila někoho výraznějšího a charismatičtějšího. V každém případě jsem výsledkem mile překvapena.

Výkupné (1996)

Poctivý devadesátkový thriller, jehož fragmenty jsem před mnoha lety zahlédla v televizi a teď jsem si konečně doplnila vzdělání. V některých momentech jsem napětím skoro nedýchala.

Obušku, z pytle ven! (1955)

Obecně moc nemusím pohádky bez princů a princezen, tahle by ale na celovečerní stopáž potřebovala taky trochu záživnější příběh. Informace ze zdejších zajímavostí, že film měl mít původně pouze 30 minut, mi úplně stačí.

Bambinot (1984) (seriál)

Kanál ČT3 mě opět přivedl ke klenotu, který jsem ani neviděla, a dokonce jsem ani netušila o jeho existenci. Bezvadně obsazené, ale epizodu od epizody bláznivější, zmatenější a také trochu rozvláčné. "Normální děti přicházejí na svět s pupeční šňůrou, tyhle budou mít kabel..."

Na krátko (2018)

Depka a zmar všude, kam se podíváte. Když se hlavní hrdina asi tak po hodině lehce pousmál, cítila jsem alespoň mírné zadostiučinění, jinak jsem si ale zoufala nad nikam nelezoucím dějem a nesympatickými (nepopírám, že dobře zahranými) postavami.

Anatomie zrady (2020) (TV film)

Arichtev má velké zkušenosti s výpravnými historickými projekty a jeho nové dílo působí historicky věrně, vyprávění doplňují i skutečné dokumentární záběry. Měla bych ale výtky zejména k hereckému obsazení, a to bohužel včetně představitele ústřední role. Projev Labudy nesmírně kazí nevhodně zvolený český dabér. Pavel Šrom je totiž jeden z našich nejvytíženějších dabingových herců a jeho hlas jste museli stoprocentně zaslechnout v nějakém seriálu nebo filmu (z hlavy mě napadá například velitel tučňáků z "Madagaskaru"). Dabing tedy Labudovi dost ubral na kráse. Nebyla jsem ale spokojena ani s dalšími postavami, které sice ztvárnili kvalitní a zkušení herci, ale typově se ke svým předobrazům nehodili - namátkou například pan Preiss jako prezident Beneš nebo Milan Kňažko v roli Emila Háchy. Film tak na mě působí jako odškrtnutý domácí úkol (natočme něco, co se bude hodit k letošnímu výročí), na který si ale druhý den už nikdo nevzpomene.

Rekap (2019)

Film jsem si pro jistotu pustila rovnou dvakrát, abych si ujasnila, jaký měl režisér vlastně záměr. Ani to mi ale příliš nepomohlo a pointu bych si představovala v jiném provedení. Technicky ale na amatérský snímek opravdu na úrovni.