Milovníci hudby (1971)

Tímto filmem Ken Russel významně posunul dosavadní hranice žánru filmové biografie, a to nejen z hlediska obsahu a formy, ale taky funkce hudby. Vizuální obraz a hudební stopa do sebe dokonale zapadají a místy tvoří celek s vyšší vypovídající hodnotou. Zkrátka úchvatná symbióza obrazu a hudby.

Píseň bez konce: Příběh Franze Liszta (1960)

Dvě třetiny filmu byly docela svižné, ale díky polsední třetině by bylo možné jej přejmenovat spíše na Film Without End, což je určitě škoda, protože jinak se jedná o celkem povedenou biografii. K atraktivitě filmu hodně přispívá kvalitní soundtrack, který většinou velmi vhodně dokresluje jednotlivé scény. Místy lze vytknout přílišnou romantičnost, což je ale pro tento typ filmu v daném období typické. Ostatně jedná se o životopis romantického hudebníka, tak proč ne ;)

Zmizelá (2014)

Neskutečně invenční! Dlouho jsem neviděl film, který by byl natolik spletitý a přitom kompaktní. Otevřený konec je pak nečekaným a příjemným bonusem, který člověk u filmů americké produkce většinou nečeká. Možná bych ocenil trochu hlubší psychologii postav a s tím související herecké výkony. V rámci dnešní produkce ale opravdu naprůměrné! ;)

Tři bratři (2014)

Po hudební stránce naprosto neinvenční až trapně triviální. A vzhledem k tomu, že se tento nepovedený snímek snaží být dokonce muzikálem a té rádoby muziky je v něm tím pádem opravdu hodně, stává se pro normálního hudebně průměrně zkušeného diváka takřka nesledovatelným. To je určitě škoda, protože nekonvenční začátek s poutavým vyprávěním Svěráka vypadalo docela slibně. Je až neskutčné, jak se dá promarnit hudební potenciál herců jako Dyk, Klus apod. Takto dementní pohádky by měli dětem zakázat, nebo aspoň na booklet DVD napsat: "Slednutím tohoto filmu můžete vážně poškodit hudební vývoj Vašich dětí!"

Železná srdce (2014)

Naprosto zbytečný film, který by nejspíš v rámci daného žánru propadl, nebýt tlačen kupředu tváří Brada Pitta. Pro mě nulový filmový zážitek po všech stránkách!

Interstellar (2014)

Výjimečné. Takhle podle mě vypadá film coby umělecké dílo, ne jen zábavní produkt...

Česká RAPublika (2008)

Kavlitně udělaný dokument, místy velmi zábavný, pro mě smutný tím, že v jeho světle působí interpreti české hip-hopové scény jako povrchní primitivové. Zajímavý je důraz na analýzu jazykové stránky a srovnání s vážnou hudbou, stejně jako konfrontace s publikem z opačného hudebního spektra.

Falco (2008)

Tak na tenhle film jsem byl hodně zvědavý a po jeho shlédnutí jsem docela zklamaný. Zahraný byl výborně, ale Falcův životní příběh, stejně jako jeho hudba mě prostě vůbec neoslovily. S filmy jako Walk the Line, Ray, Nowhere Boy apod. je to pro mě nesrovnatelné.

V nitru Llewyna Davise (2013)

Mám rád tyhle "obyčejné" filmy. Tenhle je navíc o folkové kytaře a doplněný skvělým soundtrackem, takže jsem nemohl dát jinak než 5* ;) Jinak jako kytarista oceňuju herecký výkon Isaaca, ne kterém je vidět, že na kytaru fakt umí hrát!

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

Tenhle film je důkazem toho, že silné příběhy ze života muzikantů není nutné uměle vytvářet, stačí je najít!