• Thriller

Jen pro tvé oči (1981)

Po Moonrakeru, který je asi nejbláznivější bondovkou v celé sérii a často zasahuje do žánru komedie, se rozhodli tvůrci držet víc při zemi a natočili díl, který je asi nejumírněnější bondovkou Mooreovy éry. V předtitulkové scéně odkazuje na díl s Lazenbym a objeví se v ní, i když jen krátce a na dlouhou dobu naposledy, Blofeld, na jehož postavu neměli tvůrci práva až do filmu Spectre. Příběhově tentokrát nejde o ovládnutí světa, ale jen o honbu za kodovacím přístrojem, který nesmí padnout do špatných rukou, což je příjemná změna po předchozích dvou megalomanských bondovkách. Výběr lokací se povedl náramně a střídají se zasněžené scenérie Cortiny d'Ampezzo a prosluněné oblasti z různých částí Řecka. K režii se poprvé dostal John Glen, který vydržel i u dalších čtyř dílů a exceluje zejména v akčních scénách, které jsou pestré a napínavé. Moc se povedl i soundtrack Billa Contiho, který je dost odlišný od Barryho stylu a dobře se poslouchá i samostatně. Celkově jde o další povedenou bondovku, kterou řadím spolu s TSWLM na vrchol Moorovy éry.

Moonraker (1979)

Asi nejkomediálnější Mooreova bondovka, ve které je humor občas až na hraně parodie. Celý film se odehrává ve smyslu - Bond jede na tohle exotické místo, aby se tam mohla odehrát akční scéna a pak na další a znova a znova. Jednotlivé části jsou povedené, ale jako celek to příběhově působí trochu nesouvisle. Ale i tak je film nadmíru zábavný a jedinou pro někoho hůře stravitelnou částí je závěrečná bitka v kosmu, která je po technické stránce na vysoké úrovni, ale přece jenom je na bondovku možná až moc přehnaná. Na druhou stranu Bond šel vždycky s dobou, Star Wars byly tehdy velkej hit, tak toho producenti úspěšně využili. Příjemný je návrat Richarda Kiela coby Jaws jako "nesmrtelného zabijáka", který komplikuje Bondovi život na každém kroku a přežije vše od pádu z letadla nebo vodopádu až po výbuch ve vesmírné stanici, Broccoli ho prostě nedokázal zabít. 7/10

Špion, který mě miloval (1977)

Velkolepá typicky mooreovsky odlehčená bondovka od začátku do konce. Roger Moore střílí jednu suchou hlášku za druhou, Richard Kiel jako Jaws patří spolu s Oddjobem a Xenií Onatopp mezi nejlepší zabijáky série, Barbara Bach zase vytvořila jednu z nejschopnějších Bondových partnerek (až do Michelle Yeoh), Lotus Esprit a jeho podvodní scéna jsou dokonalé a výprava Kena Adama taky nemohla být lepší. Celkově ideální a vyvážený mix humoru, akce a všech dalších ingrediencí tvořících perfektní bondovku, která patří mezi nejlepší nejen v Mooreově éře, ale i v celé sérii. 10/10

Muž se zlatou zbraní (1974)

Roger Moore nezklamal ani podruhé, Christopher Lee je jako Scaramanga vynikající, salto v autě přes řeku neuvěřitelné, ale i tak jedna z nejslabších bondovek (rozhodně nejslabší je pro mě pak Die another day). 6/10

Žít a nechat zemřít (1973)

Roger Moore ve svém debutu ani trochu nezklamal. Do role se vzhledem hodí a co postrádá fyzicky v akčních scénách, bohatě dohání svým šarmem, charismatem a smyslem pro humor. Live and let die je po příběhové stránce poměrně standardní bondovkou, kterou ozvláštňuje atmosféra černošského New Orleans i ostrova San Monique, voodoo prvky i skvělý a originální soundtrack. To v kombinaci s několika dalšími nezapomenutelnýmí scénami, jako je část na krokodýlí farmě s vtipným únikem z ostrůvku obklíčeného těmito zubatými predátory, honička na člunech, únik v autobusu a další, vytváří vynikající nástup nového představitele. Herecké obsazení se taky vydařilo, záporák je jako jediný v celé sérii černoch, Bond girl je tradičně krásná a tentokrát s mírně nadpřirozenými schopnostmi, které Bond vtipně zneužije. Celkově nápaditá a zábavná Bondovka. 8/10

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Po všech stránkách výborná bondovka, kterou většina fanoušků série v různých anketách řadí na jednu z nejvyšších příček a to zcela zaslouženě, ale naopak mezi příležitostnými diváky je značně kritizovaná, nedoceňovaná a často ji provází pověst nejhorší bondovky vůbec, což potvrzuje i místní hodnocení. Nejkontroverznější stránkou filmu je obsazení George Lazenbyho do hlavní role, jehož kritika není dle mého názoru ani trochu zasloužená, mě osobně se v roli líbí, vzhledem se na Bonda hodí, jeho herecký výkon je slušný, v roli působí velmi sebejistě, sympaticky arogantně, dobře hláškuje a fyzicky zvládá roli skvěle.. jen bohužel pro něj nedostal na začátek zrovna ideální příběh, přece jen těch změn bylo na nového herce dost (Bond se zamiluje, ožení, nosí skotskou sukni apod) a taky nahradil do té doby jediného známého a milovaného Bonda - Conneryho. Myslím, že by se na něj lidé dívali zcela jinak a bez vší té kritiky, kdyby neodmítl nabídku pokračovat a zahrál si ve víc dílech.. Když pominu neshody kolem hlavního představitele, tak jedinou další rozporuplnou stránkou filmu je střih, který je v akčních scénách velmi rychlý, což je poněkud překvapivý vzhledem k tomu, kdo se na režii a střihu podílel (režisér Hunt byl do té doby zkušený strihač a střih připadl Glenovi, který se stal poté režisérem řady bondovek a zrovna akce a jejich přehlednost byly jeho silnou stránkou). Zbytek filmu se povedl na jedničku s hvězdičkou, příběh je výborný, jeden z nejlepších v celé sérii, možná vůbec nejlepší, je víc osobní, ale přesto jde pořád o bondovku se všim všudy (podobně jako u Casina Royale, včetně nevyhnutelného tragického konce), výprava je úžasná, Barry se předvedl v nejlepší formě (pro mě jednoznačně nejoblíbenější soundtrack vůbec, nejen v rámci série) a akční scény jsou pestré a zábavné. Stejně tak skvělé je herecké obsazení, ať už jde o Tracy, Blofelda nebo menší role.. Mimochodem třeba Christopher Nolan nebo Steven Soderbergh označili právě OHMSS za svojí vůbec nejoblíbenější bondovku. 10/10

Žiješ jenom dvakrát (1967)

O něco slabší než předchozí dva díly, ale pořád skvělý. Ken Adam vytvořil jednu z nejhezčích kulis v celé sérii (sopka, odkud startovaly rakety). Velkým překvapením pro mě bylo zjištění, že záporáka měl původně hrát Jan Werich, ale po pár scénách ho vyhodili, protože prý vypadal jak Santa. 8/10

Thunderball (1965)

Terence Young se ještě jednou vrátil a natočil po všech stránkách velkolepou bondovku, která podle mě jednoznačně převyšuje předchozí a oceňovanější díl (Goldfinger). Rozhodně nejlepší Conneryho bondovka. Pokus o remake (Nikdy neříkej nikdy) se moc nepovedl. 10/10

Goldfinger (1964)

V Goldfingerovi získal Bond ještě víc nadsázky, poprvé si zajezdil v Aston Martinu a proti němu se postavil jeden z nejlepších zabijáků v celé sérii (Oddjob). Výsledkem je jedna z nejlepších bondovek. 9/10

Dr. No (1962)

Hned v prvním díle vytvořili tvůrci série, pánové Broccoli a Saltzman, šablonu, podle které se s menšími obměnami jede až dodnes. I když je úvodní bondovka poněkud komornější a pracovala se skromnějším rozpočtem, tak zde najdeme všechno, co dělá bondovku bondovkou - tělesně zdeformovanýho záporáka s megalomanským plánem a neschopností Bonda odpravit, když má příležitost, nadherný ženský, suchý hlášky, exotický lokace, Normanovu chytlavou znělku... a Seana Conneryho, který dal postavě život a neuvěřitelnou dávku charismatu a šarmu. Celkově zkrátka povedený start kultovní série.