Hrozba smrti (2024)

Pan Karel Vémola musí blahem skákat do stropu, film o vyhazovači… Příjemné Béčko na můj čtvrteční večer to ale bylo. Originál jsem asi neviděl, nebo si ho úplně nepamatuji, nebudu se od něj tedy nijak odpichovat. Road house, mimo jiné láká, nebo je ozvláštněn hvězdou MMA Conorem McGregorem. Odbydeme si ho hned na začátek. „Hraje“ v podstatě sám sebe a rozhodně si natáčení užíval. Malinko se v MMA problematice orientuji a MCG si jistě zaslouží ten největší kredit, zpopularizoval tento sport jako nikdo jiný a dokázal opravdu hodně. Jenže čas je neúprosný a z MCG se v posledních letech stala jen taková směšná postavička a tou je i zde. Karikatura sama sebe. Do Hrozby smrti ( jak zní český překlad ) to ale padne a já se celkem dobře bavil. Neměl bych problém vidět tohoto válečníka v dalších podobně stylizovaných rolích, raději než si kálet na svůj MMA odkaz... Zápletka je naprosto banální. Nechtěný UFC šampion ( Gyllenhaal – nutno dodat, že asi fakt potrénoval ) kývne na „Sedm statečných“ úkol a v podstatě ho sám vyřeší "single handedly"… Co víc dodat k ději. Ale oddychovka je to příjemná, 114 minut uplynulo jako voda a já se nenudil. Závěr byl dost slabej, to se mohly tvůrci posnažit trochu víc. Je to ale relax, který od vás nic nežádá, ale také toho moc nedává. 60%

Teorie všeho (2014)

Zprvu recenze se musím přiznat, Eddie Redmayne nepatří k mým oblíbencům. Vlastně je mi dost nesympatický, a tak jsem se na film Teorie všeho úplně netěšil. Bylo mi to ale doporučeno uživatelkou Talita1, tak jsem tomu dal šanci, díky. Redmayne je tady prostě skvělej. Do role dal evidentně všechno a jeho fyzický projev je naprosto strhující. Nicméně hlavní postavou mě přijde Hawkingova manželka Jane v podání Felicity Jones. U ní sledujeme silný vývoj a skutečná Hawkingova žena musela být hrdinka, doslova. Škoda jen, že Jones neumí moc hrát a její výraz „ztratila jsem se v obchoďáku a nevím kudy kam“ postavě lehce ubíral na zajímavosti. Řemeslně je to natočeno průměrně, až lehce nudně. Sledujeme Hawkingův život od studií po proslavení, kde hlavní linie filmu pojednává o vztahu Stephena s Jane a jejich útrapách, které spolu sdílí. Jenže, je to takové „suché“, žádné emoce to nevyvolalo a jen to tak proplynulo. Vzhledem k námětu bych si to dovedl představit mnohem emotivnější, mohlo se více zajít do hloubky. Takhle to bylo vlastně takové „sluníčkové“. Vypíchnout bych ale chtěl hudbu, ta mi přišla moc pěkná. Jak už to tak bývá u žánru životopisné drama, zvláště když hlavní postava je stále naživu, trošku to klouže po povrchu a bojí se to jít do nepříjemných zákoutí. 60%

Škola základ života (1938)

Výborná komedie, kterou bych komukoliv doporučil i dnes. Není to tedy tak dobré jako Cesta do hlubin študákovy duše, ale i tak to funguje. Některé scény člověk nedostane z hlavy asi nikdy. Napadají mě, tenisová hra, vlk nese dopisy a spousty dalších skvělých vtipů. Silných 70%

Fentasy (2024)

Když jsem po hodině sledování zjistil, že reálně uběhlo jen 35 minut, chtěl jsem se trochu zabít. Ke konci mě Fentasy ztratil natolik, že jsem uvažoval, kdybych si tu drogu třeba vzal, uteklo by to možná rychleji a to má film 85 minut. Ne, nechci být úplně zlý, je to debut a já fandím všem začínajícím filmařům. Tady se to, bohužel, vážně nepovedlo. Námět je přitom celkem zajímavý. Parta mladých lidí začne vyrábět novou, silnou drogu a lehce se jim to vymkne z rukou, jak už to tak bývá. Policie, ruská mafie a dejme tomu nějaké svědomí se jim plete do štěstí. Jen k té ruské mafii. Boss a jeho poskok nechodí po štacích jen tak. Cestují s nimi dvě bábušky, aby jim vařily čaj a dělaly šťávu. To jsem se pobavil, fakt drsní mafiáni, ale proč ne… Celé je to ale takový pelmel, který mě vůbec nevtáhl do děje. Potenciál na zajímavý příběh by tam asi byl, ale bohužel to nevyšlo. Vypadá to vlastně jako 137 díl nějakého krimi seriálu. Jenomže, to by to muselo být alespoň řemeslně dobře zvládnuté, aby to mohlo běžet v 16:50 na TV Prima. Ani tady nemohu dát palec nahoru. Vizuálně mě to nezaujalo ničím a výjevy zfetovanosti jsou až legrační. Nejhorší byl ale zvuk. Některým dialogům nebylo ani rozumět a to mi vadí hodně. Už jsem to pohanil dost, tak je asi jedno, že přidám drobnůstku. Schválně si zkuste vygooglit slovní spojení „Fentasy film“. Název moc dobře marketingově zvolený není, ale to je opravdu ten poslední detail. Na mě film Fentasy nefungoval vážně ničím. Aktivně mě neštval, ale není tam nic. 10%

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Krásný a srdečný film plný vynikajícího humoru. Legendární hlášky, které se používají dodnes. Film o úctě a respektu mezi profesory a žáky kde perfektně funguje vykreslení postav. Zahrané je to dokonale, scénáristicky je to bezchybné a natočeno je to krásně. I když nejsem fanda žánru, tady neváhám. 90%

Světáci (1969)

Trojce dobrosrdečných dělníků se rozhodne… Ne, neboj. Děj Světáků tu rozhodně popisovat nebudu. Ani hodnotit to nijak moc nechci, ale neubráním se. Musím přeci zdůraznit jak vtipné to je, nahláškované, úderné, nápadité.. Vlastně si dovedu představit, že někdo šikovný, kdo by tomu hodil současný vizuál, ale nepřehnal to… Raději nic. Nechme klasiku klasikou, ale funguje to na mě i dnes a to nejsem zdaleka fanoušek komediálního žánru. 80%

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Mám respekt ke klasikám. Takže se tu zrovna já rozhodně nebudu rozepisovat. Jen pro mě, abych si splnil, že si napíšu něco ke všemu, co jsem teď viděl. Je to naprosto strhující. Emoce se ve mně míchaly a závěr mě naprosto uhranul. Dokonalé a 100% je málo.

Jízda smrti (2023)

Zvláštní, na Netflixu to na mě vyskočilo pod názvem Odplata. To mě mělo asi varovat. Nevím a nechci Netflix podezírat z něčeho nekalého, to ne. Po shlédnutí by mi ale dávalo smysl, že to přejmenovaly „naschvál“, aby na to klikl někdo, kdo slyšel, že Jízda smrti je s*ačka a tady má jiný film s Liamem Neesonem. Nic, k filmu samotnému. Liamu Neeson natočil spoustu skvělých filmů a já ho mám celkem rád. Teď ale koukám, je mu 71 let a je to už opravdu znát. On vlastně celý film nevystoupí z auta a to je na hlavní roli v akčním filmu.. Dobře, přejděme to. Ten film je tak hloupý a nesmyslný, že mám hroznou chuť to tady komplet vyspoilerovat, abych tu demenci popsal. Investor Neeson ráno nervózně naloží děti do auta s plánem, odvézt je do školy. Po cestě mu zazvoní neznámý mobil co najde v autě a tam se zkresleným hlasem ozve muž, který mu sdělí, že má pod sedačkou bombu. Tajemný hlas Neesona vydírá a nechává ho postupně propadat do své „geniální pasti“. No, ale geniální na tom není nic, naopak, je to úplně tupý. Tak třeba celý film vůbec nedává smysl, že on ty děti v autě stále vozí, ty mohly a měly být venku po „prvním“ telefonátu. To mě ztratilo a to jsme asi v 15té minutě. Dál, on třeba dostane pokyn, někam se odklidit, zastavit a čekat. No tak ho nenapadne nic lepšího než zaparkovat auto s bombou u parku kde relaxují rodinky. A mnohé další „chytrosti“. Vyvrcholení a to „šokující rozuzlení“ bylo tak strašně pitomý. Záporáka najednou vůbec nezajímá, kde jsou děti, nebo třeba dveře od auta.. Audiovizuálně to je jako nějaký díl Kobry 11 a to rozhodně nemyslím jako jakoukoliv pochvalu, abych nebyl pochopen špatně. Pro Neesona už tyhle role nejsou, už se na to nehezky kouká. Je to nudný, hloupý, nehezký a plus je snad jen to, že to má „jen“ 90 minut. 10%

Mladá dáma (2024)

Od filmu Mladá dáma jsem toho moc nečekal, to si pojďme říct rovnou. Akční/Fantasy co jde rovnou na VOD. Navíc po úvodní scéně s M.B. Brown mi hlava nabídla celkem nepříjemnou vzpomínku. Rebel Moon tvl. Hrdinku vidíme na nehostinném místě sekat dříví (v Rebel Moon snad přeorává pole či co) a já si řekl „a sakra“. Žádný strach, rebelové se mohou jít klouzat. Tohle je celkem fajn pohádka, která není úplně pro nejmenší, jsou tam i drsnější pasáže (Netflix říká 13+). Úplně stručně. Cca 40 minut sledujeme klasické pohádkové rozjetí, kde jde o provdání dcery bohatému princi, což pomůže nejen ekonomicky celé zemi. Drsný a chladný pragmatismus otce zavede naší hrdinku Elodie až na posvatební obřad. Ten pro ní nedopadne úplně šťastně a ona se ocitá ve spletité jeskyni, kde není tak úplně sama. Na trailery záměrně nekoukám, ale předpokládám, že neprozradím nic tajného. Je tam s ní drak a jde po ní. No a jdeme do akce. Naháněčky, schovávačky, Elodie dostává celkem sodu, ale je to silná a důvtipná žena a jen tak se nevzdá. Zní to možná trošku hloupoučce, ale vážně je to docela dobrý. Je to slušně natočené, některé scény byly moc pěkné (ptáci mě napadnou na první dobrou). S M.B.B. jsem byl úplně v pohodě, nikdy mi nepřišla úplně sympatická, nebo nějak zvlášť dobrá herečka, ale tady mi celkem sedla a když se hodila do „dragon slayer“ módu tak byla více než snesitelná. Pěkně to šlape, akce mi přišla fajn, finále mě vlastně uspokojilo (tedy až na poslední asi minutu – to bylo divné a navíc to oproti zbytku filmu fakt hnusně vypadalo, ale to je detail). Já se slušně bavil, rozhodně nad očekávání, ale to bylo hodně malé. Tipoval bych, že pro holky a kluky 13-15 let to bude pecka. Za mě silných 60%

Když Harry potkal Sally (1989)

Vynikající romantický film, skvělá komedie, perfektní obsazení. Když Harry potkal Sally při společné jízdě za novým, dospělým životem, jistě ani jeden z nich netušil, jak si s nimi osud pohraje. A mě jejich příběh velmi bavil. S lehkostí natočené s momenty, které z hlavy už asi nikdy nevymažu. Harryho pohled po první společné noci, Sally a její předstírání orgasmu. I linka vedlejších hrdinů mě dost bavila. Parádně to odsýpá a já byl spokojen. 80%

Časové pásmo bylo změněno