Mayerling (1936)

No takže v podstatě by se o tomto Mayerlingu dalo říct to samé, co o 32 let mladším remaku s Omarem Shariffem, ale tenhle mě bavil trochu víc, i když jsem čekal spíš opak. Veškeré události kolem Rudolfa a Mary jsou zde sice ještě více historicky nepřesné a zkreslené a představitel Rudolfa se mu podobá ještě méně než Omar Shariff (ale zase mi byl mnohem sympatičtější). Zkrátka opět zde máme romeo-juliovskou verzi tragického konce rakouského arcivévody, i když skutečnost nebyla zdaleka tak romantická. Nutno dodat, že tento snímek nepůsobí díky bohu tak přeslazeně jako remake. A taky mi vyhovovala kratší stopáž, takže jsem se nudil míň než u remaku.

Voodoo Man (1944)

No docela dobrej béčkovej horůrek s klasikem Belou Lugosim :-) Zápletka je následující: V jakémsi americkém zapadákově, kde lišky dávají dobrou noc operuje zločinecký gang vedený hypnotizérem Belou Lugosim, tvořený dále jeho pomocníky - Voodoo veleknězem Georgem Zucco a dvěma retardovanými bouchači z nichž jednoho si excelentně vystřihl John Carradine. Tento gang za pomoci důmyslné léčky unáší mladé dívky, které potřebuje pro jakýsi záhadný riuál. ___ Takže je to taková ta klasická naivní hodinová podívaná, kde je vidět nedostatek rozpočtu i nápadů, ale na druhou stranu nenudí tolik, jako jiné "skvosty" této doby (např. The Ape, Scared To Death, ...), a hlavně se tam vyskytují tři relativně známý a dobrý herci. Při některých dialozích jsem nevěřil vlastním uším :-)) a fanoušci Belova upřeného pohledu nebudou ochuzeni ani tentokrát a stejně tak si budou moct užít jeho shakespearovské recitace při onom výše zmíněném rituálu :-D :-D :-D No a ten vypointovaný konec fakt nemá chybu.

Dáma ve vlaku (1945)

4,5 Vynikající detektivní komedie. Na začátku jsem skoro nevěděl, čemu se dřív smát, pak se to v prostředku trochu zvolnilo, ale pořád plno srandovních momentů. Zahráli si tu i skvělý herci, hlavně kouzelná Deanna Durbin a potom skvělej Dan Duryea.

Pražské jaro 1968 (2008) (TV film)

Docela zajímavý dokument. Jenom je trochu škoda, že to bylo dělaný ze zahraničního pohledu a tolik tam byla zdůrazňovaná úloha rakouské televize ORF, ale na druhou stranu hodně věcí bylo zjednodušeno. (např. Kde by padla nějaká zmínka o Indrovi, Bilľakovi a dalších stalinistických zvatelích a kolaborantech? Ani slovo. A díky tomu potom působí věta toho estébáka, co přišel na ÚV "zatýkám vás jménem revolučního tribunálu" poměrně nelogicky. Naprosto stranou jsou tedy ponechány všechny snahy kolaborantů o ustanovení rolnicko-dělnické vlády, brutálně stručné je to jednání v Moskvě, zcela přehlédnutá je postava Ludvíka Svobody a takto bych mohl vyjmenovávat do nekonečna. Dokument se prostě zaměřuje pouze na Dubčeka a zcela opomíjí stalinisty na jedné straně a upozaďuje reformisty na straně druhé, což je škoda). ___ No ale když odhlédnu od těchto bodů, tak je dokument jako celek velice působivým svědectvím o Pražském jaru a o srpnové tragédii. __ ty hrané pasáže byly docela dobře udělaný, ale zase strašně zjednodušený, ti herci se mi většinou na role příliš nehodili (Brežněv např. vypadal jako docela hodnej a férovej chlap a rozhodně ne jako ta svině prvního formátu, jakou ve skutečnosti byl), no a o tom, že Dubček mluvil česky a ne slovensky ani nemluvě. __ Škoda, že podobný hraný dokument anebo rovnou film zabývající se srpnovými událostmi z pohledu reformních komunistů nevznikl i u nás.

Marketa Lazarová (1967)

Ještě na gymplu jsme na kus tohoto filmu koukali v češtině, myslím, že jsem byl asi jediný, koho to zaujalo. Ale když se učitelka na konci hodiny ptala, komu se to líbilo natolik, že by to chtěl sám někdy dokoukat, tak jsem se radši nepřihlásil, abych nebyl za exota :-) ... nikdo se nepřihlásil. No a teď asi po pěti nebo šesti letech jsem si to konečně pustil znova a zaujalo mě to zase. Parádní syrová chladná atmosféra, to je to hlavní, čím mě tenhle film okouzlil. Příběh? No nevím. Kdybych nečetl předlohu, tak bych byl asi solidně v prdeli, takhle jsem se v průběhu filmu rozpomínal a pospojovával si to nějak dohromady. __ V komentářích se tu píše cosi o nádherně natočené nudě. Já myslím, že pokud člověk objeví tu nádheru, tak se nudit nebude. Nejlepší československý film to rozhodně není, ale nejoriginálnější a nejpůsobivější určitě.

Žena za výlohou (1944)

Film s dost dobrou atmosférou, příběhem a herci je bohužel hodně degradovaný tím koncem.

Rozina sebranec (1945)

Na začátku jsem se zamiloval do Roziny, ale v průběhu filmu mi začala lízt na nervy a přestala mi být úplně sympatická. Stejně tak mě lezl na nervy Nikolo. A prostě, když člověk necítí žádný sympatie s hlavníma postavama, tak se na film těžko kouká. Jediný, kdo stojí za zmínku byl Štěpánkův převor, ten byl dobrej, ale bohužel tam skoro nebyl. Atmosféra skvělá, natočený taky moc pěkně, konec velice působivý, ale jinak bohužel příběh nic moc, místy hodně velká nuda.

Superman/Shazam!: Návrat černého Adama (2010)

3,5 Asi zatím nejslabší krátkometrážní animák ze série DC Showcase. Postava Kapitána Marvela mi nepřijde moc zajímavá, Black Adam taky ne a ten Superman je tam tak jakože trochu do počtu, takovej táta a mentor :-) Animace standartně skvělá, jedinou změnou je délka. Už se nejedná o 12ti minutový animák, ale jednou tak dlouhý. Ten příběh je v mnoha bodech podobnej epizodě ze seriálu Batman the Brave and the Bold, kde se taky vyskytujou Shazam, Black Adam a Kápo Marvel, akorát, že tady je místo Batmana Superman.

The Munsters (1964) (seriál)

Zatím jsem viděl jen pár dílů z první série, ale je to fakt paráda. Geniální nápad postavit rodinku monster (táta - Frankensteinovo monstrum, máma a děda upíři, synek vlkodlak a neteř blondýna) do naprosto normálních životních situací zafungoval na výbornou. Skvělá zábava a zároveň skvělá pocta starým černobílým hororům. ___ EDIT: Už mi chybí jenom asi tři nebo čtyři díly a moje hodnocení zůstává. Druhá série si drží stejnou úroveň jako ta první, i když už to není tak bizardní. Eddie nám nevyskakuje ze skříní a nesjíždí po tyči ze stropů, Marylin už se tak často nesnaží někoho "klofnout" a z Hermana se díl od dílu stává čím dál tím větší idiot, až už mě to občas docela štve :-) Hlavně mě nasral tím, jak rozflákal Eddiemu tu cool autokáru k narozeninám :-) Já měl doma podobnou, když jsem byl malej, akorát že tam se muselo šlapat. Tady ta byla na raketovej pohon :-)) __ V několika epizodách se seznámíme s dalšími členy rodiny - např. Hermanovým dvojčetem, potomkem Dr. Frankensteina, který Hermana vytvořil, pak jakýmsi strýčkem, který je Netvorem z Černé laguny a dalším vlkodlakem, který je bratr Lily. Hermanova šéfa v pohřebním ústavu hraje John Carradine, který se ve starých Universal hororech dvakrát zahrál Drákulu a v jedné epizodě se jako nečestný prodejce aut objeví Frank Gorshin, který si zase ve stejné době zahrál Riddlera v kultovním Batmanovi. ___ EDIT: Tak viděno komplet včetně barevného pilotu. Nejlepší postavou celé série je pro mě prostě Děda známý též jako The Count nebo Sam Dracula :-) Trochu mi připomínal mýho dědu :-)