Leopardí žena (1938)

Romantickým komediím jsem se odjakživa vyhýbal, ale tyhle starý černobílý mají něco do sebe. Té romantiky tam není zas tak moc a hlavně je tu hodně zábavy. To platí i o Leopardí ženě (ať žijí doslovné překlady :-D). Skvělá svižná komedie, plná bláznivých situací, perfektních dialogů a skvělých hlášek. Katherine Hepburn a Cary Grant tvoří perfektní dvojici a Katherine je naprosto famózní.

Oblečen na zabíjení (1980)

Solidní thriller, místy docela napínavý a když se poprvé objevil vrah, tak i docela mrazivý. Michael Caine tentokrát v hodně atypické roli.

Chyťte Cartera (1971)

První půlka mohla být trochu rychlejší a akčnější, druhá je vynikající. Měl jsem místy trochu hokej v postavách a vztazích mezi nimi, takže jsem se spíš soustředil na Michaela Caina a jeho herecké umění. Všechno odehraje prostě jedním výrazem a je to skvěle strefený. Remake se Stallonem jsem viděl hodně kdysi dávno, takže si netroufnu srovnávat, ale myslím si, že tohle bylo lepší :-D

Ve znamení kříže (1932)

Tak nám pan docent na přednášce z historiografie tak krásně vyprávěl o těch "římských klucích" :-) (čímž v rámci svého oboru myslel Tacita a další slavné dějepisce) No a já jsem dostal po dlouhé době chuť si pustit nějaký antický film. Zvolil jsem tedy DeMillovo Znamení kříže. Tento režisér mě až na jednu výjimku (Karibští piráti) ještě nezklamal a nezklamal mě ani tentokrát. I když je vidět, že se to točilo s trochu nižším rozpočtem, tak pořád to má moc pěknou výpravu, kulisy a kostýmy - zkrátka na nás dýchne atmosféra starověkého Říma. Veliká škoda, že kvůli Hayesově kodexu muselo být plno scén, hlavně myslím si v závěru, vystříháno. Obsazení je opravdu hvězdné - March, Laughton, Colbert. No ale příběh mě zase až tak moc nevzal. Všechno hraje na přílišnou romantickou a křesťanskou linku. Chybí mi více té neronovské dekadentnosti. Když srovnám první geniální scénu - Nero pozoruje hořící Řím, který zřejmě sám zapálil, a k tomu hraje na harfu a recituje verše a ž do chvíle, kdy mu praskne struna - se zbytkem filmu, tak musím říct, že tenhle skvělý úvod vyčnívá. Velká škoda, že Laughton v roli Nera neměl víc prostoru. Stejně tak je třeba pochválit Claudette Colbert v roli císařovny, který ta role mrchy strašně sedla. Škoda, že i ona tam nebyla víc.

Zabijáci (1946)

Ava Gardner je dokonalá, úžasná, skvělá, dechberoucí, okouzlující. Vlastně ne, ona je nepopsatelná. Prostě, když jsem jí viděl, tak mi došly slova, podobně jako Lancasterovi :-)) Asi jsem se zamiloval :-) Jo a jen tak naokraj, film byl taky dobrej :-)

When the Daltons Rode (1940)

Klasický zábavný western o tom, jak se z hodných bratrů a jednoho záletníka stali bandité. Jestliže první hodina je takový standartní western, který není ničím příliš zajímavý (ale aspoň nenudí), tak v závěru se objeví několik špičkových scén - např. předpadení vlaku plného šerifů a následný útěk a potom závěrečná střílečka. Dopadlo to o hodně lépe než o rok starší Jesse James, který je na podobné téma.

Strašidlo na prodej (1935)

Ta úvodní pasáž, která se odehrávala v 18. století mi přišla strašně nudná a tý starý skotský angličtině bylo docela špatně rozumět. Potom, když se děj přesunul do současnosti, tak to nabralo docela šťávu. Horor to není skoro vůbec, ale komedie je to docela pěkná.

The Cat and the Canary (1939)

Klasika - starý dům plný tajných chodeb a dveří ve stěně nebo za knihovnou, 8 lidí uvnitř (6 dědiců, právník a hospodyně), uprchlý šílenec, co si říká kočka, k tomu nějaký ty duchové - z toho plyne pořádná porce zábavy. Velká část filmu je taková nepřekvapující - čte se závěť, pak nějaký to strašení, nějaká vražda, tajemná atmosféra, kterou odlehčuje Bob Hope svýma hláškama, ale ke konci začne přituhovat a závěr je pořádně napínavý a má úžasnou atmošku. Z herců mě zaujala především "královna vedlejších rolí" Gale Sondergard v roli hospodyně Lu.

Nevyřešený případ (1988)

No, není to úplně čistých pět, ale dávám je hned z několika důvodů. Zaprvé si cením originálního přístupu k notoricky známým postavám a tohle byl fakt hodně vtipnej nápad, kterej oběma postavám určitě prospěl (točit stou adaptaci Psa Baskervillskýho by asi fakt nemělo smysl).. Zadruhý Michael Caine patří mezi moje oblíbený herce a zde hrál v podstatě sám sebe - tedy herce, který hraje Sherlocka Holmese, no a Ben Kingsley taky výbornej. No a zatřetí jsem se smál jako blázen :-D

Dopis (1940)

4,5 Vizuálně a atmosfericky dokonalé. Příběh byl taky dobrej, i když bych ocenil trochu větší spád. Ke konci, posledních asi 15 minut bylo na můj vkus moc rozvlekých, ale úplnej závěr byl famózní.