Stáhni mě do pekla (2009)

Docela dobrá atmoška, občas jsem se fakt leknul nebo mi přeběhnul mráz po zádech. Na druhou stranu tam byly místa, který bych si odpustil. Nějaký to zvracení ve filmech fakt nemusím :-)

Pražský student (1913)

Těžko věřit, že tenhle film je už skoro 100 let starý. Nicméně přišlo mi to lepší než ta pozdější verze s Konradem Veidtem z 20. let. Sice tomu chybí právě Veidtovo charisma, ale na druhou stranu to je výrazně kratší, takže to aspoň nenudí.

The Triumph of Sherlock Holmes (1935)

2,5 Jedná se o adaptaci Doylova románu Údolí strachu. Sherlock Holmes vyšetřuje záhadnou vraždu pana Douglase na zámku Birlstone, do které je také nějak zapleten profesor Moriarty. __ No tak adaptace je to poměrně nepodařená. Vše je vyzrazováno zbytečně brzo a zjednodušováno. Zatímco v knížce je Sherlockovu vyšetřování věnována skoro polovina knihy, zde to Sherlock vyřeší asi za deset minut. Velký prostor je věnován událostem v údolí strachu, ale jejich popis je umístěn úplně zbytečně doprostřed filmu, takže zbytečně brzy odhalí možného vraha i motivy. Změnami oproti románu je např. aktivní účast profesora Moriartyho (v románu byl jen jakousi šedou eminencí, o které se pouze mluvilo, ale sám se neobjevil), Ze dvou Douglasových manželek se stala jedna, no a místo inspektora MacDonalda se ve filmu objeví Lestrade. Arthur Wontner se sice vzhledově na Holmese docela hodí, ale jeho výkon je spíš průměrný. Rathbone, který si detektiva zahrál poprvé o čtyři roky později, byl mnohem lepší.

DC Showcase: Green Arrow (2010)

Člen Justice League of America, Green Arrow, cestou na rande spatří svého nepřítele Merlyna (Malcolm McDowell) a rozhodne se trochu porozhlédnout pro případ, že by něco nebylo v pořádku. No a samozřejmě není a Green Arrow musí zachránit život jedné nastávající královny. ___ Z těch tří krátkometrážních animáků, co letos vyšly v rámci DC Showcase je tenhle zaručeně nejlepší. Zaprvé je nejakčnější a zadruhé je postava Green Arrow se svým multifunkčním lukem velmi sympatická. Green Arrowa a jeho svět jsem zatím skoro vůbec neznal, myslím, že jsem se s ním potkal letmo v nějakým komiksu, ale rozhodně mě tenhle kraťas nabudil, abych se na něj podíval trochu víc z blízka. No a kdyby v budoucnu vyšel celovečerní film, tak se taky zlobit nebudu.

Bedlam (1946)

Příběh se odehrává v Anglii 2. poloviny 18. století. Mladá schovanka jistého šlechtice se po otřesné návštěvě blázince, vedeného Borisem Karloffem, rozhodne pacientům uvnitř pomoci k lepším životním podmínkám. To se samozřejmě nelíbí krutému řediteli blázince, a proto je dívka sama shledána nepříčetnou a odsunuta mezi blázny. ___ Hodně se mi líbilo ztvárnění dobové Anglie, příběh sám o sobě taky nebyl špatný, ale bohužel hororová atmosféra byla nulová a jediným "strašidelným" elementem zůstává tradičně dobrý Boris Karloff.

Karibští piráti (1942)

Pro mě zatím úplně nejslabší film od tohoto režiséra. První hodina je mimořádně nudná, plná různého tlachání a zpívání, ale nic zajímavého se nestane. Zbytek filmu už je trochu lepší a závěrečná scéna pod vodou je skvělá, ale celkově je tempo tohoto filmu strašně pomalý a utahaný. Postavy, i když byly zahraný skvělejma hercema, tak mě vůbec neoslovily a k žádný z nich jsem si nevytvořil sebemenší sympatie nebo jakýkoliv vztah. Paulette Goddard se mi líbila v jiných DeMillových filmech, ale tady mi dost lezla na nervy. Milland udělal moc dobře, když jí hned zezačátku dal na prdel, ale moc to bohužel nepomohlo :-)

The Uninvited (1944)

3,5 Bratr a sestra (Ray Milland a Ruth Hussey) se nastěhují do krásného domu na pobřeží, který koupili od jeho původního majitele za podezřele lacinou cenu. Prodávající je varoval, že předchozí nájemníky vyhnali z domu "duchové". Ray a Ruth se však nezaleknou a do domu se stejně nastěhují. No a samozřejmě není třeba dodávat, že se tam hned od začátku začnou dít divné věci __ Dokonalá atmosféra, občas mi dokonce trochu přejel mráz po zádech, což se mi normálně u černobílejch hororů nestává. Bohužel ten příběh sám o sobě je nudný a hlavně zbytečně dlouhý. Kdyby to mělo tak 80 minut, mohlo to bejt super..

Zajatec na Zendě (1937)

Rudolf Rassendyll se vydává do fiktivního království Ruritánie na rybářský výlet. Uprostřed lesů potká následníka trůnu, Rudolfa V., který je mu až neuvěřitelně podobný. Jsou to vzdálení bratranci. Rudolf V. má být následujícího dne korunován novým králem, ale v jeho víně se ocitne velmi silné uspávadlo a korunovace se nemůže zúčastnit, a proto se jeho nejbližší přátelé rozhodnou vydávat jeho vzdáleného bratrance za krále a nechat ho korunovat mésto něj, aby trůn nepřipadl bratru Rudolfa Michaelovi. ___ Příběh tohoto filmu je zajímavý sám o sobě. K tomu si navíc můžeme přidat ještě hvězdné obsazení (hlavně Fairbanks jr. v roli hlavního záporáka) a také krásně zpracovanou atmosféru královského dvora konce 19. století.

The Black Room (1935)

Black Room vypráví příběh o jedné kletbě panující nad šlechtickou rodinou Berghamů. Podle této kletby zabil zakladatel rodu svého staršího bratra (dvojče) v Černém pokoji a v případě, že se někdy v budoucnu narodí další dvojčata, bude se celá tragédie opakovat a rod zanikne. A přesně to se stalo. Starému baronu Berghamovi se narodila dvojčata, Gregor a Anton. Z Gregora se stává nový baron, zatímco Anton odchází na studijní cestu. Po několika letech si Gregor pozve bratra zpátky na svoje sídlo s nabídkou, že si rozdělí svoje pravomoci nad rodinným majetkem a tím kletbu zlomí. Jo a samozřejmě netřeba zmiňovat, že i zde je uplatněn osvědčený model hodného a zlého dvojčete. Oba dva bratry skvěle ztvárnil Boris Karloff.