StarDance aneb když hvězdy tančí (2006) (pořad)

Předně projekt StarDance je parádní sám o sobě. Ale nebýt nadhledu Marka Ebena, který večeru dodává grácii i nezbytnou noblesu a jemným humorem odlehčuje celkovou atmosféru, nevím, nevím, zda by bez něho tento pořad sklízel tak pozitivní ohlasy. ___ Viděl jsem první řadu, což je již dávno na komentář. Nyní běží řada sedmá, na které mě v prvních dvou dílech překvapila pokora Leoše Mareše, jež působí sice nepřirozeně, ale nesmírně sympaticky. Je vidět, že je to profesionál a plně si uvědomuje náročnost, takto obtížné disciplíny, jakou tanec je. A pakliže má podobný přístup ke všemu, což věřím, že ano, navzdory jeho pověsti, tak je zřejmé, že jeho sebevědomí v moderátorské pozici jen podtrhuje fakt a vědomí své úrovně v oboru, který po dlouhá léta s plným nasazením dělal a dělá. (Navíc je to očividný filmový fanda) ___ Energie profesionálky Martiny Markové je až obdivuhodná. ___ Maruška Doležalová je rozkošná, emotivní a milá, nejen v reálu, ale snad ještě více a nepřímo skrz svůj výborný, mnoha postřehy prošpikovaný, blog.

Slídil (2014)

V hodnocení mám jasno, jak nikdy. ___ Herecký minimalismus, chladného člověka bez emocí, chcete-li psychopata, sociopata.....

Křižovatky života (2013) (pořad)

Ty náměty jsou dobré, ale to provedení, to je čirý amatérismus.

Stínu neutečeš (2009)

Promiňte mi remcalové, ale mě film strhnul, zejména herecké výkony.

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Jsem háklivý na logické nekonzistentnosti a tento film je jich plný. Za nezapomenutelné scény a novátorství v žánru bych s hodnocením neváhal, ale takto - hvězdy 3. Asi bych se spokojeně tetelil, kdyby mi bylo deset. A fantazie by (mi) opět dominovala nad realitou determinismu a logiky. Bohužel "apriori nejde vzít zpátky", leda částečně demencí. ___ Koukám, že na rok 2018 se chystá "pětka", kde Indi bude bojovat s úřadem o důchod. S bičem jde všechno lépe i proti úřednickému šimlovi.

Hodinový manžel (2014)

Film lavíruje mezi 4 hvězdami a odpadem. Je absolutně nevyrovnaný. Bohužel přídech hlouposti se ve světlých okamžicích nerozptýlil. David Novotný a Simona Babčáková gj.

Černý rytíř (2001)

S každým dalším zhlédnutím se zdá film horší a horší.

Show Leoše Mareše (2015) (pořad)

Jak si to čtu zpětně, tak jsem byl při hodnocení příliš tvrdý (1. - 2. týden). Některé díly (zejména v dalších týdnech) špatné vůbec nebyly. Rozpaky odeznívají. ___ Nezralý-neuvážený komentář k hodnocení (část o srovnávání s jinými show je platná): Humoru je jaksi pomálu. Frky se na můj vkus objevují, v tomto vykrádajícím pořadu americké show, zejména Jimmyho Fallona (, ale i Craiga Fergusona - podobnost v ležérnosti; Jimmy Fallon - hry; Davida Lattermana - band; Conana O'Briena/Jimmyho Fallona - parťák), příliš sporadicky. Mně vůbec nevadí, naopak, že show je nonšalantní, uvolněná, divoká, kousavá, provokativní, ale že působí jako draze zakoupený šunt - chybí tomu punc a jistá grácie (nikoliv snobská - hluchá, bezduchá, plná frází), která by byla po celou stopáž udržitelná, bez fluktuací - celá show plave a hledá se. Za to uvolněnost, po které volal Kraus, je tady, zejména stran moderátora stoprocentní. Amatérismus (neskrývané údivy; hluchá místa v dialozích) je místy zarážející. Mareš má prvotřídní vyřídilku a tomu odpovídá i přímost jeho fórů, možná by to chtělo více ostrovtipu, vhledu do věcí (vzdělat se nad rámec popkultury). Pak by jeho humor byl více rafinovaný (veskrze si rád hraje se slovy) a ne improvizačně dadaistický - ono je to sice kolikrát zábavné, ale nutričně hodnotné jak jídlo z fastfoodu. No, ale je to late night show, tak měl jsem čekat něco jiného? ___ Např. Kraus sice v úvodu děkuje uctivě, ale vzápětí "uctivě" rýpe - i jiné jeho prohřešky nepůsobí přinejmenším taktně - nemá to zapotřebí. Na jeho obhajobu - někdo si o to ale opravdu říká - hloupost je definovaná patrně až k nekonečnu. Vše to pak doléhá na hosty, i když onen ostrovtip mu rozhodně nechybí. Pořad Karla Šípa byl vždy (mnohdy záměrně, ale mnohdy také ne) milý a jednoduchý (dílem cílovky, dílem moderátora). Adéla měla show neotřelou, ale jak se obtočili zajímaví hosté, tak to vyčpělo. Vzhledem k jejímu věku to bylo dobré. Genzer a Suchánek, no comment, totální trapárna - od úsvitu do západu, tj. napříč projekty, ale pořád než sterilní Cibulka. ___ Bohužel si myslím, že show se nezlepší a patrně brzy zapadne. I když na ni Marešovi záleží, ale třeba nás ještě překvapí. Několikrát se v minulosti zmínil, že podobná show je jeho sen. Craigů je holt pomálu a toto má k tomu daleko. Conanova show je legendární ve svých předtočených skečích - často výletech - ve studiu není takový ďábel. Zlatý hřeb v zábavných pořadech vidím v britské show Grahama Nortona. Leno děs, Latterman poloděs, Kimmel třetiděs. Osobně Fallona moc nemusím a tato show se ho snaží kopírovat v mnoha směrech. ___ Dělat zábavně show je úkol nesmírně těžký. Pořad by chtěl vystříhat od momentů, které zachycují Mareše na moderátorských holičkách, ale možná, že takto "raw" se chce prezentovat. ___ Držím palce, protože podobné show tady chybí a je po nich poptávka. Z mé strany určitě. Jsem zvědavý, zda vydrží 1/4 roku a jestli ano, zda překročí jednu sezónu. ___ P.S. začátek prvního dílu, á 5-10 minut, to bylo čiré zoufalství. Nevěřil jsem vlastním očím.

Hunger Games (2012)

Amerika hledá Superstar prostřednictvím Big Brothera (i po válce). ___ Perverze společnosti je přímo úměrná jejím celebritám. ___ Film je v polovině scén absolutně nedomyšlený. ___ Ten bulvární stereotyp je příliš okoukaný. Originální je pouze nástin poválečné společnosti, ale nutno podotknout, že i on skřípe (snad to pokračování vycizelují). ___ Z mého pohledu by byla lepší sonda do oné společnosti jako celku, ne skrze perspektivu osudů teenagerů a s hloubkou pro průměrného náctiletého. (kniha bude asi lepší) Ještě, že "survival" pohled bude vždycky působit moderně a atraktivně, jinak bych snad hvězdu ani nenašel. ____ V podstatě toto již natočeno v The Running Man (Běžící muž) - souboje, akorát, že s dospělými...nebo děti se vraždily např. ve filmu Lord of the Flies (Pán much) - hodní vs. zlí - zde je to vykresleno se stejně ostrými konturami - bipolarity, leč více primitivněji ____ Závěrem chci upozornit parkinsonika, ať souboje nesnímá a cukráře, ať příště použije sladidlo. Z filmového cukru jsem měl hyperglykémii a z roztřeseného obrazu epileptický záchvat.

Ghoul (2015)

Film jsem neviděl, zatím...proto nehodnotím, ale jedna pozn. podle mého, česky je to ghúl, nikoliv ghoul, jak mnozí tak s oblibou říkají. ___ Už jsem viděl, viděl na primě, viděl s třemi reklamy, díky bohu, jinak bych to vypnul, nebýt toho, že jsem v každé reklamě si připravil něco na zub a mezidobí mezi reklamy tak přežil...poněvadž takové řešení, kde atmosféra je docilována lekáním a protagonisté jednají ve stylu: "teď musíme", je na můj vkus naivní a hloupé. Větší než násilí fyzické jsem pociťoval násilí scenáristické. Takovou umělost jsem už dlouho neviděl. No, škoda. :/ Kulisa byla ale výborná. Kladně hodnotím i styl. Jen tak dál...věřím, že se to časem vyladí...