Strom života (2011)

Dílo epických rozměrů. Vizuálně geniální. Obsahově kontroverzní. Abstraktní básnění bude pro většinu diváků úchvatné, ale posléze zbytečně a neúnosně dlouhé. Bodejť by taky ne, když celé roky jen posíláme SMS, statusy na fb, čteme zpravodajské vejcucy z celého světa a chodíme na akční filmy, kde střih je rychlejší než bys řekl švec. Kdo se má na tu krásu koukat tak DLOUHO? Jiným zase bude vadit „pouhá“ tematizace důležitých motivů lidského života, namísto vyprávění sofistikovaného příběhu. Taktéž opakování stokrát viděných symbolů (podané ruce, otevřené dveře, žvásty o bohu, konvenční pojetí matky a otce) může být otravné, ale jak to sakra udělat jinak, když už takhle je to nejasné? Ale proto je film tak pěkně otevřený, je jen inspirací pro pochopení. A podle toho tady také vypadá zdejší hodnocení. Kladně hodnotí mladí cynici, záporně staří romantici.

Los ojos de Julia (2010)

Opravdu excelentní triller. Nikdo zde není normální, dějová překvapení jsou více než překvapující a policajti přijíždějí vždycky pozdě – co víc si přát? Nedoporučuji slabším povahám, kterým by bubák skrytý v každém stínu, mohl způsobit prasknutí očních bulev. Scénář si jde po svém tak děsuplně, až je to do očí bijící a nejednou mě napadlo, že tvůrcové při jeho čtení tak trochu neviděli. Nebo že by někdo vyhodil pojistky? Belén Rudá čím je starší, tím je mladší a své role drží opravdu pevně. Její ohromné herecké kvality bohužel zůstávají neodhaleny. Rudy, aby příště už nebylo pozdě!

Nahá mezi kanibaly (1977) odpad!

Nechápu, proč někdo točí "erotický film", když se stydí ukázat nahotu. Sex je zde naprosté tabu. S přihlédnutím ke krásnému pozadí Laury Gemser je zřejmé, že Joe D´Emento je enuch.

Mzda strachu (1953)

Clouzotovi nejspíš někdo držel nad hlavou pytlík s nitroglycerínem s pohrůžkou, že film musí být perfektní. V jednoduchosti je síla a zvlášť, pokud se promyšlená psychologie postav a silný příběh nerozkašírují trikovými efekty. Také lze vidět, že když se umí, není ke strhující dynamice potřeba rychlý střih. Je smutné, že Clouzotovy filmy (až na výjimky) jsou u nás téměř neznámé.

Co je to panna? (2008)

Anekdota, která mě k smíchu nepřivedla.

Hluboké hrdlo (1972)

Populárně naučnou formou jsme zde seznámeni s podivuhodným dámským uměním vměstnat si pánský pyj do úst (v případě dostatečně vyvinutého pyje až do krku) a dále pro větší rozmanitost je zobrazeno městnání pyje do vulvy. Pro milovníky humoru je zde několik vtipných scén, podbarvených žoviálními zvuky, ostatní scény potěší spíše příznivce thrillerů či horrorů. Film je tak krátký, že jej stihnete za jeden večer shlédnout až 3x.

127 hodin (2010)

Jedinečná fúze tragédie a komedie. Budete tajit dech napětím, smát se dobrým vtipům i odvracet oči hrůzou. Půlka filmu vypadá jako reklama na Redbull. Boyle buďto chtěl vizualizovat bikerskou redbulí mentalitu hlavní postavy, nebo nám všem chtěl ukázat, že to prostě umí. Přehršel zvláštních efektů už brilantně předvedl v Trainspottingu, kde vhodně evokuje psychotropní stavy mládeže. Tady zase dokonale evokuje chuť na energydrink. Zoufalství a tragédie bezmocného kluka skříplého pod šutrem je v protikladu s nadhledem a efektivní zábavnou redbull šou, kteroužto Boyle situaci rozmělňuje a spíše brání v soucítění s Aronem. Skvělý námět, avšak slabý příběh. Když Alexandr Superblbtramp vypustil duši po jedovatých bobulkách, byl jsem fakt smutný. Ale když si tady Aron Ralston přivolal heli-taxi, bylo mi to celkem jedno. Dějové vsuvky byly sice nápadité a efektivní, ale jejich přínos příběhu nulový, všechno víme už na začátku. Pižlání ruky je mistrně sugestivní a okamžitý efekt v kině perfektní, ale při odchodu z kina je těžké cítit se obohacen. Leda tak bláboly o determinismu lidského života. Jo a nezapomeňte si vzít do hor nožík, termosku s čajem (na týden) a nechat vzkaz na piánu.

Milionový závod (2001)

Špatný a velmi zábavný psychothriller, u kterého jsem se připochcal smíchy, zčervenal trapností a použil tlačítko STOP asi 15 min. před koncem.

Lovec trolů (2010)

Lovec trotlů je velezajímavá studie o zcela utajené existenci trollů, velkých jak stodola, v některých případech jako dvanáctipatrový panelák. Když troll zařve, Norové si myslí, že hřmí, a když si troll prdne, tak... to se dozvíte v tomto dokumentárním filmu.

Malá Miss Sunshine (2006)

Hlavním kritériem byla zábava pro lidi. To je evidentní. Dobré nápady, životní nadhled a sem tam nějaké ty humorné vycpávky. Jedním slovem: Slunce, seno, Sunshine.