Poslední království (2015) (seriál)

Dobová akurátnost je mi buřt. Last Kingom mě bavíl víc než Vikingové. Není to tak temné, není to tak atmosférické, má to ale pořádný spád a jen málo vyloženě hluchých míst. A od třetího dílu se to teprve rozjíždí. Hlavní hrdina mě pak baví ve svém drzém šmejdství, na královské dvoře se intrikuje, záporáci mají charisma, akce i přes nižší rozpočet baví a některé pasáže jsou natočené vyloženě perfektně. Historický popcorn jak má být.

Black Mass: Špinavá hra (2015)

Naprosto zapomenutelná gangsterka. Přelíčený Johny Depp byl opravdu až nevkusně odporný, přesto je spolu s Edgertonem, tím jediným zábavným na celém snímku. Celá osa příběhu je jinak strašně mdlá. Nemá to žádné svébytnější drama a zábavné vyprávění(American Gangster), není to ani nikterak silné v jednotlivých mafiánských epizodkách (Godfellas). Každá násilnická zrůda prostě nemusí mít nutně svůj vlastní film. Průměr.

Ant-Man (2015)

WTF. Nechápejte mě špatně, jinak pojatý, vtipnější, civilnější Marvel, bych uvítal s radostí. Tohle je ale komiksové vydání pro chudé. Tady chybí snad vše, co dělá ostatní Marvel alespoň snesitelným. Vtipné hlášky střídá korektní humor jednoduššího ražení, monstrózní akci nudná, vizuálně odpudivá, epileptická hopsačka. A ke všemu tu není JEDINÁ zajímavá postava, byť Paul Rudd nemá čím urazit. Corey Stoll je chodící plešaté klišé, Evangeline Lilly v paruce působí děsně nezajímavě a dokonce ani ten Michael Douglas nemá co hrát. Jejich postavy jsou prostě jen komiksové figurky, okleštěné o jakýkoliv zajímavější přesah. O příběhu platí to samé. Povrchní, klišovitá nuda. Takže co zbývá? Mravenčí prd.

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Ritchieho filmy mi, vyjma Snatch, neříkající vůbec nic, a tento trend se mě po U.N.C.L.E skálopevně drží. Ritchie dělá krásné obrázky, každá scéna je do detailu propracovaná a stylová, na herce se dobře dívá, ale celé je to tak nechutně sterilní, naškrobené, samoúčelné a umělé, že jsem po 30 minutách toho cool závalu začal místo filmu sledovat strop. Začínám mít na podobné filmy alergii. Ritchie je pro mě absolutně přeceňovaný klipař, který zvládá vyprávění jen na té nejpovrchnější úrovni. Škoda rozkošné Vikander a vtipného KGB Hammera, v takto jalové okázalosti.

The Green Inferno (2013) odpad!

Trapas. Rothova amatérská režie nudí a ty jeho úchylné pokusy o přesah či vtip, působí úplně dementně. Napětí nula. Gradace nula. Zbývá jen prales a trocha gore. A to je na celovečerák, nehledě na žánrové specifikum, málo.

Everest (2015)

Ve všech ohledech precizní výšlap do hor, který sice nejede úplně na doraz, ale žádnou výraznější chybu prostě nemá. Výprava je skvělá, bez rušivého CGI - cítil jsem se jak na intenzivní exkurzi v Himálajích. Herci, byť neprožívají žádné oscarové drama, využívají svůj prostor bez výjimky skvěle a všechny jsem si je stihl zapamatovat. Především Brolin a Gyllenhaal mě i na malém prostoru, zachumlaní v péřovkách, bavili. A nakonec samotné, očekávané, vysokohorské drama, bezpečně funguje i bez extrémních emocí a akrobatických eskapád. Nečekal jsem mnoho a dostal jsem pořádnou sněhovou nálož. Tohle v kině prostě nemůže urazit. p.s. Speciálně bych ocenil skvělou orientaci kamery v prostoru, která mě v určitých pasážích skvěle semkla se "zbytkem výpravy".

Orange Is the New Black (2013) (seriál)

Prvních pár dílů perfektní. Křehká Taylor Schilling je zábavně kontrastní s drsným prostředím a seriál hraje na uvěřitelnou a o to emotivnější notu. Nástup a seznamování Piper s vězeňským prostředím jsem si užíval a hodnocení by v této fázi zůstalo trčet v nebeských výšinách. Bohužel, druhá řada seriálu je už spíše takovým sitcomem z vězeňského prostředí a ten dokonalý mišmaš emocí ustupuje přílišnému důrazu na komediální složku. Tak či tak, bizarní vězeňské postavičky je zábavné sledovat a Jason Biggs mě svou linií těšil neustále. První řada ale naprosto bez výhrad.

Dárek (2015)

Žánrová rozcvička pro debutanta Edgertona, která je ale natolik silná v detailech, že dává v klidu zapomenout na lehce předvídatelnou zápletku a příliš doslovný závěr. Ve všem ostatním je The Gift nadprůměrný. Má neklidnou, zlověstnou atmosféru. Fungující podtón "cizího" manžela aneb známý neznámý. A především perfektně zvolené obsazení. Jason Bateman mi nečekaně sednul do role na oko uhlazeného "thank you, really, thank you", korporátního ksindla. Výrazový rejstřík Rebeccy Hall je emocionálním tahounem snímku a netradiční, neodhadnutelný Gordo v podání Joela Edgertona, pak tím nejzábavnějším. Skvělý debut, za který by se nemusela stydět většina zkušenějších režisérů. You think you're done with the past, but the past is not done with you.

Rick a Morty (2013) (seriál)

Geniální humor. Absurdní, cynický, černý, trapný, kousavý, nápaditý, vrstevnatý, chytrý. A navrch se v té ujeté jízdě neztratí ani nečekaně citlivý a lidský vývoj postav. To nejlepší ze South Parku a Futuramy v koncentrovaném balení. I-I-I'm sorry, Morty. You're a good— you're a good kid, Morty. A vždycky mě zajímalo, jak se vlastně vyrábí starý dobrý plumbus.

Příběh kmotra (2013)

Dramaturgicky nevyrovnaný, ale zábavný snímek. Nikolaev tentokrát režíruje poměrně svižně a nechává postavy prožívat poměrně zábavné a divácky vděčné situace, tudíž až tak nebolí, že většina dramatu existuje pouze v jakési přednesené, nikoliv dějem vybudované formě. Žánrovka je to ale, ať už díky tempu, slušnému řemeslu či výborným hercům, slušná. Vetchý skvělý, byť jsem u něj neměl pocit nějaké hlubší herecké transformace. Zkrátka mě bavil. Povrchní, ale nenudící gangsterka.

Časové pásmo bylo změněno