Ochránce (2021) (seriál)

Překvapení roku. Nejlepší první a poslední díl. Pavel Řezníček výborný, Lukáš Vaculík snad poprvé hrál (pardon).

Aféra - Série 1 (2014) (série)

V mnoha ohledech mimořádné. Paralelní dějová linie, navíc nechronologická. Výjimečné herecké výkony, skutečně výjimečné. Absence kladných postav (Babička? Snad.). Pro Středoevropana cenný (a přijde mi, že autentický) vhled do amerických rodin rozdílného příjmového spektra. Americká podoba Terapie, jen Rodenova pohovka má podobu mořského příboje a manželských i nemanželských lůžek. Možná je těch traumat ve dvou (byť velkých) rodinách až příliš, ale přišlo mi to uvěřitelné. Nejvíce zbytečná mi přišla kriminální zápletka, ale jako daň za druhou sérii to beru. A těším se na ní.

Last Night (2010)

Jak komentovat tento film a neprozrazovat děj? Věru těžké. Tak jinak - ležel mi v hlavě asi tři dny, což samo o sobě o něčem svědčí. Je to vrstevnaté, nejednoznačné, všichni se chovají uvěřitelně, pochopitelně. Ale správně či špatně? A Keira je zde asi nejkrásnější, co kdy byla.

Kanárská spojka (1993) odpad!

Viděl jsem to až letos, neboť některé špatné filmy získají s časem aspoň nějaké kouzlo nostalgického vzpomínání nebo konotaci v době vzniku nemožnou, danou novou dobou. Ale tady nic. Docela by mě zajímalo, jak ten film dnes interpretují tvůrci (scénář, režie). Je smutné, že v tak marném díle je tolik kvalitních herců - povolání herce je vskutku nevděčné zaměstnání.

Luther (2010) (seriál)

season 1: Zajímalo by mě, jaké v Anglii dělají policajti psychotesty, protože policajt elitního útvaru, který je takto psychicky nevyrovnaný (velký eufemismus) a za hlavního pomocníka má psychopatickou vražedkyni, rozhodně není někým, kdo by měl "pomáhat a chránit". Zahrané to je skvěle, ale přišlo mi to dost překombinované a Luther sám moc životů nezachránil a moc vrahů nezavřel. Ale v dnešním světě jde asi o něco jiného. Čtvrtá hvězda je za skvostnou hudbu.

Nepokradeš (2013) (studentský film)

Toto se strašně špatně hodnotí, protože je třeba oddělit téma od zpracování, a to zejména v tomto případě lze velmi těžko, zvláště když i mladá slečna režisérka je hrdá na to, že krade. Až dosud jsem měl pocit, že víc rozumím mladším, než jsem já více, než těm starším. Ale asi stárnu, protože tohle nechápu ani trochu. Krádež jako boj proti globalizaci a korporacím? Pochopili ti "revolucionáři", že jakoukoliv krádež vždycky odnesou konkrétní jedinci, a to většinou ti na úplném konci onoho řetězce? A taky jsem se dozvěděl, že je nemravné chtít peníze za potraviny a za použití veřejného WC. Škoda, že jsem se už nedozvěděl, jak to mám udělat, abych si dokázal vypěstovat či vychovat něco k snědku, aniž by mě to nic nestálo a rovněž škoda, že nám onen mudrc nesdělil, jak to udělat, aby na veřejných WC bylo čisto, byl tam toaletní papír a tekla tam voda a přitom to nikoho nic nestálo. Ach jo, je smutné, že asi bude dost jedinců, kterým toto nikdy nedojde. Ty tři hvězdy za to, že mě zřejmě ještě nikdy nepřinutilo tak krátké dílko k tam dlouhém přemýšlení o hodnotách, o kterých jsem si dosud myslel, že jsou nezpochybnitelné.

Vražda - Série 2 (2009) (série)

Závidím Dánům Sofii Gråbøl. Podobný typ herečky Česku chybí, možná Tatiana Vilhelmová, kdyby jí byl někdo schopen něco podobného napsat a nabídnout.

Megakrajta versus Gatoroid (2011) (TV film)

Ta hvězdička je za - sice asi nechtěný - komický aspekt celého "díla". Člověk si klade otázku, proč se takové blbosti točí, odpověď bude asi znát dramaturg TV Barrandov. P.S. Celé jsem to neviděl, stačila poslední "akční" půlhodina.

Okres na severu (1981) (seriál)

Čistá propaganda z pera Jaroslava Dietla. Pokud plnil příkazy ÚV, bylo to špatně, pokud tomu věřil, taky. Přestože to je úplně strašné po všech stránkách, promítal bych to dnes na středních školách jako dokonalý dokument o podstatě režimu s jedinou "moudrou a chápající" vládnoucí stranou.