Čarodějky z Eastwicku (1987)

Na počátku bylo světlo.....to ano. Ale já mám na mysli jiný začátek. Takže vše začalo románem "The Witches of Eastwick", který nakladatelství Knopf v USA vydalo 12. dubna 1984. Jeho autorem je americký spisovatel, básník, umělecký a literární kritik John Updike. Filmový průmysl však nikdy nespí. Důkazem může být třeba skutečnost, že společnosti Warner Bros. Pictures, The Guber-Peters Company a Kennedy Miller Productions se rozhodly převézt tuto knihu na stříbrné plátno. Díla "Čarodějky z Eastwicku" se zhostil australský režisér George Miller, který dle mého názoru odvedl velmi dobrou práci. Děj se točí kolem tří rozvedených a unuděných žen: Alexandra Medford (tu ztvárnila Cher tehdy ještě s původními součástmi jejího těla), Jane Spofford (Susan Sarandon) a Sukie Ridgemont (Michelle Pfeiffer). A když na velké panství s domem a rozlehlými pozemky v jejich maloměstě Eastwick na Rhode Island (je to samozřejmě fiktivní městečko) přijede nový a neznámý muž, který usedlost koupil, vzbudí pozornost všech lidiček. Oním charismatickým a šarmantním mužem je jistý Daryl Van Horne (opět vynikající Jack Nicholson), který postupně zprzní vášní všechny tři rozvedené ženušky, což samozřejmě nezůstane bez následků. Avšak nejde tady o žádné drama, ale o notnou dávku černého humoru mísícího se s hororovými prvky. Já osobně se musím smát pokaždé, když se na tento film dívám, hlavně díky fantastickým výkonům chlípníka - prasáka Nicholsona! A co vy?

Psí odpoledne (1975)

"To, co uvidíte, se opravdu přihodilo...Stalo se to v Brooklynu, v New Yorku 22. srpna 1972." Těmito větami začíná snímek amerického režiséra Sidneyho Lumeta "Psí odpoledne", na jehož počátku byl koncem léta 1972 článek v časopise Life "The Boys in the Bank", jehož autory jsou dva američtí novináři Paul Frederick Kluge a Thomas Moore. O stejné události napsal chicagský rodák, spisovatel Leslie Waller pod pseudonymem Patrick Mann svůj román "Dog Day Afternoon", vydaný v roce 1974. Avšak ten není uveden coby "inspirační zdroj pro vznik filmu". Celý příběh je o bankovní loupeži v Brooklynu, která měla dost zajímavý průběh. Hlavními lupiči a loupežníky tu jsou Sonny Wortzik (opět vynikající Al Pacino) a jeho parťák Salvatore "Sal" Naturile (John Cazale), na straně druhé vidíme policejního detektiva Eugena Morettiho (Charles Durning), jehož vyjednávání se Sonnym pak převezme agent FBI Sheldon (James Broderick). Navíc tu máme jistou manželku jménem Leon (Chris Sarandon) a další manželku jménem Angie (Susan Peretz). A divák už se může kochat pestrou paletou scenérií, jakými tato hlavní čtveřice projde celé odpoledne a večer onoho dvacátého druhého srpna. Zkrátka a dobře, jde o velmi dobře zpracované kriminální drama, bravurně zvládnuté režisérem Sidney Lumetem a hlavně opět výtečně zahrané Al Pacinem. Na takových filmech si divák pošmákne ani nemrkne!

Krotitelé duchů (1984)

Americký zpěvák a skladatel Ray Parker, Jr. byl filmovými producenty z Black Rhino Productions, Columbia Pictures Corporation a Delphi Films požádán, aby zkomponoval ústřední melodii k tehdy chystanému filmu "Ghostbusters". Měl na však na to jen několik málo dní. Ale jednou v noci, když se na svém hotelovém pokoji díval na televizi, upoutala ho reklama s telefonním číslem na jednu lokální firmu, což mu vnuklo nápad a do rána byla píseň kompletně hotová. Stal se z ní mezinárodní hit léta roku 1984. Scénář k filmu "Krotitelé duchů", který se v USA stal druhým komerčně nejúspěšnějším kinohitem roku 1984 (před ním byl na špici "Policajt v Beverly Hills"), napsali dva herci, Dan Aykroyd a Harold Ramis, kteří si v něm zahráli i hlavní role. Dan coby Dr. Raymond Stantz a Harold jako Dr. Egon Spengler. Do jejich pracovního týmu výzkumníků paranormálních jevů patří ještě svůdník - prasák Bill Murray jako Dr. Peter Venkman. A aby byla čtveřice kompletní, je třeba zmínit Sigourney Weaver, která se sice ještě nesetká s "Matkou", ale jako Dana Barrett se změní v bytost posedlou démonickým duchem Zuul, a to ve svém vlastním bytě na adrese 55 Central Park West v New Yorku. Tyto čtyři postavy se utkají v "boji tisíciletí", který svedou s nejděsivějšími duchy a monstry, jaké lidstvo potkalo. Tak tuhletu velmi povedenou duchařskou komedii má na svědomí americký režisér, producent a scénárista Ivan Reitman, který spáchal i její pokračování o pět let později. Zcela oddechová pohádka pro dospělé i děti nachází vděčné diváky i dnes, což svědčí o pravděpodobné nesmrtelnosti "Ghostbusters"...

Serpico (1973)

Americký novinář a spisovatel Peter Maas je mimo jiné autorem biografie o newyorském policistovi Frankovi Serpicovi, který svědčil u soudu v procesu rozsáhlé korupce v řadách policie v roce 1971. Tato biografie byla v roce 1973 vydána knižně pod prostým názvem "Serpico" a ve stejném roce ji převedla na filmové plátno režisérská legenda Sidney Lumet. Frank Serpico nastoupil na policejní okrsek jako mladý strážník plný ideálů (úcta, respekt, osobní kodex cti atd.), které se postupem času začaly rozplývat. Zjišťuje, že všichni jeho kolegové "berou" a on, držící se svých zásad o poctivosti práce v policejním sboru, se začíná cítit jako černá ovce. Je čím dál více osamocený, když zjišťuje, že i jeho blízcí kamarádi u policie jsou v korupci namočeni. Americký režisér Sidney Lumet, který debutoval už v roce 1957 snímkem "Dvanáct rozhněvaných mužů", natočil vynikající příběh nerovného a marného boje jednotlivce proti všem. Místy si Frank Serpico musel připadat jako Důmyslný rytíř Don Quichote de la Mancha v boji s mečem proti větrným mlýnům. Francesco Vincent Serpico, kterému někteří jeho známí říkali Paco, sloužil u newyorské policie (NYPD) od 11. září 1959 do 15. června 1972. Narodil se v Brooklynu, je synem italských přistěhovalců a v 18 letech se nechal naverbovat americkou armádou do války v Koreji, kde si odkroutil dva roky. Po odchodu od policie 10 let cestoval po Evropě a dnes žije v horách ve státě New York, přednáší na univerzitách i policejních akademiích, kde může zúročit své bohaté zkušenosti z policejní práce a dnes je to velice vzdělaný člověk, protože mluví několika jazyky, studoval chování zvířat a lidí, alternativní medicínu, hudbu, umění, literaturu a filozofii. Na závěr bych rád dodal, že "Serpico" je velice působivý film, i když divákovi nabízí jeden z nešvarů společnosti, korupci, kterou nelze vymýtit. Al Pacino v roli policisty Franka Serpica podal dodnes nezapomenutelný a úžasný výkon, jaký lze nalézt na samotném vrcholu hereckého umění.

Báječný den (1996)

Když se tehdy před lety sešli tvůrci (včetně režiséra Michaela Hoffmana) chystaného filmu "Báječný den", asi neměli v úmyslu z něj dělat něco jiného než jen odpočinkovou a příjemnou komedii s úsměvnými a milými scénkami. Mám hlavně na mysli ty záběry, v nichž pobíhají a štěbetají obě malé děti, Maggie Taylor (Mae Whitman) a Sammy Parker (Alex D. Linz). Táta Maggie, Jack Taylor (George Clooney) je předním novinářem New York Daily News, a máma Sammyho, Melanie Parker (Michelle Pfeiffer) je architektkou v jedné prestižní firmě. Oba dva i se svými dětmi se jednoho rána potkají v newyorských ulicích a to ještě netuší, jak hektický den je čeká. Jak to asi dopadne, je zřejmé, přesto se divák může nechat unášet tímto nenáročným příběhem a příjemně u toho relaxovat. Odpočívání začíná již během úvodních titulků, kdy se éterem rozlévá líná melodie "One Fine Day", hit newyorské skupiny Chiffons z léta 1963, a přehoupne se do písně závěrečných titulků "For The First Time", kterou roce 1996 natočil známý americký zpěvák Kenny Loggins...

Láska a . (2003)

Londýnský režisér a scénárista Matthew Parkhill, původním povoláním učitel stejně jako jeho otec, se po sérii krátkých filmů rozhodl po šesti letech pedagogické práce napsat si scénář k filmu a ten pak sám zrežírovat. Svůj debut nazval "Láska a." a pro hlavní postavy svého příběhu se mu podařilo angažovat kvalitní herce, kteří tohle drama s šokujícím koncem skvěle sehráli. Hlavním motorem celého filmu je milostný trojúhelník, v jehož rozích sedí mladý a bohatý britský umělec Barnaby F. Caspian (anglický herec James D'Arcy), jeho mladá a divoce krásná milenka/manželka Carmen Collazo (argentinská herečka Natalia Verbeke) a mladý nezaměstnaný herec Kit Winter (mexický herec Gael García Bernal). Děj filmu se rozjíždí zcela pozvolna a nenápadně diváka připravuje na překvapivé šoky ve svém závěru. Když jsem snímek "Láska a." viděl poprvé, nemohl jsem uvěřit, co to vidí oči mé. Vskutku netradičně natočené drama.

Mrtvý sníh (2009)

Hlavní postavou norskýho zombie – nacistickýho úletu „Død snø“ je pan plukovník Herzog (Herr Oberst Herzog). Poprvý jsem ho zkouknul 10. října 2009. Tehdy se můj kamarád Olaf telefonicky spojil se svou sestrou žijící v Norsku, která mu krom jinýho řekla, že se momentálně dívá na zimní úlet „Død snø“, kterej se jí líbil. Olaf tento snímek následně stáhnul z webu a tentýž den jsme se na něj koukli. Na svědomí jej má norskej režisér, scénárista, producent a herec Tommy Wirkola (nar. 6. 12. 1979), kterej natočil i filmy: „Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic“ (2013), „Mrtvý sníh 2: Rudý vs. Mrtvý“ (2014), „7 životů“ (2017) nebo „Cesta za smířením“ (2021). Napínavej a zábavnej masakr „Mrtvý sníh“ je o skupině studentů a studentek medicíny, kteří během velikonočního víkendu vyrazí na chatu poblíž města Øksfjord na samotným severu Norska. A všichni se těší, konkrétně: Martin Hykkerud (herec Vegar Hoel), Roy Toivonen (herec Stig Frode Henriksen), Hanna Delon (herečka Charlotte Frogner), Vegard Rosten (herec Lasse Valdal), Liv Beck (herečka Evy Kasseth Røsten), Erlend Johnsen (herec Jeppe Laursen), Chris Frogner (herečka Jenny Skavlan) a Sara Henriksen (herečka Ane Dahl Torp). Chatka se nachází v úplný pustině s pasekami a lesy, jenž jsou pokryty množstvím sněhu. Všichni se ubytují, užívají si sněhový nadílky a hezkýho počasí. Večer si udělají malej mejdan, popíjejí a povídají si. Vtom na dveře zaklepe tajemnej chlapík (herec Bjørn Sundquist), kterýho pozvou dál. A ten studentům začne vyprávět děsivej příběh z II. světový války, kdy právě v týhle oblasti operovaly nacistický polovojenský eskadry smrti SS, kterejm velel plukovník Herzog (herec Ørjan Gamst). Celý tři roky nacisté zneužívali a mučili místní lidi. Když se blížil konec války, nacisti sebrali všechny cennosti města. Občané však zinscenovali povstání a přepadli je ze zálohy, mnoho jich zabili. Přeživší, včetně Herzoga, byli zahnáni do hor a předpokládalo se, že všichni umrzli… Pak se tento chlápek zvedne ze židle a odejde. Všichni studenti pak nad celým příběhem mávnou rukou a baví se dál. Avšak pak se začnou dít věci! ZE ZASNĚŽENÝ A ZAMRZLÝ ZEMĚ SE ZAČNOU VEN DRÁPAT ZOMBIE – NACISTI, včetně jejich velitele, plukovníka Herzoga. Vypadaj děsivě, ale na druhý straně i zábavně. A tyto krvelačný potvory začnou útočit na nic netušící studenty a studentky. A jak tenhle masakr dopadne? To je snad jasný! Úlet „Død snø“ se stopáží 92 minuty měl svou celosvětovou premiéru v kinech v Norsku 9. ledna 2009. Česká premiéra tohoto filmu pod názvem „Mrtvý sníh“ proběhla 4. července 2009 na 44. ročníku Mezinárodního filmovýho festivalu Karlovy Vary, jenž se konal ve dnech 3. 7. – 11. 7. 2009, avšak český kina minul. Na DVD se masakr „Mrtvý sníh“ objevil 11. listopadu 2009 díky společnosti Magic Box.

...a spravedlnost pro všechny (1979)

Torontský rodák Norman Jewison si udělal jméno na režijní stoličce, když dával dohromady filmy jako "Cincinnati Kid", "V žáru noci", "Jesus Christ Superstar”, "Pod vlivem úplňku", “Hurikán v ringu" anebo třeba "...A spravedlnost pro všechny". Posledně jmenovaný snímek je obrazem amerického justičního systému, jak (ne)funguje, co to všechno (ne)obnáší a za jakých podmínek se (ne)dá obhájit spravedlnost před soudem. Ústřední postavou v tomto sociálně - kritickém dramatu je advokát Arthur Kirkland (nezapomenutelný Al Pacino), který v Baltimore (stát Maryland) řeší denně své soudní případy a přitom je svědkem toho, jak jeho klienti nespravedlivě trpí vinou "spravedlnosti". Jeden sedí více než rok a půl ve vězení za nefunkční koncová světla svého auta, další se v cele oběsí poté, co měl být propuštěn na podmínku a namísto toho byl poslán do vězení. Arthur čím dál více zjišťuje, že americká justice není vůbec o spravedlnosti, ale o byznysu a o politice. Toto rozčarování ho hluboce zasáhne do nitra jeho právnické duše a neznám snad nikoho jiného než Al Pacina, kdo by toto "prozření" zahrál lépe. Jeho zdatnými spoluhráči či protihráči v tomto soudním dramatu jsou: dočasná přítelkyně Gail Packer (Christine Lahti), soudce Francis Rayford (Jack Warden), jeho kolega právník Jay Porter (Jeffrey Tambor) nebo ctihodný soudce Henry T. Fleming (John Forsythe). Je to jeden z nejlepších filmů herecké legendy Al Pacina.

Policajt ze školky (1990)

Malé městečko Astoria ve státě Oregon na americkém západním pobřeží, situované poblíž ústí řeky Columbia River do Pacifiku, je hlavním dějištěm kriminální komedie "Policajt ze školky". Má ji na svědomí rodák z Komárna na Slovensku, režisér Ivan Reitman, známý to krotitel duchů. Pro hlavní roli Johna Kimbla, policejního detektiva a učitele ve školce, angažoval Arnolda Schwarzeneggera, kterému sekunduje jeho policejní kolegyně Phoebe O'Hara (Pamela Reed). Zkrátka pár, který se hledal. Při jedné z jejich debat řekne Arnold čistou pravdu, když se ho Phoebe zeptá: "Odkud jsi?" John jí odpoví: "Z Rakouska." Co však tento film dělá komedií, jsou hlavně ty malé děti, jejich chování, reakce, úsměvy i pošklebky. To se i divák musí pousmát! Jinak jde o velmi jednoduchou zápletku, v níž to "dobré" zvítězí nad tím "zlým". A to je vlastně celé.

28 dní (2000)

Podle mýho soukromýho názoru je tohle asi nejlepší film, jakej Sandra Bullock natočila. Jde o přímo luxusní alkoholickej úlet, plnej nejrůznějších legračních taškařic. Gwen Cummings (herečka Sandra Bullock) je novinářka, která má velký problémy s nadměrným užíváním alkoholu a drog, ale zato si umí užívat života, kterej je pro ni jako JEDEN DLOUHEJ A NIKDY NEKONČÍCÍ MEJDAN. Na začátku filmu má jít za družičku na svatbě svý sestry Lily Cummings (herečka Elizabeth Perkins), ale má pořádnou kocovinu. S úsměvem na tváři urazí svatebčany, poničí svatební dort a pak jen v kombiné se vydá ukradenou limuzínou sehnat novej dort. Auto nabourá a skončí před soudem, kterej jí vyměří čtyřtýdenní odvykací kůru. Musí se rozloučit se svým věrným kamarádem a rovněž alkoholikem Jasperem (herec Dominic West), s nímž dosud brala život jako jeden nekonečnej večírek a podrobit se osmadvacetidenní odvykací kůře v léčebně pro pacienty závislý na alkoholu a drogách. Ředitelem v tomto ústavu je Dr. Cornell Shaw (herec Steve Buscemi), dřívější závislák, kterej je zastáncem tvrdýho režimu. A právě tohoto člověka potká Gwen v zahradním parku ústavu, kterýho požádá o cigáro a zeptá se ho, kde by se dal sehnat chlast. Až pak zjistí, kdo to vlastně byl. Divák je pak svědkem několika legračních situací, který vznikají při kontaktu Gwen s velice svéráznými pacienty tamní kliniky. Musím podotknout, že někteří z nich se chovají opravdu dost bizarně a šíleně, zvláště pak militantní důchodci. Jedním z pacientů, s nímž se Gwen seznámí, je i někdejší hráč baseballu Eddie Boone (herec Viggo Mortensen), kterej začal chlastat a brát drogy. Ale nakonec se téměř všechno vyvrbí v dobrým. Tuhle podařenou alkoholickou komedii natočila americká režisérka a herečka Betty Thomas (nar. 27. 7. 1947), která se proslavila skvělým filmem „Soukromé neřesti“ (1997). Celosvětová premiéra filmu „28 Days“ se stopáží 104 minuty proběhla v americkejch kinech 6. dubna 2000. Do českejch kin snímek pod názvem „28 dní“ zavítal v premiéře 15. června 2000.