Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

75%. Nikdy jsem nebyl a nebudu fanoušek podobných fantasy světů. Přesto by byl hřích tvrdit, že trilogie Pána prstenů nepatří ke špičce současné světové kinematografie, především po stylistické stránce.

Hráči (1998)

90%. Komorní snímek, který byl sice natočen pro mainstreamové publikum, ale doceníte ho naplno jedině v případě, že jste zažili ten pocit stát all-in se sázkou, která může být začátkem vašeho osobního bankrotu, a čekat, jestli to na ten table přijde, nebo ne.

Moucha (1999) (seriál)

100%. Tak jednoduché, a přece tak geniální.

Hořící keř (2013) (TV film)

90%. Dílo svého druhu bez konkurence. Od první do poslední minuty se mi těžce dýchalo, úroveň české produkce, které nesahá po paty ani to nejlepší za posledních 20 let, co bylo možné sledovat na stříbrném plátně. Štěpán Hulík je velká naděje. Hořící keř obsahuje patřičné napětí, dramatičnost, nezkresluje realitu, herecké obsazení je v rámci středoevropských možností téměř bezchybné a výpravu je radost sledovat. I Vojtěch Kotek válí, jak ho neznáme (ne, že by byl nejsilnějším hereckým článkem), stejně jako ostatní, a to tak, že chvílemi máte pocit, jako byste sledovali autentický dokument. Zároveň dává Agnieszka Holland společnosti vzpomenout na Jana Palacha, jeho čin a obecně na období normalizace, což je zásadním krokem pro dnešní generaci, která o té době neví téměř nic. Povinnost pro každého Čechoslováka, emocionálně silná podívaná s konzistentní úrovní, zvlášť, máte-li k tématu politických obětí blízko.

Hon (2012)

90%. Ukázka dokonalého rozpadu osobnosti na základě mylného obvinění, na jedné straně se zaměřením na postavu a její postupný vývoj, který vede od "milého strýčka" k zoufalému muži absolutně bez pudu sebezáchovy, na straně druhé naprosto dokonalá ukázka toho, jak společnost v rámci davové psychózy ztrácí kontrolu nad odpovědností za své činy a stává se smečkou bezcitných zvířat. Umělecké dílo varující před ohromnou silou jediného "nevinného" tvrzení, jež v sobě obsahuje takové množství emocí, které vás možná donutí místy zavírat oči, abyste nemuseli být svědky té nespravedlnosti, ač částečně oprávněné, na druhou stranu ale tak neuvěřitelně smutné a neférové. Alarmující příběh podložený tak komplexními emocemi, že při závěrečných titulcích u nejednoho diváka dochází k silně depresivní sebereflexi.

Pozemšťan (2007)

90%. Intelektuální tikající bomba, která nevybuchne v závěru, jak tomu obvykle bývá, ale vybuchuje postupně v průběhu toho úchvatného příběhu, jež ve svém prvotním zrodu nepotřeboval nic než scénář. A když je scénář inteligentní, konzistentní a takhle působivý, může vzniknout dílo, jedno z mála svého druhu, které dokazuje, že i v dnešní době, kdy technologie využívané pro filmovou tvorbu dosahují závratných výšin, není potřeba mít příliš peněz, není potřeba tyto technologie vlastně vůbec použít, stačí jen, aby do sebe zapadly tři dílčí body - jedna místnost, pár herců a - to nejdůležitější - právě zmiňovaný scénář, který z Pozemšťana dělá špičkové umělecké dílo. Přímočará expozice neuvěřitelných dílčích příběhů v jednu obrovskou a smysluplnou metanaraci, jejíž scénář je tak svědomitý, že byste v kinematografii jen těžko hledali komplexnější koverzačku s takhle nabitým dějem už v jejím principu (snad jen 12 Angry Men), nemluvě o jeho jednotlivých epizodách. Jedna velká, úžasná a symbolická narace v naraci, která mi ještě dlouho nedá spát pro svou hloubku a schopnost vyždímat divákova intelektuálního ducha až do poslední kapky.

Dr. House (2004) (seriál)

100%. Jedna z nejcharismatičtějších seriálových postav všech dob a jeden z nejlepších dramatických seriálů, se kterými jsem se kdy setkal. Velmi vysoká úroveň po všechny série, tvůrci House nenechávali stárnout, střídali charaktery, vymýšleli nové a nové zápletky a hlášky, kterými je Gregory House už proslulý, a kupodivu to nepřestalo ani jednou fungovat.

V jako Vendeta (2005)

100%. Co je idea? Slovo, které se příliš často nepoužívá, a když, tak většinou chybně. Správná idea musí mít nápad, musí být významná, musí mít plán, cíl, příčiny a důsledky. Musí mít stoupence a odpůrce. V for Vendetta má tak pevnou, přesvědčivou a významnou ideu, že po prvním i několikerém shlédnutí zatajuji dech, zapomínám na okolní svět a vytvářím si svůj vlastní, kde pro mě neexistuje nic než vendeta za mé ideje. Když takovou ideu, která ve vás dokáže vyvolat tyto pocity, zvládne někdo geniálně promítnout na stříbrné plátno, vybrat toho správného herce, který i bez použití mimiky dokáže odehrát bezchybný herecký koncert, a opepřit to úchvatným technickým zázemím, vznikne ta nejsilnější a nejskutečnější (ačkoli ne příliš věrná) adaptace komiksu všech dob a subjektivně také jeden z nejsilnějších příběhů vůbec, který dokazuje, že film nemusí být jen filmem, ale může ve vás vyvolat emoce, které vám doslova změní život. Neexistuje ve filmovém světě film, který by lépe dokázal, že "účel světí prostředky". Film, díky kterému paranoia realistického obrazu orwellovské antiutopie ožívá.