Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Horor
  • Dokumentární

Poslední recenze (302)

plakát

Elvis (2022) 

80%. Podstatně chladnější a letargičtější verze Walk the Line. Nejsem si jist, zda to bylo tvůrčím cílem, ale odcházel jsem z kina s chutí uvázat si smyčku kolem krku. Což nutně neznamená, že to bylo špatně, ale na mě zkrátka Elvis zapůsobil tak, že jsem začal jeho žalostných 42 let vnímat jako jeden krátký, ale vlastně zatraceně dlouhý promarněný život v řetězech. Potud to zatím nebyly ani tak objektivní výtky, jako spíš můj pocit. Našly by se však i výhrady věcné: Obsazení hlavního herce se mi nezdá úplně šťastné, osobně jsem si na něj zvykal poměrně dlouhou dobu a myslím - ve vší úctě - že mu schází míra charismatu, kterou disponoval sám král. Nabízí se srovnání s Rami Malekem, jehož volba do role Mercuryho byla vlastně od první chvíle celkem přirozená, pochopitelná a zejména úspěšná. U Butlera jsem ten dojem neměl, spíš naopak. Totéž by se dalo říct o Hanksovi, který je v roli Toma Parkera samozřejmě excelentní, ale na mě jeho maskování působilo zpočátku spíš komicky až parodicky. Možná proto je stopáž natažená na dvě a půl hodiny, protože hodinu si má divák zvykat a pak teprve začíná film... nevím. Každopádně, abych nebyl jenom negativní, hravě životopisná forma je samozřejmě velmi příjemná na koukání, navíc plná nesmrtelné hudby a tvůrčích aspektů, s nimiž si zejména režisér a střihač museli na scéně i ve střižně neuvěřitelně vyhrát. Řemeslně je tak Elvis v podstatě perfektní, kromě toho, o životě Presleyho jsem se dozvěděl řadu nových informací, což by měl - řekněme si na rovinu - být primární účel životopisného filmu. Čert vem, že zejména u jeho druhé poloviny budete mít chuť urvat si hlavu zoufalstvím. Potenciál Elvise - i jako člověka a zpěváka, ale tentokrát myšleno potenciál filmu - byl dle mého větší. O zklamání bych ale taky nemluvil, vidět je to stoprocentně potřeba.

plakát

Stranger Things - Kapitola devátá: Hon na Vecnu (2022) (epizoda) 

Čtvrtá série Stranger Things je jedním slovem spektakulární a definitivně zařadila tenhle seriál mezi absolutní legendy, které jednou bezesporu budou hybatelem žánru. Ale... Jediná "vada na kráse" čtvrté řady a zejména toho epického závěrečného dvoudílného čtyřhodinového finále je, že tvůrcům chybí lidově řečeno koule na to nezavděčit se všem ve prospěch narativní přirozenosti a zkrátka a jednoduše sem tam zlikvidovat nějakou postavu. Já vím, Billy, Eddie a tak dále... ale to jsou pořád jen vedlejší účelné postavy, které se objevily na začátku té samé řady a jejich přínos smrtí skončit musel. Odvahu zbavit se některé z hlavních postav (např. Max by se nabízela, třebaže patří k mým nejoblíbenějším) však liberální Netflix prostě nemá. To by tolik nevadilo, kdyby to už po těch čtyřech sériích nezačalo působit tak naivně, že banda dětí dokáže úspěšně a bez (větších) obětí vzdorovat největšímu záporákovi, který kdy žil. Chápal jsem to zhruba do první poloviny třetí řady, kde se ještě dalo mluvit o tom, že je to seriál primárně pro mladé publikum. Cílovka čtvrté série však už je podstatně starší (i díky dlouhému čekání) a vyspělejší, takže by myslím takový krok dokázala akceptovat, nebo dokonce ocenit. Kdyby postavy klíčové pro děj byly dvě tři, asi bych chápal, že se tvůrci nechtějí obírat o potenciál charakterů do dalšího dění, ale tady je těch postav jako máku, takže bychom o jednu dvě klidně přijít mohli (i když třeba neradi). A nebo si to tvůrci šetří na pátou sérii, která by měla být definitivně poslední, takže tam prostoru pro masakr bude dost? Uvidíme. Každopádně i navzdory veskrze negativní úvaze netlumí tenhle "nedostatek" ani v nejmenším moje nadšení z aktuální série a z toho, že Stranger Things už poněkolikáté reprezentují všechno, co mám na filmu a televizi rád - obrovskou kreativitu, emocionální sílu, schopnost empatie, neuvěřitelně autentického vtažení do děje a hlavně bažení po další dávce. Zkrátka droga. A ještě bych se na závěr vrátil k "největšímu záporákovi, který kdy žil" - myšleno smrtelně vážně. Ano, napříč historií. A ano, včetně Dartha Vadera, Jokera i Voldemorta. Ta sofistikovanost a ideová reálnost bere dech. To si musíte dát, i kdybyste nechtěli a i kdyby vás něco jako Stranger Things vůbec nezajímalo. Vecnův vysvětlující monolog je jediná přednáška, kterou v životě musíte slyšet.

plakát

Kaštánek (2021) (seriál) 

75%. Řemeslně perfektní Dexter naruby. Často jsem se však nemohl zbavit dojmu, že se opakuje celá řada známých, otřepaných a často i nudných klišé: Ženská hlavní hrdinka v poloze geniální detektivky s pochybným osobním životem a nezvládnutou rolí matky; mužský hlavní hrdina jako lehce autistický a posedlý vyvrhel s temnou minulostí; šéf, který musí být několikrát obejit, aby ústřední dvojice mohla vůbec něco odhalit; politické motivy na pozadí; symbolika v podobě vrahova podpisu; síla dětského utrpení jako čistě emoční prvek; řada tvůrčích falešných stop k odvedení pozornosti od skutečného vraha; paralela s případem z dávné minulosti; vrah s alternativní identitou, který díky svému postavení dokáže mazat stopy jako na běžícím pásu; neopatrní policisté; špatně svázaní rukojmí; spousta náhod a logicky iracionálního jednání; a tak dále, a tak dále. A jestli něco na kriminálce prostě nechcete, tak je to předvídatelnost. Když vraha předpokládáte od první scény, něco není úplně OK. Naštěstí si mě Kaštánek trochu získal stylovou (i když zase trochu nerealistickou) akcí v posledních dvou dílech, jejichž scenáristická provázanost byla excelentní a i navzdory nulovému překvapení celkem dechberoucí. K tomu tradiční severská ponurá atmoška, fascinující color grading a dusivé hudební podkresy... a to pro nenáročného diváka jako jsem já na čtyřhvězdičkový zážitek stačí. I když nutno říct, že je to na hraně. Zkrátka modernější a audiovizuálně lépe zvládnutá, ale taky scenáristicky otřepanější a emocionálně surovější variace na The Killing. Navíc od stejných tvůrců, ha.

Poslední hodnocení (2 001)

Třináct životů (2022)

27.08.2022

Mimoni 2: Padouch přichází (2022)

15.08.2022

Mimoni (2015)

15.08.2022

Já, padouch 3 (2017)

15.08.2022

Já, padouch 2 (2013)

15.08.2022

Já, padouch (2010)

15.08.2022

Elvis (2022)

04.07.2022

Grégory (2019) (seriál)

29.06.2022

Co se skrývá v mazlíčcích (2022) (seriál)

26.06.2022

Reklama

Poslední deníček (14)

Reklama

Reklama