Pokémon: Detektiv Pikachu (2019)

Pro nefandu Pokémonů jsou tři hvězdičky hodně nad očekáváním. Dovedu si představit, že větší fanda si může hvězdičku přidat a opravdový nadšenec může hodnotit klidně i absolutně. Ani jeden z hlavní dvojice mi sympatický nebyl, ale Pikaču byl hodně fajn. Celým filmem prostupující pokémoni jsou vesměs zajímaví a jejich vlastnosti jsou zajímavě do prostředí začleněny. Co jsem ale nečekal, že bude příběh tak obstojný, nebudou ve filmu žádné velké hovadiny a trapnosti, že akce nebude vypadat vůbec zle a že se párkrát i pousměju.

Pod vodou (2020)

Skvělá Kristen v atmosférickém podvodním thrilleru. Předchozí vesmírný film režiséra by mě málem unudil. Zde jde o první minuty o akci a boj o přežití. Herecky se film moc povedl. Informací mám také dostatek. Občas problesknou útržky vyprávění k nějaké postavě, ale tempo vyprávění to ani trochu nenaruší. A s hudbou Marca Beltramiho film působí občas docela velkolepě.

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Horůrek jsem si dlouho nedal. Doktor Spánek ale zase až tak moc horor není. Spíš Thriller. protřelý divák by čekal hodinku vaty a náznaků a drsný rozjezd až ve druhé polovině. Zde se ale všechny hororové prvky rozjedou už v prvních minutách. Lákat tedy fanouška Osvícení na pokračování je trochu kontraproduktivní, protože jde o naprosto jiný film. na závěr potěší prostředí finále a odkazy na první film série, ale přijde mi to takové laciné a samoúčelné. Jen aby se filmy trochu více propojily. Jako thriller ale film funguje skvěle. Skupinu "zabijáků" labužníků a jejich střet se zářícími hrdiny. Nadpřirozeno a vlastnosti některých padouchů. Chvílemi zdánlivě bezvýchodné situace. jsou to ve výsledku takové dva slepené filmy. Jeden poctou legendě a druhý (který by fungoval možná lépe sám o sobě) nadpřirozeným thrillerem o umírání a vyrovnávání se s ním.

Velký Gatsby (2013)

Velkého Gatsbyho jsem dlouhá léta opomíjel hlavně kvůli rozporuplným reakcím. A přitom jsem po hodině filmu, která utekla jako nic a já celou dobu nechtěl jít ani pro kartáček a držel v ruce prázdnou misku od chipsů, aby mi neunikl jediný obraz nebo dialog, myslel na to, že bych film rád viděl na velkém plátně. Stylizace filmu je úžasná. Sice mě počítačové triky i zde trochu štvou, ale vizuál to prostě parádní. Fanoušky herní Mafie samozřejmě potěší dopravní prostředky (hlavně jeden žluťásek). Druhou polovinu jsem bohužel dával až druhý den a ještě ji prokládal blijícím dítětem trpícím prdíkama. Stylizace už nebyla taková a film se věnuje ději. Romantika? Nevěry. Lásky. Zde už pouze dojíždělo mé nadšení z první poloviny viděné předchozí den. Ale kdo ví, jak bych druhou polovinu vnímal, kdybych film viděl v celku.

Burákový sokol (2019)

Po dlouhé době fajnová roadmovie. Pár úsměvných příhod. Zajímavý cíl cesty. Příjemné postavy. Dakotě to zde moc sluší a Shia je správňácky spustlý. No a i postižený (nebo nemocný, co já vím, jak se "má" down označovat) Zack si brzy získá divákovy sympatie, když se nestydí vystavovat na odiv své pupkaté tělo jen v mokrých slipech.

Pohádky na dobrou noc (2008)

Takové herecké obsazení a já na film narazím po dvanácti letech. Přitom jiné Sandlerovky jsou všude možně a jsou příšerně debilní. Pohádky jsou fajn a jde o takové celkem klasické lehce dobrodružné a lehce romantické vyprávění za účasti dětí. Odrostlejší divák se vždy těší na novou pohádku, protože přijde na řadu stylizace do westernu, scifi nebo středověku. Stejně tak záporáci s tvářemi Guye Pearce a Lucy Lawless potěší zkušeného diváka. No a ve výsledku jsem si ani nebyl s klidným svědomím jist, jestli hlavní hrdina skončí s "Paris Hilton" nebo dobráckou paní učitelkou. Přál bych mu klidně obě.

Planeta Krull (1983)

Srdcovka z mládí boj s časem krutě prohrála. Kde jsou takové Star wars kouzelné, tam planeta Krull vypadá spíš odpudivě. Respektive interiéry a efekty hlavně v druhé polovině filmu. V první naopak na plátně čarují exteriéry, které jsou opravdu nádherné. I kostýmy jsou na dost vysoké úrovni. Hlavně jsem ale měl za to, že byl film plný emocí a hrdinství. Po skoro čtyřiceti letech už jsem z takový pocit bohužel neměl.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Taková komedoška od marvelu. Jako akční komiksový spektákl je to příšerně stupidní. Ale jako komedie super. Navíc zasazená do evropy a z velké části i do Prahy, což oko našince musí potěšit. Za sebe pak vnímám jednu celou hvězdičku díky Happymu (Favreau). Když se u filmu každých pár minut usměju nebo přímo nadšeně zasměju (při záběru na TV, kde byl reportér čt Michal Kubal), nejde film hodnotit negativně.

Artemis Fowl (2020)

Od začátku do konce průser. Hlavní hrdina je otravný debil. Film se hemží vším možným ze světa fantasy, ale postrádá nějaké to propojení s reálným světem, které by diváka nutilo věřit tomu, že takový svět opravdu může existovat. Možná by k tomu propojení stačily uvěřitelnější a sympatičtější hrdinové, ale po zmíněném hlavním otrapovi je to vlastně už jen horší. Komorník, černý s modrýma nebo jakýma očima. Říkal jsem si, že je to nejotravnější postava v dějinách filmu. Ano, zastínil by i kentaura intelektuála. Ale na velkýho permoníka fakt nemá. Kdo film dá celý (a že já to naštěstí nebyl, jen jsem proklikal na konec a stejně ani nevím, jak film dopadl, "užije" si toho utrpení víc než dost. vypadá strašně. Chová se příšerně. Z každého póru té divné bytosti čpí obrovská záplava nechutenství.

Sešup (2020)

Díky Ferrellovi, že z původního strašně nudnýho filmu Vyšší moc udělal trochu koukatelnou záležitost. Zápletka je pořád nijaká a zde i trochu chybí natočení inkriminované vyhrocené situace. Ferrell to ale zvládne podat i bez videa. Naštěstí se ve filmu dějou i jiné věci, které rodinu rozdělují a nebo naopak zase sbližují. Někdo možná řekne, že t oje koukatelnější nic pro tupého diváka. Ale já jako divák chci něco vidět a ne se nudit u rádoby inteligentního pšouku. Takže Sešup dobrý