Hrůza na jevišti (1987)

Bezvadný slasher z jevištního prostředí na italský způsob. Rozjezd je celkem klidný, nikam se nespěchá a pečlivě se buduje atmosféra. Ale pak to přijde ... a uprostřed uzavřeného divadla se rozehrává krvavý boj o přežití. Ztvárněná maska vraha je zajímavá a jsem spokojený i s celkovým arsenálem smrtích nástrojů. Od krumpáče přes vrtačku až po motorovou pilu. To tvoří vskutku dobrou zábavu a hlavně zamezí jednotvárnému způsobu zabití. Závěrečná část už jen potvrzuje kvality a především expozice mrtvol, s vrahem v křesle uprostřed, je jednoduše poezie.

Žár (1981)

Výborný představitel kempového slasheru. Hned z úvodu je vysvětleno co bylo spouštěcím podnětem pro následující kolotoč vražd. Nechybí ani solidní záporák, který k usmrcování svých obětí používá velké zahradnické nůžky. Velkým kladem jsou určitě gore scény. Kamera nabízí celkem dobré detailní záběry a především neuhýbá stranou, vyjma tedy jedné vraždy, kdy uhne na krví pocákané zrcadlo. Samozřejmě ani zde není ušetřeno ustálených klišé žánru, ale bez nich by to nebylo ono. Celkově jde o směsici nejlepších tradičních prvků a jediným záporem je hudba, která je příliš jednotvárná a nedokáže správně vygradovat vraždící momenty. The Burning patří ve svém subžánru mezi to nejlepší a obsahuje hlavně jednu scénu na voru, která vám z paměti jen tak nezmizí.

Masakr na holčičím večírku (1982)

K velmi milému překvapení mě tento vrtačkový slasher nadchl, i když se jedná v podstatě o kopírování svých slavnějších předchůdců, jak už to v osmdesátých letech bývalo zvykem. Užito je všech základních prvků, jaké bych od slasheru očekával a navíc nepůsobí laciným dojmem. Klasicky nechybí krásné vnadné slečny, jejichž společenství se díky nasranému vrahovi snižuje. Vraždy jsou celkem lahůdka a je vidět, že s vrtačkou se dají dělat leckterý věci. Snad jen škoda, že vrah působil v některých scénách celkem komicky. Daleko lépe bych si ho dokázal představit s nějakou maskou. Přesto dobře zvládnuté finále s mačetou dá tomuto detailu zapomenout.

Před úsvitem (1981)

Klasické schéma, kdy se parta mladých vydává na výlet. Je tedy jasné, že se něco semele. Plusem je určitě prostředí, do kterého je film zasazen, a možná pak ještě první vražda, která je dobře řemeslně udělaná. Posléze následuje amatéřina, která neměla čím překvapit.

Panoptikum (1981)

Totálně ujetý slasher, bohužel v negativním smyslu slova. Začátek je dobrý, šlape tak, jak bych očekával. Dokonce i užití halloweenských prvků je zvládnuto na jedničku, ale později jsem atmosféru prakticky nezaznamenal a ani vraždy mě nebavily. Vypadaly na můj vkus příliš lacině. Zábavnější moment přišel až v úplném závěru, kdy si vrah sundá svou masku, a to je málo ... 2/5

Noční můra v Elm Street (1984)

První díl populární hororové série v čele s dnes již legendárním zabijákem Freddym Kruegerem. Wes Craven stvořil zabijáka se smyslem pro humor, který jako své bojiště na porcování teenagerů využívá snové krajiny, jež následně promění v to pravé peklo. Právě v tomto bodě je Noční můra nejsilnější - v samotném nápadu. Paralela mezi realitou a říší snů je geniální a nabízí velkou svobodu pro vyřádění. Opomenout však nelze ani parádní hudební motiv, který se může řadit k jedněm z nejlepších vůbec. Noční můra ve mně svou originalitou, hutnou atmosférou a dotažeností zanechala hluboký zářez. ___ Můj žebříček série: N1, N3, N4, N5, N7, N2, N6

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Konečně jsem měl možnost vidět tuto perličku mezi horory, pod níž se podepsal Tobe Hooper. Nutno říct, že nemohl začít svou kariéru lépe. Dokonale nám znázornil tu pravou špinavou atmosféru texaského venkova a syrovou reflexi hrůzy a násilí. Při svých kvalitách je ještě o to více udivující, že snímek vznikl v roce 1974. Ve své době, ale i dnes, atmosférický snímek, jenž světu dal motorovou pilu a hororovou ikonu Leatherface.

Letní tábor hrůzy (1983)

Sleepaway camp je klasickým zástupcem kempového slasheru, který si jednoznačně bere inspiraci ze známějšího 'FRIDAY THE 13TH'. Vrah zde v žádném případě nedosahuje kvalit Jasona (to nikdo :-) ), ale i tak jsou vraždy efektní, nápadité a oběti neumírají během pár sekund. S hereckými výkony to je sice na čtýru, ale to už je v tomhle subžánru celkem standard. Menší výtku bych našel v celkem pozitivním duchu, takže o navozování strachu tady nejde mluvit, přesto jde podle mě o příjemnou vyvražďovačku a hlavně závěrečná scéna se musí vidět.

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

Po příšerné trojce neměla čtyřka kam spadnout. Naštěstí je tu návrat k původnímu konceptu a znovu se můžeme těšit z řádění Michaela Myerse. Je jasné, že z drtivé většiny jde o opis prvních dvou dílů a Myers, jako zhmotněné zlo, zabije co mu přijde do cesty. Jenže při své cestě s ním paralelně následuje i vlna absurdit, které působí spíše komicky. Tyto rušivé elementy naprosto odbourávají atmosféru, což je škoda, ale pořád jde o slušnou vyvražďovačku. V rámci série průměrný díl.

Halloween III (1982) odpad!

I kdybych to bral jako samostatně stojící snímek, přesto bych nenacházel nějaká pozitiva. S Halloweenem to má společný leda tak název. Neúčast M. Myerse, namísto toho je tam banda blbých robotů. Hm.