Dramatický víkend hlídkového vozu v ulicích pražského centra. Poručík VB Josef Kabát (J. Vinklář) denně s kolegy projíždí v hlídkovém voze centrem Prahy. Svůj rajón nade vše miluje a nevyměnil by jej ani za pohodlnější život v kanceláři či na dispečinku. Poté, co někdo z občanů zavolá na tísňovou linku 158, vyjíždí Kabát k různým případům, ať už nehodám, krádežím, výtržnostem či přepadením. V jednom vykradeném bytě najde po pachatelích rozbité dioptrické brýle a utržený kus kožené bundy. Přesně takové věci nosí jeho osmnáctiletý syn Pavel (M. Dlouhý), který shodou okolností ve stejnou dobu zmizel, údajně s kamarády na chatu. Kabát však nemá čas řešit své rodinné problémy: po ulicích Prahy se totiž potlouká příliš mnoho zlodějů a pochybných existencí. Nejhorší z nich je dvojice mladíků, kteří právě znásilnili a zavraždili nevinnou dívku... (oficiální text distributora)

Mylouch

Stoka socialistického velkoměsta v roce spartakiády, uvědomělost Sboru a krása stověžaté v noční stínohře v hlavní roli s otcem rodiny, který je něco jako nádražák. Že by režisérova scénáristická úlitba za údajně cenzurovaný absolventský film ? To vše umělecky na úrovni současné televizní tvorby, technicky i na svou dobu drobátko taky. 1-2* ()

civalII

Komunistická nesrozumitelná mrdka. Vinkláře mám rád, ale jako drsnej polda je fakt k smíchu. To už je větší drsňák Taclík v kriminálce Anděl:-) ()

pytlik...

Zápory: 1. Necharismatická koule Vinklář, která zasypávala svoje okolí neuvěřitelně patetickými kydy. Navíc se ukázala jako velmi nehospodárné těleso, na vyprodukování jednoho kecu do sebe musela natlačit minimálně dva chleby se salámem, takže žrala od začátku až do konce. 2. Nejasný konec. Byl ten někdo zapíchnutý, nebo jenom popíchaný? Klady: 1. Film ukazuje, že socialismus byl daleko horší než to, co u nás máme dnes. Vládla tady daleko větší kriminalita - během jednoho večera řeší Vinklář and comp. znásilnění, vraždu, přepadení, loupež, vandalství. Ulicemi, diskotékami a hotely se potulovala všelijaká individua, od tvrďáckých vymydlených punkáčů přes hambaté tanečnice s liliputem až po prostitutky. 2. Největším kladem je oněch pět závodních cyklistů, kteří se na začátku filmu na pár sekund mihnou... a to je pro mě dostatečným důvodem, aby toto dílo dostalo pět hvězdiček. A je to od csfilmu doopravdy moc hezké, že dávají takové tématické snímky k právě probíhající tour de france. ()

insurgentes

Pokus o pohled do socialistickýho podsvětí. Je na tom vidět, že oficiálně nic takovýho neexistovalo, respektive bylo to ve stádiu přechodu od neexistence k opatrnému připuštění. No o hovně, samozřejmě. ()

vitekpe

Hooodne slaboucky film, radoby "docukrimi", kterou jsem odkoukal jen s vypetim vsech sil. A neni to socialismem... Zajimavosti jsou jen dilci vyjevy symbolizujici osmdesata leta, jako treba party mladezniku, jejich obleceni atd... 2- ()

movieretro

Film naprosto bez děje,obraz někdy rozmázlý to ale bylo tenkrát moderní, všiml jsem si to u více našich filmů z té doby. Herci skvělí, ale scénář mizerný.Jediné co mně zaujalo byl scéna dopravní nehody osobní vs nákladní a příjezd vozidla záchranky MB 310 , kde jsem leta pracoval. ()

klúčik

Tvorcovia filmu sa snažili vykresliť prácu príslušníkov  VB.  Nápad nebol najhorší - no nepodaril sa.  Film  hodnotím  50%.. ()

Bohemák

Velmi naivní podívaná o velmi správných, zásadových, statečných, laskavých, dobromyslných a vtipných příslušnících VB a šílené rádobypunkové mládeži. Ve všech směrech nedotaženo, jen herci dělají, co můžou. Kvůli nim a kvůli nápadité hudbě jedna hvězda (i když v tomhle případě trochu zarudlá). ()

patrikus

Ne, že by to bylo o ničem, ale ze scénáře se mi trochu vytrácí podstata celku. Motivů je ve filmu příliš a některé nejsou vůbec dotažené do konce... Nedá se na to dívat s pocitem důvěry k celému filmu. Několik příběhů funguje, ale ve spletenci mnoha policejních případů je to málo, zvlášť, když nevíte, co si o některých myslet... Režie, kamera a hudba jsou silné články filmu. Nejhorší je scénář a herecké výkony... Filmu ublížily asynchronní postsynchrony a celý zvuk vůbec. Chybí celkově ruchy v mnoha scénách. Zábranského rukopis je ovšem zcela čitelný, jasný a přesný, ovšem příběhu se vám nechce věřit. Symbolika funguje a dá se najít, skvělý je "muž s loutkou" a práce se světly ( pouliční lampy, majáky ad... ) ()

ArthasKarfa

Pěkný film z Prahy o tom jak lidem, kteří milují klid mír a stálost svého města, někteří vágusové berou staré tradice a jistoty, v rámci jakéhosi pokroku, či demokracie a odporu proti systému, který zajišťoval klid a pořádek. Vezmeme si to dnes, kdy tisíce cizinců, ničí a vysávají naše hlavní město a naše policie je na ně krátká. Mám rád Prahu a vše v ní a proto mě tak trápí, když je systematicky devastována lidmi, kteří si neváží žádných hodnot a místo toho, aby člověk potkal pod Staroměstskou radnicí českou maminku s kočárkem potká jen namachrované cizince co se člověku neuhnou a zaberou vše co naše metropole nabízí jen pro sebe. ()

mira007

Esenbák Cvach Vinklář řeší malé i větší případy ve svém rajonu centru Prahy ( dokonce znásilnění a vražda). Taková idylka správného příslušníka, přičemž ve špatném světle jsou hlavně věci zavánící západem - pankáči, hadry, sexy holky. Je to blbost, ale dvě hvězdy za zobrazení tehdejší Prahy. ()

crozet

Agitka rozkládající se komoušské bažiny, která nezapře i rozklad vlastní, filmařský. Filmem se motají postavy jako v nějakém nervózním snu člověka, který pracuje na Barrandově (v roce 1985). Z každého záběru je cítit upocený moralismus a hlasitý povzdech uvědomělého umělce, jak jej (a jeho roli ve společnosti) definuje marx-leninská ideologie a její zkroucená normalizační interpretace. Autor se patrně snaží o nějaký kritický realismus či co, zanechává však pouze dojem teatrálnosti a jalovosti. Platí jednoduché: Pokud loajální činitel morálně prohnilého systému moralizuje, jaký výsledek můžeme my i on sám očekávat? Úplně se mi zase vybavila ta doba planosti, pseudomorálky a bezčasí.. Jinak za ocenění stojí jakýsi latentní, nezamýšlený důsledek v podobě víceméně autentické zprávy o každodenním životě esenbácké hlídky, která se bažinou postsocialistické sociální patologie přesouvá ve žluto-bílém žigulu - každodennost zcela zbavená povinného heroického rozměru mužů zákona, jak jej známe z mjr. Zemana nebo pořadu Maják. Zde herecky mistrně vyniká Vinklář v hlavní roli stárnoucího moudrého, unaveného a smutného chlapa, v práci neustále žeroucího odpudivé domácí svačiny. ()

papyrosaurus

Nejsem si moc jistý v hodnocení. Jak už tady někdo napsal-myšlenka to asi nebyla špatná, ale to zpracování bylo takové úsměvné, naivní obraz nočního života města s jeho stinnou stránkou, tančící mládež, pankáči, lehké děvy-takové přehnané.....rok vzniku a určitý ideový záměr je prostě znát o tom žádná, na druhou strunu podobnou verbež potkáme na ulici i dneska (a je to často mnohem horší). Co se dá ocenit je docela zajímavá hudba a záběry na Prahu, sochy, stíny..ani Josef Vinklář to nezahrál tak blbě......konec filmu byl docela smutný...... Podstatou filmu bylo zřejmě zobrazit takový ten celkový morální úpadek v 80 letech (provázející vlastně rozpad bývalého režimu) i to věčné téma rozkolu hodnot mezi rodiči a dětmi ovšem v docela přehnané formě... PS: Takové ty bláboly o agitce jsou už omšelé klišé, když se vám to nelíbí tak se na to nedívejte a hotovo....počkejte jak budou hodnotit současné filmy naši potomci....to se budete divit...to bude samá "kapitalistická agitka, oslavující bla bla..." ()

arcticsky

Tak nevím....snad to mohl být i dobrý příběh. Ale já mám na příslušníky tehdejší Veřejné nebezpečnosti s červenými výložkami vzpomínky které mi nedovolují se s hrdiny tohoto filmu alespoň nějakým způsobem ztotožnit.... ()

Dlubal David

Nebudu-li se zabývat tím, zda film je/není poplatný totalitnímu režimu tvářícímu se jako takový maličký ráj na zemi, tak je to spíše film průměrný, leč cosi mě na něm zaujalo. Josef VINKLÁŘ v té zelené uniformě zpočátku sice vypadal divně, ale po pár minutách jsem si zvykl. (■) Hlavním hrdinou je stárnoucí poručík Josef KABÁT, který bere svou práci jako poslání a má ji rád. Snaží se být poctivý a čestný. Občas jej přepadne pocit bezmoci, pocit, že vlastně nic pořádně nemůže změnit a že se lidi nedaj napravit. Někdy pochybuje i sám o sobě a o své úloze ve společnosti či jak je vlastně pomocný své zemi, ve které žije. Nicméně nakonec vždy jde dělat svou práci, protože je to to jediné, co umí a co ho vnitřně naplňuje. (■) Společně se svým o něco mladším kolegou, se kterým se znají již dlouhá léta, zaškolují na noční jízdě hlídkovým vozem Veřejné bezpečnosti mladičkého kolegu, který ve své mladické bujnosti, by hned nejradši při prvních náznacích, že se něco může semlít, vyskakoval z auta a jal se jíti usměrňovat davy. Stárnoucí KABÁT je již však ostřílený hlídkař a ví, že mnohdy není vůbec potřeba zasahovat, a že mnohdy je jakákoliv perzekuce zbytečná či naopak kontraproduktivní a vše řeší s nadhledem a hlavně v klidu. (■) V první chvíli jsem mladého KABÁTova syna Pavla vůbec nepoznal. Zřejmě kvůli těm velkým brýlím a vlasům do obličeje. Po chvíli jsem v něm již viděl herce Michala DLOUHÉHO. (■) Na postavě "Šunky" je krásně vykreslena ona stará lidová moudrost o chlapci, který tak dlouho křičel, že je tu vlk, až ho jednou již nikdo nebral vážně a vlk jej roztrhal na cáry. (■) Tento film je jakousi zastřenou sondou do nočních ulic, pajzlů a šantánů tehdejší Prahy. Samozřejmě je třeba brát snímek s nadsázkou a nic nebrat doslova. Ovšem na druhou stranu, podíváš-li se na dnes natáčené či vysílané filmy, zpravodajství a média obecně, tak se chtě nechtě musíš silně zamyslet, zda dnešní pohled není také zastřený. Zda ano či ne, tak to nechám na Tobě. (■) Postava stárnoucího KABÁTa na mě působila hodně realisticky a civilně. Původně jsem se rozhodoval, že filmu udělím tři hvězdy, ale díky tomu, jak film končí, tak jsem se rozhodl jednu hvězdičku přidat. (■■■) (R) [90/100]. ▪ (K) [80/100]. ▪ (V) [77/100]. ▪ (♫) [69/100]. ▪ (H) Josef VINKLÁŘ [90/100]. Jiří ŠTĚPNIČKA [80/100]. Michal DLOUHÝ [70/100]. (■) (E) Poslední mejdan (1984)Smrt stopařek (1979)Masseba (1989). (■■■) (Č) 1 (■) (1) {Sobota, 10-X-2015; 19:36; Doma; PC.}; 720 x 544p; ))(( (v původním znění). [91/100]. (■■■) (csfd) MickeyStumaBigBangpatrikusGavin87Rosalinda.(■■■) (C) [91/100]. ()

Vesecký

Bylo to takové naslané nemastné. Poručík VB se dvěma kolegy projíždějí většinou noční Prahou a celkem úspěšně nahánějí narušitele pořádku, drobné i větší zloděje, poručík Kabát se celý film obává, že pachatelem jedné z krádeží je jeho syn, který shodou okolností na víkend zmizí, nakonec se však ukáže, že všechny indicie trestného činu zklamou, hoch je nalezen u děvčete... A též noci přijde (zřejmě, ale zůstalo to nevyřčeno) o život, když ho v zahradě za barem, kde se obdivuje po dopadení kapsáře barokním sochám, přepadnou násilníci, kteří tu vykonávají znásilnění... Moc tomu člověk nevěří. ()

mh.mail

20% - Nezajímavý a nudný film, prakticky o ničem. Posádka hlídkového vozu VB brázdí ulice Prahy a přitom řeší různé situace od banálních až po nejzávažnější. Tvůrci chtěli určitě ukázat nelehkou práci řadových příslušníků VB v dobrém světle, ale byla to neskutečná nuda. Možná proto, že ukázat příslušníky VB v dobrém světle je téměř neřešitelný úkol. Film nakousl spoustu témat a situací, ale téměř žádná nebyla dotažená do konce, uzavřená. Ono to sice asi odpovídá realitě takové hlídky, která vyřeší akutní problém a zavolá jiné kolegy, kteří věc dokončí, ale z hlediska diváka to byla nuda. A ten konec! Jedno oko nezůstalo suché. ()

MickeyStuma

Normalizační snímek o policejní hlídce v pražských ulicích a jejich životech. Příběh si především všímá policisty Josefa Kabáta, kterého (jak jinak) dobře ztvárnil Josef Vinklář. Je to člověk jako každý jiný. S velkou zodpovědností vykonává svoji službu a zároveň řeší své rodinné problémy. Pochopitelně se na svou dobu vzniku nejedná o dramatický, nebo nedej bože akční film. Snímek přirozeně ukazuje dlouhou a nudnou službu takové policejní hlídky, která objíždí město v automobilu značky Volha. Občas je někde autonehoda, občas se někde poperou, nebo je objevena mrtvola člověka. Příběh je obohacen několika výrostky, kteří na dnešní dobu připadají už poněkud směšně. Obzvlášť dvojice, která přepadává, znásilňuje a vraždí mladé ženy. Na druhou stranu z toho tkví jistý realismus. Každopádně se jedná o ojedinělý snímek, kterému by dnes slušel remake, nebo alespoň obdobný a současný film. Přimlouvám se za to. Ono téma za to určitě stojí. ()

Drom

Uf, co to bylo? Nedávno jsem tu psal o filmu Zelená vlna, což je dost nepovedený mix vtipných příhod nějakých měšťáků (z Prahe). Tohle bylo něco podobnýho, jen tam nebyla ta nepovedená komediální složka, prso ukázala jen jedna mrtvola a vše se točilo kolem zasloužilýho policajta a jeho příhod z ohnilé, rozestavěné a špinavé noční matičky Stověžaté, jejíž ranní romantické záběry skrze smogový mrak nenechaly ani mě na pochybách, proč se turistům tak líbí. Prvních třicet minut jsem si říkal, že už by se mohla rozjet ta linka s nezbedným synáčkem, ale ve čtyřicáté páté minutě jsem všechny naděje definitivně vzdal, jelikož do té chvíle se tam neustále rozjíždělo jen policejní auto se třema správňáckýma fízlama. Jistě, všecho ve filmu se jistě děje, opilci, zloději, kurvy a vrazi, i ta pitoreskně zobrazená závadná mládež. Ale to by snad bylo lepší udělat dokument, když je scénář tak slabej v konstrukci příběhu, ne? Nebejt toho závěru, tak to asi pošlu do odpadu, ale i tak čekat hodinu a čtvrt na první a poslední dobrou scénu se sakra nevyplatí. ()