Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

• USA Before the Devil Knows You're Dead (více)

Bratři Andy (Philip Seymour Hoffman) a Hank (Ethan Hawke) mají problém – tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.
Sex, násilí, rodina. S tímto podtitulem film vyrazil do amerických kin a po světových festivalech. Atmosféra filmu je velmi temná. Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky. Kolotoč zabíjení, který rozběhnou díky své neschopnosti normálně fungovat, je pak žene až na samou hranu společensky únosného chování a trest na sebe nenechá dlouho čekat. Jasný, účinný a chytře vymyšlený plán jak rychle přijít k penězům se tak pro oba stává noční můrou. (oficiální text distributora)

c.tucker

Skvělé zvládnutí postupně se navyšující stresové atmosféry, která je ještě podložena výborným skládáníním příběhu z pohledů od různých osob. Lumet to má promakaný do každého kousíčku a je na taková dílka machr. Plus topless Marisa Tomei. ()

BoXBe

Jsem zklamán. Jinak výtečné herecké výkony a vrstevnaté charaktery dvou v životě ztracených duší, slibně rozvinuté drama a umělecké zpracování neskryje bezradnost scénáře. Ten postavy nikam nedovedl, nic nedokončil, nic neuzavřel, nic nedal a bez toho "mrtvej" v názvu by byl v pasti. To je totiž takové řešení v podstatě všech bolístek.... Nelíbilo se mi, jak bylo naloženo se zápletkou a s postavami a celkově těch dvou hodin vcelku i lituji. Rádoby dramata a krimithrillerů, u kterých je mi líp - je dost... P.S.: Neuspořádanost vyprávění a rušivý zvuk s debilním střihem při časových skocích mi vadil fakt hodně.... ()

mortak

Ano, tohle je současná Amerika. Herecký koncert Finneyho, Hoffmana a Hawkeho podpořený skvělou režií, která drží skládanku pohromadě, takže se v ní nikdy neztratíte. Různé pohledy se slévají v jednu obyčejnou tragédii. ()

Baker

Ano, má to zajímyvý námět, hezký vývoj příběhu, hodně dobré herce (tzn. téměř vše, co se tu píše je pravda), ale nedokázalo mě to vtáhnout do děje a já se dvě hodiny nudil...:-( ()

Radiq

Hodně neveselej filmek. Prostě když se něco sere, tak se sere všechno. A tady to platí dvojnásob (kecám, minimálně 8násob). Kromě zapeklitého scénáře, kde se jednou vracíme, podruhé zas předbíháme, musím pochválit hlavně Marisu Tomei, která mi nikdy nepřipadala sexy. Až dodnes. Její nahé scény jsou pro mě klenotem (na štěstí ne z rodinnýho klenotnictví). No prostě fakt sem na ňu měl chutě. Druhá třetina filmu celkem pokulhávala po kulích, ale konec to všechno vymžoural do nádhernejch brutalit. Detaily dělaj příběh a tady jsem jich postřeh dost. ()

tom88

Celkom vydarený dramatický thriller, od ktorého som síce čakal niečo iné, ale to čo som dostal ma tiež potešilo. Celý film sa niesol vo veľmi profesionálnom duchu. Film je celkom inteligentný, reálny, dramatický, dojímavý. Navyše ku koncu tvorcovia pekne pritvrdili a film tak vygradovali. U mňa to upevnilo štvorkové hodnotenie. Veľmi dobre sa na to pozeralo, film vôbec nenudil a navyše Ethan Hawke s P.S. Hoffmanom zahrali veľmi dobre a tiež aj ich otec Albert Finney. Neviem, ale mám pocit, že by si film zaslúžil aj nejakú nomináciu na Oscara. Spokojnosť je na mieste. 76% ()

Pilgrimka

Ďábelsky psychologické drama. Bankovka, kus papíru, pro který jsou lidi schopni vraždit. Papír, který dokáže člověka ovládnout a získat si ho na svou stranu, nehledě na to kdo je a není rodina. Papír na jehož základě lze vytvořit takhle depresivní snímek, na který jen tak nezapomenu. ()

trojtmberk

Povedená sonda do života dvou bratrů, která ukazuje jak moc se všechno někdy umí podělat a jak se z toho snaží různý povahy různě vybruslit. ()

peteq

něco jako úhel pohledu...příběh o lidské touze po penězích,která jde přes mrtvoly,i když vlastně náhodou.... ()

Vecko99

Americké drama o tom co si kdo dovolí ke svým rodičům. Výborná atmosféra a výborné herecké výkony bratrské dvojice si zaslouží 4 hvězdy. ()

markuc

Velmi zajimave natoceny snimek s vytribenym pribehem, ktery mi lehce misty pripominal treba Muze, ktery nebyl. Na oscarech velmi opomijeny snimek, nechapu proc, mne zaujal vice, nez treba slabe Pokani. Je to proste stare dobre drama, se vsim vsudy a i kdyz je natoceno velmi rozvazne, zaujme vas a chytne. ()

Sfinkter

Velikánovi Lumetovi se podařilo natočit řízné drama. Je radost pohledět, jak si zralý režisér jeho formátu hraje s filmem jako takovým. Občas se vám může zdát, že pospávali ve střižně, ale zde má každá scéna svůj smysl a nakonec ve mně film zanechal hluboké dojmy. Vybroušené dialogy, stejně jako výkony Hoffmana s Hawkem, tento film povznáší vysoko nad vody průměrných zážitků. ()

Mrkvič

být film o půl hodinu kratší, tak by si hvězdiček zasloužil víc, poslední pulhodina je výborná a to hlavně díky hercům, ale jinak celý zbytek filmu, je nudný a většina scén zbytečná. ()

DaUr

Jasná ukázka toho, že když se rozhodnete vést svůj život jako mizera (tzn. krást, chlastat a fetovat), jako mizera i skončíte. Zajímavě stavěné drama o penězích, rodinných hodnotách a o dvou bratrech, kteří si chtějí přilepšit a namísto toho sami sebe pošlou do nejhlubších pekel. Krom hereckých výkonů, kterým vévodí Hoffman (mně osobně dosti nesympatický člověk, ale báječný herec) je hlavním pozitivem upřímnost, až brutalita, kdy žádná situace není zbytečně "americky" přikrášlena a oba hlavní protagonisté jsou naopak taženi největšími sračkami, jaké si dovedete představit. Na hollywoodské poměry tedy vcelku neobvyklý tah, který ovšem diváka znalého i kinematografie jiných končin zase tolik nepřekvapí. Stejně tak mozaikovitost vyprávění - střídání času i ústřední postavy je na jednu stranu účinným tahem, jak nastínit více úhlů pohledu na určitou událost, ale zároveň působí poněkud rušivě a probíhá možná až příliš často. Celkově se tedy jedná o snímek, který mě sice místy nudil, ale především ke konci mě dokázal přesvědčit o svých kvalitách a vybojovat si tak ne úplně špatné hodnocení. 70%. ()

kinghome

Úžasně poskládaný krimi thriller ve kterém neexistuje kladná postava. Všechno to jsou strašný svině, a pro mě byl největší debil a hajzl v jednom Hank, kterej vlastně totálně všechno posral a přitom byl presentován jako ten míň zlej bráška. Mladší sourozenci to maj vždycky lehčí, to vystihl Andy skvěle..... Film je skvěle natočený, ze začátku to vypadalo na klasickou vloupačku která se posere, jenže tohle vloupačkou jen začíná a až potom se začnou věci totálně kurvit. Skvěle vygradovaný film se skvělou kamerou a sestříhanými úseky, které se opakují 2 krát, jen z pohledu jiné osoby. Ze začátku mi to přeskakování docela vadilo, ale potom jsem si zvykl a skvěle mi tam sedlo. Vidět vloupačku z několika pohledů, nebo co se dělo před tím, než Hank zavolal Andymu to bylo úžasný. Skvělý Thriller, kterému ale něco k plnému počtu chybí. Možná to, že ten malej hajzl z toho vyvázl nebo začáteční kamera. Ani vlastně nevím, ale na plný počet to není. 89% ()

Gothar

Z môjho pohľadu je to premárnená šanca. Úvod filmu je výborný, ale potom nastupuje nuda. Neprospieva tomu ani rozkúskovaný dej. V iných filmoch mi to doteraz nikdy nevadilo, ale tu áno, možno to bolo kvôli tomu, že občas to narušilo atmosféru. Dojem by bol určite lepší ak by bola dodržaná časová os a dej by mohol plynule gradovať. Casting nič moc, ale to je silne subjektívne, pretože Hoffman mi je veľmi nesympatický a Hawke tak nejak tiež. 60 % ()

wer4

Klasika nikdy nesklame .. obzvlášť, keď sa jedná o Lumeta. To všetko naviac podtrhnuté excelentnými hereckými výkonmi. (Hoffman a moja prvá reakcia, keď som ho začala vo filmoch registrovať: to čo je za slizáka :))) .. ale čím viac sa s ním stretávam, tým viac ho obdivujem .. podľa mňa jeden z najvýraznejších hercov súčasnosti, na ktorého človek len tak ľahko nezabudne). ()