Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

ifa

A kdo tvrdil, že Angličané neumí vařit? Jeden dům, přízemí a patro, kdeže jeden svět! Světy dva, jídlo jedno. Pod pokličkou tohoto sídla je lepší než dobře uvařená voda. Trošku semetánky z Londýna, brambůrky z políčka služebých, koření z L.A. a trošku té pomstichtivé sliny, je dovaříno. Podává se, v Letním salónku, za přítomnosti diváků, dobré chuti a pěkné podchuti charakteristické pro tento svět. Pane šéfkuchaři, tedy pane režisére, 80%, chtělo to trošku víc opepřit. ()

tomtomtoma

Zajímavá mozaika ze života britské aristokracie z počátku 20. století. Svět urozených a svět sloužících při jednom víkendovém pořádání honu. Dva světy zcela odlišné, dva světy, které jsou tak propojené a přitom naprosto a neúprosně oddělené neprolomitelnou hradbou třídní nerovnosti. A to vše s příjemným nadhledem nezaujatého pozorovatele místa, kam vražda přinese potřebný vzruch a mumraj. Plno rolí a dobrých hereckých výkonů. Z aristokratické vrstvy jsou tu hostitelé William McCordle (Michael Gambon), neúprosný podnikatel a oběť vraždy, a jeho nespokojená a znuděná žena Sylvia (dobrá Kristin Scott-Thomas), stará kousavá Constance Trentham (dobrá Maggie Smith), uznávaný a obletovaný herec Ivor Novello (Jeremy Northam) a filmař z Hollywoodu Morris Weissman (Bob Balaban). Ze sloužících pak precizní paní Wilson (dobrá Helen Mirren), mající tajemství, její sestra a šéfka kuchyně paní Croft (Eileen Atkins), služebná lady Trentham Mary Maceachran (Kelly Macdonald), Robert Parks (Clive Owen), syn oběti, odstrčený v dětství do dětského domova, milenka oběti a zároveň služka v domě Elsie (Emily Watson), majordomus Jennings (Alan Bates), věčný notorik, či veselá a rozdavačná kuchtička Bertha (Teresa Churcher). Pak je tu slušný policejní inspektor Thompson (Stephen Fry) a herec Henry Denton (Ryan Phillippe), odmítnutý svým přestrojením oběma světy. Příjemné, zábavné, lehké, plné skrytých tajemství a bolestí, obestřené hradbou mlčení a přesto radující se z života. ()

zette

Film mel urcite dobrou atmosferu se spoustou sympatickych hereckych vykonu. Me ale cely dej vcetne vrazdy nechal chladnym a moc dobre nechapu Altmanovu oblibenost. I kdyz dejove je to znacne rozdilne, tak mi film trochu pripomina Rodinnou oslavu a malinko i Fanny a Alexander a to jsou u me filmy uplne jine souteze. ()

danecek24

59. Zlatý Glóbus za rok 2001 - cena (1) - *Nejlepší režie - Robert Altman + nominace (4) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Helen Mirren, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Maggie Smith, Nejlepší scénář - Julian Fellowes ()

Sammya

Co mi na tomhle filmu přišlo zdaleka nejpůsobivější, bylo to množství uznávaných britských herců, myslím, že tolik jsme jich pohromadě neviděla nikde, ani snad v Harrym Potterovi. Jinak je to samozřejmě kvalitní, typicky britské drama, se špetkou humoru a hodně skandály. Musím přiznat, že jsem se místy ztrochu ztrácela v ději a postavách, protože těch je tam opravdu více než dost, ale scénáristé se opravdu snažili, aby to bylo zajímavé a zároveň napínavé. Jsem opravdu ráda, že nám nebylo naservírováno na stříbrném podnose, kdo je vrah, a i když to snad musí každému dříve či později dojít, líbilo se mi, že některým to díky chytrému scénáři může dojít i trochu dřív. Musím říct, že mě celé docela dramatické rozuzlení překvapilo. Vrahem rozhodně nebyl zahradník :) Některé herce jsem v podobnýmch typech rolí ještě neviděla, takže to byla i zajímavá exkurze to jejich hereckého repertoáru. Abych dala plné hodnocení, muselo by tam ovšem být trochu víc nějakých milostných vztahů mezi lidmi z vyšší třídy, tam byly samé intriky nebo mezitřídní sexuální vztahy, ale vyloženě u šlechty tam byly samé náznaky, ale skutek utek. A taky mě rozhodně neuspokojilo to neuvěřitelné blbé rozloučení Mary a Roberta. Takhle to nechat vyšumět. Mimochodem, to byl první (a nejspíš i poslední :) film, kde jsem měla ráda postavu, kterou hrál Clive Owen. A ať se na mě Ryan Philippe nezlobí, ale ten rádoby skotský přízvuk mu nemohl nikdo sežrat. ()

Juto

Vďaka vynikajúcemu hereckému obsadeniu, ostro sústredenému scenáru a sviežemu anglickému prostrediu sa film dá pozrieť. 6/10 ()

Machrovic

Nuda? Ne! Zábava? Ne! Tak co teda? Zábava pro intoše. // SPOILEROIDNÍ HLÁŠKA KTEROU ZACHYTIL francis: - Inspektore, tady je na zemi rozbitý šálek od kávy!!! - O to se nestarejte, na uklízení tu mají svoje lidi. - Ale inspektore... - A nerušte, nevidíte, že řeším vraždu? ()

mortak

Altman prokazuje režijní mistrovství. Nehrozí, že by se divák v tom množství postav ztratil, a každá z nich má svůj příběh, své tajemství, a stačí jedna mimořádná událost, aby se to, co je skryté v duši, dostalo na malý okamžik na světlo, než běh stereotypu znovu ovládne jak ty "nad schody", tak ty "pod schody". A bohužel tady je skryta slabina, byť autory přiznaná - co se týče zápletky, měl to být jiný film s Charlie Chanem (Ty ostatní, jak si stěžuje producent, byly sr...). Na postavu čínského detektiva odkazuje i inspektorovo chování, jenže ta stylizace se vůbec nehodí ke zbytku filmu, který si zakládá na realistickém vykreslení honebního weekendu na aristokratickém sídle. Vím, je to Anglie, nějak to k ní patří, ale možná stalo za to, opustit syžet aristokratické detektivky ve stylu Agathy, a postavit odhalování tajemství ve stylu her A. P. Čechova. ()

Radiq

Kupodivu vůbec ne nudné. Sice zmatek v postavách, ale to se vystříbří. Služebnictvo mi bylo sympatičtější. ()

daEmoNickY odpad!

Skvele zahrana vec. Pribeh je o nicem. Ale je zajimave zapleteny. Rozhodne se nic neprijdete kdyz to neuvidite. Titulky me nakonec presvedcily o tom ze tam nehraje Boris Rösner, ale nemely to lehky. ()

moviefilm

Altman je skutočne vynikajúci režisér a tomuto filmu vládne on. "Núti" hercov k excelentným výkonom (Mirren, Smith, Scott Thomas) a aj miestami pokrivkávajúci scenár dokážem Gosford Parku odpustiť. Občasná nuda a predvídateľná časť záverečného vyústenia (kto zapichol), to sú faktory, ktoré sa odpúšťajú ťažšie... ()

octopuska

Jednoduše pastva pro oči i mysl. herecké osazenstvo ani lepší být nemohlo. Smetánka versus služebnictvo i tak by se to dalo nazvat. Krásně upjatá a škrobená Mirren, zkostnatěle snobská Smith, charismatický Northam,šarmantně vyzývavá Scott Thomas a další v tomto skvěle namíchaném víkendovém koktejlu. Manýry panstva jsou velkolepé, služebnictvo je ochotno pro svého pána vesměs udělat cokoliv. Altman atmosféru snímku vystihl báječně, od všeho je tu kousek. Od pletich, až po vraždu. Myslím, že za takhle strávený víkend v této společnosti by Herkules Poirot dal vše co má : ), na to vsadím jeho knírek. ()

LeoH

Skvělí herci, skvělá režie, kamera, muzika, perfektní dobová atmosféra, zajímavá konfrontace světů panstva a služebnictva, ale stejně mi tam něco chybí. Snad kdyby se nehonilo tolik zajíců najednou – je to sice frajeřina, když je ve filmu 30 hlavních hrdinů a dva různé pohledy na totéž prostředí, jenže tím pádem je všechno jen tak načrtnuté a vlastně člověka nikdo a nic nestihne zaujmout (i když – takové Kansas City vystavěl Altman podobně a tam to tah má, snad že někteří hrdinové jsou přece jen hlavnější). Mé ženě se to ovšem líbilo a tvrdí, že jsem se nebavil proto, že mi chybí sociální cítění – taky možnost. Já jsem ale zase pochopil, kdo je vrah, takže jsme si kvit. ()

filmmovier

* za atmosféru. * za prostředí. * za herce. Jako celek je to za tři, prostě opravdu lepší průměr, nic se tam neděje a když se po polovině filmu dít začne, na záchranu je už pozdě... Ale jak říkám, atmoška parádní a prostředí taky a herci, herci ti jsou geniální. Úžasné. Brumbál, McGonnagallová, Bedrník, Helen Mirren, Charles Dance, Derek Jacobi a Stephen Fry, který v postavě detektiva dělá pro záchranu filmu vše, ale, ačkoliv mu to příliš nejde, je jeho postava regulérně nejlepší z celého filmu. Ale velkých hereckých jmen tam je mnohem víc, však si to přečtěte. Zrežírováno je to taky skvěle a připomíná to Panství Downton a i když je to pro některé poměrně hůře stravitelné (já) přece jen mi bylo trochu těžko (v dobrém), když ten film končil, takže si ho vlastně budete docela pamatovat i když se budete ztrácet v tom množství postav (prostě budete) a to pomalé tempo vás unaví (prostě unaví). Celkem za 65% a mrzí mě, že to na ty čtyři nestačí, ale co se dá dělat... ()

senor

Zpočátku je hodně obtížné rozpoznat kdo je kdo, o kom se mluví a jaké mají postavy vzájemné vztahy. Je důležité soustředit se na detaily, protože herci hrají skvěle a z jejich gest se dá hodně vyčíst. Z režie je trochu poznat, že Altman už není nejmladší, vše ale vynahrazuje vynikající a pečlivou prací s herci. Neškodilo by ještě více přidat na britském humoru a ironii, to by ale asi v Americe nepochodili. ()

danoo

V minulosti sa Robert Altman nemilosrdne pozrel za scénu filmového priemyslu (Hráč), country hudby (Nashville), módy (Pret- á- porter) a tento raz prichádza na pranier anglická nobilita tridsiatych rokov minulého storočia. Gosford park je výpravný, staromódny, britský detektívny film, spletitá zmes intríg, satiry a ostrej sociálnej kritiky a tiež obrazom mikrokozmu vidieckeho šľachtického sídla, čo pod pozlátkom starostlivo ukrýva osobné tragédie jednotlivcov. Typicky "britskú" atmosféru dotvára prítomnosť desiatok známych anglických hercov, za všetkých by som spomenul moje obľúbenkyne - H. Mirren a M. Smith - obe boli za svoje presvedčivé výkony nominované na Oscara. Film sa nebude páčiť každému, pretože si vyžaduje hlavne čas a trpezlivosť. Kto ale pristúpi na Altmanove pravidlá hry, akokoľvek zložité a spletité, bude nadšený. ()

Tomasso001

Nějak mě ten film nedostal. První polovinu jsem čekal co se bude dít, pak se moje pozornost rozprchla po celém domě došlo k rychlému vyřešení a konec. Film má zajímavou atmosféru, ale podání se mi zdá mírně roztahané ()

terunka003

Tajemné, napínavé, britské × zamotané, trochu dlouhé. Anglické detektivky mám ráda a Gosford Park byl povedený. Vztahy mezi bohatými ze šlechty, vztahy mezi služebnictvem, dokonce i vztahy mezi šlechtou a služebnictvem. Nechybí vražda a vyšetřování vraha. Na konci nečekané vyvrcholení děje a šokující zvraty. Herecké obsazení bylo perfektní, přes excelující Maggie Smith a sympatickou Kristin Scott Thomas, po chlípného a nepříjemného Michaela Gambona. Jen mi trochu vadila délka filmu a pár nedořešených událostí. Budu se muset na Gosford Park podívat ještě jednou - velké množství postav a unikající drobnosti. Doporučuji pro odpočinuté duše. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon