Léto 1863. Konfederace se dere na sever do Pensylvánie. Odborové divize se srocují, aby jim čelily. Po tři dny se u Gettysburgu střetávají dvě velké armády a osud jednoho národa visí na vlásku. Tento film, natočený na skutečných místech bitvy a plný autentických detailů, vás vtáhne do žáru nejkrvavější bitvy na americké půdě. Historie ožívá na plátně ve skvělých bitvách, stejně jako osobní dilemata, motivace a obavy jejich vůdců. Tom Berenger, Jeff Daniels, Martin Sheen, Stephen Lang, Sam Elliott, Richard Jordan a další hrají klíčové role v tomto velkolepém eposu natočeném podle knihy oceněné Pulitzerovou cenou "Andělé smrti" Michaela Shaary. (Magic Box)

Doomer

Historicko-valecny film, snazi se o presnost ac trosku vic idealizuje armady severu jako bojovniky proti otroctvi (nic hrozneho, cca 5dialogu ve filmu ktery ma pres 4hodiny). Je to trosku takove americke ze si obcas zacituji z bible nebo tak, ale to delaji americani doted a v te dobe to delali urcite jeste vice - takze je to vlastne v poradku. Nemam co dalsiho vytknout a mohu rict ze jsem si to uzil. ()

Tormentor665

Maxwellovi se podařilo zachytit hodně z atmosféry občanské války, troufám si říci. Rozhodně nejlépe ze všech, kteří se tímto tématem zabývali. I ten patos působí autenticky. Ta snaha, aby se herci co nejvíce podobali historickým osobnostem se myslím též vyplatila. ()

Marat

Film není špatný, ale dal se natočit na poloviční délku. V některých momentech je až přehnaně moc natahovaný:-( ()

selekce

O amerických dějinách nevím téměř nic. O válce Severu proti Jihu vím trochu víc. A o bitvě u Gettysburgu vím snad všechno... Jelikož jsem "fanda" téhle bitvy, na film jsem se nesmírně těšila. Sice mě trochu zarazila ta šílená stopáž, ale nakonec jsem to dala i bez pauzy na cígo na jeden zátah. Musím říct, že pro mně to byla famózní podívaná. Bitka o Little Round Top byla neskutečná (nominace na Oscara pro Jeffa Danielse alias Chamberlaina byla namístě) a konečná neslavně proslulá Pickettova zteč mi naprosto sebral dech (ono na obrazovce to tak nevypadá, ale ve skutečnosti tam šlo na jatka 15 000 mužů). To všechno podtrhuje krásná hudba. Nevědět o bitvě nic, asi bych se místama unudila k smrti a určitě bych měla problém orientovat se v postavách. Ale za tenhle snímek natočený na skutečném bitevním poli dávám hrdých a zasloužených 5*. Dunění děl jsem slyšela snad i ve spánku... ()

marabart

Ufff...Ano, bylo to místy působivé (především již zmiňovaná obrana Little Round Top jednotkou plukovníka Chamberlaina), ale na mě až příliš zdlouhavé - především nekonečné dialogy jednotlivých postav. I přesto film splňuje účel a podává pravdivé svědectví občanské války v USA, která rozhodně nevypukla mezi dobrem a zlem, ale mezi známými, kamarády a hlavně krajany s více méně podobnými názory. 7/10 ()

helrohir

Spracovanie najznámejšej bitky americkej občianskej vojny do filmovej podoby je možné považovať za veľkú výzvu, ale myslím si, že v tomto prípade motyka vystrelila správny smerom. Film sa sústreďuje naozaj len na dôležité okamihy tejto konfrontácie a žiadne vedľajšie dejové odbočky, romantické línie či iné pozadie príbehu nečakajte. Tvorcovia si dali na historickej vernosti naozaj záležať a tak sa môžeme kochať dobovo presnými kostýmami, výzbrojou či bojovou taktikou. Hojný počet komparzistov, výprava a herecké hviezdy ani nedávajú poznať, že ide v podstate o TV film. Z hereckého ansámblu ma najviac zaujala dvojica Berenger a Daniels, hoci možno to bolo dané aj ich sympatickými charaktermi. Z časového hľadiska však ide o náročný film, nakoľko štyri a pol hodinová stopáž dá určite zabrať. Pritom viacero scén, ale aj dialógov, je zbytočne predlžovaných, hlavne udalosti pred záverečným útokom. A pri niektorých prvkoch je ten nižší Tv rozpočet predsa len poznať, napríklad makety koní či neprofesionálne správanie komparzu pri bojových scénach, ktoré občas zapôsobia trošku amatérsky. Napriek tomu však tento film fanúšikom podobného typu filmov vrelo odporúčam. 75%. ()

seba

Kompletně pěti*****vý válečný film. Od počátku přesně víme kde, kdy a proč. Žádný chaos, naopak lineární, konzistentní příběh se scénářem, který nezapomíná představit hlavní aktéry a jejich charaktery a motivaci. I důvody války Severu proti Jihu jsou (pro film v dostačující míře) zjednodušeně osvětleny. Žádné digitální hordy, ale 5000 nadšených statistů (tipuji) s vlastní dobovou výstrojí a výzbrojí vytváří nezapomenutelné bitevní scény. Nakonec herci - povětšinou ne příliš známí, nejlepší je Tom Berenger, výborný Jeff Daniels a trochu zklamání Martin Sheen v roli generála Lee. ()

carl.oesch

Možná, že je to dáno skutečností, že občanská válka v USA a bitva u Gettysbutgu patří k mým oblíbeným historickým tématům a tak jsem měl hodně "naštudováno" (co se týká pohyblivých obrázků, tak mimo jiné i ze skvělého dokumentárního mnohadílného amerického filmu) a věděl jsem tady do čeho jdu. Obavy, které člověl cítí, když se na něco moc těší se rozplynuly do pár minut od úvodních titulků a ačkoliv jsem tenhle film viděl už mnohokrát, dodnes ho sleduji se stejným zaujetím a obdivem. Film jsem poprvé shlédl v originální verzi (ve dvou dvouhodinových dílech) už před dobrými patnácti lety relativně krátce po jeho premiéře. Později ho ve třech částech (podle dní, kdy bitva trvala s výjimkou prvého, kde jsou události ještě před zahájením bitvy...) uvedla v nočních hodinách televize Prima a konečně se stal mým vlastnictvím i s příslušnou porcí bonusů na originálním DVD od Warnerů. Film je natočen podle románu M. Shaary, který literární předlohu pojal tak, že shromáždil maximum pamětí a historicky ověřených faktů zejména ze vzpomínek přeživších účastníků a ty pak zpracoval do podoby válečného románu. Filmaři postupovali stejně a dosáhli (alespoň podle mého názoru) podobné dokonalosti, jako tvůrci filmu Tora, Tora, Tora! Všechny hlavní osoby jsou autentické a všechny události ve filmu proběhly tak, jak jsou zde ukazovány. Je to tedy něco tak trochu ve stylu Bratrstva neohrožených, avšak ti účastníci dnes (nebo spíš v době vzniku filmu) mohli vystoupit jenom ze stránek svých pamětí......Film je maximálně objektivní a ony stížnosti na délku nebo dokonce proslovy a patos podle mně nejsou na místě. Ony i ty proslovy a projevy jsou (zase podle pamětí a dobových dokumentů) autentické. Sice se tady neobjeví všichni významní účastníci, ale ti, co zde vystoupí představují typické reprezentanty své doby a tehdejších postojů. Tohle není ani akční film, ani film pro ty, co si válku představují jako počítačovou hru. Přitom scéna na Litlle Round Topu je asi jedna z nejlepších bitevních scén, které se na plátně či obrazovce kdy objevily. Dokonce i onen Buster je autentická figura. No, k bojovým scénám řekněme, že masovou základnu poskytlo deset tisíc reenactors - milovníků a přehravačů vojenské historie a ona reálná masovost je (až na vyjímku ranního nastupu Chamberlainova pluku před pochodem na místo bitvy) dobře zpracovaná a dobře podaná, samozřejmně v čele s kvalitními kaskadéry. Nádherná a k filmu perfektně padnoucí hudba Randyho Edelmana při závěrečných titulcích orámuje i onen asi nejdelší - seznam jednotek oněch jednotlivých reenactors, dodnes udržujících tradice tehdejších pluků. No, a co se týká onoho údajného patosu, kteří něktěří lidé nechápou a odsuzují - ti lidé v té době skutečně tímto způsobem mysleli a hlavně jednali, ať se to komukoliv zdá nepochopitelné. Nakonec, i to je součástí kvalit filmu, paradoxně Chamberlainův emotivní a "patetický" projev ke vzbouřeným vojákům na začátku filmu je typickou ukázkou vzniku mýtu o pravé podstatě války a potřeby ideálu. Ty miliony mužů, kteří se za pět let do bojů zapojily (a těch 650 tisíc mrtvých) by asi těžko bojovali za takové věci, jako byl třeba zcela rozdílný (a politicky i ekonomicky motivovaný) pohled na "parcelaci" půdy na Velkých pláních. Chamberlain tvrdí, že o půdu nešlo nikdy, že jde o svobodu, ale pravdu tak docela neměl...Perličkou pro mně je, že zatímco ve verzi, kterou odvysílal Prima a byla nejdelší jsou dvě epizody, které v obou amerických chybí. První je scéna, kdy generál Bufford obsazuje Gettysburg a vyjadřuje se nelichotivě na adresu politiků ("Jsou příliš tlustí, moc mluví a klidně si myslí, že za ně lidé mají umírat" - jak je to pravdivé tvrzení) a druhá je, když generál Lee kárá svého pobočníka za rabování a násilnosti vůči civilnímu obyvatelstvu na území Unie. Tyhle scény v obou amerických provedeních chyběly. Proč? Že by cenzura, nebo autocenzura? Jinak k onomu srovnání s Waterloo, které někteří staví výš - tady se nemusela překopávat krajina ani sem nebyly nakomandovány jednotky armády onoho státu, který na Waterloo významně participoval, technologie filmu se od doby natočení Waterloo taky vyvinula, ale když si odmyslím tyto rozdíly, stavím Gettysburg mnohem výš..... () (méně) (více)

Branicky

Přísně řečeno film samotný by si ode mne vysloužil jen tři hvězdy, protože v sobě nese všechny zápory (přehnanou délku, přílišný patos,...), které mu vytkli již ostatní komentující. Čtvrtou hvězdu přidávám za to jakým způsobem se povedlo převést na filmové plátno knižní předlohu (Andělé smrti od M. Shaara). Pokud Vás téma občanské války v USA zajímá, mohu tuto knihu doporučit. Dílo je napsáno velice poutavě a výborně se čte. Přístupně popisuje průběh této bitvy, objasňuje situaci krok za krokem a vysvětluje tehdejší taktiku vedení bitev. Mě osobně tato kniha přinesla překvapující vhled do soudobého myšlení tehdejěích generálů a přiblížila motivaci a způsob myšlení lidí, kteří se konfliktu účastnili. Toto vše se dle mne zdařilo přenést v maximální míře i na filmové plátno. ()

LadyRainier

Jo je to dlouhý, jo je tam patos, a jo, v těch vousech všichni vypadaj jako blbci ...ale mně se to líbilo, ač občanskou válku v USA moc nemusím a ani se v ní nějak zvláště neorientuji. Kdo je tím nepolíben, tak se určitě bude v ději ztrácet, 4 hodiny jsou fakt moc i na mě, ale na dva zátahy v pohodě. Herecký výkony perfektní, pěkná hudba ...dle mě nejlépe zpracovaný film na tohle téma. A taky si myslím, že tuhle část "dějin" prostě plně ocení jen Amíci ...Už vidím nějakýho George Smithe z NY jak dá Vávrově trilogii 4 hvězdy .-)) ()

Pepi74

Tak já to vidím trochu jinak, než většina komentujících. Ty vlastenecké a jiné kecy sem byly vsouvány přesně po určité době, tak, jak máte dnes reklamu v TV. Když jsme to s přítelkyní pochopili, vždycky, když se dva chlápci postavili proti sobě a začali se dívat významně šli jsme udělat kafe, na WC či si probrat o čem bylo předcházejících 20 minut. Vzhledem k tomu, že přítelkyně o této válce neví vůbec nic a po hodině jsem jí nabídl, že tam hodím nějakou komedošku  a ona odmítla, už za to tomuto filmu patří hvězda. Když mělo jít do útoku 15 000 vojáků a na louce jich tam stálo tak dvěstě tak jako no dobře. To, že byli někteří vojáčci tak vypasení, že by neuběhli ani patnáct metrů aniž by zkolabovali, to je problém i našeho ree... Ale jako jižan srdcem i duší oceňuji útok na kopec a též závěrečnou bitvu a proto za čtyři * . Málem jim to klukům šedivým vyšlo .-) ()

morlumak

Velmi dlouhá, ale podrobná rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších bitev občanské války. Nutno dodat, že vzhledem ke své délce je to záležitost vhodná hlavně pro fandy. Jak zaznělo v předchozích komentářích, vrcholem je nejspíš obrana Little Round Top, závěrečný Picketův útok nemá takovou sílu. Malé upozornění - pokud vám tyhle pojmy nic neříkají, je zbytečné se na Gettysburg dívat. :) ()

Leanov

Ačkoliv má film hromadu nedostatku od komparzistu kteří nevědí co dělat, opravdu špatně provedené ,,chargé‘‘ scény, a někdy podivné scenerie které se ději na pozadí v záběru. Je Gettysburg jeden z nejdelších ale taky nejvěrohodnějších filmu o této bitvě. Nenalezne té zde tolik dramatických motivu a ani jedna strana není ta zla nebo dobra. Prostě jsem si ho užil od začátku až do konce. Tečka. ()

Kajuga

Zbytečně natažené. Ale pohled na historické reálie včetně poměrně zdravého pohledu na příčiny války (na Američany až neuvěřitelné) si vyšší ohodnocení zaslouží. ()

str0001

Pro většinu divánů dobrý film. Pro někoho, kdo se zajímá o americkou občanskou válku výborný film. Někoho by možná odradilo, že film trvá 4 hodiny. Ale veřte mi, nudit se nebudete. To vám zaručí také perfektní herecké výkony v čele s Martinem Sheenem. ()

Freiherr

Výborně natočený válečný film. Z mého pohledu velmi věrohodně a hlavně divácky atraktivně zachycuje vývoj bitvy u Gettysburgu, úvahy generálů atd. Rovněž velmi dobré herecké výkony od spousty známých herců a skvělý soundtrack. Hodnotím výše než například známější film Waterloo, který se rovněž věnuje jedné bitvě. ()

Cornholius

Bezesporu zajímavé dílo. Velkolepě natočeno, dobrá výprava i autentičnost. Z jakého důvodu to však má přes čtyři hodiny nevím. Dialogy jsou často patetické a řekl bych i zbytečné, byť občas poskytují dobré nahlednutí do oné doby. Akce je také někdy přiliš statická. Celkově to působí uceleně a docela mě to bavilo, což je však pravděpodobně dáno také mým velkým zájmem o tento žánr. ()