Snímek Tron byl v době svého vzniku vpravdě převratný, experimentoval s neprobádanou počítačovou animací a nevídanými vizuálními efekty, které okořenily skvělé akční scény. Flynn (Jeff Bridges) je počítačový expert, který se živí tvorbou her. Soustavně se ale také nabourává do počítačové sítě firmy Encom a snaží se z ní získat důvěrnou informaci. To se ale nelíbí hlavnímu programu, který se rozhodne přenést Flynna do svého království, elektronické civilizace, plné nástrah. Flynn se teď musí probojovat přes počítačové hry a pokusit se zneškodnit neovladatelný a nebezpečný hlavní ovládací program. Jeho jedinou nadějí je odvážný a věrný program Tron, který jako jediný je schopen mocného nepřítele porazit. (Warner Bros. CZ)

ZkuKol

Vizuálně i trikově velmi revoluční snímek s velmi prosťoučkým dějem, málo herci (až skoro komorní obsazení) a ne moc dobrým scénářem. Přesto si to drží vysokou hladinu zábavnosti i po dvaceti letech vás animovaný virtuální svět okouzlí a Jeff s Tronem jsou správní kladní hrdinové. Trochu jsem se ztratil ve vztahovém trojúhelníku, ale co divák nadělá když jsou mu věnovány dohromady 3 minuty. škoda že záporáci nejsou trochu méně démoničtí a závěrečné roadmovie do "centra zla" nemá trochu víc šťávu. Ve světě programů vládne tvrdá diktatura centrální jednotky a mladý programátor Flynn se tam vydává udělat pořádek a zavést svobodu a demokracii... 70% ()

ArdathBay

Ideální pro všechny, kteří tvrdí, že Matrix je nejvíce inovativní sci-fi film všech dob. Špicová záležitost od Disneyho. ()

BMAJTZ

Tak je to od Disneyho tudiz jsem nemohl cekat nejakou totalni vyvrazdovacku, ale uprimne rikam, ze jsem cekal vice. Neupiram jistou originalitu ale tim to asi tak hasne. Vsecko ostatni je prumerne az bida od pribehu ktery je strasne linearni - v podstate schema dojdi z bodu A do bodu B a znic tam vsechno az po herecke vykony. Mno jsme sice v roce 1982 ale jak rikam cekal jsem vice. V te dobe to ale mohla byt docela pecka. ()

Cejny

Tak tenhle film rozhodně patří mezi ty nejoriginálnější. Člověk, který se pohybuje ve virtuálním světě společně s různými programy, navíc doprovázeno, na tu dobu, povedenými efekty. Na podzim letošního roku jde do kin "pokračování" (v uvozovkách, protože tento film neskončil otevřeným koncem) Tron Legacy, tak už se moc těším, co nám počítačová grafika předvede nového. ()

Šakalík

Do kin právě přichází dvojka, takže jsem jsem nelenil a sehnal si i tuhle osmadvacet let starou prvotinu. První půl hodinu jsem seděl v křesle jak zařezaný a s otevřenou hubou nechápavě hleděl na televizi, co se to tam vlastně děje. Ne že by mě děj filmu tolik vtáhl, mezi námi je to slabota, ale to oldchool digitální zpracování virtuálního světa z počátku osmdesátých let je pro současného diváka... no řekněme netradiční. Ta vektorová grafika je ale svým způsobem kouzelná a dá vzpomenout na dobu, kdy ještě hlavní devízou počítačových her byla zábava, nikoli pouze grafika – a nikomu to nevadilo. To budiž jen takové rýpnutí do dnešní mladé generace, která se vzhlíží v graficky sice nadupaných, po obsahové stránce ale připitomnělých titulech. Co se Trona týče, jakmile se člověk ponoří do onoho virtuálního světa předpotopního období, začne se docela bavit. Autoři se sice zcela nepokrytě inspirovali u Star Wars – ostatně postava Flynna, kterou hraje Jeff Bridges, se dost podobá Hanu Solovi, velitel „zlých programů“ Sark připomíná Darth Vadera a Centrální řídící program zase Imperátora, ale vlastně proč ne. Jsem velice zvědavý na dvojku, myslím, že to srovnání virtuálních světů naší a tehdejší doby bude velmi zajímavé. Edit: Dvojka je docela podařená, ale klasika je klasika... ()

LadyVader

18. 12. 2010 Doplnila jsem si konečně tenhle sci-fi rest, abych mohla jít do kina na druhej díl. V 82 roce měli lidi neuvěřitelnou, fantazii když dokázali vymyslet tohle. I přes svou netradiční vizuálníní stránku se mi to moc líbilo :-). (Tohohle Disneyho mám daleko radši než ty šílený uzpívaný pohádky) ()

webhead

Byl jsem unesen:) malokdy se podivam na opravdu stary film, ale tron byl pro me presnym ztelesnenim zacatku devadesatchy let a vubec zacatkem pocitacovych her:) Uzasna animace, paradni 8mi bitove sekce, vyborny film, vsem muzu jen doporucit ()

vanderbart

nudil jsem se opět. Nový Tron má sice o něco horší děj podle mne, ale ani tak tohle není žádný zázrak. A ta grafika je strašná. ()

OughJay

Nebýt novodobého pokračování TRON: Legacy, asi bych se k tomuhle oldschoolu nikdy nedostal. Opravdu jsem nevěděl, v jakym podání tenhle film čekat, protože jsem si nedokázal představit diodové obleky a vůbec to všechno okolo ve filmu z 80. let... :)) Ono se to i těžko popisuje - prostě vemte nějaký ty starý 8-bitový hry, hoďte je do toho nejprimitivnějšího 3D hábitu a vznikne tohle :D V dnešní době fakt k pousmání, ale tenkrát to muselo bejt něco ohromnýho. Vždyť by se tam vlastně našlo i dost nadčasovejch myšlenek - viz. dotykovej stůl, nedávno představenej Microsoftem... :) Příběh je dost jednoduchoučkej. Dá se říct, že míň propracovanej už snad bejt ani nemoh, ale co se dá dělat. I přes to všechno jsem se vydržel dívat až do konce a nijak mě to nemrzí. :) ()

FIBO

Na svou dobu originální vizuálně nevídaně zpracovaný projekt. Dnešním divákům může přijít směšný, nicméně je třeba vycházet z roku výroby a možností tehdejších filmařů. Samotný námět sám o sobě působí trochu dětinsky, nicméně výsledný efekt stojí za to. Grafika na dnešní vkus samozřejmě pokulhává, nicméně samotná myšlenka, idea projektu a synompse svou originalitou si určitě zaslouží přinejmenším průměrné hodnocení s tím, že tento zajímavý snímek stojí za shlédnutí (alespoň pokud Vás oslovila nová verze Trona). Za mě osobně, možná nedoceněný projekt, který však rozhodně má své kvality. ()

Maynard.

Velmi příjemné překvapení... Skouknuto až po TRON : Legacy. Překvapen sem z toho, že i takto starý Tron mě dokázal "okouzlit" svým vizuálním světem. Sice je občas znát, že technika a efekty nebyly v roce 1982 na kdovíjáké úrovni, ale přes to si s tím tvůrci vyhráli a vytvořili ojedinělý film, který může být pro mnohé (včetně mě) filmovou lahůdkou. K vytvoření počítačového Světa bylo zapotřebí mít obrovskou dávku fantazie, což jak je vidět, tak tvůrci měli... Chvílema to zavánělo mírným kýčem, ale těch momentů nebylo naštěstí moc. I ten příběh se mi celkem líbil, prostě v jednoduchosti je síla, a to platí snad uplně u všeho, no možná né u lidí :o). No, rozhodně je pro mě Tron film, který zasluhuje divákův obdiv, především kvůli vizuální stránce. Přidej si k tomu 28 let, dokonalý soundtrack a vznikne tak audiovizuální paráda - TRON Legacy, která mě totálně ohromila! ()

Sdoom

Jako pro fanouška a od mládí hráče počítačových her je pro mě Tron milou vzpomínkou na dávné časy těch jednoduchých gamesek jako Lemmings, Race, Arkanoid atd. Tak nějak na mě působila grafika filmu, což sice znamená, že je dost zastaralá, přesto má své osobité kouzlo. Takže i přes absolutně béčkový scénář a vlastně všechno nemohu jinak než za 4 hvězdičky. :-) ()

Firebug

Viděno 32 let od vzniku. Snímek ve své době mířil na děcka, která svůj volný čas nejraději trávila v nějaké arcade herně, ale dnešnímu divákovi už nedokáže, krom stále opojného "retro" vizuálu, nic nabídnout. Základní premisa filmu je strašná fantasmagorie, nad kterou jsem se nedokázal povznést a příběh si nějakým způsobem užít, či dokonce hrdinům fandit. Pro mě dost velké zklamání, hodnocené 2+ hvězdičkami za sympaťáka Jeffa a výbornou uhrančivou stylizaci. Tu ušmudlanou třetí hvězdu přidávám jen jako uznání jistého kultovního statusu. Máte-li rádi hry, doporučuji Tron 2.0 z roku 2003. ()

Melios

Originálny Tron je film ,ktorý veľa súčasných divákov moc nezaujme a nepochopí. Vďaka jeho veku sa film veľmi tiahne ,niekedy sa ťažko chápe ,dej a efekty na smiech. Ja sa ,ale dokážem pozerať na staré filmy vtedajším pohľadom a vidím v tom skrytý potenciál. No v mojom ponímaní je dvojka lepšia (asi je to tým ,že nie som príliš starý ). 75% ach ,tá doba, keď Disney ešte veci nedosieral. ()

Spike23

Ve své době revoluční film sci-fi žánru a nepostradatelná inspirace pro obrovské množství novějších sci-fi. Na tehdejší možnosti počítačů má Tron dokonalé zpracování a úžasná atmosféra 8bitového světa na mě působila skvěle i v dnešní době. Bohužel hloubka příběhu moc nesplnila má očekávání a na první už šlo poznat, že jí patří až vedlejší role po originalitě počítačového světa a efektů. Ale i přesto se jedná o skvělou podívanou i pro mladou generaci. Jinak jediné co mi chybělo, byl nepopsatelný pocit, který se dostavil divákům, kteří měli možnost sledovat premiéru. Naštěstí tu ale ještě zanedlouho bude pokračování, které mi doufám alespoň trochu tento pocit přiblíží :-). ()

BlackTom

Nečakane nudné, sterilné, v niektorých miestach nechcene komické. Nečakal som veľkú bombu, predsalen je to tridsať rokov dozadu a efekty odvtedy pokročili, ale čo som dostal nie je ani prskavka. Poteší mladý drzáň Jeff Bridges a scény na virtuálnych motorkách. Teším sa na sequel. ()

ryoga

Takže jednotka celkom nudná... možno v tých rokoch vydania by na mna zapôsobila viac... som zvedavý ako na tom bude pokračovanie v Dedičstve... ()

Bobek15

S ohľadom na rok vzniku filmu a s ohľadom na vtedajšiu úroveň filmových efektov a počítačovej grafiky je to obdivuhodné dielo! Oceňujem najmä neskutočnú fantáziu tvorcov, ktorí dokázali trochu "poľudštiť" vnútorný počítačový mikrosvet a vytvoriť tak predstavu, ako by to v ňom asi tak mohlo vyzerať, a to v dobe, keď väčšina ľudí na svete slovo "počítač" ani nedokázala poriadne vysloviť. "Iba" 3* dávam za to, že samotný dej ma miestami, najmä v druhej polovici, trochu nudil. No po formálnej stránke - parádička! ()

xaver

To co kdysi bylo možné jenom v animovaných filmech, dnes zvládá počitačová grafika. Z tohoto pohledu je snímek zajímavý, ale to je tak celkem vše. Nějak mi uniklo, co tím chtěl autor říci. Nejspíš se jedná o samoúčelný snímek, který měl divákovi ukázat, co všecho lze počítačovou animací dokázat, ale ten děj je tak pro děti. ()

Jeff Bridges míří zpět k Tronovi

Jeff Bridges míří zpět k Tronovi