Enid (Thora Birch) a Rebecca (Scarlett Johansson) práve dokončili strednú školu a lomcuje nimi puberta. Miesto vo fast-foodovej americkej spoločnosti si hľadajú bombardovaním okolia uštipačnými hláškami. Navyše majú depresiu z toho, čo ich čaká. Budú si musieť nájsť nudnú prácu, čakať na prvý románik. Kým Rebecca sa zamestná v miestnej kaviarni a začne si šetriť na byt, Enid je bližšie flákanie sa s neurotickým romantikom Seymourom (Steve Buscemi). Skúška dospelosti je za dverami - obe majú čo robiť, aby si obhájili svoje identity, splynuli so "systémom" a pri všetkých osobných zmenách zostali stále priateľkami. (POMO)

strangercz

Přiznávám se že mám hodně rád Scarlett Johansson, proto dávám za 5* i když film má kvalitativně na silné 4*. Příběh od dvou kamarádkách který právě dokončily střední školu. Zatímco jedna si našla práci a shání peníze na byt aby se mohla odstěhovat se svou kámoškou. Ta naopak neví co se životem s kamarádí se z podivínem Seymourem kterého skvěle zahrál Steve Buscemi a postupně se prochází její kamarádství těžkou zkouškou. Ústřední trojce skvěle zahrála scénář a režie též skvělých ()

voidindigo

V jednom rozhovoru řekl Terry Zwigoff, že sám vnímá skutečnost jako Enid a Seymour, a tak jí vnímám i já. Hodně myslící člověk často vnímá nablýskanou populární kulturu a tupě veselé chování, které hraničí s afektovaností, jako trapnosti nade vše, a sám nachází hodnoty spíš v obskurních a často autentičtějších jevech, jako například v té indické nebo bluesové hudbě, kterou má Enid tak ráda. Ale sám pak si s většinovým světem moc nerozumí a stane se tak trochu vyděděnec, a ta absurdita je nakonec završená tím, že ten "superinteligentní" jedinec stejně tropí blbosti, protože sám není dokonalej. P.S. Je také zajímavé, že i když autor scénáře Daniel Clowes byl autorem původního komiksu Ghost World, děj filmu je hodně odlišný od děje komiksu. Zatímco komiks byl především o měnícím se vztahu mezi Enid a Rebeccou a zároveň jejich spíš nenaplněnému vztahu k Joshovi (a Seymour se tam vůbec nevyskytoval), film je především o vztahu mezi Enid a Seymourem, a přátelství mezi Enid a Rebeccou je mnohem víc jednoduše vykreslené (a Josh se tam jen tak mihne na pár minut). ()

arthur.22

Ať už v Enid vidíte nepochopenou výjimečnou duši nebo sobeckou krávu, americké Sedmikrásky si užijete, ač to tak ze začátku vůbec nevypadá.. ()

Bozvav

Možná kdyby mi bylo 19 let, líbil by se mi film více. Takto kolem mne spíše projel. Nicméně hloupé, ani nudné to nebylo.55%. ()

ink flo

Weird indie o ženským Beavis and Butt-Headovi (jedna z nich je teenage Scarlett Johansson, druhá tam shání podivínskýmu sběrateli desek Steve Buscemimu ženskou), humorem, kostýmama i výpravou to dost připomíná Napoleon Dynamite. V druhé půlce, kdy to zvážnělo, tak to trochu ztratilo dech ()

Snape

Asi bych v tomto komentáři měl objasnit, proč jsem zvolil tak nízké hodnocení. Je to jednoduché – hrozně jsem se těšil a o to větší bylo moje zklamání. Jo, prý něco jako Americká krása! Tak to ani náhodou. Ta přímo hýří emocemi, tohle je prostě nuda. Až taková, že jsem se nutil, abych vydržel do konce. Čím to je? Nevím. Thora i Scarlett se obě moc snaží, příběh taky není špatný. Že by to bylo tím, že jsou všechny postavy tak zvláštní? To nebude ono, v jiných filmech příběhy různých podivínů přímo hltáme. Takže opravdu nevím. Záměr byl dobrý, ale ve výsledku je Přízračný svět jedno velké rozplizlé nic. U podobných filmů je mi vždycky líto, že se za něco takového vyhodily peníze, které mohl na svůj projekt dostat někdo talentovanější. P.S. Při psaní tohoto komentáře jsem se poprvé podíval do profilu režiséra a zjistil, že jeho dalším dílem je film "Santa je úchyl!". No, tím se vše tak trochu vysvětluje... ()

sandis

Zatím nejlepší film o dospívání co jsem kdy viděl. Nebere věc pouze povrchně, ale dívá se do hloubky a u toho zvládá být ještě zábavný? Co více si přát... 9/10 ()

*Colorado

Ta komedie je tam opravdu jen v náznacích, spíš bych řekl, že zpočátku je vsazeno na odlehčenější atmosféru, která postupně kolem hlavní představitelky Enid, která rozhodně nechce jít s davem (myšleno v uvozovkách), houstne. Jinak mám, tak jako Galadriel, pocit, že se ve filmu událo víc, než jsem stihl pobrat a stejně jako ona, i já to oceňuji spíše kladně. S konečným hodnocením mám trošku problém, protože 3 je málo a 4 hodně, přeberte si to, jak chcete... ()

Kolssteyn

Sice mi není jasný důvod názvu filmu, ale přesto chill-out, usaďte se pohodlně do křesel, na nic nemyslete a pojďte se nudit společně se dvěma puberťačkama ve stylu klubových filmů. ()

animario

Inkoustový hrdinky Enid a Rebecca vyklouzly z komiksu na celuloid a se sarkasmem sobě vlastním čelí nástrahám života po střední škole (a minimálně jedna z nich odmítá dospět). Hořkosladký komediální drama a jedna z nejsympatičtějších komiksových adaptací ever. ()

Heroine

Tenhle film se mi docela líbil, a místy mi připadal trochu přiblblý. Myslím že má dobré obsazení, protože tam každý tak nějak splýval se svou postavou, že člověk herce moc nevnímal. To je myslím dobré. Ale některé scény, některé dialogy, a některé zdlouhavé záběry mne vyloženě nudily. Podle mne mohl mít film více těch jednoznačných scén, které přímo divákovi ukazují a říkají, co je tím příběhem vlastně zamýšleno. Nemám na mysli nějaké konkrétnosti, jenom trochu vyhraněnější postoj. Takhle jsem mnohokrát sledovala dění, o kterém jsem vlastně ani nevěděla, co si mám myslet. Každá postava je nesympatická, každý se chová v něčem jako idiot, ale mají to podle mne málo odůvodněné, a proto já-divák ztrácím zájem vědět, jak to s nimi dopadne. Na druhou stranu se Enid chvilkama chovala jako prvotřídní loser, a to se mi líbilo. Jako film je to ale přeci jenom spíš průměr. ()

K_A_MK_A_M

Čekám, čekám. A že k tomu Galadriel něco připíše... jo. Postavy - slušné, zahrány - slušně (uvěřitelně). Tak to je to nejlepší, co se dá k tomuto filmu říct. Ano KRÁLOVNO elfů, máš recht. stalo se tam víc, než jsi si stihla všimnout. ()

Illioplius

Hodnota filmu Ghost World pre mňa spočíva v tom, že je to film, s ktorým sa viem stotožniť. Čiastočne sa vidím vo všetkých hlavných postavách, humor je pre mňa akoby šitý na mieru a dej považujem za taký správne namiešaný nostalgicko-romantický kokteil. Tento film v sebe zahŕňa aj viaceré právom vyzdvihované vlastnosti komiksovej predlohy, menovite uznaniahodnú všímavosť a neodškriepiteľnú generačnú (a snáď aj dobovú) výpovednosť. Jediné, čo neviem celkom prehryznúť, sú podaktoré udalosti v záverečnej časti filmu (napr. návšteva u psychoterapeutky). Nútia ma povedať, že Ghost World má – pre mňa – svoje nedostatky. Avšak napriek tomu je výnimočným filmom a pre mňa obzvlášť cenným. ()

figliar

Typický artfilm, ktorý je postavený na hlbokej myšlienke či na zamyslení sa diváka. Nie že by mi nedošlo, čo sa snaží film naznačiť, ale nejako ma to neoslovilo. Problém, čo so životom po škole, je omieľaný dokola a dokola v x filmoch a tento nepriniesol nijaký nový pohľad na tému. Birch a Johansson sú podľa mňa v tomto filme úplne priemerné a pasovali by mi skorej do iného žánru. Na tom, že som sa pri filme nenudil, má výhradnú zásluhu Steve Buscemi. Koniec filmu ma síce prekvapil, ale aj tak ho nevyniesol do oblakov. ()

Ben Nevis

Čím víc se blížil konec, tím víc mi hlavní hrdinka lezla na nervy. Byla ztělesněním bonmotu "žena neví, co chce, a nedá pokoj, dokud to nedostane". Dokážu pochopit, že Enid má nějakou povahu, jejichž důsledky ji trápí, ale udělala doslova nula akcí, aby něco změnila. Jenom se potlouká od ničeho k ničemu, všechny pomocné ruce rozmazleně odhazuje a brečí nad mizerným životem. Snímek je superumělecký a má mít nějaké poselství, ale bohužel na interpretaci abstraktních děl jsem moc blbá. Zahrané je to však dobře, scénář taky funguje a párkrát jsem se zasmála na správných místech. Jenom nevím, proč bych se měla rozplývat nad zoufalými existencemi, které mají dost inteligence, aby našly pomocnou ruku na konci své paže. ()

MickeyStuma

Snímek se bez humoru a nadsázky velmi vážně zabývá typického problému dospívajících mladých lidí a tím je hledání svého místa v životě. Příběh sleduje životní etudy dvou kamarádek se svými osobními postoji ke stylu pojetí daného spektra. Každá má své představy, své ambice, své přesvědčení, kterých se drží a které je přivedou do lecjakých životních zkušeností mající své dopady. Ve filozofickém pojetí by se to dalo říct asi takto: 'To, co začíná konfrontací proti světu nemající místo pro anarchistického ducha, následně končí na ulici na lavičce čekáním na autobus, čímž byly odstraněny veškeré iluze a naopak odhalena pravá povaha osamělosti. V jistém smyslu z toho tkví určitá kritika společnosti a sebe samého v rámci reálného dění vůči svým představám a sebeklamu. Je procházka životem bez jakékoli orientace s rozpoznáváním perspektivy pouze prostřednictvím setkání a zkušeností ta nejlepší škola? Snímek se snaží odpovědět napříč spektrem charakterově různých postav, kdy v podstatě záleží jen na divákovi co si z toho vezme k vytvoření svého vlastního názoru. Každopádně, kdo pochopí staříka čekajícího na autobus na trase, kde dle informace byla autobusová linka zrušena, má vyhráno. Ano, je to film na přemýšlení a hlavně k zamyšlení. Tím tedy není pro diváky hledající jen zábavu a uvolnění. ()

dokktor

film na první pohled jednoduchý, přímočarý, podivně komický a tak nějak o ničem. když se vám však přes tento první dojem (není to zas tak těžké) podaří přenést, otvírá se cesta k bezpočtu dalších latentích významů a interpretací. film, který se dá číst ba tolika rovinách, až to zavání těžkou intelektuálštinou...no tak torchu to tak je, ale v žádném případě nepřestává být srozumitelný, syžet je jasný, dějová linka bez nějakých strmých peripetií, přesto máte pocit, že to neni uplně tak, jak je nám ukazováno. příjemný snímek, který se nebojí druhé strany mince. ()

Rickon Stark z Hry o trůny míří do Zlína

Rickon Stark z Hry o trůny míří do Zlína