Enid (Thora Birch) a Rebecca (Scarlett Johansson) práve dokončili strednú školu a lomcuje nimi puberta. Miesto vo fast-foodovej americkej spoločnosti si hľadajú bombardovaním okolia uštipačnými hláškami. Navyše majú depresiu z toho, čo ich čaká. Budú si musieť nájsť nudnú prácu, čakať na prvý románik. Kým Rebecca sa zamestná v miestnej kaviarni a začne si šetriť na byt, Enid je bližšie flákanie sa s neurotickým romantikom Seymourom (Steve Buscemi). Skúška dospelosti je za dverami - obe majú čo robiť, aby si obhájili svoje identity, splynuli so "systémom" a pri všetkých osobných zmenách zostali stále priateľkami. (POMO)

Ilicka

Steve Buscemi je výborný herec, jeho postava mi byla světlem v poněkud nudném filmu. (Komerce je špatná, áno? Jak proti ní protestovat? Budeme ničit lidem životy!) Ale i holky - mladá cílevědomá Scarlet Johansson a nezávisle závislá Thora Birch - hrají výborně. Bohužel smysl filmu mi utekl. ()

Xeelee

[KomiksFEST! 2008] Nádherný film, plynule přecházející z komedie do strhujícího dramatu, o hledání svého místa na tomhle podivném světě s přesnými hereckými výkony a skvělým scénářem i provedením. Terry Zwigoff prostě umí a v Přízračném světu nám předkládá sarkastický pohled na svět a dospívání z pohledu mladé individualistky Enid, protkaný životními moudry i nějakou tou symbolikou. Mám takový pocit, že po škole taky odjedu autobusem hodně daleko. Překvapilo mě, že to blues z dvacátých nebo třicátých let, které Seymourom sbíral, vůbec neznělo špatně. ()

mm13

TOTAL RIOT! ...a to vo všetkom, vrátane zabitého konca, ktorý ma na pár sekúnd zmrazil a čo sa udialo predtým posunul v mojich očiach do inej roviny. Neviem, či sa pri druhej projekcii budem toľko uchechtávať, i keď inak to asi nepôjde, pretože niektoré scény sú naozaj kúzelné. Prvotriedne! ()

snaked

Ano, předloha je silnější. Ve druhé části pro mě film ztratil trochu šmrnc, ale pořád je to pozoruhodná adaptace, zajímavé přepracování. ()

L-V

Jeden z řady filmů o mladistvém hledání, přátelství a vlastním směřování, který má ale něco do sebe. Je na něm něco zvláštního, neobvyklého, co mě upoutalo a nepustilo po celou dobu sledování. Tenhle film je zkrátka jiný, svůj, na nic si nehraje a jde si svou cestou podobně jako hlavní hrdinka. Podstatné je, zda-li jste schopni se naladit na stejnou vlnu a kráčet spolu s tvůrci anebo ne a celý film vás pak vlastně úplně mine. Já jsem si film užil hlavně díky perfektním hereckým výkonům ústřední trojice a scénáři, který zůstává po celou dobu, i přes mírnou bizarnost děje, uvěřitelným a přírozeným. ()

seale

Mladá a neklidná. Komorní přehlídka malichernosti. V hlavní roli čistá duše a upřímná mysl v těle cynické adolescentky. ()

ScarPoul

Tažko by som hľadal sympatickejší film. Birch nikdy nebola taká krásna, Johansson taká nezaujímavá a Buscemi taký pohodák. Veľmi by som si želal, aby vznikalo viacej filmov a aby aj komiks prišiel k nám. Film, kde je looser normálny človek správajúci sa tak ako by sa to od normálne človeka očakávalo. Inak je to svet presýtený hlúpymi, povrchnými a divnými ľuďmi, kde je hlavná hrdinka pozorovateľom a zároveň osamelou dušou neschopnou zapadnúť. Zwigoff natočil netradične milú kritiku amerického konzumu a zmýšľania a podal to humorným a milým spôsobom. Postavy máme radi a čo je podstatné dokážeme sa v tom mikrokozme vyznať. Pre mňa jedna zo srdcoviek, ktoré sú stále aktuálne a na ktoré nedám dopustiť. ()

BoPo

Rok 2001. Scarlett Johansson. 17 rokov, ešte chirurgom nezmenšený nos, bez statusu sexsymbolu, bez miliónov od Marvelu. Thora Birch. 19 rokov a vrchol kariéry, teda Americkú krásu, už úspešne za sebou. Tak tieto dve nám tu rozohrali vzťahovku pre nerdov. Scarlett hraje dievča, ktoré si vlastne len myslí, že je mimo hlavného prúdu. Pritom túži po bežnom americkom tuctovom živote. Thora naopak hraje tú, ktorá je vo všetkom voči mainstreamu. A začína byť naštvaná, keď pomaly a isto zisťuje, že po skončení strednej školy už svoju najlepšiu kamarátku vo svojej bubline neudrží. Nájde si tak náhradu menom Steve Buscemi. No a tu sa odohraje romantika/vľhký sen pre nerdov. Ste divný, najlepšie roky máte za sebou, a pritom Vás chce zbaliť mladučká, peknučká s veľkým poprsím? Bizar romantika ako sa patrí. Lenže ona Vás chce aj nechce. A o tom je Přízračný svět. Divné aj pravdivé. Tie dve * sú zo 70% vďaka Thore Birch, ktorá bola v tom čase skvelým mixom sexepílu, roztomilosti a divnosti. ()

Lacike

Taká zvláštna dramedy o dvoch exotoch s retro nádychom. Buscemiho postave som celkom fandil, ale Birchovej postava miestami lezie na nervy. Ale keby boli v rovnakom veku, tak by sa k sebe fakt hodili. bohužiaľ nie sú, tak len tak okolo seba krúžia a pomáhajú si. Pobaví aj množstvo rovnako mimóznych vedľajších postáv. Akurát kráska Scarlett Johanssonová tu pôsobí mimo tým, že je ako jediná normálna. Takže celkovo zaujímavý film. 7/10. ()

bouncer

Nevím proč, ale musím dát plný počet. Děj je dost nevýrazný a přesto velmi dobrý. Zdá se mi, že každý si zde může něco najít. Pohodový děj, příjemné komediální prvky, skvělé herce, zamyšlení nad světem. Cokoliv a to je právě to nejlepší na tomhle filmu... ()

Terva

Námět k filmu poskytl kultovní comiksový příběh amerického kreslíře Daniela Glowese, odehrávající se v prostředí satiricky nahlíženém očima dívky, jež se cítí jako cizinka ve světě, který ji obklopuje. Ocenění: Oscar 2001 - nominace: adaptovaný scénář Zlaté glóby - nominace: vedlejší herec (S. Buscemi), herečka v muzikálu/komedii (T. Birch) MFF Karlovy Vary - cena ekumenické poroty, nominace na Křišťálový glóbus Chicago Film Critics Association Awards - vedlejší herec (S. Buscemi) Independent Spirit Awards - první scénář, vedlejší herec (S. Buscemi) Kansas City Film Critics Circle Awards - vedlejší herec (S. Buscemi) Las Vegas Film Critics Society Awards - vedlejší herec (S. Buscemi) New York Film Critics Circle Awards - vedlejší herec (S. Buscemi) San Diego Film Critics Society Awards - herečka (T. Birch), režie, film, adaptovaný scénář Seattle International Film Festival - herečka (T. Birch) Toronto Film Critics Association Awards - herečka (T. Birch), vedlejší herečka (S. Johansson) Vancouver Film Critics Circle - herec (S. Buscemi)...........................CITÁT - Lidé se stále nenávidí, ale už to dokáží lépe skrýt........ Taky vám bylo hlavní hrdinky Enid (Thora Birch) tak líto? CITÁT - Bože, taky táhni do hajzlu!!!........ Ten film má naprosto parádní konec - DO NOT SERVICE. Úvodní a závěrečná píseň nese jméno "Jaan Pehechaan Ho" a zpívá ji Mohammed Rafi. Na konci titulků je ještě jedna úžasné scéna. Málo-kdy se mi film tak moc líbí a já nejsem schoipen napsat delší komentář. Tady už není vlastně co psát, a nebo bych nevěděl, kdy skončit. Jasných pět hvězd. ()

M.Macho

Velmi subtitlní, ale řádně ulítlé. Nádherná encyklopedie nejrůznějších looserů, kterým se systematicky bortí v podstatě všechno si mne získala právě tím! Nadhled, ironie a jímavá "tragika" potěší všechny cyniky, sentimentálně orientovaným napoví, že by měly změnit život a soustředit se na rozvoj svojí osobnosti - idiotům to pro změnu neřekne vůbec nic. V tom je kouzlo tohoto milého filmu. Skvěle napsané a zahrané. Děvčata vypadají, jakoby by byly někým jiným a Steve je sladký (člověk by si málem řekl že se smoleřem narodil) a idioti to stejně nepochopí. A v tom je to asi nejzadumanější - kdo teda ten idiot vůbec je? ()

DDT

Není moc filmů, které bych chtěl znovu vidět, ale tenhle jsem viděl čtyřikrát a vždycky spolehlivě "zabral". Jestli je to opravdu zfilmovaný komiks, tak se omlouvám všem komiksům, že jsem je tak dlouho podceňoval. ()

Qasa

Skvělá úvodní a závěrečná píseň "Jaan Pehechaan Ho" od Mahammeda Rafiho a i jinak velice povedený výběr hudby v celém filmu. . ()

Tryskomyš

Jedna z absolutních špiček Amerického filmu. Trochu drama, sem tam komično, i když toho poskrovnu, trochu retro. Fakt mě to bere, takovýto druh filmů. Poprvé se mi tu zalíbil Steve Buscemi. Předtím jsem ho moc nemusela. Tady však předvedl skvělý výkon. ()

Cimr

Film Přízračný svět měl tady na čsfd vynikající hodnocení a nezávisle na tom mi ho doporučilo i několik dalších lidí. V polovině sledování filmu jsem si říkal, že jsem asi nějaký divný. Přišlo mi to úplně průměrné, o ničem, s jedinou výraznou scénou (father, mirror, father). Na konci jsem změnil názor. Byl jsem ochotný dát čtyři hvězdy, ale pět ne. A pak jsem jednou hledal místo na kazetě, narazil na tento film, přehrál si poslední scénu... A bylo to tam! Přízračný svět je vážně hodně dobrý - ale nedá se jen tak lacino. ()

LINKIN

Lima: Já bych to i na těch pět viděl, ale to by alespoň jedna z hrdinek musela ukázat kozy. Anebo ta holka z tý letní školy, ta je taky mohla klidně ukázat. ()

NinonL

Na smysl filmu jsem přišla, přiznám se, až po přečtení zdejších komentářů. Je v něm spousta skvělé staré bluesové muziky, Thoru Birch i Steve Buscemiho mám ráda. Přesto šel celý film mimo mě a zaujal mě až konec. Ano, lišit se od davu je hodně těžké, ale asi bych uvítala stravitelnější podání. Jako příklad uvedu film Foxfire od Annette Haywood-Carter s mladičkou Angelinou Jolie v hlavní roli. Je ze stejného soudku, přesto odhaluje mnohem více a lépe. ()

ivishka

Podivný snímek s ještě divnější hlavní postavou Enid, která dle mého ještě dostatečně nevstřebala fakt, že už dospěla a věci nebudou tak jednoduché v dospěláckém reálném životě, jako ve škole. Svým kritickým pohledem a svérázným humorem odhání od sebe nejednoho přítele za druhým a staví kolem sebe neviditelnou zeď sarkasmu. Poněkud netradičně pro mě byla jediným důvodem setrvání u snímku epizodní role zesnulého Brada Renfra. ()

Rickon Stark z Hry o trůny míří do Zlína

Rickon Stark z Hry o trůny míří do Zlína