Enid (Thora Birch) a Rebecca (Scarlett Johansson) práve dokončili strednú školu a lomcuje nimi puberta. Miesto vo fast-foodovej americkej spoločnosti si hľadajú bombardovaním okolia uštipačnými hláškami. Navyše majú depresiu z toho, čo ich čaká. Budú si musieť nájsť nudnú prácu, čakať na prvý románik. Kým Rebecca sa zamestná v miestnej kaviarni a začne si šetriť na byt, Enid je bližšie flákanie sa s neurotickým romantikom Seymourom (Steve Buscemi). Skúška dospelosti je za dverami - obe majú čo robiť, aby si obhájili svoje identity, splynuli so "systémom" a pri všetkých osobných zmenách zostali stále priateľkami. (POMO)

Jordan

prvá polhodina je 100%, úplne bezchybná, totálne dokonalá, potom sa to akosi znormalizovalo a zvyšná hodina a niečo bola veľmi silná štvorhviezdičková záležitosť, veľmi originálna romanca/comming out dráma, ale kvôli prvej tretine jednoznačne nemôžem ísť pod plné hodnotenie, tak dobre som sa uchechtával na enid a becce a ich záujmoch, postrehoch a eskapádach :) skvelé! ()

Dzeyna

Pubertální! Naprosto jsem nepochopila hodnocení lidí zde. Nudné, místy lehce komické. Zachránil to jen Steve Buscemi. Tento film je dobrý možná tak na zkažení nálady, jelikož je depresivní a neemotivní. Celkově nuda, šeď a okoukanost. ()

swamp

Jeden z těch filmů, kde se zrovna nic moc neděje - resp. se toho děje dost, ale tak nějak to postrádá smysl - a přesto hltáte každý 'bezvýznamný' moment..proč?! :) Protože je v tom skvělá hudba, výborní herci (tady bych asi nejvíc vyzdvihl Steva Buscemiho..) a vlastně to tak nesmyslné a bezvýznamné není..jenže to nevidíte, pouze cítíte. ()

nascendi

Napriek téme, pre mňa nijako zvlášť zaujímavej, som mal pri sledovaní filmu dobrý pocit. Spočiatku mi pripomínal Chytilovej Sedmokrásky, neskôr, po vstupe Steva Buscemiho herecké trio ukázalo, čo v nich je. Osobitne Thora Birch, ktorej postava poskytovala najviac príležitostí zaujať. Problémy dospievania a hľadania si svojho miesta vo svete dospelých sú pravdepodobne univerzálne, ale napriek tomu bolo vidno, aká je situácia v Amerike osobitná. ()

Slarque

Velice zajímavý film, který mě podruhé pohltil ještě více, než při prvním shlédnutí. Ústřední herecký trojlístek Birch, Buscemi a Johansson je perfektní, ale hlavní zásluhu na působivosti snímku má bezpochyby Terry Zwigoff (mimo jiné spoluautor scénáře a několika písní). Jen ten komiks, podle kterého byl film natočen, si nějak nedokážu představit. ()

Tomco

Nič extra to nie je, ale z priemeru to bez problémov vytrháva zaujímavé herecké obsadenie. Nedávno nás opustil talentovaný Renfro, oplatí sa na neho zaspomínať napríklad aj týmto filmom. ()

FrodoF

Film je celkem o hovně, ale přesto vás ihned zaujme. Steve Buscemi v roli pošuka (která mu skvěle sedí) je jako obvykle dokonalý a Thora Birch a Scarlett Johansson mu více než zdatně sekundují. No herecké výkony jsou na tomto filmu asi vůbec to nejlepší. A malém bych zapomněl na to jak je přízračný svět vtipný! Sice to občas ztrácí tempo, ale přesto musím uznat že Zwigoff je velký talent a už se nemůžu dočkat na Bad Santu! ()

dopitak

Enid udělá všechno, jenom aby šla proti davu. V tom s ní sympatizuju, i když způsob jakým to dělá, zdá se mi poněkud nešťastný. Becca je vlastně jenom Scarlett s culíkama, o níž víme bezpečně, že s dospělostí se dočkala i výrazného sex appelu. Film není o ní, i když se zpočátku zdá, že sledujeme příběh dvou dívek. Ve středu pozornosti naopak je skvělý Steve Buscemi, jehož nekonzistence s Enid je podstatou všeho. Pak je tu ještě Norman, ale ten nakonec odjede z města. ()

bassator

Moje srdcová záležitost. Úžasný, milý, dojemný i smutný film. Film co má úplně všechno - dokonalost sama ... - Viděno 3x cca + 2. 1. 2010 - 100% ()

Chrustyn

Scénáristicky propracovaný malý film, který zdárně vytvořil to, co se stalo populárním až o několik let později (hlavně díky Ivanu Reitmanovi). Kombinace komedie se sarkastickými narážkami, které pronáší dívka s trochu neobvyklým pohledem na svět a citlivého dramatu o strastech dospívání a života jako takového. Filmu nechybí charakteristicky propracované a mnohokrát opravdu zvláštní figurky a ojedinělý scénář, který hlavně chytrými a trefnými dialogy poráží většinu komediální produkce, snažící se zpracovat obdobné téma. Bohužel mi ale přišlo, že se film, zbytečně moc vleče a chyběly mi nějaké pamětihodné hlášky, které bych si vypůjčil a použil i v osobním životě. Vždyť o tom ten film vlastně i byl. ()

Šandík

Viděl jsem to v němčině, (takže mi asi lecos uteklo ;o), ale úplně nadšen jsem z toho nebyl. Možná je to tím, že mi není úplně blízký svět rádoby dospělých a přitom nesmírně dětských a nevyzrálých osmnáctiletých slečen, neboť jsem muž a navíc o dost starší ;o) Na druhou stranu, bezvýchodnost našeho světa je ve filmu vyjádřená moc hezky. ()

heyda

Mám rád filmy o podivínech mnohem radši než o velkých borcích s nabušenýma kárama a tunou trapných keců. Asi možná i proto, že sám se za podobného podivína považuju. Nevadí mi to. Každý je nějaký. Tenhle film je však perfektně napsaný, co dialog to perlička, líbí se mi ten pohled na američany, taková ta drobná a nenápadná kritika americké konzumní společnosti. Všechno to prostě utváří velmi zajímavý pohled do duše jedné mladé američanky, která prostě nezapadá mezi (ne)normální většinu. Na maximum to nevidím, ale ty 4 hvězdy jsou na místě. ()

jojinecko

Film v posledných tridsiatich minútach balansuje na hrane a zaváňa "americkým" klišé. Našťastie to ustojí a ničoho podobného sa nedočkáme. Tým pádom máme do činenia s vynikajúcou trpkou komédiou/drámou. Thora Birch bola skutočne fantastická (zatienila aj moju favoritku Scarlett) a rola "fuck off" teenegeriek jej sadne ako uliata (viď Americká krása). Skvele jej sekunduje "loser" Steve Buscemi... Veľmi príjemný filmík... ()

Jinny

Měla jsem pocit, že mi chce režisér něco říct, ale i když jsem se poctivě snažila, na poselství jsem nepřišla. Na komedii nevtipné, na drama příliš uvolněné. Přesto se vyplatí Přízračný svět vidět. Hawgh, domluvila jsem. ()

Nancy

Jak na točit zajímavý film o ničem? Jednoduché. Stačí sehnat dobré herce, ale samozřejmě hlavně vymyslet výrazné postavy se zajímavým charakterem. A na tom je v podstatě krása tohoto filmu. Ani náhodou na něm nezaujme děj, který je takový nijaký a po těch několika dnech, co uplynulo od doby, kdy jsem ho viděla, si nevzpomínám, o čem to vlastně pořádně bylo. Co si ovšem moc dobře pamatuji, jsou postavy a celková atmosféra filmu, kterou jistě doplňuje i herecký výkon mladé Scarlett Johansson, která na každém záběru přímo září. Její kolegyně Thora je také skvělá, ale Scarlett mě osobně zaujala daleko víc, ačkoli se její postavě film téměř nevěnuje, což je podle mě docela škoda. Zmínila jsem se sice, že si děj vůbec nevybavuji, ale snímek jako celek je takový milý, příjemný a pohodový, takže by zapomenout na něj byla velká škoda. Na plné hodnocení to sice nestačí, ale čtyři hvězdičky má Přízračný svět naprosto právem. ()

rikitiki

Steve Buscemi je prostě sexy. A přestože Thora Birch tu hraje protivně rozkolísnou postavu, která mu vpadne do života jako hurikán, tak mu vpodstatně - nevědomě a skoro nepovšimnutě - ten život zachrání. Protože on je vše, jen ne konfomní a nic jiného, než konformita by ho v jeho stávající práci a s tou ženou, o které zdánlivě sní, nečekala. ()

Nazghul

Vřele doporucuji všem, kteří již mají plné zuby všech těch stupidních teenagerovských komedií o dospívání! ()

HellFire

Ghost World jsem už kdysi dávno viděl, mám takový pocit, že to bylo v cyklu "Amerciké nezávislé léto" na ČT. Ovšemže v té době jsem znal snad jen Steva Buscemiho a v paměti mi ulpělo několik scén. Jsem rád, že jsem po těch letech film opět nalezl, protože je to opravdu skvostný zážitek. "God fuck you too". ()

Janek

Když jsem film viděl někdy před pěti lety, tak se mi nelíbil - to protože jsem ho nechápal - teď jsem si film ale užil. Opravdu skvěle napsaný film, který je nostalgický a pravdivý. Samozřejmě výborné výkony všech zúčastněných. ()

Rickon Stark z Hry o trůny míří do Zlína

Rickon Stark z Hry o trůny míří do Zlína