Pearl

• Kanada Pearl

V minulém snímku X se parta mladých lidí vydala natočit film pro dospělé na venkově v Texasu, jenomže to nedopadlo podle jejich představ, a to kvůli staršímu páru Howardovi (Stephen Ure) a Pearl (Mia Goth). Nyní se tento prequel odehrává na stejném místě, a to o několik let dříve během první světové války v roce 1918. Chata, kde se odehrál „masakr X“, byla kdysi během války využívána jako penzion a jedná se o zpětný příběh o tom, jak se Pearl stala osobou, kterou poté byla. (HanzoBureshi)

Trajektt

Po pravdě řečeno jsem od tohoto snímku moc neočekával a myslel jsem si, že se bude jednat o klasickou béčkovou podívanou s velkým množstvím prolité krve, jak jsem byl zvyklý u podobných snímků tohoto ražení. Hned od začátku jsem byl z tohoto zavedeného klišé mile vyveden z mého omylu a přiznám se, že jsem měl ze začátku spíš pocit, že se dívám na nějakou tu pohádku od Walta Disneyho, kde odstrkovaná farmářská poletucha chce jenom trošku toho štěstí v tom jejím stereotypním a nudném životě, ve kterém jí jenom každej něco přikazuje a zakazuje. Má ráda filmy, stejně jako většina zdepřítomných fanoušků na této databázi, čímž u mně stoupla na žebříčku o jeden level výš a nejenom, že je má ráda, ona se chce dokonce stát slavnou herečkou, tedy spíše filmovou tanečnicí, protože děj se odehrává na konci první světové války, která se v té době nazývala Velká válka. Z počátečního seznamování se s hlavní hrdinkou, kde jsme museli přetrpět mnoho tanečků a zpívánek, které provozovala před svým zvířecím publikem na její farmě se pomalu stáváme svědky přeměny z pohádkové Popelky v tzv. ženu zabijáka a z líbezné pohádkové podívané se tento příběh stává příběhem hororovým. A ono se není čemu divit, vždyť většina pohádek má hororový základ a kdyby nebylo pohádkových happyendů, tak by některé ty pohádky mohly být celkem slušnými masakry. Vzpomeňte si na Jeníčka a Mařenku nebo na Červenou Karkulku. V tomto snímku pozorujeme psychologické proměny hlavní hrdinky, které asi na té farmě tak trochu jeblo a z nedostatku zábavy a sociálního zapojení se do věcí veřejných si vytvořila svůj vlastní svět, ve kterém nedokáže rozeznat dobro od zla a ve kterém by se dalo říct, že jsme svědky počátečního sociopatického chování, které bych tak trochu přirovnal k řádění Joaquina Phoenixe, kterého jsme mohli vidět v roli Jokera ve stejnojmenném americkém filmu. V druhé polovině filmu atmosféra houstla a já jsem byl napnutej jak Bulhar při závěrečné zkoušce z jazyka českého. Dál nebudu spoilerovat, ale musím poukázat na to, že to ve zdejším přízvisku termín horor zas až tak moc nesedí, jelikož zde bylo minimálně chvilek, při kterých bych se bál a ani moc té jahodové marmelády neteklo, ale zase musím podotknout, že celkový dojem byl pozitivní a že se návštěva kina určitě vyplatí už jenom proto, že jsme nebyly svědky různých teplotních změn a ani pokud jsem si dobře všiml, tak se zde nevyskytovaly ani žádné černé mraky, takže Hollywoodské bukvicové normy nebyly splněny, což mi vůbec nevadí, právě naopak!!! I když tady někteří hororoví experti žbleptají nějaké nesmysly o tom, že to je málo hororové a že je zde špatně vystižena ta doba, ve které se to odehrává, tak možná mají i pravdu, ale v celkovém pojetí to vůbec nevadí a pokud člověk není hnidopich a nehledá chyby ve filmu, tak musí s nadhledem připustit, že je to takovej ten film pro celou rodinu na sobotní odpoledne v těchto churavých časech. Ještě bych nakonec podotknul, že skvělý výkon hlavní představitelky, kterou ztvárnila skvělá Mia Goth, byl velice přesvědčivý a dokázal bych si i představit, že by za něj mohla být klidně i nominována na nějakýho toho Oscara a i proto tomuto filmu dávám zasloužených 70%. () (méně) (více)

Psychor

Westovo X, které se odehrává v roce 1979, sice nedokáže u diváka vyvolat pocit strachu či budovat hmatatelné napětí, leč vše kompenzuje uhraničivým vizuálem, silně zakotveným v estetice sedmdesátých let, a snahou o kritickou reflexi tohoto období. V případě snímku Pearl už bohužel platí, že levá ruka neví, co dělá pravá. Tento prequel je zasazen do roku 1918, tedy éry němého filmu, avšak stylovými prostředky připomíná technicolorové filmy z období zlatého věku Hollywoodu. Dává to někomu smysl? Jakožto zdejší hororový expert jsem režiséra bezprostředně po projekci kontaktoval a formou e-mailu ho požádal o uspokojivé vysvětlení (případnou odpověď vložím do diskuze). Pokud bych hodlal zachytit ducha dané doby, tak nejspíše zvolím archaizující černobílý formát, a s ohledem na původ hlavní protagonistky zároveň využiji prvků německého expresionismu. Možná se Westovi pouze nedostávalo odvahy, a tak raději vsadil na o poznání konvenčnější postupy, jenže právě tady leží jedna z ostrých dělících čar mezi skutečným auteurem a obyčejným realizátorem scénáře. Závěrem nemohu nezmínit fenomenální herecký výkon Mii Goth, která by si nepochybně zasloužila oscarovou nominaci, v důsledku čehož snímku Pearl celkově uděluji dvě silnější hvězdy. ()

Padme_Anakin

Spojení Ti West, Mia Gothová a Tandi Wrightová funguje skvěle, sluncem zalitá rodinná farma na odlehlém místě nevěstí nic dobrého, divák cítí od samého začátku, že něco není v pořádku.. Příběh mladé ženy, jejíž manžel bojuje na frontě, ona se cítí osamělá, frustrovaná, k tomu péče o nemohoucího otce, neustálé konflikty s přísnou matkou, touha po jiném životě, jsou živnou půdou pro zkrat a pád do šílenství, je odvyprávěn v podstatě jako psychologické drama s krvavou vsuvkou (vidle a sekera). Musím přiznat, že mi z hlavní postavy běhal mráz po zádech a zároveň mi jí bylo líto.. ()

Morholt

Spíš než horor je to příběh o tom, jak se už z tak lehce vyšinuté dívky stane vinou prostředí úplný magor. Nicméně na to, aby se dal film označit za psychologický, nejde tolik do hloubky. Každopádně Mia Goth hraje fantasticky, líbila se mi stylizace, která občas zašla na hranu absurdity a fajn je i dobové zasazení. Pár hororových scén se tu také najde a i tady se objevuje krokodýl. Nic, co bych si zapamatoval, ale určitě zábavnější než předešlý díl. 60% ()

Necrotongue

Předchozí, vlastně následující (Amíci mi v tom dělají bordel už od Star Wars) X stál věru za... nemnoho, takže jsem si od tohoto prequelu mnoho nesliboval, aby se nakonec ukázalo, že šlo o vcelku příjemné překvapení. Ne, že bych byl přímo nadšený, ale určitě mohu konstatovat, že se tentokrát jednalo o páně Westův výrazně lepší počin. Ani o tomto snímku bych nemohl s čistým svědomím mluvit jako o hororu; vnímal jsem ho spíše jako takovou sondu do psychologie tak trochu netradiční americké venkovanky, která v sobě nedokáže dusit vlastní ambice a nějaké další záležitosti. Ne, že by se tedy výrazně snažila. Proti předchozímu / následujícímu filmu došlo k posunu k lepšímu, což se u mě projevilo hlavně tím, že jsem nebyl nucen použít tlačítko ffw. Zajímalo by mě, jestli může za toto zlepšení fakt, že se na scénáři podílela Mia Goth; z mého pohledu to tak vypadalo. Ale kdo ví, že jo? Klidně bych přihodil jednu pěticípou navíc, to by si ale tvůrci nesměli být tak jistí sami sebou a museli by si k natáčení přibrat alespoň nějakého toho poradce pro zacházení se sekerou. Sledovat Pearl, která žila celý život na farmě, jak drží sekeru jako panna ...., pro mě bylo až bolestné. Tentýž člověk by zřejmě dokázal štábu vysvětlit, že ostří sekery zanechává na lidské anatomii stopy, které jsou přece jen odlišné od řezu chirurgickou pilkou. Jo, jo, ďábel se skrývá v detailu. / Poučení: Pokud začneš při cestě za svým snem prosazovat svou za pomoci zemědělského hardwaru, zajdeš asi příliš daleko. ()

• Pearly (Mia Goth) úsměv během závěrečných titulků byl původně neplánovaný a doba úsměvu je 111 vteřin. (HanzoBureshi)
  • Pearly (Mia Goth) vrcholný monolog trvá asi 6–7 minut a skládá se z jednoho záběru. (HanzoBureshi)
  • Natáčení začalo na Novém Zélandu a natáčelo se souběžně s prvním filmem X (2022). (HanzoBureshi)

DC našlo svého Supermana

DC našlo svého Supermana

28.06.2023

V závěru minulého týdne v Los Angeles probíhaly závěrečné fáze konkurzu na nového Supermana do rebootovaného DC univerza. Šéf Warnerů David Zaslav, producent Peter Safran i režisér James Gunn… (více)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení