Do městečka Svit pod Tatrami přijíždí v roce 1937 ředitel velké továrny se svou ženou, aby zde po baťovském vzoru Zlína postavili moderní průmyslové město. Jejich plány ale naruší znepokojující nález mrtvoly v areálu továrny. Novorozenec s mužským i ženským pohlavním orgánem. Monstrum. Případ přesahuje možnosti místních četníků, podléhá maximálnímu utajení a na místo přijíždí tajná policie. Nicméně zdá se, že jediný, kdo chce záhadu vyřešit a nalézt odpovědi a pravdu, je těhotná manželka ředitele. Narazí ale na nečekané překážky, včetně svých vlastních předsudků… (Bontonfilm)

Johnny.ARN

Viem oceniť dobrý námet a tu konkrétne ešte aj colorgrading, prípadne ostrovtip hlavnej hrdinky. So všetkým ostatným mi zjedzte kokot. 2 z 5 ()

Tosi

Úsvit překonal moje očekávání a čert vem, že jeho téma je prý kontroverzní a rozdělí diváky. Alespoň pro mě teda nebylo. Z jednoduchý detektivní zápletky se nakonec vyklubalo neotřelý osobní drama, který vyústilo v něco, co se na začátku nedalo odhadnout a díky hudbě a hereckým výkonům mě i dojalo. ()

Iroquaise

Těšil jsem se hodně.Některé věci se mi na tom líbily moc.Ale od poloviny ten film prakticky nemá co vyprávět.Je to celé jedna velká teze o tom, že patriarchát je strašně špatný.Je tam jediná dobrá scéna, která celou situaci relativizuje.Totiž dialog, ve které muž své partnerce naloží, že "bez něj není nic".A teď najednou vystoupí na povrch reálný společenský status a minulost ženské postavy.A celá situace najednou není zdaleka tak černobílá.Problém je ale v tom, že film pokračuje v baladickém vyznění "osudu osamělé ženy".Místo aby ukázal, že ztraceni jsou oba partneři.Nejvtipnější na tom je, že když poodstoupíte od zápletky, tak jednoduše zjistíte, že hlavní postavy jsou vlastně ambiciózní katalogoví idioti.On Korunní princip rozvíjející Město budoucnosti, Ona bohatá nadrzlá ženuška trousící za pochodu humanismus.Ex post jsem si vzpomněl na film "Peacemaker".Úplně jiný žánr, úplně jiná kinematografie.Ale dvě hlavní postavy, se kterými celou dobu divácky jdete a sympatizujete, se vám najednou odcizí a ukáží v úplně jiném světle.(Díky postavě teroristy, který se celou dobu jeví jako záporák.Ale v důsledku je to právě on, kdo něco ztratil a kdo ve své odplatě něco representuje.)V "Úsvitu" se na ústřední dvojici nemůžete podívat s funkčním odstupem.Ten film zůstává v důsledku schématem.Tezí.A této tezi jsou podrobeny všechny dílčí žánrové složky.Samozřejmě jsem si vzpomněl na "Botostroj". Co se formy týče.Určitě to není špatně natočené.Chlupáček je talentovaný režisér.Ale chybí mi u něj větší konceptualita.Zvlášť jsem to čekal ve vztahu k "tělu obrazů".Myslel jsem si, že to bude trochu víc hitchockovské.Paralela těla obrazu a těla lidského, a z nich vyplývající tenze, se tu vyloženě nabízí.Stejně tak to není úplně blbě napsané.Protože Šifra je talentovaný scénárista.Bohužel ty jeho posuny ve schématech a snaha celou věc trochu oživit, v důsledku vlastně potvrzují tu prkennost a zjednodušenost.Ten film mi v důsledku dost připomínal "Světlonoc".Je to podobně tendenční schematická kravina,která se veze na zahraničních trendech - samozřejmě s těžkým zpožděním.A přežvýkává je blbě polopatickým,až didaktickým způsobem.Aby to teda pochopil i ten největší debil, že lpět na maskulinitě, když mám dělohu a vypadlo ze mě děcko na pískovišti, je zlo. Ono je totiž ze všeho nejdůležitější "rozhýbat stojaté české vody".Protože existují jen dva výklady reality - ten špatný čti "náš, rigidní, hloupě konzervativní, xenofobní atd." a ten správný - čti "ten vnější, zahraniční, pokrokový, správně liberální".A neexistuje nic mezi tím.Třeba prostý fakt, že tohle je zase jedna z mnoha proměnných, kterých kinematografie pod záminkou pokrokové společenské změny využívá k prostému vydělání peněz.Vtip je v tom, že tam, kde se "přepisují kulturní dějiny", musí být vždycky přítomný nějaký fetiš -ať už jsou to kytky ve vlasech, nebo retro hadry. ()

hroubek

Letošní rok je silný na kvalitní české filmy.  A já z toho mám obrovskou radost. Je to příjemný pocit jít do kina na ambiciózní a originální český film, ve kterém se řeší něco důležitého, a je po filmařské stránce skvěle udělaný. Další věc, ze které mám radost, a těší mě na srdci je ta, že jsou tady lidé a sponzoři, kteří se nebojí riskovat a dávají do těchto projektů své peníze a věří ve vizi tvůrců, a dávají jim šanci, i přestože tuší, že se jim ta investice nemusí úplně vrátit. A je tu ještě jedna věc, ze které mám opravdu velkou radost, a to je ta, že tu máme čím dál více talentovaných režisérů a tvůrců, co jsou ochotný dělat originální věci, a dělají je takovým způsobem, že je z fleku můžeme poslat na různé festivaly a nemusíme se za ně vůbec stydět. Režisér Matěj Chlupáček odvedl skvělou práci. Chlupáček výborně pracuje s ústředním tématem, skvěle buduje atmosféru, parádně pracuje s napětím a dokáže z herců vytáhnout vynikající výkony. Jeho režie je hodně sebevědomá a moc mě bavilo koukat na to, co mi předkládá. Po vizuální stránce nelze filmu nic vytknout. Kamera je nádherná, hudba je intenzivní, střih přesný a film je plný detailů a je ve spoustě ohledech hravý a odvážný. Záběry z různých úhlů, hrátky se světlem, výborné zapojení grafického vyprávění z knihy, či práce s barvami - hlavní hrdinka nosí jenom modrou barvu. Dost mi sedlo herecké obsazení, které je přesné a podává silné herecké výkony. Eliška Křenková je zde skvělá a krade si desítky scén pro sebe a je radost koukat na to jak hraje. Křenková předvádí herecký koncert a její dialogové výměny v závěru jsou moc dobré. Miloslav König hraje velmi dobře a je důstojným hereckým partnerem Křenkové. I jeho dialogy v závěru jsou parádní a podtrhují jeho kvalitní herecký výkon. Milan Ondrík má velmi dobrou roli a zahrál jí dost přesvědčivě a dobře. Film se mi hodně líbil, ale mám k němu několik výhrad. Tempo bylo místy až zbytečně pomalé - chápu proč, nicméně bych se nezlobil, kdyby byl film trochu údernější. A druhá výhrada směřuje k délce. Nenudil jsem se, pravdou ale je, že kdyby měl film o deset minut méně, tak by se nic nestalo a pomohlo by to vyprávění a celkové gradaci příběhu. Úsvit je povedený a po vizuální stránce skvěle natočený film, který mi udělal velkou radost. ()

fabecc1222

Měl jsem při prvních ohlasech poměrně obavy, že vzhledem k námětu a myšlence filmu tohle asi nebude úplně pro mě, ale srdce filmového fanouška mi nedalo, a i tak jsem se vydal na návštěvu kina, aby se mé obavy opravdu potvrdily. Film i tvůrci mají viditelně velké ambice, snaží se jít s dobou a představovat nadčasová témata, ale dle mého se prostě snaží ukázat moc, a pak neukážou skoro nic, a když neví jak na to, tak se prostě snaží co nejvíce šokovat. Postupem času jsem si také vypěstoval alergii na filmy, které nemají konec, a nutí diváka si spoustu věcí domýšlet, což je také přesně tento případ. Fenomenální záběry krajiny a i ten kontrast Slovenského venkova, i třeba oproti dobovému venkovu našinskému tu je zpracován na jedničku. Stejně tak očekávám, že Úsvit bude minimálně u novinářů předmětem velké chvály a odnese si u nich spousty ocenění, ale u mě se prostě minul myšlenkou. ()

Skeksis

Hermafrodit vo Svite v medzivojnovom období - čakala som masaker s vidlami, podobný honu na Frankensteinov výtvor, ale nedočkala som sa. Namiesto toho som videla nejakú mdlú, takmer komornú snímku plnú tolerancie. Hlavná postava mi na jednej strane imponuje, pretože je skeptická a ako-tak používa vlastný rozum, na druhej strane je tehotná a frustrovaná, čo sa bije s tým, že chce priviesť dieťa na tento svet. Čiže sa v konečnom dôsledku tiež iba prispôsobila zaužívaným názorom, aj keď s nimi nesúhlasí, a preto je nasratá. Takže tak jej treba! Ale aj tak má asi najlepšiu vetu filmu: "Nevím, či to bude holka, nebo kluk, hlavne ať je to zdravé, a nech to není píča jako tahle!" ()

Sany33

Príbeh: Na pozemku novej továrne pod Tatrami sa stala vražda novorodenca. Okolnosti sú o to závažnejšie, že dieťa malo oba reprodukčné orgány. Manželka šéfa továrne sa snaží prísť veci na koreň. Herecké obsadenie: Slovenský herci rozprávajú po slovensky, čomu sa nenormálne teším. Ústredná dvojica je sympatická a nikto mi tam nijako zvlášť neprekážal. Prevedenie: Mladý iba 29 ročný režisér si ukusol sústo, ktoré si netrúfnu kinematizovať ani zvučnejšie mená a síce gender - rodovosť - pohlavnosť. Je to o to zaujímavejšie, že dej filmu je zasadený do obdobia kontroverznej Prvej Republiky. Preto je celkom ťažko uveriteľný a verím, že to bude dôvod prečo si nájde viac odporcov ako fanúšikov. Pocity: Mne sa gradácia páčila, detektívna pasáž ma celkom bavila a potom prišlo na drámu, kde oceňujem že z manželky šéfa neurobili Iron Woman a aj ona dostala pekne naložená ako sa na tú dobu patrilo. Táto téma mi vôbec neprekáža ak je film priamo na to situovaný. Prekáža mi iba ak je násilne vtláčaný do žánrovo nesúvisiacich filmov iba aby sa povedalo, že sú medzi nami aj rozdielny ľudia. Jediná vec, ktorú by som vytkol je nuda. Film ide melancholickým tempom a niektoré pasáže balansujú až na hrane uspania diváka. Inak palec hore. Pridaná hodnota: Film o ľudskom porozumení v dobe ktorá tomu ešte nerozumela. 76% ()

sskrblik

O filmu jsem věděl lautr Scheisse a dle zběžně dostupného obsahu jsem asi vytěsnil, nebo spíše nechápal tzv. LGBT tématiku. Od té doby kdy hermouši nastoupili na scénu a začlo se to motat výhradně kolem toho, jsem si řekl, že je to převlečená dánská dívka a sledování mě tak uráželo. Víš co Sašo, jdi do prdele! ()

Hennesy

Zvláštny žánrový mix, ktorého ústredný motív je trošku disgusting. Zároveň treba povedať, že natočené to nie je zle. Možno až veľa motívov a až zbytočne moderne pôsobiaci ľudia, ale atmosféra nepokoja a hrozby je zachytená dobre. Na česko-slovenské pomery určite ambiciózne. Ja osobne by som privítal skôr smerovanie k detektívnym motívom ale predsa len Netflix a inklúzia v konečnom zúčtovaní prevážili. ()

zdenny odpad!

24 %. Teplometská agitka. Člověk si říká, proč to nebylo natočeno před např dvaceti lety. Já se těšil na krimi protkanou mysterióznem a dostal jsem LGBT kecy. Hermafrodismus a jine sexuální ismy jsou anomálie. Dotčených lidí je mi sice líto. Místo toho, aby se jim dostalo dborné pomoci a péče dají jim aktivisté do rukou duhové vlajky. PS: Dobře to té progresivní sluníčkářské ženušce řekl její manžel: "Nic jsi v životě nemusela dokázat, celý život si žiješ v blahobytu...". A to jsou přesně oni, od mala mají plnou prdel všeho (a to doslova), a tak vymýšlí hovadiny. Nic víc, nic méně. ()

vyfuk

[KVIFF 2023] Češi vrací úder. Film z minulosti. Takový, který je strašně obrazově vymazlený až běda a navíc má pointu i do dnešní doby. Je fakt, že nějaké střihy jsou docela zvláštní, film působí trhaně. Königův výkon občas zvláštní. Křenková pro změnu přesně doplňuje různé situace. Konfrontace s Issovou docela zajímavá, ale nešťastná, že poselství za tím je spíše negativní. Osobně vzato hodně povedený český film, který by mohl a měl rezonovat. Jen občas trochu až moc na sílu působila lokalizace textů na angličtinu. ()

blackkocour

Než se pustím k filmu, po nějaké době konečně kvalitní dílo (ale jednou to bohatě stačilo vidět),no ale to by té konzervované části databáze, která ještě žije v Husákově nebo Gotwaldově době, možná ještě Bolševické, si nemohli rejpnout do genderové tématiky, do politické či historické nepřesnosti. Sorry, nejsem paleontolog, nezkoukám šutry nebo svítící minerály, z dějepisu si odnáším jen veliké poprsí naší paní učitelky, a nebudu fakt na filmu zkoumat, a dávat si s tím práci, co všechno v roce 1937 nebylo, a co se tehdy za První republiky neříkalo. Točí to a píše to mladý ucho, kterému může i samotné vítězství v Nagano připadat jako historický učebnicový moment zapsaný v učebnici hned vedle Jana Lucemburského, nebo Karla IV. Koneckonců, někde na slovenské dědině se neřešilo, kdo si co říká, a s kým si Viktorka zaprcá, ale pevně doufám v pana Leopolda. Film je dost odvážný, jaké téma rozebírá, s jakým tématem manipuluje, a hlavně ukázat tehdejší předsudky proti tehle menšině. Dobový film s moderním jazykem (bohužel), s věcí co je v dnešní době hodně hot and trop, a v podstatě si můžete říct, že dnešní filmy se o ničem jiném ani netočí. Holt musím souhlasit, že ty vypičené LBTQvéry s posráním taky moc nemusím, ale obecně se nenazývám homofobem (i když fobie je mít z něčeho strach), ale čeho je moc lubrikantu v prdeli, toho je buzika na 100 metrů příliš, ale nemám proti jejich esistencí vůbec žádný problém, a nepotřebuju si svou zakomplexovanost někde léčit. Na to stačí čsfd, že. Ale nesnáším ty, co z toho těží, aby byli populární, a fakt hošany co si sahaj na koule, a na veřejnosti si vulgárně projevujou "lásku", abysme respektovali jejich přiteplenost, no řeknu Vám jedno. Rodiče si místo děcka asi nechali placentu. Nuže, film je kvalitka. Nemá to hluché místa, možná jen přeboostěnou hudbu tam, kde člověk potřebuje něco slyšet, ale dneska se ta slovenčina pro ty retardované už taky dabuje, takže hej. Furt lepší, než co se posledních 20 let točí, a tohle mělo být v užším výběru na Oskarech. Zlatého Frantu by nevyhrál, ale určitě by udělal zájem v zahraničí. Na Bratry se ještě chystám, ale anti-komoušské moderní bijáky fakt nemusím. ()

Maynard.

Hmm, tak nějak pořád nemůžu přijít na chuť týhle český herečky. POřád mi leze na nervy, asi nejvíc tím, že když muví, tak ji není skoro rozumět, měla by víc otevírat tu svou dršku :o). Příběh je zasazenej do celkem rajcovního prostředí, což je i celkem pěkně znázorněý. Ale dvouhodinovej příběh o hermafroditovi, to je fakt divný. Chápu, že chtěli dát originální postavu, ale tohle je prostě divný. No a do toho všeho tahle Eliška... No more! ()

Soweek

Čekal jsem popravdě víc. Úsvit zaujme nesmírně krásnýma kulisama, ale z příběhu se dala udělat daleko lepší detektivka se skoro až noir zaměřením. Místo toho vyústění přijde už v půlce filmu a druhá půlka je spíš už takové nemastné neslané životní drama, které si filmaři mohli klidně odpustit. ()

vitekpe

Ok, tema to je filmove celkem neotrele, coz je plus. Dalsim pozitivem byla spousta peknych zaberu, neboli vizual. Katastrofa ovsem zacina nesmyslnym skloubenim prilis soucasne napsanych dialogu s vizualem 30. let. To proste nesnesitelne taha za usi a rusi... Dalsi moje vytka pak pada na urcitou scenaristickou ztrestenost, chvilemi jsem nevedel co je vlastne hlavnim zamerem/postavou/poselstvim tohoto filmu. Jak nekdo v okolnich komentarich spravne postrehnul, vypada to, ze to mel byt puvodne serial, ale nakonec se to rozhodli sestrihat na film. ()

KOffi

Děj je LGBT propaganta nejhrubšího zrna zasluhující odpad, ale Křenková to zahrála tak úžasně, že to vytáhla na 2 *. ()

psychoJoa

Já chápu, že LGBTQ filmů je málo a že na český snímek je to asi převrat… ale styl se mi teda vůbec nelíbil. Nešťastné manželství a mindrák si žena kompenzuje přehnanou péčí o někoho, kdo byl v bezvědomosti vlastně spokojený. Nevím. Natočit film, který se dotýká etických dilemat jistě není jednoduché, ale představovala bych si to i tak jinak a asi více citlivěji. ()

FilmysMartym

Zatím nejlepší snímek, který jsem měl možnost na KVIFF57 vidět. Velice silné téma, podpořené skvělými hereckými výkony, se mi dost zarylo do hlavy a mnohým divákům v sále také. V podstatě mi film ukázal něco, o čem se v dnešní době vůbec nemluví a vzhledem k datům uváděným ve filmu, o kterých teda nevím, zda jsou stále aktuální, by se o hermafroditismu více mluvit mělo. Baťovský positivismus a touha budovat stále víc a víc, společně se zasazením těsně před válkou si úplně nejdou ruku v ruce, protože tahle kombinace nevyvolává ty nejlepší pocity a člověk přemítá, co mohlo jednou teoreticky být bez války.. Je tu také nakousnuto mnoho dalších témat, kterým ovšem není věnováno tolik prostoru a klouže se jen hodně po povrchu, což je velká škoda, vzhledem k jejich důležitosti a podstatě. Musím ale neuvěřitelně ocenit kameru a barevnou korekci filmu, až na pár momentů byly totiž perfektní. Jeden z adeptů na Křišťálový glóbus. ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (více)

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (více)