Ve stínu upíra

• Velká Británie Shadow of the Vampire (více)

V roce 1921 natáčí F.W.Murnau (JOHN MALKOVICH) první filmovou verzi románu Dracula, ale protože nedostává povolení ke zfilmování od vdovy po Bramu Stokerovi, autorovi díla. Pozmění jména postav, dějiště příběhu a natáčí snímek pod názvem UPÍR NOSFERATU. Do titulní role obsadí herce Maxe Schrecka (WILLEM DAFOE), jehož chování se zdá ostatním členům štábu velice prapodivné. Murnau Schrecka hájí tím, že údajně používá hereckých postupů metodika Stanislawského, které jsou založeny na intenzivním se vcítění do role. Záhy však všichni zjišťují, co se skrývá za hrůzným Schreckovým herectvím. (oficiální text distributora)

diodoros

Milé prekvapenie. Herci sú skvelí (hlavne na nepoznanie namaskovaný Dafoe), hry s kamerou a ukážka fungovania starej techniky z čias nemého filmu výborná. Dej je jednoduchý a podáva fiktívnu verziu natáčania kultového Nosferata od F. W. Murnaua - nápad, že Schreck bol naozaj upír je výborný, nekonvenčný a sčasti inšpirovaný jeho skutočným nasadením pre rolu. Vo filme však nejde o fyzický obludnosť a slizkosť upíra, ale o psychickú obludnosť a slizkosť samotného režiséra, ktorý neváha za cieľom dosiahnutia, čo najvyššej realistickosti "obsadenie" skutočného upíra a tým ohrozenie celého štábu a najmä hlavnej herečky, ktorú mu sľúbil ako "odmenu"... Film s výbornou atmosférou a skvelým nápadom, v ktorom ale ide na prvom mieste o zobrazenie posadnutosti a šialenstva samotného režiséra. ()

gemi

Je to natočené inovativním způsobem a je to trikově šokující a děsivé! Ovšem pouze z pohledu diváka na počátku 20. století. Ve dvacátých letech 20. století by to byla jistě bomba. Dnes to nedokáže vzbudit ani minimálni emoci. ()

elCroCo

Tak tuhle pohádku ctěnému panu Mehrigemu opravdu nespolknu. Chápu, že se snažil vytvořit určitou variaci, či poodhalení Shrekova mýtu, ale zapracování věru skvělého podkladu do schémat banálního hollywoodského příběhu je zde zcela nepřehlédnutelné. Jelikož látka, ze které čerpá, není (podle mého názoru) široké veřejnosti natolik známá (ve státech určitě), pomáhá si režisér často topornými "vysvětlovacími" dialogy, patetickými promluvami a symbolickými pasážemi, takže zcela pohřbívá faktickou hodnotu snímku. Ne že bych se těšil vyloženě na dokumentární výpověď o jednom "velmi podivném natáčení" , ale nedokázal jsem se ubránit pocitu, že je to vše směšně trapné. Na druhou stranu jsem se doslova kochal rekonstrukcí některých záběrů F.W.Murnaua a vůbec sondováním dnes již přežitého avšak neskonale okouzlujícího způsobu výroby velkého-malého filmu. Ale to jsem si vzal spíše něco jiného než to co mi chtěl autor nabídnout.. ()

Kiki-Jiki

Všechno, co je na filmu dobré, se odehrává až na konci. Během první hodiny (což je u devadesátiminutového filmu dost) se často dostavila nuda a to se neodpouští. Člověk jen čeká, kdy už to přijde a konec filmu se neodvratitelně blíží. Pak přijde závěrečná scéna a... Ta je strující! Úplný závěr mě sice zklamal, ale hodnocení přesto nespadne pod 3 hvězdy. ()

.killer.

Na tomto snímku miluju hlavně spojení Malkoviche a Dafoea. Malkovichova lámaná německá angličtina a výborný, shrbený, šílený hrabě Orlok aka Willem Dafoe, je naprosto skvostná představa výborně, která je zároveň zajímavě realizovaná. Originální námět a tajemnost hraběte Orloka z tohoto snímku dělá to, čím je. ()

Knor

Willem Dafoe zahrál slizkého starýho upíra naprosto bravurně. Jeho upír mi naháněl husí kůži a ostatní herci samozřejmě nebyli o nic horší. Tohle mě opravdu bavilo, mám rád filmy o natáčení a toto využití existujícího filmu o upírovi s námětem jak to tenkrát asi mohlo být je hodně zajímavý a moc moc zábavný. Pro mě povedená parádička..... ()

BrunoA

Překvapivě zajímavý film, pokud měl působit strašidelně, tak se asi nepovedl, ale na druhou stranu výborně znázornil posedlost Murnau filmem. Film byl spíš o něm, než o upírovi. ()

nula87

Tohle rozhodně není horor, ale čistá mystifikační hra s vynikajícím černým humorem. Příběh je odvyprávěn velmi pomalu, někdy až zdlouhavě, a hlavně ve střední části se mi zdálo, jakoby režisér nevěděl kam příběh zavést, a několikrát zbytečně opakuje stejné scény, kde Orlok se odněkud vynoří ze stínů, aniž by to někam vedlo... Pak ale příběh opět dostává šťávu a vrcholí ve vynikající závěrečné scéně. Když si připočtete výkony Dafoea a Malkoviche, 4 hvězdy jsou tak akorát. ()

imarvin

- malý pohled do historie filmových hororů. Moc příjemně natočený snímek o tom, jak se točí horor ve 20. letech minulého století. Má šťávu, má atmosféru, skvělé herecké výkony, až jsem dostal chuť si ten původní snímek, o jehož natáčení jde, co nejdříve někde sehnat. ()

maoc

Pro milovníky Murnauovy klasiky povinnost, bez znalosti Nosferatu je to ale téměř nekoukatelné. V každém případě je to zajímavá mystifikační hříčka. Pokud vás takové filmy baví, zkuste třeba i V kůži Johna Malkoviche (John je asi pro hraní v podobných filmech jak dělaný :) nebo JFK. ()

concoxtion

Film zaujme hlavně fanoušky původního Nosferatu 1922. Je to vlastně film o filmu :) Skutečné upírství Maxe Schrecka se prý řešilo i v reálném životě. Willem Dafoe jako upír byl skvělej! ()

nooly

Nejsem si jist, zda autoři dokázali vždy přesně vyjádřit své úmysly. Přesto jde o zajímavý a roztomilý snímek, který nenudí. Nabízí se mi srovnání s filmem Ed Wood, který je o několik tříd lepší. ()

tombarider

film jsem viděl v průběhu asi dvaceti let několikrát. Je to smyfonie Malkoviche a Dafoa. Dafoe je opravdu hrůzu nahánějící upír, který přes absenci zvláštních efektů zvládne se svojí postavou, obličejem a make upem neuvěřitelné věcí.Jeho postava a obličej působí doslova nelidsky. Někdy to ppůsobí opravdu, jako by přehrával. Nicméně kromě teatrálnosti žánru té doby, kterou se snaží dostihnout (upír který hraje upíra je vlastně přirozený, ne?), kdo vlastně ví, jak by se nemrtvý měl chovat...?Malkovich hraje zapáleného režiséra velmi uvěřitelně a I McCornack zde je tak nějak děsivě sexy:) a ma krasny prsa. Celá ponurá atmosféra filmu stojí za to. V interiérech vesnice se člověk uvědomí, že ikdyž už v té době jezdila auta, létala letadla, natáčeli se filmy atd., někteří lidé žili stejně jako v polovině osmnáctého století. A nakonec ta vtíravá otázka: Byl Max Scheck upír? :) ()

adamix

Dobré, ale moc krátke a s väčším nadhľadom, než aby si to mohol divák vychutnať. Dafoe je samozrejme kráľ, prevdepodobne najlepší upír, ktorého som vo filme videl. Kedykoľvek, keď sa začne točiť a scéna naberá čiernobiely dych starých nemých filmov, je to vizuálna i atmosférická šmakota. ()

PlysovyMacko

Film o filme, ktorého strasidelnost je spôsobená fantastickým hereckým výkonom a zamaskovanim Willema Defoea. Páčili sa mi prechody od súčasného do pôvodného filmu a myšlienka, že hlavný hrdina nebol iba herec, ale ozajstný upír. ()

Max Q.

Co se vleče - neuteče, ale přece jenom tady mohl děj plynout svižněji. Na druhou stranu ty herecké výkony, no radost to sledovat. Film o filmu pro fajnšmekry. ()

Kukitor

"Shadow of the Vampire JE nejlepší film mého života!"Jasně, takhle by to asi začít nemělo, ale tohle přesně vystihuje můj názor na toto dílo!Film na mě působí jako hypnotizér, který na začátku ani nemusí počítat do deseti a má mě v absolutní moci.Malkovich jako vždy výborný a Dafoe?Pro mě ten nejlepší upír, kterého jsem kdy viděl.Kdyby upíři vážně existovali,byl by tento film výborný studijní materiál pro doktory psychologie, aby pochopili jejich vnitřní emoce, kdy poslední zbytky lidskosti jsou na kusy rozervány jejich prokletím a touhou po krvi.Když jsem pak viděl předlohu od Friedricha W. Murnaua, opravdu mi běhal mráz po zádech! ()

Weirdman

6/10... Celkom pekná rozprávka o vzniku filmu... V prvej polovici si ešte v pohode vystačí na udržanie pozornosti vyčačkaným výtvarným štýlom, ale v druhej polovici keď už malo naozaj prísť aj na postavy, príbeh a záverečné rozulenie, sa všetko akosi zaseklo a elegancia zrazu prešla v poriadny kŕč... ()