Ve stínu upíra

• Velká Británie Shadow of the Vampire (více)

V roce 1921 natáčí F.W.Murnau (JOHN MALKOVICH) první filmovou verzi románu Dracula, ale protože nedostává povolení ke zfilmování od vdovy po Bramu Stokerovi, autorovi díla. Pozmění jména postav, dějiště příběhu a natáčí snímek pod názvem UPÍR NOSFERATU. Do titulní role obsadí herce Maxe Schrecka (WILLEM DAFOE), jehož chování se zdá ostatním členům štábu velice prapodivné. Murnau Schrecka hájí tím, že údajně používá hereckých postupů metodika Stanislawského, které jsou založeny na intenzivním se vcítění do role. Záhy však všichni zjišťují, co se skrývá za hrůzným Schreckovým herectvím. (oficiální text distributora)

Nekrofil

Krásne spracovaný "dokument“ o natáčaní kultového filmu Nosfertu. Film dokázal úžasne vybudovať mysterióznu atmosféru a divák sa až do úplného konca sám seba pýta, či teda Max Schreck vlastne upírom je, alebo nie je. Spôsob, s akou ľahkosťou dokáže film miestami miešať prvky hororu, tragédie a komédie, si ma naozaj získal. Samozrejme nemôžem opomenúť ani herecké výkony Johna Malkovicha a Willema Dafoea, ktoré sú naozaj úžasné. Shadow of the Vampire je skrátka nádherný film, ktorý vrelo odporúčam nielen fanúšikom snímku Nosferatu. 100% ()

Skeevee

Husty =) herci naprosto skveli a kdyz jsem si takhle mohla pekne pripomenout Nosferata, tak nevim, jestli pujdu vubec dneska spat =)) (nejhorsi na tom vsem jsou ty dlouuuhy prsty... aaa =)))))) ) ()

saladín.

Rozkosny maly filmik a cierna zabavicka na temu "stab si mysli ze je to herec hrajuci upira a ono je to naozaj upir" resp. "reziser sprdne vsetkych bez rozdielu upir-neupir". A ironicka pritomnost znameho to upira Kiera, bohuzial - ci zcela zamerne? - v dost nevyraznej rolicke. No a naprosto neuveritelne ksichty ktore struha willem dafoe, ktory by uz konecne chtel nekoho sezrat (stab ne!), najma ked s graciou haluze a sarmom muzika prisuva stolicku svojej favoritke...(vyssavanie ma zjavne ako nahradu sexu) a napokon desivy koniec (dobry reziser je najvacsie monstrum). __________PS U nas na DVD distribuovana verzia je oproti nemeckej o dobre 3 minuty kratsia, co je pri takto kratkom filme uz takmer tragedia. Vystrihnuty material obsahuje minimalne jednu scenu z tych, ktore film vyvazuju skor do groteskna a cierneho humoru (oproti prevladajucemu desu zmiesanemu so stopami sucitu) - svojraznu disputu na filozoficku temu medzi nahradnym kameramanom a upirom zakoncenu jednym z najlepsich gagov vo filme (tesne pred odletom do Wismaru). Takze pre fajnsmekrov odporucam skor amazon.de.____________PPS Vzrusuje ma predstava ze tento film by vzhladom na narodnost upira niekedy mohol robit reklamu mojej krajine (tak asi za slabeho poltucta generacii...- ako sci-fi nie zle ze?) ()

Katy19

Zvláštně natočený film s vynikajícím anorektickým Willemem, který má obrovské charisma a skutečně vypadá jako "starý dobrý" Nosferatu. Pro mě ale bohužel film zůstává jen průměrným. ()

Neuroxerus

Poprvé bych nedal víc jak 2 hvězdy, ovšem to jsem ještě neviděl původního Nosferatu...po shlédnutí sem pochopil, v čem se skrývá kouzlo tohoto filmu a prožitek byl opravdu úplně jiný:-)...Pekně ztrávených 88 minut:-) ()

klapqua

Dafoe neuveriteľný a na nerozoznanie od originálu, Malkovich už tradične výborný! Film skvelo vystihol temnosť doby v kt. bol Upír z Nosferatu natočený! Napriek očividným kvalitnám, nedávam plné hodnotenie, lebo sú tu isté veci, ktoré mi prekážali. ()

brasek

Absolútne nudná a hlúpa bizarnosť. Som sa divil, že ako je to možné aby film s Udom Kierom mal takéto vysoké hodnotenie, nuž niektorí páni a dámy sa utrhli opäť z reťaze! Udo Kier nekazí film, ale hraje len v samých sračkách. ()

Merenre

Velice originální s dokonalým upírem ze staré školy Dafoem. Má to dobrý příběh, ale chybí tomu jakékoli napětí, atmosféra. Svatba upírů je proti tomu atmosferická bomba. Není to ani děsivé, ani dostatečně vtipné, aby se to dalo chápat jako cimrmanovská mystifikace. Nicméně minimálně sympatického upíra si člověk opravdu užije - nejlepší byla pro mě scéna noční chlastačky u ohně, když se hrabě "rozvykládal" o Stokerově knize. ()

Igy007

Skvělý nápad, taková pocta tvůrcům naruby ... nebo odkrytí pravdy ? :O ;-D ... Casting sedí perfektně, to platí o velkých i malých figurách. Výprava se taky hodně povedla, ta atmosféra nemá chybu (stejně jako kostýmy a masky). Na výsledku se skutečně hodně podílí také ta, i ve filmu zmíněná, světelnost. Líbí se mi použití sto let starých záběrů (tehdy tedy jen 80 ...). Vilíka ani nekomentuju, ten je prostě roztomilost sama ... (nevím proč, ale připadá mi, že ten jeho kostým musel přímo vybízet k různým kanadám mezi záběry ... nebo ta Gustavova mlynářská čepice, ta si přímo říkala o nějaký prank). Mám jedinou výhradu a proto nemohu dát 5 : přijde mi že, vzhledem k příjemně pomalému tempu filmu, měla být stopáž o něco delší. Hodně dlouho cestují na místo, oťukávají terén a pak najednu cuc cuc a je konec :-(  P.S.: myslím, že kdo má rád film Krvavý román, oblíbí si i tuto chuťovku. ()

endrix

Velmi příjemná pocta německému filmovému expresionismu a němé kinematografii vůbec. Škoda trochu hektického závěru, který je sice ve své vyhrocené absurditě zajímavou podívanou, ale k jinak spíše pozvolnému odkrývání děje během většiny filmu mi prostě neseděl. ()

Mic-hal

Prijemna podivana ktera prijemne odsypa a nehraje si na nic co neni... Jestli se to v roce 1921 opravdu takhle tocilo tak reziserovi nezavidim :-) ()

Listy

Z nějakého nelogického důvodu mě ten film úplně dostal - atmosférou,vůbec příběhem.... Až chvíli po skončení sem si uvědomila že bych měla zavřít pusu a přestat ujetě civět.... Ty herci byli úžasní, Defoe a Malkovich maj u mě malé bezvýznamné plusy... ()

kpt.Marťas

Mimořádně dobrý nápad a připojené úmysly. Bohužel film místy nedokáže plně zaujmout. Každopádně je hezké, jak některé scény kopíruje přímo z Murnauova Nosferata, jak se klaní jednak Murnauovi, filmu a filmařům jako takovým. Občasné výpadky ve filmu zachraňují herci a závěrečné finále, ve kterém pomalu nerozpoznáte Orlocka od Murnaua. PS: Nosferatu je zobrazen jako postava, kterou musím dvakrát během filmu litovat. Nedokážu ho jenom nenávidět. ()

MoziMedve

Vynikající film o filmu s vynikajícím hereckým obsazením a výkony. Jediný co bych filmu vytknul je zvláštní střih, kdy některé scény působí jakože je utli, nebo jindy vůbec nenavazují. Ideální je shlédnout Nosferatu 1922 a posléze hned tento film, ale oddeleně a pokud jste původní nosferatu nikdy neviděli, dovedu si představit, že pár míst bude docela matoucích a proto nemohu než strhnout hvězdu. Pořád je to ale zajímavá podívaná kterou vřele doporučuju. ()

jamilarov

Poté, co režisér Friedrich Wilhelm Murnau nedostane od vdovy Brama Stokera povolení ke zfilmování jeho nejslavnějšího románu Drákula, rozhodne se navzdory zamítnutí příběh natočit, titulní postavu přejmenuje na hraběte Orlocka, film samotný nazve Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, symfonie strachu). Natočení interiérů v berlínských studiích je dokončeno a štáb se vydává na cestu do východní Evropy, kde mají vzniknout první scény s Maxem Schreckem, tajuplnou osobou, která byla vybrána režisérem pro ztělesnění postavy Orlocka. Problém je v tom, že nikdo kromě Murnaua o Schreckovi nikdy neslyšel, ten je navíc představen jako herec, který je tak ponořen do role, že své "party" bude točit pouze v noci, sám se postará o make-up, a jeho chování, blížící se co nejvíce postavě Orlocka, vzbuzuje více než podiv... Režisér Edmund Elias Merhige založil svůj snímek Shadow of the vampire na myšlence, že Max Schreck ve skutečnosti vlastně upírem byl a Murnau je tak posedlý dokonalostí svého filmu, že poté, co tuto osobu při cestě do Československa :) objeví, neváhá ji do svého díla angažovat, a to i za cenu postupné "indispozice" jednotlivých členů štábu. Je otázkou, nakolik budou diváci ochotni na tuto fikci přistoupit. Pokud bych měl vyzdvihnout jen jednu jedinou věc, tak to musí být herecký výkon Willema Dafoa ve vizuálně věrně zachycené roli Schrecka, jeho originální gestikulace a mluva, střižená s neodolatelným "transilvánským" přízvukem, jsou základním kamenem výborného ztvárnění Orlocka, starého a unaveného vampíra, který je ve své podstatě ponižován tím filmařským cirkusem okolo, na nějž je bohužel svou "touhou" po hlavní star Gretě sám odkázán. Výborný výkon odvádí také John Malkovich jako F.W. Murnau, který jde ve snaze k co nejdokonalejšímu výsledku přes mrtvoly, své okolí jen využívá k vytvoření toho pravého umění, kterým je film, žije jen pro něj. Využití hudby je velmi střídmé, ale zato účelné, mám na mysli hlavně scénu, kde Schreck poprvé ve svém dlouhém životě vidí promítající se obrázky, je jako dítě, zkoumavě hledící na mechanismus, co je schopen docílit toho tajemného pohybu na plátně. Ve stínu upíra je svým způsobem záležitost pro relativně minoritní skupinu diváků, je naprosto nutné znát původní Murnauovo dílo z roku 1922, celý film je totiž pojat jako "věrná" reprodukce jeho natáčení. Čili pokud někdo očekává stodvacátoupátou variaci na Drákulu nebo horor v tom smyslu, jak jej chápe dnešní publikum, bude pravděpodobně velmi zklamán. Toto je snímek s originálním námětem a stylizací, kde režisér věrně zachycuje dobu, kdy se tvůrci zaměřovali především na film samotný, tenkrát všeobecně více vnímaný jako umělecké dílo, narozdíl od dnešního pohledu, kladoucím důraz hlavně na úspěšnost, vyjádřenou především návštěvností a ziskem. ()