Černočerná tma

• USA Pitch Black (více)

Během letu po odlehlé cestovní trase dojde k nehodě a osobní loď se čtyřiceti pasažéry je nucena nouzově přistát na planetě, kterou zvolí počítač jako tu nejvhodnější. Již během přistání většina pasažérů zemře. Přežije jen malá skupina poněkud nesourodých pasažérů. Pilotka Fryová, pár civilistů, žoldák Johns, který převáží do vězení vraha Riddicka, jenž má zvláštní schopnost vidět ve tmě. Všichni se vydají hledat vodu. Cestou míjejí kostry obrovských zvířat a dojdou až na starou geologickou základnu, kde objeví záchrannou loď, s kterou by mohli z planety odletět. Když jeden z trosečníků zmizí, Fryová se spustí do jeskyně a najde tam už jen jeho ostatky. Planetu totiž obývají létající masožravé příšery, které útočí jenom ve tmě, protože je světlo odpuzuje. Postupně zjišťují, že nestvůry vylézají z podzemí jen při zatmění místních sluncí. Jednou za 22 let postihne planetu totální zatmění. Ten den se blíží... (TV Nova)

corpsy

V prvej polovici z vás planéta svojí žiarivým povrchom vysaje energiu, v tej druhej sa zotmie a vy budete chcieť aby opäť svietilo. Vin Diesel v kultovej úlohe vo výbornom akčnom sci-fi. ()

Jakubisko

Skvěle zábavné a poměrně originální akční sci-fi. Výborně zpracované a natočené, při záběrech Saturnu, jak zakrývá Slunce mi šel mráz po zádech. Vin Diesel se též ukázal ve výborném světle...Přidat tam ještě trochu lepší scénář, tak je to za 5*. ()

Astaroth12

Vynikajúca Sci-FI lahodka s temným dejom,Nemám rad filmy,ktoré sa odohrávajú takmer celé v tme,ala tento bol presne preto bravúrny. Vin Diesel v podobe Riddicka je strašná sviňa ale je v tom veľmi veľmi dobrý.Keď nechal zomrieť pilotku Carolyn,tak to som nečakal. ()

ConanVJ

Pěkná akční scifárna s pěkně zabarvenou stylistickou kamerou. Planeta je pěkně vyobrazená a zabijácký potvory taky ujdou. Obsazení se povedlo a hudba taky není špatná. Takovej filmek na odreagování a začátek filmové série. Za mě 80% :) ()

Tayen

Jedno z lepších sci-fi hororových béček, kde jsem konečně poznala, kdo že je to ten Vin Diesel a vůbe jsem nelitovala. Nápad tří sluncí, z nichž má každé jinou barvu a podle jejichž východu se nám film noří do modrého, červeného, nebo bílého odstínu, byl perfektní nápad, a určitě ne moc drahý. A ačkoliv draci nebyli žádným super zázrakem, já se jich bála. A nečekané konce? Ty miluju. ()

Laxik

Povedené sci-fi, kde ani Vin Deasel nevadí. Každý má své tajemství a své hříchy, ale jen Riddicka za to všichni soudí. Tedy až do chvíle, kdy celou planetu zahalí úplné zatmění sluncí a z děr začnou vylétat masožravé potvory. Pak začne ale tuhý boj o přežití a žádná minulost není dost černá na to, aby nebyla v černočerné tmě vytažena na světlo. Hloubku to nemá naprosto žádnou, ale jako momentální zábavu si to užijete nadmíru. ()

SonGokussj

Rozhodl jsem se shlédnout trilogii Riddica. První díl mě vyloženě nadchnul. Vin Diesel příběhu dává dobrou hloubku a přeci je zde viditelně, že to není "jistota, která všechny porazí a sama nezemře" - ne jako v následujících dílech :-) Velmi kvalitní. Jde poznat nízký rozpočet, ten však plně nahrazuje hutná atmosféra a opravdu úžasný konec. 85% ()

jondzavid

Tak som sa včera do tohto filmíku pustil po druhý raz s plánom, že si po slušnej sérii 8 filmov, ktorým som nedal nižšiu známku ako 4* (101reykjavik, saw,chasing amy, alexander, xizao, deliverance, la promesse, 12 angry men) trochu odpočiniem a doprajem aj trochu priamočiarejšiu zábavu. A musím uznať, že sa mi to páčilo ešte viac ako prvýkrát. S odstupom času mám za sebou totižto aj pokračovanie Chronicles of Riddick, ktoré zanechalo na mňa podstatne zmiešanejšie dojmy (miestami to bolo až nechcene komické ala Van Helsing). Ak porovnám jednotku, ktorá mala pôvodne u mňa také isté 3 *** ako Riddick, tak dospievam len k tomu, že to treba zmeniť, Po prvom zhliadnutí som mal dojem asi na 3 1/2, ale ak si to zhrniem: film naštartoval kariéru Vina Diesela (ktorý zničil hláškový monopol Bruce Willisa), celkom roztomilo sa pohral s filtrami a neurážajúco absorboval rôzne klasiky žánru (Aliens). No a Radha Mitchell tiež nebola na zahodenie (čoho si celkom dobre všímal aj kameraman). K mínusom: Pri béčku je zlý scenár normálny takže za mínus to nepokladám, Cole Hauser bol hodne slabý súper pre Vina Diesela (ale kto by nebol) a dosť protivné boli vedľajšie postavy (najmä Arabi - tu ale zase vidím plus, že sa tvorcovia nebáli obetovať detské postavy). Triky miestami ťahali za oči, ale boli schopne zostrihané a pozerám nato, že všetky mínusy tu obhajujem, tak už bolo dosť toho naťahovania a prásk tam tie 4****. ()

zipper111

Je to dost zvláštně natočená sci-fi, která moc neodsejpá. Film je starý vlastně již patnáct let a oproti např. o rok staršímu Matrixu vypadá už hodně zastarale, hlavně triky, které vypadají hůře než v dnešních hrách. Ale to je vcelku pochopitelný, jen to filmu ubírá na atmosféře, která po zatmění sluncí začne konečně trochu odsýpat, veskrze ale prostinký scénář nedokáže po celou dobu zaujmout. Čekal jsem víc. 3* ()

vorheese

Kdybyste mě bičem švihali, tak nedokážu nijak zdůvodnit, proč se mi ten film líbil. Příběh, atmosféra, herecké výkony, hudba...nic z toho nijak nevyniká a přesto se to všechno poskládalo do skvělé minimalistické sci-fi. ()

gogos

Stylová a atmosférická podívaná je jasnou ukázkou toho, že i za pár šupů se dá natočit kvalitní sci-fi s charismatickým obsazením a výborným scénářem. Efekty už možná dnes zavál zub času, stejně jako kvalitu zvuku, to však nemění vůbec nic na tom, že Černočerná tma je jedna z nejoriginálnějších sci.fi podívaných uplynulé dekády. A taky jedna z nejlepších rolí Vina Diesela. Spokojené 4* :-) ()

blackrain

Tvůrci filmu využili všech možností, který sci-fi žánr nabízí, přidali pár nových prvků a vytvořili velice dobrý příběh. Pokud nepatříte zrovna mezi fanoušky toho to žánru, i tak se určitě pobavíte. Atmosféra je také výborná. Hrstka přeživších se ocitá po havárii na planetě s obávaným vrahem uprostřed děsivé temnoty. Venku ale číhá ještě jedno nebezpečí. Mnohem hrozivější. Vidět drsňáka Riddicka v podání vynikajícího Vina Diesela stojí určitě za to. ()

Tony.cs

Nejlepší Dieselův film a jeden z nejstylovějších snímků v historii. Perfektně vykreslené charaktery postav. Žádná plochost. A nejlepší konec, když se z antihrdiny Riddicka stává hrdina. Twohy měl asi záblesk, nebo s Riddickem prostě umí zacházet, protože Kronika temna se mi kupodivu taky líbila. ()

movieband

Jeden z nejkvalitnějších sci-fi snímků, které jsem viděl (a že jich nebylo málo). Riddick jakožto nejnebezpečnější vrah ve vesmíru se mi tu jevil jako nejsympatičtější postava s obrovským potenciálem. Napětí a akce tomuto snímku nechybí a co se zpracování týče, tak nemám žádnou výtku. Snad až na efekty, které místy pokulhávaly. Co se kvality z dosavadní trilogie týče, tak je to nejlepší díl a pro mě se Pitch Black stává kultem. 85% ()

gojackill

Neuhlazená, byť čistá sfi-fi akční jízda. Největší výsadou je temnost tohoto nenápadného skvostu. Akční stránce nemám co vytknout, například souboj mezi emzákem a Riddickem (Vin Diesel) se nebojí jít pořádně na tělo a ani triková stránka není pozadu, ta béčkovost tomu přidává jen na stylu a přitom ze zážitku neubírá ani píď. Dobrá hudba to drží pohromadě a nejvíce ze všeho potěšil povedený alien, navíc dobře využitý z režisérského křesla. Emzáka si občas prohlédnete zblízka, ale po většinou je šikovně schováván v černočerné tmě a genialita jeho děsivého zjevu, je mi jako divákovi předkládána postupně. Dobře využitý potenciál, šlo se až na dřeň . Atmosféra, která buduje napětí až do konečné drsné hlášky to vytahuje na špičku žánru, abych tak řekl, špinavého akčního sci-fi. ()

Vin Diesel počtvrté jako Riddick

Vin Diesel počtvrté jako Riddick

08.05.2024

Bezesporu existuje mnoho filmových franšíz, u nichž by si fandové zbožně přáli pokračování. S každou další zvěstí o možném pokračování milované série jejich naděje stoupají, jen aby vysněný film… (více)

Diesel oznámil čtvrtého Riddicka

Diesel oznámil čtvrtého Riddicka

13.02.2023

Zatímco Vin Diesel mluví o rodině a čelí novému nepříteli v čerstvých ukázkách na desátý díl již mírně utahané série Rychle a zběsile, myslí herec a producent bokem i na svoji druhou významnou… (více)

Riddicka čeká pokračování

Riddicka čeká pokračování

22.11.2015

Vin Diesel sliboval třetího Riddicka mnoho let. A když jsme ho předloni nakonec dostali, byl z něj téměř stomiliónový hit, u kterého se okamžitě začalo spekulovat o pokračování. Jaká je situace nyní?… (více)

Třetí Riddick je konečně na cestě

Třetí Riddick je konečně na cestě

18.02.2010

Už to dobře známe. Řeči o návratu k postavě, která oba proslavila, tasí Diesel a Twohy pokaždé, když chtějí upozornit na nějaký svůj nový film. Protože ale v blízké době žádný jejich snímek premiéru… (více)