Lovci lvů

USA, 1996, 109 min

Stephen Hopkins

William Goldman

Vilmos Zsigmond

Dobrodružný film s mi nepříliš sympatickým Valem Kilmerem jakožto stavitelem železničního mostu a lovcem lvů (anticena Zlatá malina za nejhorší herecký výkon roku 1997) a výtečně hrajícím sympaťákem Michaelem Douglasem v roli - to neuhodnete - rovněž lovce lvů. Nadstandardně kvalitní film z něj dělá perfektní navození pocitu divoké Afriky před více než stoletím, bohatý kompars plný Afričanů a Indů a jasně vyjádřený strach a souboj s lidožravými lvy. Trailer: http://www.sms.cz/film/lovci_lvu/ukazka(1.9.2009)

Stephen Hopkins sice nepatří mezi režisérskou supertřídu, ovšem tohle se mu povedlo. Napětí máme od začátku do konce, výtečné herecké výkony Michaela Douglase jako zarostlého tvrdého lvobijce Remingtona a Vala Kilmera coby gentlemanského plukovníka Pattersona, skvěle nasnímanou krásnou Africkou přírodu, nádhernou stylovou hudbu Jerryho Goldsmithe a nervák na konec. Co chtít v rámci žánru víc?(1.10.2006)

Překvapivě dobrý Kilmer a skvělá Afrika.(22.1.2005)

Když jsem na to šel, čekal jsem jen další loveckej film, jak tlupa obtloustlejch maníků nasedne na slony a střílí po bezbranejch zvířatech. Ale není tomu tak a jak já vám byl nadšenej! Tohle je lov! Lov, kdy člověk neví, jestli náhodou není tím loveným on! Lov, kdy nejde jen o to, udržet pušku v klidu a vystřelit, ale být rychlejší a lepší, mít lepší reflexy a odvahu. Zabít, nebo být zabit. Prostě lov, jak ho dneska již nikdo nezná. Film je podle skutečnosti popsané v knize plukovníka Pattersona Lidojedi z Tsava, podle níž natočili ještě podle všeho nepříliš zdařilý film Bwana devil, který byl mimochodem prvním 3D filmem v historii a onedlouho později Zabijáky z Kilimandžára, oba již úplně zapomenuté snímky. Ovšem situace na Tsavu musela být výjimečná a brzy celosvětově známá. V roce 1945 se o ní třeba zmiňuje jiný lovec lidožravých šelem, tentokrát tygrů v Indii, Jim Corbett ve svých knihách vzpomínek na tyto lovy (sám zabil tucet lidojedů). Film je skvělým dobrodružstvím, pravděpodobně se velice blíží pravdě a skutečnému průběhu lovu na divoké lvy a tygry a na lidožravé lvy a tygry. Jen jistou drobnost tu neuvedli. Proč ti tygři vlastně zabíjeli lidi. Jsou na to dvě teorie. První, že měli špatné zuby. Zní to legračně, ale když šelma ztratí možnost lovit svou přirozenou kořist kvůli krutým bolestem zubů a zhnisaným dásním, přeorientuje se na něco snazšího, na člověka. Druhá, v té době v Tsavu řádil mor a k mrtvolám se lidé samozřejmě báli přiblížit a ani pohřbívání nebylo nijak kvalitní. Šelmy si mohly navyknout na tento pravidelný přísun snadného žrádla a když epidemie ustaly, pustily se do obstarávání potravy samy. Možná to byla kombinace obou dvou možností. Podobný způsob popisuje i Jim Corbett v příběhu o lidožravém leopardu z Rudraprajágu. Ale nikdy se nesetkal s lidojedem, který by se jím nestal kvůli nějakému zranění z minulosti, ať už od lidí a jejich nepřesných střel nebo jiných zvířat, obvykle dikobrazů. Mimochodem, víte, co se stalo s kůžema Ducha a Temnoty? Pattersonovic rodina je nejdřív používala asi třicet let jako předložku před krbem a potom je plukovník prodal do Chicagského muzea za 5000 dollarů. Tam je skutečně můžete vidět dodnes, jenže už jsou mnohem menší, protože se celý ty kůže zachránit nedaly. Původně měřili nějaký tři metry každej.(5.12.2005)

Vďaka monologovi som sa dozvedel, že za určitých okolností lovia i levy, i keď iba unavených, vystrašených alebo chorých robotníkov na stavbe mosta. Doteraz som bol prírodopisnými filmami presviedčaný, že lov je výsadou levíc. Samci sa akurát prídu nažrať, pokiaľ ich o korisť neoberú hyeny. Film spĺňa kritériá dobrodružného, divácky atraktívneho filmu. Dej je málo nosný a aj tých 109 min. je dosť, z hereckých výkonov ma zaujal iba Michael Douglas.(7.4.2010)

• Om Puri