Lovci lvů

USA, 1996, 109 min

Stephen Hopkins

William Goldman

Vilmos Zsigmond

Jeden z filmů, který ve mně zanechal příliš silný dojem a to s pachutí strachu a hrůzy. Přestože obdivuji divokou přírodu, tak pouze prostřednictvím dokumentárních pořadů. Neměla bych ani odvahu vyjet s organizovanou výpravou za takovým dobrodružstvím, protože nevěřím, že by mě průvodce ochránil. Jeden můj kamarád mi vyprávěl příhodu ze své dovolené v Kenyi, kdy mu místní ozbrojený průvodce jasně naznačil, že by nezastřelil na obranu zvíře, které by se proti nim rozběhlo, protože lidí je prý hodně a to zvíře je na pokraji vyhynutí. Takže si dokážu představit tu hrůzu, kterou museli dělníci a obyvatelé prožívat, když je terorizovali dva velmi chytří predátoři z řad šelem kočkovitých, pasující se na panovníky všeho zvířectva.(21.11.2013)

Nenudí, ale zase nijak překvapivě nezabaví. Průměrný film.(19.6.2004)

Soundtrack Jerry Goldsmith: 1. Theme from the Ghost and the Darkness ,2. The Bridge ,3. Catch a Train ,4. Lions Attack ,5. First Time ,6. Starling's Death ,7. Lions Reign ,8. Preparations ,9. Remington's Death ,10. Prepare for Battle ,11. Final Attack ,12. Welcome to Tsavo ,13. Hamara Haath (Our Hand Unite) ,14. Dueling Chants, Pt. 1: "Jungal Bahar" ,15. Safari Ya Bamba ("Journey to Bamba") ,16. Terere Obande ,17. Iye Oyeha ,(10.5.2011)

Tři tisíce dělníků denně pokládají koleje napříč Afrikou, jenže dva lidožrouty nějaká železniční superlinka nezajímá, stejně jako je absolutně nepálí nějaký Angličan, který sem přijel postavit most. A určitě nebudou jednou respektovat jízdní řády. Pokud se mají dělníci vrátit, musí tihle lví zabijáci zemřít. Výkonný tandem mezitím zakousl desítky lidských životů, režisér Stephen Hopkins předkládá na základě slušného scénáře dobrodružný thriller, který má několik solidních scén (velkou měrou díky kameře Vilmose Zsigmonda) a věrohodnou atmosféru. Uprostřed toho běsnění se vedle Vala Kilmera představí i svérázný Michael Douglas, který si svého lovce střihl s pořádným gustem. Ostatně jak jinak. Tři až čtyři hvězdy.(25.8.2015)

„V našom žargóne sa tomu hovorí ´Mal výborný plán, ale trafili ho´. Dnes vás postrelili, priateľu. Je len na vás, či vstanete.“ Najlepší film Stephena Hopkinsa (NOČNÁ MORA NA ELM STREET 5: DIEŤA ZO SNA), ktorý paradoxne, hoci má k "čistému" hororu ďaleko, diváka znevrózňuje a straší lepšie, ako celý režisérov hororový PREDÁTOR 2. Krásna africká výprava pôsobí úžasne atmosféricky (i vďaka jedinečnej hudbe) napriek tomu, že africké scenérie sa nám z desiatok iných filmov môžu javiť ako nezaujímavé, až opozerané. Tu však nie. LOVCI LEVOV sú takmer 100%-nou filmovou udalosťou, ktorá je presne taká, aká mala byť. Desivé scény sú desivé (napriek absencii explicitností, možno najlepšou hororovou scénou je votrelecky pôsobiaci "prieskum brlohu"), humorné scény humorné (chlapské povedačky stenčujúceho sa loveckého tímu okolo nočnej vatry) a akčným nechýba dravé tempo. Tým najlepším, čo výborne režírovaná snímka (inšpirovaná skutočnými udalosťami!) ponúka, sú ale až herecké výkony zlého chlapca Vala Kilmera (ktorý je ako pacifistický staviteľ mostov sympatický a perfektne zvláda hlavnú rolu) a predovšetkým jeden z najlepších výkonov Michaela Douglasa; len čo začne tempo z úvodu mierne upadať, stačí, aby na scénu rázne napochodoval jeho rázny lovec Remington a divák sa doslova teší na ďalšie a ďalšie minúty 109-minútovej snímky. Neviem to vysvetliť, ale toto je jeden z mojich najobľúbenejších filmov 90. rokov 20. storočia, ktorý nie je dokonalý, ale vždy si rád zas a znova na ten predok lokomotívy sadnem. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/773/ Kino Považan 1996(24.10.2004)

• - Lvi z Tsava se stali lidožravými zřejmě kvůli neobvyklé zubní nemoci, kterou údajně trpěli. Ta jim znemožňovala lovit jejich přirozenou kořist. Počet jejich obětí – 140 – je s největší pravděpodobností dost nadsazený. (HellFire)

• - Zlaté maliny - nominace: Nejhorší vedlejší herec (Val Kilmer) (Karlos80)

• - Film vznikl podle knižní předlohy Williama Goldmana, o níž se už prezident Theodore Roosevelt vyjádřil jako o "nejhrůzostrašnější knize inspirované skutečnou událostí". (Rodriguez)