Lovci lvů

USA, 1996, 109 min

Stephen Hopkins

William Goldman

Vilmos Zsigmond

Zajímavý film, který jsem před tísici lety viděl na HBO.(16.7.2006)

Soundtrack Jerry Goldsmith: 1. Theme from the Ghost and the Darkness ,2. The Bridge ,3. Catch a Train ,4. Lions Attack ,5. First Time ,6. Starling's Death ,7. Lions Reign ,8. Preparations ,9. Remington's Death ,10. Prepare for Battle ,11. Final Attack ,12. Welcome to Tsavo ,13. Hamara Haath (Our Hand Unite) ,14. Dueling Chants, Pt. 1: "Jungal Bahar" ,15. Safari Ya Bamba ("Journey to Bamba") ,16. Terere Obande ,17. Iye Oyeha ,(10.5.2011)

Výborný a napínavý film s dobrými herci, skvělou hudbou a krásnou africkou krajinou, která filmu dodává výbornou atmosféru.(2.6.2007)

Nádherná príroda, brilantný casting, perfektná hudba, kamera a strhujúce tempo. To všetko je zabalené v režisérskej taktovke Stephena Hopkinsa, ktorý nespúšťa s tempa a pridáva len na napätí a atmosfére. Režisér spravil s levov nie len Ducha a Temnotu, ale predovšetkým dokonalých protivníkov! Obľúbené soundtracky: Bridge, Lions Attack. 85%- 4*(5.11.2014)

Když jsem na to šel, čekal jsem jen další loveckej film, jak tlupa obtloustlejch maníků nasedne na slony a střílí po bezbranejch zvířatech. Ale není tomu tak a jak já vám byl nadšenej! Tohle je lov! Lov, kdy člověk neví, jestli náhodou není tím loveným on! Lov, kdy nejde jen o to, udržet pušku v klidu a vystřelit, ale být rychlejší a lepší, mít lepší reflexy a odvahu. Zabít, nebo být zabit. Prostě lov, jak ho dneska již nikdo nezná. Film je podle skutečnosti popsané v knize plukovníka Pattersona Lidojedi z Tsava, podle níž natočili ještě podle všeho nepříliš zdařilý film Bwana devil, který byl mimochodem prvním 3D filmem v historii a onedlouho později Zabijáky z Kilimandžára, oba již úplně zapomenuté snímky. Ovšem situace na Tsavu musela být výjimečná a brzy celosvětově známá. V roce 1945 se o ní třeba zmiňuje jiný lovec lidožravých šelem, tentokrát tygrů v Indii, Jim Corbett ve svých knihách vzpomínek na tyto lovy (sám zabil tucet lidojedů). Film je skvělým dobrodružstvím, pravděpodobně se velice blíží pravdě a skutečnému průběhu lovu na divoké lvy a tygry a na lidožravé lvy a tygry. Jen jistou drobnost tu neuvedli. Proč ti tygři vlastně zabíjeli lidi. Jsou na to dvě teorie. První, že měli špatné zuby. Zní to legračně, ale když šelma ztratí možnost lovit svou přirozenou kořist kvůli krutým bolestem zubů a zhnisaným dásním, přeorientuje se na něco snazšího, na člověka. Druhá, v té době v Tsavu řádil mor a k mrtvolám se lidé samozřejmě báli přiblížit a ani pohřbívání nebylo nijak kvalitní. Šelmy si mohly navyknout na tento pravidelný přísun snadného žrádla a když epidemie ustaly, pustily se do obstarávání potravy samy. Možná to byla kombinace obou dvou možností. Podobný způsob popisuje i Jim Corbett v příběhu o lidožravém leopardu z Rudraprajágu. Ale nikdy se nesetkal s lidojedem, který by se jím nestal kvůli nějakému zranění z minulosti, ať už od lidí a jejich nepřesných střel nebo jiných zvířat, obvykle dikobrazů. Mimochodem, víte, co se stalo s kůžema Ducha a Temnoty? Pattersonovic rodina je nejdřív používala asi třicet let jako předložku před krbem a potom je plukovník prodal do Chicagského muzea za 5000 dollarů. Tam je skutečně můžete vidět dodnes, jenže už jsou mnohem menší, protože se celý ty kůže zachránit nedaly. Původně měřili nějaký tři metry každej.(5.12.2005)

• - Podplukovník Col. Patterson vlastnil kůže a lebky oněch dvou lvů. Roku 1924 je prodal muzeu Field v Chicagu za 5,000$. (HellFire)

• - Film vznikl podle knižní předlohy Williama Goldmana, o níž se už prezident Theodore Roosevelt vyjádřil jako o "nejhrůzostrašnější knize inspirované skutečnou událostí". (Rodriguez)

• - Během Pattersonova (Val Kilmer) vstupního pohovoru je na jedné z map znázorněna Aljaška jako stát USA. Ta se však součástí Spojených států stala až v roce 1959, tedy několik desetiletí poté, co se příběh filmu odehrává. (Caaslav)