Lovci lvů

USA, 1996, 109 min

Stephen Hopkins

William Goldman

Vilmos Zsigmond

Tři tisíce dělníků denně pokládají koleje napříč Afrikou, jenže dva lidožrouty nějaká železniční superlinka nezajímá, stejně jako je absolutně nepálí nějaký Angličan, který sem přijel postavit most. A určitě nebudou jednou respektovat jízdní řády. Pokud se mají dělníci vrátit, musí tihle lví zabijáci zemřít. Výkonný tandem mezitím zakousl desítky lidských životů, režisér Stephen Hopkins předkládá na základě slušného scénáře dobrodružný thriller, který má několik solidních scén (velkou měrou díky kameře Vilmose Zsigmonda) a věrohodnou atmosféru. Uprostřed toho běsnění se vedle Vala Kilmera představí i svérázný Michael Douglas, který si svého lovce střihl s pořádným gustem. Ostatně jak jinak. Tři až čtyři hvězdy.(25.8.2015)

Soundtrack Jerry Goldsmith: 1. Theme from the Ghost and the Darkness ,2. The Bridge ,3. Catch a Train ,4. Lions Attack ,5. First Time ,6. Starling's Death ,7. Lions Reign ,8. Preparations ,9. Remington's Death ,10. Prepare for Battle ,11. Final Attack ,12. Welcome to Tsavo ,13. Hamara Haath (Our Hand Unite) ,14. Dueling Chants, Pt. 1: "Jungal Bahar" ,15. Safari Ya Bamba ("Journey to Bamba") ,16. Terere Obande ,17. Iye Oyeha ,(10.5.2011)

Jeden z filmů, který ve mně zanechal příliš silný dojem a to s pachutí strachu a hrůzy. Přestože obdivuji divokou přírodu, tak pouze prostřednictvím dokumentárních pořadů. Neměla bych ani odvahu vyjet s organizovanou výpravou za takovým dobrodružstvím, protože nevěřím, že by mě průvodce ochránil. Jeden můj kamarád mi vyprávěl příhodu ze své dovolené v Kenyi, kdy mu místní ozbrojený průvodce jasně naznačil, že by nezastřelil na obranu zvíře, které by se proti nim rozběhlo, protože lidí je prý hodně a to zvíře je na pokraji vyhynutí. Takže si dokážu představit tu hrůzu, kterou museli dělníci a obyvatelé prožívat, když je terorizovali dva velmi chytří predátoři z řad šelem kočkovitých, pasující se na panovníky všeho zvířectva.(21.11.2013)

Když se ohlédnu zpátky, připadá mi, že „Lovci lvů“ byli posledním opravdovým dobrodužným filmem v našich kinech. A ani po těch 15 letech (je vůbec možné, že je to tak dávno?) neztratili nic ze svého kouzla. Právě naopak, za ten čas vůbec nezestárli a v mých očích se přetavili v nadčasovou klasiku… Pláně porostlé suchou a větrem neustále provívanou trávou skýtají dokonalý úkryt pro záludné predátory, jejichž dravost jako by ztělesňovala odpor země vůči spoutání civilizací. Řádění Ducha a Temnoty přináší hrůzu a smrt, oblast Tsavo (jak prozíraví byli domorodci, když toto místo pojmenovali „Místem krveprolití“!) se stává dějištěm vyhroceného souboje mezi člověkem a zvířetem. V této krajině se muž bez rychlých reflexů a pořádné pušky v ruce mění ve snadnou kořist - na jedné straně jej příroda mámí svojí krásou, aby ho pak bleskově a krutě připravila o život. Masakr rozpoutaný dvojicí šelem vráží klín do lidské soudržnosti, vzájemnou loajalitu nahrazuje pradávný primitivní instinkt, touha přežít. Vzduch je prosycen pachem krve a strachu… A vy si tohle všechno můžete vychutnat v klidu kinosálu nebo domova, nechat se přimrazit k sedačce skvěle zvládnutou atmosférou podpořenou vynikající hudbou a především až neuvěřitelně uvěřitelnou prací s titulními kočkovitými šelmami. Kamera přirozeně střídá okouzlující panoramata s krvavými detaily, charizmatičtí lovci lvů představovaní hollywoodskými hvězdami i domorodými „přihrávači“ bezchybně odvádějí svoji práci… A vy se prostě díváte na pravý dobrodružný film. Tak si ho užijte, stojí za to!(31.1.2011)

Velmi povedený snímek, ani se nechce věřit že americký. Nevšimla jsem si, ale není náhodou podle nějaké knihy? Působí tak.(14.2.2003)

• - Příběh se měl odehrát v Keňa, avšak kvůli vysokým daním proběhlo natáčení v Jižní Africe. (Martrix)

• - Jen jedna scéna obsahovala „umělého“ lva. Ve všech ostatních scénách vystupují Bongo a Caeser. Stejní lvi se objevili ve filmu Král džungle (1997). (HellFire)

• - Skutečný Duch a Temnota pravděpodobně trpěli genetickou vadou, díky které byli bezhřívnatí. (Caaslav)