poster

O labuti (TV film)

Pohádka

Československo, 1982, 59 min

Režie:

Jaromil Jireš

Předloha:

Božena Němcová (kniha)

Hudba:

Vadim Petrov
(další profese)
 • sportovec
  *****

  Jedna z nejpozoruhodnějších pohádek dramatické tvorby sedmdesátých a osmdesátých let neprávem upadla do zapomenutí. Ohlas na ni tomu - bohužel - odpovídá. Mýtická složka, do této pohádky vložená, je zvádnuta zvláště pozoruhodným způsobem, v němž je cítit možný polyteistický základ předkřesťanské éry. Pro Ilonu Svobodovou to byla tehdy - po úspěchu HADÍHO JEDU - další velká, opět suverénně zvládnutá herecká příležitost. A pro televizního diváka krásný příklad nádherné pohádky pro dospělé.(25.3.2008)

 • otík
  **

  Další z nekonečné řady temných, složitých a neskutečně těžkých pohádek pro menší děti. Ano, pro dospělé tato poetická, mýtická, pomalá, romantická a místy i zákeřná pohádka rozhodně je, dá se nad ní přemýšlet, užívat si dobrých hereckých výkonů, ale dětem toho moc nedá.(29.10.2015)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Předurčenost věštbou a to dvojí, fatalismus nebo pohádkový motiv? Krásná ukázka toho, že herectví a vykreslení postav se dá předvést i na malé ploše bez velké výpravy. Co to zabíjí, jsou ty, do divadelního pojetí opravdu nevkusně narvané, triky a efekty. Problém mám trochu i s princeznou, která si hraje s míčkem a při tom se osudově zamiluje, to už vůbec neřeším, že do zvířete. Tohle mohlo být řešeno lépe. Jak ta láska tak ten míč. Ostatně zlatých míčů jsou pohádky plné, královské děti na ně mají nějakou fixaci, asi že zlatý míč se dobře odráží a hrát si s ním jde s nenucenou lehkostí, zejména se ztrácí na obloze a ve vodě. Nevím nevím, zda děti ocení verše, motiv z Hippolyta, odkaz na boha dvou tváří Januse nebo třeba sofistikované uštěpačné žertování komořího kolem výstavby věže. Ale pro ty tu je zase hezká princezna, neméně hezký princ, charismatický kníže, krásně zlá královna a přesně ta správná dávka tajemna, která dělá pohádky nezapomenutelnými.(1.4.2013)

 • topi
  **

  Halucinogenní pohádka, která pro děti ani není. Celkové zpracování je pojato velmi bídně a ty televizní triky jsou hrozně bijící do očí. Na Jaromila Jireše velmi slabý počin. Nejlepší složkou filmu je hudba Vadima Petrova.(4.7.2016)

 • Tommassi3
  ****

  "Jaká by to asi musela být koruna, aby z prince učinila skutečného krále.."(4.7.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace