O labuti (TV film)

Předloha:

Božena Němcová (kniha)

Vadim Petrov
  • otík

Další z nekonečné řady temných, složitých a neskutečně těžkých pohádek pro menší děti. Ano, pro dospělé tato poetická, mýtická, pomalá, romantická a místy i zákeřná pohádka rozhodně je, dá se nad ní přemýšlet, užívat si dobrých hereckých výkonů, ale dětem toho moc nedá.(29.10.2015)

• topi

Halucinogenní pohádka, která pro děti ani není. Celkové zpracování je pojato velmi bídně a ty televizní triky jsou hrozně bijící do očí. Na Jaromila Jireše velmi slabý počin. Nejlepší složkou filmu je hudba Vadima Petrova.(4.7.2016)

Předurčenost věštbou a to dvojí, fatalismus nebo pohádkový motiv? Krásná ukázka toho, že herectví a vykreslení postav se dá předvést i na malé ploše bez velké výpravy. Co to zabíjí, jsou ty, do divadelního pojetí opravdu nevkusně narvané, triky a efekty. Problém mám trochu i s princeznou, která si hraje s míčkem a při tom se osudově zamiluje, to už vůbec neřeším, že do zvířete. Tohle mohlo být řešeno lépe. Jak ta láska tak ten míč. Ostatně zlatých míčů jsou pohádky plné, královské děti na ně mají nějakou fixaci, asi že zlatý míč se dobře odráží a hrát si s ním jde s nenucenou lehkostí, zejména se ztrácí na obloze a ve vodě. Nevím nevím, zda děti ocení verše, motiv z Hippolyta, odkaz na boha dvou tváří Januse nebo třeba sofistikované uštěpačné žertování komořího kolem výstavby věže. Ale pro ty tu je zase hezká princezna, neméně hezký princ, charismatický kníže, krásně zlá královna a přesně ta správná dávka tajemna, která dělá pohádky nezapomenutelnými.(1.4.2013)

Ctvrta hvezda je za superkrasnou Hanku...na studiovku celkem odvazne, zajimave pojate.(4.8.2014)

Tohle byl velký zážitek. Proč je tato krásná pohádka zapomenuta? Má výborné herecké obsazení a vynikající hudbu. Nejvíce se mi ale líbily dialogy, samé krásné a moudré věty. Bylo jich tam přeplněno. Nádherná to slova.(30.3.2013)