Smrtící bumerang

Svět byl pro něho příliš velký a spravedlnost měla úplně jiné rozměry. Bylo mu dvanáct, když zavraždil svou matku a jejího milence. Po sedmnácti letech má být propuštěn z psychiatrické léčebny. Protože je Karl retardovaný, léčení jeho chování nijak nemohlo změnit ani mu nemohlo pomoci. Při návratu do normálního života pomáhá Karlovi i ředitel sanatoria. Sežene mu práci u svého známého v dílně, kde si Karl najde kamaráda. Malý Frank žije sám s matkou a oba se stávají pro Karla jeho novou rodinou. Rodinou, které nikdo nesmí ubližovat. Ale surový milenec Frankovy matky je nesnesitelně agresivní. Bude se historie opakovat? (oficiální text distributora)

brit84

Svým zpracováním je to jeden z nejzvláštnějších filmů, co jsem zatím viděl. Těžko ho škatulkovat. Jsou tu hluchá místa, kdy jsem si říkal, že už to dál sledovat nebudu, ale nakonec jsem rád, že jsem u toho vydržel. Tak, jak jsem dřív Billyho nemusel, tak k němu v poslední době nacházím cestu, protože shledávám, že je opravdu dobrý herec. ()

Gilmour93

Ospalý arkansaský venkov, retardovaný vrah s dobrým srdcem a nevyhnutelná cesta k zastavení zla.. Předvídatelnost i hra na city je u filmů podobného ražení hrozně tenký led, ale mám dojem, mmm…, že to od hořčice umaštěný pan Thornton zvládl. Ve správnou chvíli dokázal tu tenzi ve vzduchu odlehčit, opřel se o magickou hudbu Daniela Lanoisa a vše vyšperkoval pár opravdu „must remember“ scénami (Karlova úvodní zpověď novinářce, hádka v jeho nové rodině s Karlem nasávajícím vše jako houbička v popředí na křesle či závěrečný hovor na policejní stanici). V zaujetí soustředěným výkonem Good Retard Boba Billyho by se nemělo zapomínat na slizké klubko hadů ve složení Walsh, Yoakam, Duvall. Český distribuční název z ranku „pojmenuju to za každou cenu“ se nejspíš shoduje s tím, co jeho autora trefilo do hlavy pár vteřin před tou náhlou erupcí invence.. ()

genetique

Dôkaz toho, že rola mentálne retardovaného v hlavnej úlohe, nemusí byť vždy prvoplánovým útokom na city diváka a na zlaté sošky, ale skôr útokom na vrchol filmového umenia a majstrovstva. 90%. ()

Kaka

Osobitý indie počin bez šance na komerční úspěch, na který je příliš pomalý, komorní a intelektuální. Zároveň prakticky to samé platí o uměleckém ocenění, na které je příliš usedlý a sentimentální. Avšak na emocionální strunu zahraje více než dobře. Unikátní one man show Thorntona, který je jak za kamerou, tak i před ní naprosto unikátní. ()

viperblade

Přišlo mi, že Billy Bob nám ukazuje, jak by mohl vypadat Forrest Gump, kdyby byl trochu větší magor. A jde mu to perfektně. On je v této roli opravdu famózní, všechna čest a klobouk dolů. Je škoda, že nemůžu dát plný počet, protože některé scény působily dost rušivě (rande s holkou, která byla nejlepším zaměstnancem měsíce v únoru) ale jiné byly až magické (hlavně rozhovory mezi samotným Bobem a Lucasem Blackem). Nicméně milovníkům "pomalých" filmů musím tohle dílko doporučit. 80 %. ()

castor

Když už režisér a scénárista Billy Bob Thornton zvolil střih vlasů Thorntona-herce tak, jak zvolil, stříhat měl víc i mezi jednotlivými scénami. Smrtící bumerang se totiž občas zbytečně táhne, a i když mu pomalé tempo svědčí, pár desítek minut by divák podle všeho oželel. Jinak je ale Thorntonovo dítko vybavené nesmírně kvalitním scénářem s hořkou příchutí a ve finále je takovou sympatickou oslavou toho lidského v člověku. Herecky samozřejmě strhující, na druhou stranu (s bohužel na jazyku) poměrně snadno zapomenutelný autorský počin!! ()

kulyk

Billy Bob je prostě dobrej. Dokázal mě naprosto věrohodně ztvárnit, aniž by měl více indicií, než mé pět let staré neprané spodní prádlo, fotku plyšového psíka, po kterém jsem v sedmi letech uklouzl a audiovizuální nahrávku kašle mojí matky z období šestinedělí. Bomber. Jasně ukázal, jak se motám světem, plným oné dospělácké ,,pravdy", ve kterém se na čestnost pohlíží jako na prokletí a na slušnost jako na slabost. Morální kodex zde musí být plastický, jinak je na obtíž a neplní své poslání - dokázat přežít sám se sebou a svým svědomím. Ano, v ústavu mi je lépe, huhl. Ale slibuji, já zase vylezu na exkurzi, těšte se a připravte vhodný tupý nástroj. ()

Ony

A sakra. Je mi to vrcholně trapné, ale přiznám se, že ač jsem věděla, kdo film režíroval, nepoznala jsem herce v hlavní roli. Nejdřív jsem měla dokonce pocit, že je to nějaký americký Bruno S. To by hovořilo jasně v Thorntonův prospěch. Jenže postupně na mě Karl začal působit jako robot a v některých těch vypjatějších okamžicích to byl hotový Simple Jack. Asi tak mě dojímal. Příběh mi připadal moc utahaný a chování Karlova okolí bylo pramálo uvěřitelné (něco jako idylka v Lars and the Real Girl). ()

pepo

Asi nič nejde okolo mňa tak veľmi ako americká nezávislá scéna 80. a 90. rokov. Herecky úžasné (až na cameo pána, ktorému nechcem prísť na meno, ale má iniciálky JJ), oscarový scenár veľmi dobrý ale pri takto natočenom filme je 136 minút proste priveľa a na mňa občas pôsobili až vražedne. 6/10 ()

Phobia

Komorní příběh o jednom retardovaném dobrákovi s vražednými sklony (výborný B.B. Thornton) a jeho prapodivném přátelství s chlapcem z nefunkční rodiny (rovněž skvělý L. Black). Karla zrovna propustili ze cvokhauzu a má se zařadit do normální společnosti, malý Frank a jeho matka jsou terorizováni věčně opilým matčiným přítelem. Snad každému musí být jasné, jak tenhle film skončí... a snad nikdo by si nepřál jiný konec:-). Z mého hlediska velmi dobré drama, kde nevzdory pomalému tempu stále vnímáme napětí pod povrchem, to očekávání blížícího se násilí. Ráda si "Sling Blade" někdy zopakuju. 80% ()

kinej

Slingblade je nesporný důkaz tvůrčího i hereckého talentu Billiho Bob Thortona. Jako režisér dokázal z malého příběhu velký film. Film je sporý na výpravu a podobné výrazové prostředky, jeho kouzlo spočívá v poutavosti a také hereckých výkonech. Sám Billy Bob Thorton je jako Karl prostě fenomenální. Ale není sám. Všechny role jsou obsazeny a ztvárněny excelentně. Karlův kolega z psychiatrického nápravného zařízení, rodinný homosexuální přítel, malý kluk to vše jsou postavy ztvárněny natolik plasticky, že příběhu lehce uvěříte. Zvláštní kapitolou je pak matčin přítel, který je takový parchant, že bych neuvěřil, že herec, který ho hraje, může být dobrý člověk. Film má několik obzvlášť silných momentů, hned na začátku, kdy Karl vypráví svůj příběh, poté scéna, kdy si prohlíží svou kůlnu a hovoří se svým otcem a konec. Hudba filmu také vysloveně sluší, takže není co řešit; jasných 5*. ()

nunka

Prosociálny film so zapamätateľným Billy Bob Thorthonom, kde ako hlavný hrdina síce vyniká, na druhej strane ako režisér veľa kvalít neukáže. Jednoduché, zahrané so srdcom, avšak na "one man show" dosť jednotvárne. ()

Fiftis

Retardovaný Karl ako dvanásťročný chlapec zavraždil svoju matku a jej milenca a teraz, po sedemnástich rokoch má byť prepustený, ako on hovorí, z nervózneho sanatória. Billy Bob Thornton je režisérom, scenáristom a predstaviteľom hlavnej úlohy vo filme "Sling Blade - Smrtiaci bumerang". Vytvoril emocionálne silný príbeh o mentálne zaostalom mužovi, ktorý dokonale "po svojom" rieši konfliktné situácie. Nechce bezmocne čakať na spravodlivosť, je nekompromisný, bez ohľadu na pud sebazáchovy. Thorton stavia svojho hrdinu vedľa takých, ako bol Forrest Gump a necháva na divákoch, ako ho budú vnímať, aby mohli posúdiť aj seba samého. Nádherný film, dojemný a provokujúci k zamysleniu. Hoci chýba hollywoodska akčnosť, je to krásne natočený film, ktorý nie je len oslnivý na pohľad, ale vyvoláva mnoho emócií, ktorými sa vymyká od väčšiny iných snímok. Ak ste to ešte nevideli, tak bez váhania si to uložte do záložky v prehliadači, alebo tu do "Chci vidět". ! ()

lamps

Tak za prvé, Billy Bob Thornton je tu opět fenomenální a jeho neskutečně soustředěný výkon ve mně probouzí naštvaný údiv, že herec takového formátu může být kritiky i fanoušky natolik ignorován. On je totiž jedním z mála herců, kteří se dokáží svým vystupováním maximálně přiblížit publiku a smazat jakýkoli optický rozdíl mezi realitou a filmem, což právě zde v roli retardovaného Karla předvádí v plné parádě (jeho kreaci bych klidně přirovnal k takovým ikonám jako Jack Nicholson v Osvícení nebo Tom Hanks ve Forrestu Gumpovi - s rezervou samozřejmě). Samotný film sice není žádné průlomové dílo, od počátku je jasné, jak skončí, a poněkud mu škodí některá trochu vyděračská scénáristická klišé (malý bráška v popelnici?), ale přesto ohromí svou náramně osobitou, lidskou a divácky přístupnou formou, díky níž každý alespoň na chvíli zapomene na to, jak je ten Billy autentický a věrohodný "blázen". Tohle je mnohem více než jen pohádka s jasným průběhem, oscarové nominace nechť mluví za vše.. 85% ()

Big Bear

Příběh v němž retardovaný Karl (opravdu fantasticky zahraný Thortnem) se vrací po letech v psychiatrické léčebně do běžného života. Spřátelí se s malým Frankem a tomuto přátelství posléze obětuje svoji svobodu za ceny svobody Franka a jeho matky. Film jsem viděl jako člen jednoho filmového klubu na jihu a po skončení celý sál povstal a tleskal. Škoda, že tam pan režisér a herec hlavní role Billy Bob Throton nebyl s námi. ()

hippyman

rovnou dva klobouky dolů před BBT - jeden za úžasné herectví, druhý za skvostnou režii. jeho Karl a několikaminutové scény bez střihu mi tenhle film vryly nesmazatelně do šedé kůry mozkové a kdyby se ve filmu dělo trochu víc, šel bych s hodnocením na plný počet... ale chtít ještě třetí klobouk za scénář už by bylo prostě trochu moc. nicméně věřím, že se ke mně tenhle bumerang ještě někdy v budoucnu vrátí a třeba ho docením úplně. prozatím 80% ()

Aky

Skvělý Billy Bob Thornton, který si napsal, zrežíroval a zahrál - všechno mimořádně - co chtěl povědět. ()