Smrtící bumerang

Svět byl pro něho příliš velký a spravedlnost měla úplně jiné rozměry. Bylo mu dvanáct, když zavraždil svou matku a jejího milence. Po sedmnácti letech má být propuštěn z psychiatrické léčebny. Protože je Karl retardovaný, léčení jeho chování nijak nemohlo změnit ani mu nemohlo pomoci. Při návratu do normálního života pomáhá Karlovi i ředitel sanatoria. Sežene mu práci u svého známého v dílně, kde si Karl najde kamaráda. Malý Frank žije sám s matkou a oba se stávají pro Karla jeho novou rodinou. Rodinou, které nikdo nesmí ubližovat. Ale surový milenec Frankovy matky je nesnesitelně agresivní. Bude se historie opakovat? (oficiální text distributora)

S.Quentin QUALE

Jeden z nejčistších a nejupřímnější filmů vůbec. To stejné by se dalo říct i o postavě hlavního hrdiny, který se svou povahou, charakterem a taky ztvárněním může s přehledem měřit se slavným Forrestem. Začátek filmu je parádně hutný, kdy je divák vtažen nemilosrdně do reality, no pak se taktovky ujímá herecké já Jackylla a Hydea B.B.T., aby se pomalu schylovalo k (díky předvítelnosti trošku bohužel) nevyhnutelnému finále, při kterém bych své pocity popsal jako uspokojivé mrazení. Dlouho, moc dlouho jsem neviděl tak příjemný snímek o čistém přátelství a čisté duši. Zůstane ve mně dlouho, a i přesto, že ke komplexní dokonalosti mu chybí trocha toho drajvu,nemám problém mu vypálit plnou a vřele jej doporučit. I reckon B.B.T made this excellent! PS: U scény v ložnici s kladivem jsem se dokonce parádně zasmál. Jo, a gratuluju distributorovi k dalšímu z naprosto dementních překladů názvu filmu do češtiny, to se jen tak nevidí. 90% ()

Rominator

Billy Bob Thornton (Karl Childers) by si určitě zasloužil za svůj herecký výkon Oscara, postava retardovaného Karla byla velice autenticky zahraná, ale v kategorii hlavní herec si v tomto roce odnesl sošku Geoffrey Rush (David Helfgott) zasvoji roli ve filmu Záře. ()

misterz

Dráma ako remeň. Vôbec nechápem, ako mi niečo takto geniálne mohlo tak dlho unikať. Silný príbeh o priateľstve v tej najčistejšej forme, výborne rozobraté charaktery postáv, dramatické spracovanie na jednotku a atmosféra by sa pri niektorých scénkach dala krájať. Niekedy si vážne myslím, že niečoho tak nezištne úprimného a láskavého sú schopní iba postihnutí - neskazené, čisté duše. Podobný námet má aj Joe (2013), len s tým rozdielom, že hlavná postava nebola tak výrazná, tak výborne psychologicky spracovaná a ani tak perfektne zahraná. Po scenárovo-režisérskej stránke prvotina B. B. Thorntona a hneď tu máme zásah do čierneho. Podľa môjho názoru ide o jeho životné dielo, nič lepšie po tomto už nemá. Týmto mi však dokázal, že ako režisér má podstatne na viac. ()

Jordan

hodnotím kladne. Billy Bob je geniálny aj ako herec, aj ako scenárista a režisér a aj keď moje srdce is získal už skôr, týmto citlivým a dojemným filmom si svoju pozíciu len upevnil a vo mne upevnil pocit, že mám naozaj nos na obľúbených hercov. A nielen to, tomuto charizmatickému chlapovi sa zrejme podarilo "oživiť" citlivejšiu časť môjho ja. Všetky filmy, ktorých hlavným hrdinom je psychicky postihnutý človek sú svojím spôsobom jedinečné a skvelé (Forest Gump, My left Foot, RainMan) a tento takisto. Takže fajn, Billy Bob, ďakujem a len tak ďalej. ()

nascendi

Premiérová sólová jazda Billyho Boba Thorntona sa celkom vydarila. Nejde o žiaden revolučný filmový počin, ale pozornosti neunikne minimálne jeho herecký výkon. Film opätovne kladie znepokojivé otázky (viď napr. Ben X), komu prospieva, keď postihnutého jedinca bez prípravy vypustia medzi "normálnych" ľudí? Kto je zodpovedný za jeho zlyhanie? Ja kladiem znepokojivé otázky prekladateľovi názvu filmu: "A ináč ako? Jesť vám chutí?". ()

PetrPan

"Mami to je Karl, potkal jsem ho v prádelně....Pojď, promluvíme si v zadu....Karle, máma říkala, že můžeš bydlet u nás v garáži....Je chudák mentálně zaostalej"...Ale no táák, vážně? Spin-off Forresta Gumpa, v hlavní roli Bubba. Dojemná pohádka o čistotě prosté mysli, která přivede svého nositele až na Golgotu. Idylické charaktery ostatních kladných hrdinů, máme tu citlivého gaye, vnímavou a milující matku , oduševnělého chlapce, starostlivého ředitele nemocnice či bodrého majitele opravny malých strojů, ostře kontrastují s Karlovými zážitky z dětství a tím jediným opovrženíhodným či politováníhodným, vyberte si sami, zlým mužem. Pravdivé bohužel jen v postulátech, ale i to vlastně stačí, viďte. ()

Slarque

Těžko říci, zda se Billy Bob Thornton ukázal lépe jako scénárista, režisér či herec. Silný, citlivý, dojemný a nádherně pomalu odvyprávěný příběh. Ale co se týče odchodu z blázince, zcela souhlasím s Tomislavem. ()

Tomco

ano ano..skoro mi tento film vysumel z hlavy. musim si ho urcite este raz pozriet. teraz si pamatam len na to, ze sa mi to pacilo.. ()

eLeR

Atmosféru to malo naozaj výbornú, presne takú, aká k takémuto typu filmu veľmi pasuje a to platí aj o hudbe. Billy nepatrí k mojim obľúbencom, ale Karla stvárnil naozaj bravúrne, uznávam. Príbeh priateľstva, dobrých skutkov a pomoci od cudzích ľudí, ktorý vám celú dobu hladká dušu je bohužiaľ v mojom prípade veľmi priehľadný a učebnicový. Iné výhrady ale nemám. (Filmová výzva 2015 - misterz) ()

Happens

Billyho jsem prakticky nepoznal, dokonalá proměna, famózní nastudování materiálů, neskutečný herecký počin, uvěřitelně odkrývá svět spíše méně inteligentního jedince, který umí řešit problémy vraždou. Naučil se v mládí jistý vzorec a po stráveném životě v léčebně se stereotypním během se dostane na svobodu, kde neustojí vztahy ve společnosti, despotická jednání. No a řeší vše po svém. ()

Chrustyn

Billy Bob před necelými 20 lety ukázal, že je nejen dobrý herec ale i zkušený režisér a scénárista a vše zúročil v tomto nenápadném, komorním příběhu muže s krvavým tajemstvím a dobrým srdcem. Je to dlouhý a pomalý film ale atmosféra a herecké výkony, (nejen pana režiséra ale prakticky všech zúčastněných) donutí diváka se do filmu ponořit a vychutnat si celou jeho více než dvouhodinovou délku. ()

classic

Začal by som s tým,že JA a BILLY máme jednu spoločnú vec,a to deň a mesiac narodenia,t.j 4.AUGUSTA,samozrejme rok je iný.Poznám ho ako herca z niekoľkých snímkov,naj pamätnejší je určite BAYOV ARMAGEDDON,kde prakticky nemal priestor k ozajstnému hraniu,ale ešte je niekoľko známych,skrátka Thorntona som bral tak,že sympaťák,ktorý sa narodil vtedy,keď aj ja,videl som jeho známe snímky,ale nič viac... A ani neviem ako,som sa dostal k tomuto psychologickému snímku,v ktorom hrá,píše a ešte režíruje zároveň vo verzii:(Director's cut: 148 min),a to som ani nevedel,že tento BOREC má ACADEMY AWARDS FOR ADAPTED SCREENPLAY... Taktiež bol nominovaný ako najlepší herec v hlavnej úlohe,že aj takého FORRESTA GUMPA hravo strčí do kapsy? Forresta nezmieňujem pre srandu králikov,ale preto,že hlavná postava má podobný osud ako Gump,t.j Karl Childers mával ťažké detstvo plné bolesti,pritom ešte zabil svoju vlastnú matku,odsedel si pomerne veľa rokov v psychiatrickej liečebni,prepustia ho,aby začal NOVÝ ŽIVOT...A je k tomu retardovaný. Je fascinujúce ako po celý čas vidím postavu Karla/Billyho s neuveriteľnou stavbou reči,s ktorou pracuje tak štylisticky,že som ostal ako obarený v tak zložitej ťažkej atmosfére,že je doslova cítiť,že sa musí niečo stať... Výborný výkon Lucasa Blacka ako malý kamoš Frank Wheatley,ktorý nemá na ružiach ustlané...Vzniká EXTRAORDINARY FRIENDSHIP. S úctou chcem povedať,že tento DEBUT je jeho jediný,ktorý zamestná človeka na poli 2 a pol hodiny tak intenzívne,že nezbadá ani na okamih,koľko vlastne film trvá,ale najdôležitejšie je rozohranie príbehu človeka,ktorý by chcel žiť normálny život,ktorý mu bude poskytnutý len občasne,skôr zažíva každodenné útrapy spoločnosti jedného hajzla,ktorý vytvára dusnú atmosféru...Skutočne otrasný DWIGHT YOAKAM.CAMEA DUVALL a JARMUSCH. ()

Arsenal83

Skvelý Bob Thornton v psychologickom thrilleri, kde každú sekundu si želáte, aby to dopadlo tak, ako to aj dopadne. Proste super úľava na záver. Okvetím je skvelý scenár, vzostupnosť deja a citlivosť postavy. Je to istá forma vzbury dobra. ()

jojinecko

3,5*/5...Billy Bob si sám napísal a zrežíroval film a ešte si v ňom zahral (bravúrne!!!) hlavnú postavu- klobúk dolu. S jeho tak trochu forestogumpovskou postavou skrátka musí sympatizovať každý a nech robí čo robí, robí to v podstate v mene dobra a spravodlivosti. Príbeh hrá na city, no Thorthon je oveľa lepší herec ako režisér a scenárista. Film vonkoncom nie je zlý, ale vzhľadom na dramatickú líniu ma nechal trochu chladnejším ako by sa patrilo./director´s cut/ ()

kajda.l

Rozplývat se zde nad Thorntonovým výkonem nehodllám, podobné, především fyzické herectví mě už začíná poměrně nudit. Na Karla se kouká dobře a divák z něj od původního "interview" tuší časovanou bombu. Ano, byl mi Karl celkem sympatický. Ne, není dobré se pokoušet tyto lidi začleňovat do společnosti bez trvalejšího odborného dohledu. Zmatenost nemocného a hostilita prostředí musí zákonitě vést k průseru (očekávané finále). Tudíž film přes svou jednotvárnost nabízí několik velmi silných ( či zábavných) scén a finále, které brilantním zrežírovaním a hudebním podkresem bere dech. Jen nevím, co si s toho mám vzít. Od trestání lumpů jsou jiní. Další tak trošku zločin a trest dle americké mentality. Jižanská mentalita pro mě opět téměř k nesnesení. Slzy jsem během sledování rozhodně nezamačkával. Ve výsledku je to ovšem lepší, než jen dobré. 75% ()

seale

Díky názvu bylo odzačátku jasné, jak film dopadne. Ani nevím, jestli to je výtka - možná že malá ano. Nicméně je tento snímek modelovou ukázkou, co si představuji pod žánrem: psychologické drama. To je zas poklona. Dějově to bylo docela jednotvárné, ale detaily vykreslily celek a zajímavou pointu. ()

ScarPoul

Od začiatku vieme ako to asi skončí. V tomto sa film nesnaží byť ani prekvapivý ani nápaditý. V jeho centre je vzťah medzi mentálne postihnutým mužom a malým chlapcom. A ten je znázornení parádne. Skrze drobné epizódky sa pred nami rozvíja komplexný mikrosvet malomesta so všetkými tými zápormi, ktoré si pod týmto názvom viete predstaviť. V konečnom dôsledku je to ale výborný film. Pomaly plynúci... s veľmi civilnou atmosférou. A s postavami ktoré sú zapamätateľné. Thornton podáva ďalší zo svojich hereckých koncertov. Jeho postava má, aj keď veľmi nehovorí, obrovské emocionálne presahy. Páčilo sa mi to. Štek Duvalla a Jarmuscha potešia. Videná 148 minútová verzia. ()

rawen

Bohužel nesdílím všeobecné nadšení, B.B.Thortona si moc vážím, postavičku vytvořil skvělou a uvěřitelnou, v jejím výrazu mi tentokrát ale něco nesedělo, jinak jde o dost fádní příběh s VELMI předvídatelným koncem. Určitě ale stojí za shlédnutí, už jen díky výbornému hereckému výkonu hlavního dětského hrdiny... Spokojenost, ne nadšení. 7/10 PS: lépe to shrnula uživatelka kleopatra ()