Odvážná akce spojeneckého komanda, která má změnit průběh války. Slavný válečný snímek Kam orli nelétají pojednává o odvážné operaci speciálně složeného komanda výsadkářů, kterému velí major Smith (Richard Burton). V týmu elitních britských specialistů na přežití v týlu nepřítele je jediným zástupcem spojeneckých vojsk poručík Schaffer (Clint Eastwood), příslušník americké jednotky zvláštního určení. Jejich společným úkolem je osvobození amerického generála Carnabyho, jehož nacisté drží v zajetí v nepřístupném a pečlivě střeženém horském sídle Schloss-Adler. Generál je totiž jedním z koordinátorů pro přípravu druhé fronty a má dokončit plány pro invazi do Evropy. Z politických důvodů je proto potřeba generála osvobodit z nedobytného orlího hnízda dřív, než ho nacisté donutí promluvit. Od počátku se ovšem záchranná mise potýká s nejrůznějšími nástrahami a komplikacemi. Již během úvodního seskoku za záhadných okolností umírá radista výpravy a celá skupina je brzy vyzrazena a zajata. Celá záchranná akce se začíná proměňovat ve špinavou špionážní hru, která má nakonec možná mnohem hlubší poslání. Právě akční špionážní linka představuje jeden z žánrových motivů, který obohatil klasický válečný žánr o prvky napětí a zábavy. Snímek natočil v roce 1968 americký režisér Brian G. Hutton a v hlavních rolích se představí britští herci Richard Burton a Mary Ureová společně s tehdejší vycházející hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. Na úspěšnou spolupráci s režisérem Huttonem navázal Eastwood o dva roky později ztvárněním hlavní role ve slavné válečné komedii Kellyho hrdinové. (Česká televize)

harvy

uz viem kde brali tvorcovia hry Return to castle Wolfenstein inspiraciu :) je az neuverielne ako sa ta hra podoba na tento film. Ta Bavorska dedinka a hlavne lanovka je ako jedna k jednej :) Ale nato ,ze film je z roku 68 ,tak klobuk dolu ozaj dobre sceny a hlavne ta atmosfera je krasna. Skoda tej dlzky ,ale inac fajn mile prekvapenie ked som videl tento film uplne nahodou. ()

maestrotatum

V dnešnej dobe je to už tvorba rokov minulých ale Kam Orli Nelietajú je jednoznačne najlepším špionážnym filmom. V dobe počítačov a umelej akcie majú filmy problém vytvoriť aspoň podobnú akciu a teda aj napätie ako urobili páni Burton a Eastwood. Vybuchujúce hniezdo esesáckych nemcov je schémou a učebnicovým príkladom vojenskej filmovej tematiky. Zachytáva dôvtip Britskej armády a MI6 či odhodlanosť a silu amerických vojakov. Skvelým kontrastom je krásna Mary Ure ako špiónka ochotná chytiť aj nejakú tú rýchlopalnú pušku a narobiť vrásky nemcom. [85%] ()

_Irbe_

Podle mě nejlepší "valečný", nebo spíše akční film vůbec! Viděl jsem ho nejmíň 20x a poprvé ještě snad za minulého režimu s dabingem kdy všechny osoby dabovala jedna ženská :). Zápletka je sice trošku více komplikovaná a trochu zamotaná, ale jinak všechno ostatní je prostě ten největší nářez co jsem kdy viděl. Bavorsko, Orlí hnízdo, souboj na lanovce, Himmleruv bratr, autobus s pluhem, zničení snad poloviny wermachtu, výborná hudba, blonďatý ssák, dvě sličné agentky..to vše do sebe skvěle zapadá a tvoří pro mě legendu. A samozřejmě RICHARD BURTON..lepšího velitele komanda, které ma vyhrát válku byste nenašli! ()

david666

výborný válečný film, kterému ani 40 let nic neubírá na napínavosti. Fakt si nepamatuji kdy mě naposledy film s podobnou tématikou tak nadchl. Ať už se to týká příběhu, herců, akčních scén (zejména ty na lanovce jsou perfektní). Na svou dobu to musel být v kině masakr. Perfektní gradovaná zápletka, kdy jsem někdy fakt nevěděl kdo ke komu patří, což ale neznamená, že by byl děj nejasný. I přes svou délku se ani na chvíli nenudíte. Atmosféra hor a všudypřítomného sněhu je dalším kladem tohoto veledíla. ()

sAreOn

Sice je to místy velmi nelogické - Němci jsou tupouni, Spojenci zas terminátoří, nehledě na milion náboju v zásobníku, nekonečná zásoba výbušnin a někdy i celé scény (např. ta scéna s lanovkou, kdy na ni skáče aby položil bombu na střechu, proč ji pouze nenastavil a nehodil na ni?). Ale jinak velice zábavné, dobře provedené i zahrané. Navíc ten příběh je tak zamotaný až je dokonalý (téměř). ()

Boss91

Jako malý kluk jsem se na tento film díval pořád dokola 2 a půl hodiny napětí a jemného humoru vynikajícího Burtona(myšlení) s velkým Clintem(zabíjení). Hlášky jako "to byla ale rychlost", nebo "poručíku!.. jste tady proto, že jste američan" mě skutečné pobavily. Hold Brian G. Hutton skutečně spojil dva vynikající představitele válečných snímků. A tato kombinace nemohla přinést nic jiného něž dle mého názoru nejlepší válečný film všech dob. ()

B3njamin

Tohle je můj oblíbený film z 2.sv. války. Burton a Eastwood podávají neuvěřitelný výkon. Burton nejvíce ve scéně s krbem, kde se dozvídáme, jak vše vlastně je, a proč se podniká tato záchranná operace. Hudba je taky skvělá tak co více dodat ***** ()

p.a.douch

Alistair MacLean byl dobrej spisovatel, jeho knihy jsou velmi akční a podle toho vypadaj i filmy natočené podle nich. "Kam orli nelétají" je toho zářným příkladem. I přes jeho délku, pěkně rychle uběhne. Herecké výkony jsou dobré, výprava perfektní, triky odpovídají době vzniku. Za těch 158 minut strávených při jeho sledování stojí i dnes. 80 %. PS.: Mary Ure zde taky předvedla pěkný výkon. Škoda že pouhých 7 let po uvedení tohoto filmu zemřela ve věku 42 let. ()

zigy

Někdo má rád Ramba 2 až nekonečno jako úžasnou akční jízdu, kde se nemusí myslet a člověk se jen baví.....já házím Ramba od dílu 2 do odpadu a místo toho si dám tenhle film plný nesmyslů, přesto neuvěřitelně zábavný a napínavý. Eastwood jako frajer non plus ultra kosí jednoho skopčáka za druhým a Burton? U něj prostě nikdy nevíte, na čem jste - jedna z nejtajuplnějších hlavních postav v historii filmu. Celkově velice dobré spojení akce, špionáže a války. Skvělá scéna s odhalováním u krbu a pak závěr ve vzduchu. P.S.: Němci už v žádném jiném filmu nebyli vyobrazeni tak tupě jako zde.... ()

brasek

Príbeh plný dobrodružstva, vojenskej akcie, špionáže a zvratov. Akčné scény kde Clint Eastwood postrieľal na tri filmy nemeckých vojakov a situácia kde hlavné postavy v mokrých uniformách nezamrzli v autobuse boli silnou fraškou a kazia celkový dojem. Richard Burton absolútne presvedčivý, Clint Eastwood na moje prekvapenie nie zle a to je čo povedať na človeka, čo má od filmu ďaleko (áno, presne... u mňa je to neherec a nerežisér). ()

Kozlowski8

Spojenecké komando je vysláno na zdánlivě nesplnitelnou misi s úkolem osvobodit zajatého generála, uvězněného v Orlím hnízdě... Výtečně vykonstruovaný příběh s nezapomenutelnou scénou z velitelské místnosti Orlího hnízda, s neutuchajícím napětím, přestřelkami, neočekávanými situacemi a zvraty. Typicky válečné scény se prolínají s bravurně vystavěnými špionážními pasážemi ve skvělých kulisách a s parádní atmosférou a divák si to musí užívat - i přes vcelku dlouhou stopáž. Drobné okamžiky s nádechem naivity a - vzhledem k době vzniku filmu - některé technické nedokonalosti, nejsou podstatné a celkový dojem nikterak nekazí. Skvělý filmový zážitek. 90%. ()

moriero

Dnes už by asi snímek tak nevyčníval, ale v roce 68 to muselo být stejné WTF destruktivní zjevení, jako když jsme o 14 let později čuměli na Ramba. K tomu připočtěte démonického Burtona, mlčenlivého zabijáka Clinta a krásnou bloncku s kulometem, jak kosí nácky hlava nehlava. A nesmím zapomenout na výtečnou hudbu. Prostě několikanásobný jackpot. ()

Felix22

Tenhle film mě příjemně překvapil. Očekával jsem příběhově jednoduchou a přímočarou záležitost, kde se dva vojáci v utajení musí dostat do jednoho přísně střeženého hradu a zachránit generála. Místo toho jsou zajímavé zvraty, které by člověk ani neočekával. Eastwood sundal svoje pončo a klobouk a místo toho si oblékl uniformul a vydal se spolu s Burtonem zabíjet nacisty. Jediné nad čím jsem kroutil hlavou bylo, jak dokázali Němci dobýt většinu Evropy, když pak nezvládli odstranit tyhle dva. ()