Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

andy60

Až příliš upovídané a chvílemi až nezajímavé. Ale na druhou stranu, kdo by tohle nechtěl jednou zažít? Potkat někde daleko od domova krásnou dívku a prožít s ní pár hodin skutečné lásky. Já tedy ano. ()

ryhy

Tak tento film si s dvěma postavami nevystačil. Je sice úžasně romantický, ale bohužel to v tomhle případě nestačí. Plyne příliš pomalu na to, abych dokázala dávat pozor celou dobu, nota bene mě to dost nudilo. Na druhou stranu oceňuju další věci: hlavní postavy neztvárňují model a modelka, ale podle mě naprosto uvěřitelní lidé; odehrává se o v pěkném prostředí; končí to otevřeně, ale s nadějí (nejsem zastánkyně špatných konců jen proto, že to vypadá víc „kvalitně“). ()

Turtle

Milý, lidský, upřímný film. Na nic si to nehraje. Prostě na vás celou tu emocinonální zátšž vybalí a nechá vás aby jste to zpracovávali. ()

zimi

Je to příběh, který chce a snad prožije, něco podobného každý! Mě na tom spíš překvapuje ta psychologie a stejné přemýšlení a názory hlavního hrdiny, jako mám já! Ve filmu zazní spousta dobrých názorů, není to jen způsob jak zabalit holku, ale pohled na svět, život, rozdíly pohlaví, to je hlavní důvod, proč se na to kouknout! 7/10 a doporučuji!!! ()

vonTossis

Film, který mě přiměl přemýšlet o změně hodnocení u dalších "romantických" kousků. Společně s pokračováním jde o nejsilnější "obyčejný" příběh o dvou obyčejných lidech. Ačkoliv jsem se v průběhu několikrát přistihl u myšlenek, že ten film vlastně o ničem objevném nevypovídá, i několik dní po dokoukání se mi v hlavě promítají jednotlivé dialogy a některé scény. Pro mě osobně naprosta trefa do černého. ()

to_ma

Hrozně ráda se k tomuhle filmu vracím, i když minimálně v první polovině filmu jsou mi obě hlavní postavy nesympatické, praštěný Američan, neustále přehrávající a pitvořící se, namyšlená přemoudřelá Francouzka, ale prostě... z obyčejného povídání se spřádá něco hlubšího, nakonec v nich člověk vidí sebe v podobném věku, představy, sny, naivitu, nadšení a opravdovost, to všechno, co se už někam ztratilo. ()

doublefish

Film připoutá k obrazovce každého, kdo zažil studentskou lásku. Dialogy Francouzky Celine a Američana Jesse, kteří se seznámili v prázdninovém vlaku z Budapešti do Vídně, jsou tak laskavě známé a přirozené a až s odstupem jednomu dojde, jak jsou leckdy dlouhé minuty točeny na jeden záběr!, což evokuje buďto fenomenální pamět Julie Delpy a Ethana Hawke nebo, spíše, podtrhuje autentičnost scénáře, kdy není problém pro oba herce se do rolí vžít tak, že jsou schopni odvyprávět silný příběh jedním dechem. Je to romance na jednu noc nebo osudové setkání? Fakt by mě zajímalo, zda to Richard Linklater v roce 1995 věděl...? ()

Krissst

Zřejmě nejupovídanější film, jaký jsem kdy viděla. Herci mi byli od pohledu nesympatičtí, ale dala jsem jim šanci a nelitovala jsem. Film si mě získal smysluplnými dialogy a myšlenkovými pochody. ()

verbal_cohle

Výborně napsané dialogy. Z takového množství nápadů by se snad dali natočit desítky konvenčích holywoodských slaďáků. Za zmínku určitě stojí i konfrontace dvojice s několika obyvateli Vídně, kteří pokaždé posloužili jako výborný odrazový můstek pro další roztomilé rozepře. ()

mellon.a

Ten správný smysl to dostane teprve po shlédnutí všech tří dosud natočených filmů. Pevně věřím s doufám, že bude po dalších deseti letech i čtyřka. ()

vercaka

Americký romantický film o lásce bez patosu a klišé? Takových filmů je jako šafránu, ale Před úsvitem mezi ně rozhodně patří. ()

Takaru

Tak si říkám, kolikrát jsem za těch dvacet let od vzniku filmu zažil podobný příběh jako naši hrdinové. Příběh, který vždy raději znovu prožiji na vlastní kůži, a i když jeden skončí, je šance, že začne další, tentokráte ten doopravdy osudový. Ano, stačí jedna společná noc v cizím městě naplněná rozhovory o všem a vlastně ničem, a loďka vášeho života může nabrat nový směr někam do přístavu s názvem láska a štěstí. Může se to tak stát, stejně tak můžete ale strávit celý rok rozhovory s tím druhým v domění, že je ten pravý, a vše, co vám z toho všeho nakonec zbyde, budou nekončící běsy a noční můry. Film, u kterého jsem si vědom jeho kvalit, přesto se při jeho sledování tak trochu nudím, dnes, stejně jako před lety, když jsem jej viděl poprvé. Snad mě jeho sledovani dokonce až unavuje. 65%. . ()

Konev

Promiňte mi moje hodnocení, ale co na tom filmu bylo romantického? Že si dva lidé rozumějí a povídají? Celý film je jeden rozhovor o normálních věcech. Tu 1* jsem dal za Julii, jinak je to film o ničem... ()

Nag0

Sympatická, inteligentná, miestami (asi len jeden úsek?) trošku umelá a taktiež časovo limitovaná romanca dvoch mladých ľudí, ktorí v tomto zhluku emócií nezabúdajú na dopad ich krátkeho stretnutia. Ich úprimné a hlboké myšlienky či obavy s ktorými sa neváhali zdôveriť, a ich pochopenie pre toho druhého sa síce ponorilo hlboko do vôd idealizmu, no asi len to mi miestami udržalo môj priblblý úsmev na tvári. ()

TiaZ

Čisté štěstí. Čistá láska. Jeden nazapomenutelný večer v mém životě! Ještě žádný film mě neučinil takhle šťastnou! Ještě nikdy jsem nebrečela u filmu jen proto, že ho můžu sledovat. Že jsem šťastná, že se na něj dívám. Jednoduše pro mě nejšťastnější chvíle, kterou jsem u sledování filmů, kdy zažila. a ten večer, kdy jsem ho viděla porvé. ten večer, který jsem byla naprosto vzhůru až do rána. ten večer, kdy jsem prohlížela instagramové filmové stránky a narazila na umělce, který mi naprosto učaroval. ten večer, kdy jsem našla spřízněnou duši. ten večer, kdy jsem si jen tak ve čtyři hodiny ráno šla sednout ven na trávu, mi už nikdo nevezme. ()

pantokrator

Je to prostě o tom, že si (heterosexuální) chlap se ženskou můžou i fajn popovídat. Též se mi to párkrát stalo a ani nebyl potřeba styk na závěr. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!