Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

Loganberry

Chvílema jo a chvílema ne. Kdyby se to (a teď mě můžete kamenovat za pragocentrismus) natočilo v Praze, možná bych byla v hodnocení vlídnější :))). ()

acervena

Jak se mi na začátku Ethan Hawke nelíbil, takový přiňouplý americký cápek, tak na konci bych z něj oči nespustila, skvěle vystavěný film, scéna s telefonováním patří k mým nejoblíbenějším vůbec.. ()

embee

Náhodné setkání dvou lidí. Vzájemná přitažlivost, která je patrná od první chvíle. Jeden dlouhý nekončící dialog, kdy slova plynou jakoby sama od sebe a vy si spolu s oběma hlavními hrdiny vychutnáváte ten krásný pocit nenadálého štěstí, radosti, zamilovanosti a zvláštního souznění. A i když oba ví, že to brzy skončí, že mají jen těch pár hodin, užívají si to, protože to jsou chvíle na, které nikdy nezapomenou. Na které ani divák nikdy nezapomene, a jen si přeje, aby něco podobného mohl zažít také. ()

panMiroslav

Neobvyklý film, v podstatě jeden dlouhý rozhovor mezi dvěma cizinci. Většinu času jsou témata rozhovoru dost zajímavá, nudných pasáží tam moc nebylo. Pokračování - Before sunset. ()

Tucinka

Krásně barevný příběh dvou mladých lidí, kteří se původně asi jen cestou měli minout. Osud jim, ale připravil krátkou a však osudovou noc. Osobně tento film miluji, probouzí ve mně vzpomínky na někoho blízkého. Ale i bez osobních vzpomínek Vás snímek pohltí svou čistotou, krásnými záběry a příjemnou nekýčovou romantikou. ()

Alchemilla

Naprosto rozumím velice rozdílnému hodnocení filmu. Buď bude divákovi připadat zajímavý a neotřelý a rozchvěje něžné romantické struny v jeho nitru nebo se u něj bude beznadějně nudit a říkat si, proč kouká na takovou ptákovinu. Já jsem patřila do té první skupiny, i když bych uvítala konec o fous dřív. Velmi dobře si dokážu představit Před úsvitem jako divadelní hru a myslím, že na divadle by celý příběh fungoval mnohem líp. ()

Dupac

Pořád krásný a podnětný film, a to i s odstupem let, kdy už člověk dávno nemá věk na to, aby prožíval studentská vzplanutí a trousil hluboké volnomyšlenkářské postřehy ze života. Herecky je o něco přesvědčivější Julie Delpy v roli francouzské studentky, bezprostřední, zranitelná, přesně vystihující ten typ holek, které (nejen) citlivým intelektuálům po dobu jejich studií beznadějně pletou hlavy. Póza mladého Američana v podání Ethana Hawka, jíž v ženské přítomnosti neobratně maskuje svoji citlivost a nejistotu, zrcadlí moje vlastní zkušenosti, takže je jeho místy trochu křečovitý výkon pro mě vlastně taky autentický. I po letech se mi líbí Linklaterova režie, která s až truffautovskou empatií a citem pro detail zdůrazňuje pomíjivost okamžiku, kdy mezi dvěma lidmi, které rozděluje čas i vzdálenost, přeskočí jiskra. Možná vůbec nejuvěřitelnější a nejautentičtější romantický film, který jsem viděl. Vrchol filmografie pro všechny tři hlavní aktéry, tj. oba herce i režiséra, z jehož stínu zcela vystoupili jen s každým jeho dalším pokračováním. ()

montel

Jesse (Ethan Hawke) a Celine (Julie Delpy) se potkali ve vlaku směřující z Budapeště do Paříže. Dají se spolu do řeči a protože si spolu rozumí vystoupí Celine s Jessem ve Vídni. Oba dva teď čeká nezapomenutelných čtrnáct hodin vzájemného poznávání...Slizský Ethan Hawke, sto minut dlouhý dialog a příběh nafouknutý romantikou až k prasknutí. Konec mě zaujal to nepopírám, ale u filmu jsem skoro dvakrát usnul a to se mi obyčejně nestává. 35% ()

fola

Po shlédnutí závěrečné části trilogie Před půlnocí, která mě naprosto nadchla, jsem se pustil do zbývajících dvou předchozích... No a hned ta první mě vrátila zpátky na zem. viz. komentář Tsunami_X, nemá cenu to nijak rozepisovat. ()

ragtime

Svieže a romanticky neklišoidné. Po druhom zhliadnutí ešte lepší dojem, ktorý umocňuje pocit, že skvelí herci a dobré nápady sú základom dobrého zážitku. ()

Nellie Lovett

Není to špatný film, ale nemůžu si pomoci - oba dva hrdinové mě místy trochu štvali. A bylo by věru příjemné, kdyby pro jednou byla ona tou racionální a zpochybňující a on tím, kdo přemýšlí trochu "divně". ()

lusota

Jedu si takhle busem trasa Praha-Brno a přemýšlím, co pustit, aby cesta rychleji utíkala. A ejhle, romantika, kterou neznám. No co, aspoň se mi bude příjemně klimbat, když už nic. Pouštím film a....no fuj, Ethan umí být ale slizkej. A ta mařka taky žádný prototyp krasavice. A pak už jen sedím, hltám každé slovo, snažím se zapamatovat aspoň nějaká moudra a hodinu a půl se usmívám jak blbka. "Slizounovi a mařce" jsem to všechno strašně žrala. Jiskření, nadšení, vzrušení...Nádherný film. ()

Torak

Chcel som si ten filme len prekliknúť, že o čom je. Dostal som sa k zaujímavému dialógu, tak že si to pozriem. A vlastne celý film bol jeden zaujímavý dialóg, v ktorom sa mnohí z nás nájdu. :) ()

KraLuban

Navzdory zcela hluchým dialogům zajímavý film. Dokážeme prožít lásku intenzivně pouze tehdy, pokud je náš čas přesně ohraničen? Je láska na první pohled vyhražena pouze náctiletým? Láska, která neplánuje a prostě prožívá? Láska souměřitelná s Romeem a Julií, která nečeká, že by dospěla ke spokojenému (a nudnému) stáří? Jeden se prostě musí ohlédnout za svým mládím a zavzpomínat, jaké to bylo, když současný okamžik byl stejně důležitý, jako budoucnost - opak toho, co člověk cítí ve středních letech. Je to ukecané, je to roztahané a přesto...mezi Ethanem Hawkem a (úžasnou) Julií Delphy to nádherně jiskří, člověk jim opravdu věří, že si chtějí sdělit celý svůj život během jedné noci a pokud odmyslíme, že dialogy jsou opravdu o ničem, krásně to nakonec funguje. Těším se na další, usedlejší částí trilogie. 70%. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!