Londýn, rok 1888. Prostitutku Mary Kelly napadne McQueen, protože ona a jejích pět kamarádek mu měly zaplatit za ochranu už před několika dny. Mary mu vysvětluje, že nic nevydělaly, ačkoliv se snaží, a on jí dá lhůtu do druhého dne. Jedna z prostitutek Ann má malé dítě s bohatým přítelem Albertem, který se má večer vrátit z cest, a proto požádá Mary, aby jí dcerku pohlídala. Večer pak do jejich bytu vtrhnou muži, kteří odvezou jedním vozem Alberta a druhým Ann, od níž se u výslechu snaží zjistit, kdo všechno ví o jisté informaci. Mezitím je v noci zavražděna Marta, jedna z prostitutek. Seržant Godley si dojde do opiového doupěte pro inspektora Abberlinea, který má vidiny a který ve svém snu chvilku předtím viděl vraždu. Když společně dojedou do márnice, není Marta ženou, kterou Abberline viděl. Ann je zatím zavřena do psychiatrického ústavu, a protože je považována za šílenou a agresivní, doktor jí provede zásah do mozku, aby jí tím vyléčil. Mary Kelly, která únos Alberta a Ann viděla, nechala jejich dceru u Anniných rodičů. V noci je zavražděna další prostitutka Polly... Abberline pozná, že Polly zemřela na jiném místě a sem byla přivezena drožkou. Seržant Godley si myslí, že za vraždami stojí McQueenova banda, ale Abberline s ním nesouhlasí. Vše nasvědčuje tomu, že vrah umí zacházet se skalpelem a je velmi důmyslný. Větvička od hroznů, které našel Abberline pod Pollyiným tělem, navíc naznačuje, že vrah je bohatý, protože hrozny si nikdo z této čtvrti nemohl dovolit... (TV Prima)

akisha

Přesně na pomezí mezi 4* a 3*. Opravdu lahůdková atmosféra zaplivanýho, špinavýho a smradlavýho Londýna plnýho pochybných existencí. Prostě perfektní prostředí pro Jackovo řádění. Navíc hudba je fakt skvostná, asi nejlepší část filmu. Proč to není co to mohlo být? Tak za prvý, Depp je až překvapivě šedej a nevýraznej. Chybí zajímavější scéna, filmu se za celou dobu nepodařilo mě strhnout. A nakonec díky dabingu se dá vrah odhalit hned jak se objeví, což je dost zklamání. Pro ty, kdo neviděli, doporučuju originál! Tam je to líp podchycený. Rozhodně ale oceňuju, že se tvůrci rozhodli trochu zafantazírovat a vůbec Jacka "odhalit" protože by mě to asi dost zklamalo, kdyby byl konec ponechán otevřen. ()

Tyler

Chápu, že adaptace jakéhokoli literárního díla je velmi náročná, a že vždy dojde ke krácení a pozměňování předlohy - a právě proto si myslím, že některé knihy by měly zůstat pouze na papíře. Grafický román Alana Moorea "Z pekla" je jednou z nich... Ale když už tu máme filmové zpracování s hvězdným obsazením, jak vlastně dopadlo? Nijak valně - po důkladném vyšetření končí "Z pekla" s diagnózou "nepovedené hollywoodizace" (a to i když jsem si dával dobrý pozor, abych si uchoval odstup od již zmiňované předlohy). Nemůžu souhlasit s drtivou většinou ostatních komentářů - i přes veškerou snahu bratři Hughesové selhali v tom nejzákladnějším - NEpodařilo se jim vybudovat skutečně syrovou atmosféru. Mohu sice vyzdvihnout jisté kvality vizuálního pojetí především během snových sekvencí, ale ani ty, ani zvracející prosektoři, ani občasné brutální záběry, ani pohledy na špinavé a morálně pokleslé ulice Prahy suplující Londýn nevytvářejí kýžený efekt. Ještě horší než absence kvalitní atmosféry jsou naprosto nevhodné změny ve scénáři oproti předloze, které deformují komplexnost předestřené hypotézy a mnohdy staví zbytečný detail nad pro příběh zásadní věc (například scéna se "Sloním mužem" Johnem Merrickem). Veškeré slučování postav, pozměňování jejich motivací, totální překopání postavy inspektora Abberlinea, implementace nabytečné romantické linie, totální nevyužití zednářské tématiky a pro mě naprosto nepochopitelné upozadění doktora Williama Gulla vytvářejí prazvláštní mix, v němž není úplně jednoduché se orientovat a v němž dějové zvraty přicházejí jakoby z čistého nebe, bez pevného podkladu, a působí tak velmi násilně... Možná by pomohlo, kdyby si bratři Hughesové nesnažili hrát na krvavou detektivku, ale přiznali hned na začátku, kdo je v jejich filmu Jackem Rozparovačem - a mohli se tak soustředit místo falešných stop na budování atmosféry, údernost příběhu a utahování smyčky kolem krku diváka. Cit pro kameru, tempo a výběr kvalitních hereckých matadorů (Depp, Holm, Coltrane), kteří ve skutečnosti dělají tenhle film, jim nechybí - chtělo to ale přidat i jinde... Konečné tři hvězdičky jsou proto jen s přihmouřenýma očima a přihlédnutím k tomu, že mi "Z pekla" poměrně svižně uběhlo, a že pokud zapomenu na geniální knihu Alana Moorea, v rámci žánru nejde o žádný propadák. Ale pochybuju, že bych se kdy podíval na reprízu. ()

castor

„Typičtí Londýňané. Naplnění křesťanským duchem spolupatřičnosti k bližnímu. V tomto případě k bližní kurvě,“ komentuje ostřílený londýnský polda Robbie Coltrane nad tělem další zavražděné prostitutky, která před několika hodinami naposledy zoufale zachroptěla dusící se vlastní krví. Dvojčata Hughesovi v Čechách vystavěla kulisy viktoriánského Londýna, v ulicích nechala rozporcovat několik šlapek, aby po stopě masového vraha vypustila Johnnyho Deppa. Je nemožné ho zastavit, ovšem ještě těžší odhalit. Asi nejslavnější masový vrah historie se vrací (mýtus okolo nenasytného řezníka Jacka Rozparovače je vskutku impozantní) a tvůrčí dvojčata jeho návrat pojala po svém coby béčkový žánrový mix. Vedlejší herci jsou slušní, včetně zrzky Heather Graham, která se v potemnělých ulicích nebojí, naopak Johnny Depp měl lepší filmová zastavení, víc tak potěší slušný střih, sympatická výprava i kostýmy a hlavně expresivní kamera. Do výšky neskáču, ale zase tu máme jeden poměrně solidní příběh o temné stránce lidské duše, respektive lidských duší. ()

MM_Ramone

Filmových variácií na tému Jacka Rozparovača, brutálneho sériového vraha, ktorý vyčíňal v roku 1888 v londýnskej štvrti Wtihechapel, bolo natočený mnoho. V roku 2001 sa tohto klasického starosvetského krimi príbehu chopila bratská dvojica Allen Hughes a Albert Hughes. Spolupodieľali sa na réžii filmu "Z pekla". Do hlavnej úlohy obsadili charizmatického Johnny Deppa. Čo sa týka snímkov o Jackovi Rozparovačovi tak tento ich počin by som ohodnotil ako lepší priemer. Dalo sa na to pozerať. *** ()

Niktorius

V prvních několika miutách jsem se blaženě oblizoval v domění, že sleduji stylový, atmosferický a výtečně zrealizovaný thriller; čistou depresi a mrazení v zádech ve staroanglickém balení; jeden z těch filmů, na které se nezapomíná. Ale ouha, jak se nitky postupně rozplétaly, odhalovala se jejich tenkost a slabost - From Hell je totiž filmem opravdu mizerně odvyprávěným. Narativní linie nedokáže diváka popadnout a nemilosrdně ho vléci špínou Londýna 19. století až k šokujícímu rozuzlení, místo toho skáče z místa na místo bez viditelného smyslu a pevně vytyčeného záměru - tu sledujeme siluetu Jacka Rozparovače vraždícího další z partičky značně jetých prostitutek, tu sofistikovaně se tvářícího Deppa v halucinnogenním opojení opiátů, tu užvaněné policejní vyšetřování...A tohle všechno dohromady dává veliké detektivkové nic, jenž je nudnější a méně rafinované, než většina příhod Jessicy Flatcherové...Velkým WTF prvkem je neskrývaná snaha předkládat divákovi za každou cenu šokující brutalitu a krvavost, která kontrastuje s křečovitým udržováním co nejkorektnějších a vulgarit či sexuálních narážek prostých dialogů. Jakoby tvůrcům nedocházelo, že v prostředí dekadentních hampejzů zabydlených postavami rekrutovanými z řad sociálně slabých nevzdělanců by normálně sposťárny jenom lítaly.....Ani za režii a vizuál nebudu bratrům Hughesovým posílat děkovný dopis - výprava je sice celkem pěkná, ale nasvícení outdoroových scén smrdí studiem a ty křiklavé barvy a všudypřítomné páry (taktéž řádně barevné - chvíli jsem dostal pocit,že při natáčení filmu někde v blízkosti vybuchla chemička) dobrý dojem nedělají, ostatně jako zuřivý střih v halucinačních scénách. Co naplat, ač ambice jsou jistojistě vyšší, From Hell je lehce podrůměrná detektivka bez chuti, ve které dokonce ani ten Depp nepodává nijak strhující výkon a ve verzi s českým dabingem je indentita vraha (jakožto jediné tajemství, které diváka vábi k plátnu/obrazovce) prozranena po pár minutách. Tohle bolelo. ()

ripo

Ponurý špinavý Londýn. Jack the Ripper. Mnohokrát omieľaná téma, mnohokrát klišé, mnohokrát nič prevratného ... ()

Faustka

L. P. 1888... Londýn. Křivolaké, špinavé, stísněné uličky chudinské čtvrti hemžící se rozmanitou spodinou, podomními obchodníky, trhovci, židovskými řezníky a krejčími (ti takzvaní obětní beránci).. Ty kterých se nejvíc dotýká tento příběh... kurtizány jsou upozaděny do doby, než započíná své chirurgicky přesné dílo fanatický vrah žen s nejstarším řemeslem (kuchařky to tedy nejsou). Na opačném břehu Temže (myšleno spíš obrazně), místo s širokými promenádami, vystavěné ohromujícími paláci, užívá si vysoká šlechta svého bohatství plnými doušky, hýřivým přepychem, ale taky nudící se ve svých zlatých klíckách. Mnohem výše kam už oko obyčejného smrtelníka nedohlédne, bdí" prohnilá monarchie".. ukrývající svá malicherná tajemství za tlustými zdmi (všivárna od té, jíž koluje modrá toskánská krev v žilách, kruté, leč prospěšné... bodnout do vlastních řad).. "Kdo" se za vším skrývá.. nitky vedou více směry, má v tom prsty banda Nicholsova, nebo snad ctnostně se prezentující Řád Svobodných Zednářů, např. jistý Sir William Gull (korektní lidumil), uznávaný lékař královské rodiny.. Podaří se rozluštit natolik nevyzpytatelně zanícenému inspektoru Abberlineovi, téměř neřešitelnou záhadu? Jo a ještě tak na okraj si neodpustím šťournout, že "všechny filmařské cesty vedou do českých luhů a hájů" (viz. záběr na cestu lemovanou sochami mířící od Sv. Barbory v Kutné Hoře) ... "One day men will look back and say I gave birth to the twentieth century" - Jack the Ripper ()

Wacoslav1

Moje nejoblíbenější zpracování případu Jacka Rozparovače. O tom, že je to podle nějakýho komiksu jsem neměl ani šajnu a je mi to upřímně fuk. Hodnotit budu především parádně hutnou atmosféru která nedá ani na chvilku vydechnout od napětí a poslední kvalitní Deppův herecký výkon než se odebral mezi Piráty z Karibiku a podobný Transcendentní vocase. Samozřejmě, že znalcům matičky stověžaté budou povědomé i ty exteriéry. Co se příběhu týče, tak může tu někdo namítnout, že je to přehnaný a účelově vykreslený, tak jak se to hodí tvůrcům, ale pro mě žádnej problém. Já mám konspirační teorie rád a navíc když se nad tím člověk zamyslí, tak mu dřív nebo později dojde, že by to nemusela bejt zase až taková kravina a, že se to klidně celé mohlo takhle seběhnout. Ano skutečnou pravdu už se nikdy nedozvíme a můžeme pouze spekulovat jak to bylo, ale mě odvaha tvůrců nijak nepohoršila spíš naopak a za to dávám palec nahoru a silný 4* k tomu.85% ()

oli.G

Pôsobivá výprava, fungujúca temná atmosféra. Možno trochu horší scenár, ale Depp a príjemne smutný záver to dosť vynahrádzajú. ()

-bad-mad-wolf-

Film, kterej svou slabost ve vyprávění přebíjí skvělým vizuálem a vražedně hutnou atmosférou, přičemž se dá smeknout před tím, jak celistvě a suverénně působí. Všechna ta špína, brutalita a zvrácenost v elegantním, byť dost potemnělým sherlockholmesovským kabátku je prostě nekonečně působivá. Lahůdkou je i herecký obsazení. ()

kinej

Oproti komixové předloze je film slabota. Doporučuji 600-stránkový komix. Já jsem toho přečetl hondě, ale ten komix patří k nejlepším knihám, které jsem kdy četl. Ve filmu jsou vyzdviženy drogy, to v předloze není a v komixu je víc násilí a příběhu. Navíc je zde úplně potlačen význam geniálního Williama Blakea. ()

Hrabka

Celkem kvalitní thriller, který po celou dobu drží napětí na vysoké úrovni. Je to průměr, víckrát se na to asi dívat nebudete. Kdo by taky stál o to vidět víckrát na kusy rozsekaná těla v ulicích Londýna (i když je to vlastně Praha) a nudné náboženské orgie. Úroveň tohoto snímku zachraňuje opět skvělý Johnny Depp, odvážná "lehká děva" v podání Heather Graham a hustá atmosféra Londýna konce 19. století. Jacka Rozparovače jsem si sice představoval jinak, ale i přesto zhlédnutí tohoto díla nelituji. 60% ()

paascha

JD v tradiční roli, Jack the Ripper zvláštně neanonymní, pojetí temné, středověce špinavé, ale přesto tomu chybí ještě notný kus k dokonalosti ()

Fiftis

Krásna story s nádhernou šľapkou Heather Graham a charizmatickým Deppom je zárukou kvalitného diela bratov Hughesov. Kvalitná dráma a horor. ()

Shakers

Legenda o Jackovi Rozparovačovi je vo väčšine prípadov záhadná a zaujímavá téma, no a toto je jeden s tých prípadov, kde to zaujímavé a aj krvavé rozhodne je. Nádherná výprava, kostýmy, či dobová atmosféra Londýna je perfektná a dobre ju dopĺňa aj podmanivá hudba od Trevora Jonesa). Komiks od Alana Moora som nečítal, ale film ma bavil až do konca a okrem pekného hávu 19-tého storočia, nechýbajú ani dobre obsadení a hrajúci herci na čele s Johnym Deppom, či Ianom Holmom.  80% - 4* ()

Zemřel herec Robbie Coltrane

Zemřel herec Robbie Coltrane

15.10.2022

Smutná zpráva nejen pro fanoušky Harryho Pottera. Ve věku 72 let zemřel skotský herec Robbie Coltrane známý především jako Hagrid z kouzelnické ságy. Coltrane se narodil jako Anthony Robert McMillan… (více)

Já, legendární Denzel

Já, legendární Denzel

07.09.2008

Muž černé pleti osamoceně bloudí Amerikou, kterou globální katastrofa proměnila v nelítostnou pustinu? To už tady bylo, ne? Ne. Namísto Willa Smithe se totiž v hlavní roli sci-fi thrilleru Book of… (více)

Ameriku spasí jen Písmo Svaté

Ameriku spasí jen Písmo Svaté

24.05.2007

Už je to nějaká doba, co někdo pustil bratry Allena a Alberta Hughesovi k režírování. Ale vůbec se té odstávce nedivíme. Jejich adaptace geniálního Mooreova komiksu Z pekla z roku 2001 jim totiž moc… (více)